ناراحت نباشید، پوکی استخوان هم راهکار دارد

ناراحت نباشید، پوکی استخوان هم راهکار دارد

شرف الشمس

ناراحت نباشید، پوکی استخوان هم راهکار دارد

پوکی استخوان به معنی پوک شدن یا نازک شدن استخوان ها به هر علتی است و در بیشتر افراد سالخورده دیده می شود

ناراحت نباشید، پوکی استخوان هم راهکار دارد

«برای استخوان  خود خرج کنید تا دچار اولین شکستگی نشوید.»

این شعار سال ۲۰۰۳ سازمان بهداشت جهانی است. سازمان مذکور همچنین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ را درطة استخوان و مفاصل تعیین کرده است. این اقدام سازمان بهداشت جهانی بیانگر آثار و تبعات ویرانگر و خطرزای این بیماری است که عنوان اپیدمی خاموش قرن را نیز به خود گرفته است. به گفته کارشناسان، در حال حاضر قریب به ۷ میلیون نفر در کشور به پوکی استخوان مبتلا هستند که این بیماری با تحمیل هزینه های هنگفت درمان، سالانه به دولت و خانواده های مبتلایان، موجبات مرگ یا از کار افتادگی می شود و خروج تعداد کثیری از چرخه زندگی عادی و سالم فراهم می آورد. 
گزارش ها حاکی است که در سال ۱۹۹۶، هزینه درمان 1.5 میلیون شکستگی ناشی از پوکی استخوان در امریکا بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار بوده است که این رقم برای سال ۲۰۱۵ با 2.5 میلیون شکستگی به میزان ۶۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود. این در حالی است که در کشور ما هزینه های این چنینی در سیاهه و برآوردهای مالی و اقتصادی مورد توجه قرار نمی گیرد.

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان (Osteoporosis) به معنی پوک شدن یا نازک شدن استخوان ها به هر علتی است و در بیشتر افراد سالخورده دیده می شود. از دست رفتن استخوان ها با افزایش سن یک پدیده کلی است، اما وقتی توده استخوانی به حدی مقدارش کم می شود که احتمال بروز شکستگی ایجاد می شود، یک بیماری به حساب می آید.
این شکستگی ها، علامت بارز پوکی استخوان هستند و به خصوص در استخوان های مچ دست، ستون فقرات و استخوان فوقانی ران دیده می شوند. خطر بروز شکستگی استخوان بر اثر پوکی استخوان با افزایش سن زیاد می شود.
گرچه پوکی استخوان در خانم های سالخورده خیلی شایع است، اما این بیماری می تواند مردان را هم گرفتار سازد و در هر سنی از کودکی تا بزرگسالی هم رخ دهد. فراوانی پوکی استخوان در نقاط مختلف جهان فرق میکند و در اروپای غربی و آمریکا شایع تر است؛ افراد سفید اروپایی و نیز آسیایی ها را هم نسبت به سیاه پوستان بیشتر گرفتار می سازد.

پوکی استخوان

رژیم غذایی خاص

غیر از مصرف مقادیر زیاد کلسیم، رژیم های غذایی خاصی برای بیماران دچار اپوکی استخوان توصیه نمی شود. در واقع مصرف مقادیر زیاد پروتئین که به صورت گوشت مصرف می کنیم، ممکن است باعث از دست دادن کلسیم بدن شود. با این حال گیاهخوارانی که از مصرف لبنیات خودداری می کنند، باید از قرص ها و مکمل های کلسیمی استفاده کنند.

مصرف ویتامین ها

کمبود ویتامین D در افراد سالخورده شایع است و می تواند باعث از دست دادن استخوان شود. افرادی که زیاد در خانه هستند، کمتر بیرون می روند تا با نور خورشید مواجه شوند ممکن است با کمبود ویتامین D مواجه شوند. اما منبع اصلی ویتامین D ماهی های چرب است که مردم کمتر آنها را به طور منظم مصرف می کنند. لبنیات حاوی مقادیر کمی ویتامین D هستند. مقدار زیاد روزانه توصیه شده ۴۰۰ واحد بین المللی است، اما برای افراد سالخورده این مقدار ۸۰۰ واحد است. این مقدار ویتامین کاملا بی خطر بوده و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.

تمرینات ورزشی

تمرینات ورزشی به غیر از اینکه برای سلامتی استخوان ها مفید است، برای سلامت کلی بدن نیز سودمند است. فعالیت کم و بی حرکتی منجر به از دست رفتن سریع استخوان ها می شود، در حالی که انجام تمرینات ورزشی به خصوص در هنگام کودکی و نوجوانی می تواند باعث افزایش توده استخوانی شود. به طور کلی بهتر است به اندازه متوسط، تمرینات ورزشی انجام دهیم و روزی نیم ساعت پیاده روی کنیم.

خطر بروز شکستگی استخوان بر اثر پوکی استخوان با افزایش سن زیاد می شود

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن از هر نظر برای سلامت مضر است و استخوان ها هم در این امر مستثنا نیستند. همچنین شواهد نشان می دهد بعضی درمان هایی که برای پوکی استخوان انجام می شود، در افراد سیگاری کمتر تأثیر دارد و مصرف سیگار مانع از جذب داروها می گردد.

جلوگیری از زمین خوردن و سقوط

در محیط اطراف ما مواد زیادی وجود دارد که، خدار زمین خوردن و قه ده ها را در افراد افزایش می دهد و شما فقط با دانستن نکاتی ساده می توانید از زن خوردن جلوگیری کنید. برای افرادی که مشکل تعادل دارند. استفاده از یک عدسا می تواند کمک کننده باشد به خصوص در خارج از خانه.

 مراجعه به پزشک

اگر نگران هستید که ممکن است دچار پوکی استخوان باشید یا بیماری خاصی دارید که زمینه را برای ایجاد پوکی استخوان در آینده آماده می کند، می توانید با پزشک مراجعه کنید و این نگرانی را با او در میان بگذارید. پوکی استخوان هر چه سریع تر تشخیص داده شود، نتایج بعدی بهتر خواهد بود.

  • ۱۹ اسفند ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×