پایتخت ونزوئلا در تسخیر مردم، رئیس پارلمان خود را رئیس جمهور موقت اعلام کرد

پایتخت ونزوئلا در تسخیر مردم، رئیس پارلمان خود را رئیس جمهور موقت اعلام کرد

شرف الشمس

خوآن گوآیدو که رئیس پارلمان ونزوئلا نیز است در میان صدهاهزار نفری که در اعتراض به رئیس جمهوری این کشور به خیابان‌های کاراکاس آمده بودند، خود را به‌عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد

"خوان گوایدو" رهبر مخالفان دولت ونزوئلا روز چهارشنبه با ادای سوگند، خود را به عنوان رئیس جمهور موقت کشور معرفی کرد.

گوایدو که رئیس کنگره تحت کنترل مخالفان دولت در ونزوئلا است، طی مراسمی به عنوان رئیس جمهور خودخوانده سوگند یاد کرد.وی اعلام کرد به عنوان رئیس جمهور موقت و با حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا، به منظور برگزاری انتخابات، قدرت را در دست می گیرد.

انقلاب در ونزوئلا

آمریکا، کانادا، برزیل، پاراگوئه، کلمبیا و پرو اعلام کردند که وی را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند. این اقدام به عنوان زمینه سازی به سرنگونی دولت مادورو رئیس جمهور ونزوئلاست.

مادورو: تسلیم نمی شویم

رئیس‌جمهور ونزوئلا بعد از مداخله‌جویی‌های آمریکا و اقدام رهبر مخالفان این کشور در معرفی خود به عنوان رئیس‌جمهور خودخوانده گفت که تسلیم نخواهد شد

نیکلاس مادورو ساعاتی پس از این تحولات در جمع طرفدارانش در کاراکاس اعلام کرد که به کارکنان دیپلماتیک ایالات متحده در کشورش ۷۲ ساعت برای ترک خاک کشورش فرصت می دهد.

خوآن گوآیدو که رئیس پارلمان ونزوئلا نیز است در میان ده‌ها هزار نفری که در اعتراض به رئیس جمهوری این کشور به خیابان‌های کاراکاس آمده بودند، خود را به‌عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد. این تصمیم بلافاصله واکنش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را در پی داشت و او در بیانیه‌ای، ریاست جمهوری موقت گوآیدو را به رسمیت شناخت.

انقلاب در ونزوئلا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد واشنگتن از خوآن گوآیدو که به دنبال تشکیل دولت انتقالی برای برگزاری انتخابات است حمایت می‌کند. وی همچنین از ارتش ونزوئلا و نیروهای امنیتی این کشور خواست ضمن حمایت از «دموکراسی» از شهروندان ونزوئلایی محافظت کنند.

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا نیز به خبرگزاری رویترز گفت که آمریکا در صورتی که نیکولاس مادورو به اعضای پارلمان ونزوئلا آسیب برساند «تمامی گزینه های روی میز» را بررسی خواهد کرد.

انقلاب در ونزوئلا

علاوه بر آمریکا دولت کانادا نیز اعلام کرد که خوآن گوآیدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت خواهد شناخت. این در حالی است که ماریو آبدو بنیتز، رئیس جمهوری پاراگوئه در صفحه توئیتر خود اعلام کرد کشورش خوآن گوآیدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد. دولت های پرو، کلمبیا و شیلی نیز در اقدامی مشابه خوآن گوآیدو را قدرت مشروع در ونزوئلا دانست.

انقلاب در ونزوئلا

در مقابل دولت مکزیک اعلام کرد که در سیاست این کشور در قبال ونزوئلا «فعلا» تغییری ایجاد نشده است.

گوآیدو پیش از گفته بود که تمایل دارد به عنوان رئیس جمهور موقت و تا زمان برگزاری انتخابات جدید اداره کشور را بر عهده بگیرد.

انقلاب در ونزوئلا

همزمان با این تحولات سیاسی نیروهای امنیتی ونزوئلا برای متفرق کردن تظاهرکنندگان مخالف نیکلاس مادورو در کاراکاس، پایتخت این کشور به شلیک گاز اشک آور متوسل شدند.

  • ۴ بهمن ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×