پیری پوست چیست؟ چگونه پیری زودرس پوست را درمان کنیم؟

پیری پوست چیست؟ چگونه پیری زودرس پوست را درمان کنیم؟

شرف الشمس

پیری پوست چیست؟ چگونه پیری زودرس پوست را درمان کنیم؟

پیری پوست چیست؟ چگونه پیری زودرس پوست را درمان کنیم؟ برای درمان غذایی و دانستن مکمل های مفید برای پوست با طومار همراه باشید.

پیری پوست چیست؟ چگونه پیری زودرس پوست را درمان کنیم؟

پیری پوست 

پیری پوست موضوعی است که وجود آن بر زیبایی تاثیر مستقیمی می گذارد. علت اصلی پیری زودرس پوست، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب می باشد. برنزه کردن شاید «سالم و بهداشتی» به نظر برسد اما در حقیقت مدرکی آشکار دال بر آسیب دیدن پوست می باشد. در واقع، بیشتر نشانه های پیری را آفتاب موجب می شود نه سن و سال خورشید دو نوع اشعه فرابنفش می تاباند: UVA و UVB . این اشعه ها پوست را به طرق مختلف آسیب می زنند. قرار گرفتن در معرض اشعه UVB باعث آسیب های کوتاه مدت به اپی درم و آسیب های حاد طولانی مدت (به شکل تغییرات ساختاری) به بافت های عمیق تر پوست می شود. اشعه UVB با سرطان پوست، به خصوص در لایه اپی درم ارتباط مستقیم دارند. اشعه های UVA عمیق تر از UVB در پوست رخنه می کنند. آنها بر روی لایه های پایینتر، که در آن جا ساختار الیاف ارتجاعی درم را تغییر می دهند، اثر می گذارند. همچنین آسیب های به وجود آمده توسط اشعه UVB را نیز تشدید می کنند، و بنابراین روند پیری را تسریع می بخشند. برای حفظ پوست از آسیب های آفتاب، استفاده از یک کرم ضد آفتاب با SPF بالا ضروری است. نور شدید آفتاب پوست را خشک می کند، و آسیب های اساسی به پوست وارد می کند. بنابراین باید در رژیم غذایی خود موادی را بگنجانید که به حفاظت شما در مقابل این دوقلوهای شیطانی کمک کند. نیکوتین، خصوصا هنگامی که با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب همراه شود، نقش مهمی درزود پیر شدن پوست، از جمله چین و چروک صورت ایفا می کنند. زیرا مقدار اکسیژن و مواد غذایی لازم برای پوست را کاهش می دهند. فشار وارد بر لب ها در موقع پک زدن سیگار چین و چروک های اطراف دهان را تشدید می کند. سیگار کشیدن همچنین تولید رادیکال های آزاد می کند که به سلول های پوست آسیب می رسانند. این آسیب ها را می توان توسط آنتی اکسیدان ها، و نابود کننده های رادیکال آزاد، از جمله ویتامین C ، کاهش داد. اما این ویتامین در افراد سیگاری کمتر وجود دارد. اگر سیگار می کشید یا به طور مرتب در معرض دود سیگار دیگران قرار دارید، برای حفاظت از پوست خود غذاهایی که از لحاظ ویتامین C غنی هستند را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

درمان پیری زودرس
 

مواد غذایی که باید بخوریم

هویج، کدو حلوایی، اسفناج و کلم بروکلی حاوی آنتی اکسیدان هایی برای مقابله با رادیکال های آزاد هستند. مقدار رطوبت پوست خود را از طریق خوردن غذاهای سرشار از اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ مثل ماهی های چرب، به خصوص ماهی آزاد یا صدف خوراکی و غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ که در پسته، گردو، بادام و دیگر خشکبار، روغن آفتاب گردان و جوانه گندم یافت می شوند حفظ کنید. این دو نوع اسید چرب به کاهش ترکیباتی که باعث التهاب پوست می شوند کمک می کنند. التهابات پوستی اگر به حال خود رها شوند، مانع از نوسازی و تجدید سلول ها می شوند و آسیب رادیکال های آزاد را تشدید می کنند که منجر به پیری می شود.

غذاهایی که باید از آن اجتناب کنیم

مصرف بیش از حد مواد قندی باعث ایجاد اتصال میان مجموعه بافت های کلاژن پوست می شود. و این باعث ایجاد لک های قهوه ای و جوش های بزرگسالی می شود. تا حد امکان از خوردن مواد قندی به هر شکل، باید پرهیز کرد. همچنین از اضافه کردن آن به نوشیدنی و شیرینی هایی که می پزید خودداری کنید و سعی کنید چیزهایی را که خیلی شیرین هستند یا مقدار زیادی قند در آنها وجود دارد، نخورید. باید خیلی هوشیار باشید، زیرا قند در خیلی از غذاهای پخته و سس ها و حتی در الكل ها پنهان می باشد.

مکمل ها

مکمل های فلاونوید می تواند بر قابلیت ارتجاعی پوست کمک کند و روند پیری را کند کند. مکمل هایی که دارای آنزیم Q10 می باشند دارای آنتی اکسیدان هستند که پوست را از آسیب های رادیکال های آزاد محافظت می کنند.

چند دستورالعمل غذایی برای درمان: 

سالاد گوشت گاو و رشته با سس آب لیمو، سوپ ترش و شیرین و تایلندی، فیله گوشت گاو پر شده با خرما و فندق، مخلوط میوه های پاییزی با پن کیک.

درمان های موضعی: 

استفاده روزانه از مرطوب کننده ها، ماسک ضد پیری موز و خامه.
 

نویسنده پریسا سعیدی

  • ۹ آبان ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×