پرورش گل و گیاه در خانه برای فروش

پرورش گل و گیاه در خانه برای فروش

شرف الشمس

پرورش گل و گیاه در خانه برای فروش

پرورش گل و گیاه در خانه یکی از شغل های مفرح و خوبی است که اگر به صورت اصولی انجام شود می تواند درآمد خوبی را نیز به همراه داشته باشد.

پرورش گل و گیاه در خانه برای فروش

پرورش گل و گیاه در خانه برای فروش

پرورش گل و گیاه در خانه یکی از شغل های مفرح و خوبی است که اگر به صورت اصولی انجام شود می تواند درآمد خوبی را نیز به همراه داشته باشد. اما برای اینکه در این حرفه بتوانید موفق شوید، لازم است تا با انواع گل ها، کودها، روش های نوین پرورش و مواردی از قبیل ایده برای فروش انواع گل ها و گیاهان آپارتمانی آشنا شوید. برای آشنایی با ایده های فروش انواع گیاه و گل های آپارتمانی پیشنهاد میکنیم به سایت parsine مراجعه کنید.

در این مقاله ما قصد داریم این موضوع را بررسی نماییم که چگونه با پرورش گل و گیاه در خانه می توان یک کسب و کار موفق را راه اندازی نمود.

افتتاح باغ و پرورش گل و گیاه یکی از بهترین و زیباترین فعالیت هایی است که قادر هستید انجام دهید. شما می توانید گل های خوشبو بکارید یا یک باغ سبزیجات برای خود داشته باشید (یا هر دو!) و در کنار استفاده از زیبایی های آنان به سود خوبی نیز دست یابید. اما اگر در در پرورش گل و گیاه تازه کار هستید، پاسخ به این سوال که از کجا آغاز کنید و چه کارهایی انجام دهید، دشوار است. با این حال، لازم نیست نگران باشید. وقتی کارهای خود را به بخش های کوچکتر و قابل پیگیری تقسیم می کنید، می توانید با سرعت آنها را جلو ببرید و درآمد خوبی نیز به دست آورید. با این توضیح در ادامه 10 مرحله برای پرورش گل و گیاه در منزل و آماده سازی آنان جهت فروش ذکر شده است که می توانید از آنان بهره ببرید.

1. مشخص کنید که چه گیاهی مایل هستید، پرورش دهید

آیا می خواهید در زمینه سبزیجات فعالیت داشته باشید؟ باغ با درخت های میوه در نظر دارید؟ یا مایل هستید اقدام به پرورش گل و گیاه نمایید؟ اگر سبزیجات را انتخاب می کنید، آن‌هایی را بکارید که اغلب افراد می‌خورند یا می‌خواهند امتحان کنند. اگر می‌خواهید گل‌ ها و سبزیجاتی برای استفاده از طعم، رنگ و بوی خوب آنها در غذا داشته باشید، مشخص نمایید که آیا گل ‌هایی یکساله را مایلید پرورش دهید که بیشتر تابستان گل داده و بارور می شوند یا گل ‌هایی چند ساله که زودتر به پروسه گلدهی می رسند. این گل ها را هر سال می توانید استفاده نمایید و از دانه آنها برای سال بعد بهره ببرید. هر کدام از این موارد، یا حتی ترکیبی از تمام آنها، یک محیط زیبا و البته سودآور می سازند، اما باید در نظر داشته باشید که شرایط نگهداری آنان با هم متفاوت خواهد بود. یک نصیحت: از یک فضای کوچک شروع کنید تا زمانی که متوجه شوید کدام گزینه برای پرورش گل و گیاه در خانه مناسب است.

2. بهترین نقطه باغ خود را برای پرورش گل و گیاه انتخاب کنید

تقریباً همه سبزیجات و بسیاری از انواع گیاهان گلدار به 6-8 ساعت آفتاب کامل در روز نیاز دارند. بنابراین باید در طول روز حیاط خود را زیر نظر داشته باشید تا بفهمید که کدام نقاط در معرض سایه کامل یا جزئی هستند و کدام نقاط آفتاب مورد نیاز را دریافت می کنند. اگر حیاط خانه شما بیشتر سایه دارد نگران نباشید: شما نمی توانید گوجه فرنگی را در سایه پرورش دهید، اما بسیاری از گیاهان دیگر (مانند سرخس) به خوبی در سایه رشد می کنند. ویژگی های گیاهان را بررسی کنید یا از سایر باغبان ها بخواهید که به شما کمک کنند تا بفهمید یک گیاه به چه مقدار نور خورشید نیاز دارد.

در صورت امکان، یک نقطه نسبتاً مسطح برای باغ خود انتخاب کنید زیرا رسیدگی به یک باغ شیبدار دشوارتر، وقت گیرتر و احتمالاً گران تر است. مطمئن شوید که باغ شما دسترسی آسانی به آب خواهد داشت.

اصول پرورش گل و گیاه

3. زمین را اصلاح و تمیز کنید

علف‌های هرز و چمن‌ ها را در منطقه‌ای که قصد پرورش گل و گیاه در آن دارید هرس کنید. اگر نتایج سریع می‌خواهید (اگر فصل بهار است و تابستان امسال سبزیجات را می‌خواهید)، باغ را به چند قسمت تقسیم کنید و توده ای کمپوست روی آن قرار دهید تا به سرعت تجزیه شوند.

4. آزمایش و بهبود خاک را حتما انجام دهید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خاک خود، آزمایش خاک را از طریق سازمان های مربوطه همانند محیط زیست انجام دهید. آنها شما را از طریق این روش راهنمایی می کنند که خاک شما چه کمبودی دارد و چگونه آن را اصلاح کنید. شما همچنین می توانید از یک کیت DIY استفاده کنید که ممکن است آنقدر دقیق نباشد، اما به شما ایده ای از سطوح مواد مغذی خاکتان می دهد.

خاک محله های مسکونی تقریباً همیشه نیاز به تقویت دارند، به ویژه در محله ها و ساخت و سازهای جدید که ممکن است خاک سطحی از بین رفته باشد. علاوه بر کم بودن مواد مغذی ضروری گیاه، خاک شما ممکن است زهکشی ضعیفی داشته یا متراکم باشد. راه حل این مشکل معمولا ساده است: اضافه کردن مواد آلی. یک لایه 2 تا 3 اینچی از کمپوست، برگ های پوسیده، بریده های علف خشک یا کود کهنه را در هنگام شخم یا کاشت بستر جدید به خاک اضافه کنید. اگر تصمیم دارید شخم نزنید یا با یک بستر مسطح کار کنید، مواد آلی را روی سطح خاک بگذارید تا در نهایت به هوموس (مواد آلی) پوسیده تجزیه شوند. کرم های خاکی بیشتر کار مخلوط کردن هوموس را با زیر خاک انجام می دهند.

5. بسترهای کاشت خود را آماده کنید

سست کردن خاک در بسترهای جدید قبل از کاشت و پرورش گل و گیاه به ریشه ها کمک می کند تا راحت تر رشد کنند و به آب و مواد مغذی مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند. دو روش برای این کار وجود دارد: خاک ورزی با وسیله مکانیکی مانند چرخاننده های خاص یا شخم زن با دست. روش اول زمانی که نیاز به انجام مقادیر زیادی از اصلاحات دارید، روش خوبی است. با این حال، افراط در آن موجب می شود تا به ساختار خاک آسیب وارد شود. شخم زدن برای زمین های کوچک گزینه بهتری است.

در هر صورت، خاک را تا زمانی شخم بزنید که به اندازه کافی مرطوب باشد و همانند یک توپ شل در مشت شما جا شود و وقتی آن را می اندازید از هم بپاشد. شخم زدن زمانی که خاک خیلی خشک است کار سخت تری است و از سوی دیگر اگر خیلی مرطوب باشد می تواند به ساختار خاک آسیب بزند. اما به صورت کلی برای پرورش گل و گیاه در خانه با استفاده از بیل یا چنگال، 6 تا 8 اینچ بالای خاک را به آرامی زیر رو رو کنید و همزمان مواد آلی مرحله 4 را با هم مخلوط کنید و به آن اضافه نمایید.

روش های پرورش گل و گیاه

6. گیاهان خود را انتخاب کنید

برخی از افراد ماه‌ها روی کاتالوگ‌ها و ویژگی های گیاهان وقت صرف می‌کنند. دیگران به گل فروشی ها می روند و چیزهایی را می خرند که آنها را شگفت زده می کند. اما به صورت کلی باید گیاهانی را انتخاب کنید که با آب و هوا، خاک و نور خورشید باغچه شما سازگار باشند. حتی می توانید برای خرید گیاهان در اینترنت گشت و گذار کنید. در زیر چند گیاه آسان برای پرورش توسط مبتدیان آورده شده است:

  • گیاهان یک ساله: گل همیشه بهار، شمعدانی، امپاتیانس، آفتابگردان و زینیا
  • گیاهان چند ساله: سوزان چشم سیاه، نیلوفر، گوش بره، پانسی، فلوکس، گل مخروطی بنفش و مریم گلی روسی
  • سبزیجات: خیار، کاهو، فلفل و گوجه فرنگی

صفر تا صد پرورش گل و گیاه

7. شروع به کاشت کنید

برخی از گیاهان مانند پانسی و کلم پیچ سرما را تحمل می کنند، بنابراین می توانید آنها را در پاییز یا اواخر زمستان بکارید. از طرف دیگر گوجه فرنگی و بیشتر گل های یکساله دمای گرم را ترجیح می دهند، بنابراین تا زمانی که فصل یخبندان در منطقه شما از بین نرود، آنها را نکارید. اواسط بهار و اواسط پاییز زمان مناسبی برای کاشت گیاهان چند ساله است.

بسیاری از گیاهان یکساله به راحتی از بذرهایی که مستقیماً در باغ کاشته می شوند رشد می کنند. برای کسب اطلاعات در مورد زمان، عمق و فاصله کاشت، حتما بسته بذر را مطالعه کنید. اگر مبتدی کنجکاوی هستید، با کاشت بذر در داخل خانه چند هفته قبل از آخرین تاریخ یخبندان، فصل رشد را شروع کنید. ظروف یا تخت هایی وجود دارند که مخصوص نهال ها و بذرها برای این منظور طراحی شده اند. دستورالعمل های بسته بذر را دنبال کنید و اگر فضای باز ندارید، ظروف را روی طاقچه آفتابگیر یا زیر چراغ ها قرار دهید. مطمئن شوید که دانه ها و نهال ها مرطوب اما نه خیس هستند، در غیر این صورت ممکن است پوسیده شوند.

یک روش ساده تر برای راه اندازی باغ و پرورش گل و گیاه در خانه، خرید گیاهان جوان است که به آنها گیاهان پیوندی می گویند. گیاهان را با فشار دادن از پایین به بالا از ظرف خارج کنید. اگر ریشه ها به یک توپ بزرگ تبدیل شده اند قبل از قرار دادن آن در سوراخ داخل زمین، از یک چنگال قدیمی یا انگشتان خود برای باز کردن برخی از ریشه های بیرونی و زدودن خاک آنها استفاده کنید. خاک را در محل اطراف ریشه قرار دهید، سپس خاک را با آب خیس کنید.

8. آب دادن در زمان مناسب را فراموش نکنید

هرگز نباید اجازه داد که نهال ها خشک شوند، بنابراین هر روز آبیاری کنید. با بزرگتر شدن گیاهان ، آبیاری را کم کنید. نشاءها نیز به آبیاری مکرر (یک روز در میان) نیاز دارند تا ریشه هایشان محکم شود. پس از آن، تعداد دفعاتی که نیاز به آبیاری دارند به خاک، رطوبت و میزان بارندگی بستگی دارد. خاک رس نسبت به خاک شنی کندتر خشک می شود، بنابراین نیازی به آبیاری زیاد نخواهید داشت. شرایط آفتابی و بادی سریعتر از هوای سرد و ابری خاک را خشک می کند. همچنین دقت نمایید که برای به حداقل رساندن تبخیر آب از روی خاک، در اوایل صبح باغ خود را آبیاری کنید.

پرورش گل و گیاه در خانه

9. از باغ خود محافظت کنید

برای کمک به جلوگیری از نفوذ علف های هرز و رطوبت زیاد، خاک را با چند اینچ سبوس برنج بپوشانید. از بین طیف گسترده ای از لایه های محافظتی می توانید از پوست خرد شده، کاه و سنگ رودخانه و مواردی از این قبیل استفاده نمایید.

10. باغ خود را به طور منظم بررسی کنید

همانطور که گیاهان و گل های شما شروع به رشد می کنند، با بررسی خاک باغ و ... به آنها کمک کنید تا به پتانسیل کامل خود برسند. قبل از پژمردگی گیاهان را آبیاری کنید. علف های هرز را قبل از اینکه به گیاه آسیب بزنند از بین ببرید. از شر گیاهان مرده، در حال مرگ و بیمار خلاص شوید. حشرات مخرب را با جدا نمودن آنها از روی گیاه از بین ببرید. همچنین، سبزیجات را به محض رسیدن برداشت کنید.

تمام این نکات باعث می شوند تا در پرورش گل و گیاه شما روال موفق تری داشته باشید. از همین رو در نظر گرفتن موارد بالا باعث پرورش گیاهان عالی و کسب درآمد خوب در منزل می شود.

خاص بودن تنها یک ویژگی در گل فروشی نیست، نتیجه یک انتخاب آگاهانه است…

  • ۹ دی ۱۴۰۰
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
سرکتاب

×