پولشویی به چه معناست؟ و چه راهکارهایی برای مقابله با آن استفاده می شود؟

پولشویی به چه معناست؟ و چه راهکارهایی برای مقابله با آن استفاده می شود؟

پولشویی به چه معناست؟ و چه راهکارهایی برای مقابله با آن استفاده می شود؟

پولشویی درآمدهای ناشی از اعمال فعالیت های غیر شرعی و کثیف است که دولت ها باید با ایجاد راهکارهای موثر و ارائه تمهیداتی بطور گسترده ای از آن جلوگیری کنند.

پولشویی به چه معناست؟ و چه راهکارهایی برای مقابله با آن استفاده می شود؟

در این مقاله ما به ارائه مطالب و اطلاعاتی درباره ی مفهوم مهم پولشویی می پردازیم. شاید برای خیلی از شماها سئوال باشد آیا راه هایی برای مقابله با این عمل شنیع هم وجود دارد یا خیر یا اینکه دولت های چه روش هایی را برای جلوگیری از آن تدوین کرده اند. شما می توانید با خواندن ادامه مطالب به دانش خود در این باره بیفزایید. پس با ما همراه باشید.

پولشویی چیست؟

ابتدا لازم است مفهوم پول شویی را روشن کنیم.

اقداماتی که سبب جلوه دادن قانونی پول های بدست آمده از شغل های غیرقانونی و اعمال نامشروع و خلاف دین و شرع می شود و باعث آثار خسارت بار اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و نیز فرهنگی است را پول شویی می گویند. این اعمال کارهای خلاف پنهانی اتفاق می افتند.

 

از جمله این اعمال کثیف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قاچاق مشروبات و مواد مخدر، رانت خواری، آدم ربایی، اختلاس، دزدی، ربا، کلاهبرداری، جاسوسی برای دشمنان و کلا هر نوع جاسوسی دیگر، فعالیت های تروریستی، قمار و هرگونه موارد دیگر که خلاف دین و شرع و قوانین مربوط به کشور باشد.

راهکارهایی برای مقابله درآمد کثیف

راهکارهایی برای مقابله با این پدیده

برای مقابله با پول شویی راه و روش هایی وجود دارد.دولت ها یک سری سیاست و قوانینی را تدوین کرده اند که می تواند در کاهش چشمگیر پولشویی کمک می کند. بسیاری از کشورها از تکنیک فنی IMF  استفاده می کنند. بر مبنای این تکنیک بانک ها باید قوانینی را تصویب کنند که فعالیت ها را از پول شویی دور کند. کنترل و نظارت بر ارزهای خارجی یکی دیگر از قوانین و سیاست هایی است که دولت ها برای رفع پول شویی به آن اهمیت می دهند.

کنترل فعالیت های غیر قانونی

دولت باید در بازارهای مالی به ارائه تمهیداتی بیندیشد و ناظر بر موسسات مالی و تجاری و انتقالات ارز خارجی باشد. برای این مهم  FATF و کمیته بال وجود دارد که به شناسایی مشتریان موسسات و بانک ها و رفتار های شان می پردازد.

پولشویی
اختلاس و آدم ربایی

مورد دیگر وصول مالیات می باشد که این نیز از سیاست های بزرگ دولت است. بهبود ساختار مالیاتی کشور باعث می شود که فرار مالیاتی اتفاق نیفتد و این باعث می شود از پول شویی و کسب پول های حرام و کثیف جلوگیری شود.

  • ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×