پرورش نخل شامادورا برای سلامتی ریه ها

پرورش نخل شامادورا برای سلامتی ریه ها

شرف الشمس

پرورش نخل شامادورا برای سلامتی ریه ها

تصفیه هوای خانه وسم زدایی یکی از مهمترین ویژگی هایی است که همه در گیاه نخل شامادورا یافت می شود.

پرورش نخل شامادورا برای سلامتی ریه ها

نخل شامادورا گیاهی تصفیه کننده و سم زدا

نخل شامادورا یکی از گیاهانی است که در تصفیه هوا نقش موثری دارد و این گیاه در هوای خانه نقش سم زدایی را اجرا می کند .این گیاه محبوب اولین بار در قاره آمریکا یافت شد .این مطلب شما را ترغیب به پرورش نخل شامادورا در خانه می کند.
این گیاه زیبا و کوچک اولین بار در مرکز قاره آمریکا یافت شد و بعد از آن به ایالت متحده آورده شد و بعد از مدت کوتاهی تبدیل به گیاهی بسیار محبوب شد. محبوبیت شامادورا به خاطر تطابقش با شرایط نور کم، تحمل در برابر دما های پایین و رشد دسته ای برگ های ظریف و زیبایش است. برخی اظهار دارند که این نخل محبوب ترین نخل خانگی است. اکثر نخل های شامادور خیلی رشد نمی کنند، اما ممکن است در این میان استثنا هایی هم پیدا شود. گونه ای از این نخل جثه بسیار کوچکی دارد و از آن در دیش گاردن ها استفاده می شود، پس می توانید با دست باز، تصمیم بگیرید که چه کاری با نخل تان بکنید و آن را کجا بکارید، در دیش گاردن یا گلدان معمولی!

سلامت ریه ها با نگهداری از نخل شامادورا در خانه

نور
این نخل ها به عنوان نخل هایی آدابته به نور کم، شناخته می شوند، اما این به آن معنی نیست که گیاه به هیچ نوری نیاز ندارد! اگر می خواهید شامادوراتان بهترین رشدش را داشته باشد، آن را در محیطی روشن با نور فیلتر شده قرار دهید. بهترین مکان قرار دادن این نخل در جلوی پنجره شمالی است.

آبیاری
مانند اکثر نخل ها، شامادورا هم از آبیاری بیش از حد خوشش نمی آید و از خیس ماندن طولانی مدت خاکش بیزار است. مواظب باشید که گیاه در زیر گلدانی پر از آب باقی نماند. خاک شامادورا باید در بین دو آبیاری تقریبا خشک شود و سپس آبیاری مجدد انجام گیرید. البته می توانید گیاه را بیشتر از این مقدار هم آبیاری کنید، اما همواره در نظر داشته باشید آبیاری کم بهتر از آبیاری بیش از حد است.

نخل شامادورا

نخل شامادورا بهترین تصفیه کننده خانگی

خاک
هر خاک گلدان با کیفیتی برای پرورش شامادوراتان مناسب است. مواظب باشید خاک گیاه را قبل از تجزیه شدن، عوض کنید.

کود دهی
گیاه را در طول فصل رشد، یک یا دو بار، با کود های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. کود دهی را در زمستان قطع کنید. این گیاهان به تغذیه زیادی نیاز ندارند.

تکثیر
نخل شامادورا معمولا به وسیله دانه و توسط پرورش دهندگان حرفه ای تکثیر می شود. البته می توان گیاه را تقسیم بوته هم کرد و هر بوته آن را به دو یا چند گیاه جدا تقسیم کرد و هر کدام را در گلدانی جداگانه کاشت، اما این روش خیلی توصیه نمی شود.
نخل شامادورا به وسیله قلمه ساقه و قلمه برگ هم تکثیر نمی شود. در کل بهتر است پرورش دهندگان خانگی به جای تکثیر گیاه، به گلفروشی ها مراجعه کنند و شامادورای جدیدی بخرند.
اگر می خواهید شانس تان را در کاشت بذر امتحان کنید، دانه های گیاه را تهیه کنید. گلدانی کم عمق را با خاک مخصوص جوانه زنی پر کنید و دانه ها را در این گلدان بکارید و آن ها را نسبتا مرطوب نگه دارید. اگر موفق شدید و دانه ها جوانه زدند، که آفرین، اما اگر نه، شاید بهتر باشد از فکر تکثیر آن بیرون بیایید!

تعویض گلدان
نخل شامادورا سیستم ریشه ای ضعیف و رشد کمی دارد. در هنگام تکثیر این گیاه باید خیلی مراقب باشید تا ریشه ها آسیب نبینند. در کل این گیاه خیلی بزرگ نمی شود و نباید بیشتر از 1 سال در میان به تعویض گلدان نیاز پیدا کنید. اگر بعد از مدتی مشاهده کردید که خاک گیاه تجزیه شده و حالتی اسفنجی پیدا کرده، گیاه را از گلدان درآورید و اگر نمی خواهید گلدان را تعویض کنید، دست کم خاک آن را عوض کنید.
برای تعویض گلدان، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. زمانی که به نظرتان رسید گلدان برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد، اجازه دهید خاک خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

نخل شامادورا

مزایای نگهداری نخل شامادورا در منزل

عوارض و درمان:

برگها روشن وشفاف شده اند :میتواند از کمبود نور یا مواد غذایی باشد گیاه را بجای پرنور تر و طبق دستور تغذیه کنید

نوک برگهاقهوه ای شده است :از کمبود رطوبت یا کمبود پتاس و کلسیم میباشد شاید هم بخاطر آبیاری نامنظم میباشد از آب جوشیده برای آبیاری استفاده کنید

برگها زرد شده اند:ازآبیاری زیاد یا نور کم و هوای گرم میتواند باشد شرایط را بررسی کنید

برگها باز نمیشود:سایز گلدان و یا خاک آنرا تعویض کنید یا تغذیه مصنوعی کنید

برگها تار عنکبوت گرفته :مربوط به کنه میباشد طبق دستور سمپاشی کنید و رطوبت محیط را با آبپاشی بیشتر کنید.

برگها خشک شدند:از تشنگی میباشد آبیاری کنید!

پرورش نخل شامادورا برای سلامتی ریه ها

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×