پارتیشن سیستمی (System Reserved) چیست و آیا امکان حذف آن وجود دارد؟

پارتیشن سیستمی (System Reserved) چیست و آیا امکان حذف آن وجود دارد؟

شرف الشمس

پارتیشن سیستمی (System Reserved) چیست و آیا امکان حذف آن وجود دارد؟

اگر اقدام به نصب دستی ویندوز بر روی یک هارد کرده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که سیستم‌عامل بخش اندکی از حجم دیسک را در قالب یک پارتیشن سیستمی ...

پارتیشن سیستمی (System Reserved) چیست و آیا امکان حذف آن وجود دارد؟

اگر شما نیز تاکنون اقدام به نصب ویندوز به‌صورت دستی بر روی یک سخت‌افزار دیسک سخت تازه‌نفس و یکپارچه کرده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که سیستم‌عامل نامبرده بخش بسیار اندکی از گنجایش دیسک را در قالب یک پارتیشن سیستمی کاملاً جداگانه و متمایز تحت عنوان "System Reserved" به خود اختصاص می‌دهد که علت ایجاد آن با وجود گذشت مدت زمانی فراوان هنوز هم برای بسیاری نامشخص می‌باشد. پارتیشن اشاره شده که قدمت ظهور آن به عرضه سیستم‌عامل ویندوز 7 و نسخه‌های منتشره پس از آن باز می‌گردد در حالت کلی نقش بسیار اساسی و مهمی را در عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص عملیات بوت و همچنین برخی از نرم‌افزارهای رمزگذاری اطلاعات سبب می‌گردد که توجیهی منطقی در پشت پرده آن به شمار می‌رود.

پارتیشن سیستمی

پارتیشن رزرو شده برای فایل‌های سیستمی گنجایشی برابر با 100 مگابایت از حجم نهایی سخت‌افزار دیسک سخت در ویندوز 7، 350 مگابایت در ویندوز 8 و 500 مگابایت در ویندوز 10 را دریافت و به نگهداری دو فاکتور اساسی از جمله داده‌های مدیریت بوت (BCD) و فایل‌های عملکردی نرم‌افزار BitLocker در بطن خود مبادرت می‌ورزد.

هنگامی‌که رایانه شخصی توسط کاربر روشن ‌شود، برنامه مدیریت بوت سیستم‌عامل تمامی داده‌های مورد نیاز به‌منظور تدارک عملیات راه‌اندازی ویندوز را از قالب پیکربندی ذخیره شده در پارتیشن مذکور فراخوانی می‌نماید. در توضیحی دیگر می‌توان این‌گونه نیز بیان کرد که رایانه شخصی پس از روشن‌ شدن ابتدا برنامه بوت لودر را از طریق پارتیشن سیستمی بارگذاری و سپس سیستم‌عامل را از بطن درایو میزبان (پارتیشن C) اجرا می‌نماید که این مهم در نهایت به راه‌اندازی صحیح ویندوز و تدارک زیرساخت‌های آن منتهی می‌گردد.

علاوه بر آن برخی از نرم‌افزارهای رمزگذاری و محافظتی اطلاعات نظیر BitLocker همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد به ذخیره‌سازی و نگهداری فایل‌های مورد نیاز خود در بطن پارتیشن فوق مبادرت می‌ورزند؛ زیرا ازآنجایی‌که تمامی درایوهای تشکیل‌دهنده ساختار دیسک سخت از جمله پارتیشن میزبان سیستم‌عامل در صورت استفاده از این دسته نرم‌افزارها رمزگذاری گشته و دسترسی مجدد به اطلاعات نیز منوط به رمزگشایی دوباره آن‌ها می‌باشد، لذا اگر تمامی فایل‌های برنامه در بطن پارتیشن‌های عادی دیسک سخت نگهداری شوند، درایو پس از خاموش‌سازی رایانه به حالت رمزگذاری تغییر وضعیت می‌دهد که این مهم نرم‌افزار را از خوانش و فراخوانی داده‌های مورد نیاز خود باز می‌دارد.

استراتژی اشاره شده به‌صورت کلی مزیت‌های بیشتری را در خصوص فزونی ضریب امنیت فراهم می‌آورد، زیرا پارتیشن سیستمی به دلیل عدم دریافت حروف الفبا در حالت عادی قابل مشاهده و یا دستیابی از طریق محیط سیستم‌عامل نمی‌باشد (مشاهده درایو System Reserved تنها با استفاده از نرم‌افزارهای پارتیشن‌بندی و ابزار مدیریت دیسک ویندوز میسر می‌باشد، اما دسترسی به اطلاعات آن به‌سادگی امکان‌پذیر نیست).

پارتیشن سیستمی

آیا حذف پارتیشن سیستمی رزرو شده امکان‌پذیر می‌باشد؟

حذف پارتیشن فایل‌های سیستمی و یا جلوگیری از ایجاد آن توسط ویندوز در حالت کلی امکان‌پذیر می‌باشد، اما به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود؛ زیرا عملکرد نرم‌افزارهای محافظت اطلاعات نظیر BitLocker به پارتیشن فوق گره خورده و علاوه بر آن امنیت سیستم‌عامل و همچنین سرعت بوت رایانه شخصی نیز با عنایت به آن بهبودهایی را کسب می‌نمایند. پارتیشن فوق همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد در طی عملیات نصب ویندوز و درست پیش از تخصیص سکتورهای دیسک سخت به درایو اصلی و میزبان سیستم‌عامل به‌صورت کاملاً خودکار ایجاد و به دلیل عدم انتساب حروف نیز در برنامه مدیریت فایل‌ نمایان نمی‌گردد (البته انتساب حروف به پارتیشن و نمایش آن در محیط سیستم‌عامل امکان‌پذیر است)؛ بر همین اساس بسیاری از افراد در حالت کلی از وجود آن بی‌خبر بوده و تنها هنگام اجرای ابزارهای بخش‌بندی ساختار دیسک از این مهم آگاهی پیدا می‌نمایند.

پارتیشن سیستمی

پارتیشن سیستمی افزون بر میزبانی داده‌های عملکردی نرم‌افزارهای رمزگذاری اطلاعت، در نگهداری دیگر فایل‌ها و محتویات ضروری به‌منظور تدارک عملیات بوت نیز تأثیراتی بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد، بر همین اساس توصیه می‌شود که از اقدام به حذف آن جلوگیری به عمل آورده و اجازه دهید تا ویندوز عملکرد خود را با استفاده از آن برقرار سازد. در صورت حذف پارتیشن نامبرده تمامی اطلاعات لازم و ضروری بوت در قالب درایو اصلی سیستم‌عامل ذخیره‌سازی می‌گردند، اما اختلال در عملکرد صحیح نرم‌افزار BitLocker و کاهش سرعت رایانه شخصی در این حالت اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.

پارتیشن نامبرده با وجود حجم بسیار اندک خود ممکن است در نظر برخی به‌مانند یک فاکتور در هدر رفت گنجایش ارزشمند دیسک سخت تلقی گردد، اما مزایای به ارمغان آورده شده توسط آن حقیقتاً بسیار پراهمیت می‌باشند. پارتیشن سیستمی همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد در هنگام عملیات نصب ویندوز بر روی یک سخت‌افزار دیسک سخت جدید و تازه خریداری شده به‌صورت خودکار ایجاد می‌گردد، بنابراین اگر سیستم‌عامل مذکور هم‌اکنون بر روی رایانه شخصی شما نصب است، پارتیشن فوق نیز در ساختار آن وجود دارد.

حذف پارتیشن سیستمی به دلیل میزبانی داده‌های برنامه بوت لودر به‌سادگی میسر نبوده و انجام اعمال گوناگونی نظیر ایجاد تغییرات در رجیستری سیستم‌عامل، ایجاد رونوشت از تعداد چندین فایل در درایوهای مختلف، به‌روزرسانی داده‌های پیکربندی عملیات بوت و تبدیل درایو اصلی به پارتیشنی فعال را جهت انتقال محتویات نیازمند می‌باشد، اما این نکته را باید مدنظر داشت که حتی با وجود حذف درایو فوق، گنجایش اختصاصی آن در اختیار کاربر قرار نمی‌گیرد، زیرا تمامی اطلاعات ذخیره گشته در بطن آن به پارتیشن اصلی سیستم‌عامل منتقل و مجدداً همان میزان از حجم را اشغال می‌کنند. علاوه بر آن این نکته را نیز باید مدنظر داشت که بروز کوچک‌ترین اشتباه در طی روند انتقال محتویات به خرابی داده‌های پیکربندی بوت و اختلال در راه‌اندازی سیستم‌عامل منتهی گشته و نرم‌افزار BitLocker نیز به‌صورت کامل از فعالیت باز می‌ایستد.

پارتیشن سیستمی

در انتها جهت حسن ختام نوشته فعلی باید خاطر نشان کرد که بهترین رویه جهت حذف پارتیشن نامبرده، جلوگیری از ایجاد آن در همان ابتدا می‌باشد (با پارتیشن‌بندی حجم دیسک سخت پیش از اجرای عملیات نصب ویندوز و عدم وجود سکتورهایی به‌صورت Unallocated در ساختار دیسک). در این حالت ویندوز تمامی فایل‌های مورد نیاز خود را به درایو اصلی منتقل و تدارک زیرساخت‌های لازمه را به‌صورت خودکار برقرار می‌سازد، اما همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد اگر سیستم‌عامل نامبرده هم‌اکنون بر روی رایانه شخصی نصب شده است، در نتیجه پارتیشن سیستمی نیز ایجاد و هم‌اکنون در حال فعالیت می‌باشد.

  • ۹ مهر ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×