چرا برخی رژیم گیاهخواری را برمی گزینند؟

چرا برخی رژیم گیاهخواری را برمی گزینند؟

شرف الشمس

چرا برخی رژیم گیاهخواری را برمی گزینند؟

رژیم غذایی گیاهخواری برای جلوگیری از سرطان، بیماریهای قلبی، عدم افزایش فشار خون و عدم بازگشت دیابت کمک می کند

چرا برخی رژیم گیاهخواری را برمی گزینند؟

چرا برخی رژیم گیاهخواری را برمی گزینند؟

شاید مهمترین دلیل آن تمایل به دریافت غذاهای سالم تر، ابراز مخالفت با سوء رفتار با حیوانات اهلی و صدمه به محیط زیست است. رژیم گیاهخواری برای جلوگیری از سرطان، بیماریهای قلبی، عدم افزایش فشار خون و عدم بازگشت دیابت کمک می کند. بارها و بارها شنیده ایم که مصرف کمتر گوشت احتمال حمله قلبی را تا ۵۰ درصد کاهش میدهد و رژیم غذایی گیاهخوار موجب تقليل آن تا ۵۰ درصد می شود. همچنین رژیم غذایی گیاهی احتمال بیماری های مربوط به اثر پشیالکی (یک باکتری رودهای گرم منفی) و باکتری هایی را که اغلب طی بازرسی گوشت از آنها غفلت می شود، کاهش می دهد. سالانه بسیاری از افراد بر اثر مصرف گوشت آلوده بیمار می شوند.

گیاهخواران معتقدند برای تهیه محصولات غذایی از حیوانات، آنها را در بدترین شرایط نگهداری میکنند و با آهن داغ مارکدار می کنند و در نهایت بی رحمانه میکشند. تغذیه نامناسب، تزریق آنتی بیوتیک های مضر و وادار کردن آنها به رشد سریع از دیگر موارد شرایط نگهداری این حیوانات است. رشد سریع فرصت کافی نمی دهد که اندامهای حیاتی آنها به اندازه رشد بدنشان برسد. اغلب در قفس های محکم بسته شده اند و قادر به حرکت نیستند از سوی دیگر استفاده روزافزون از حیوانات اهلی به محیط زیست صدمه وارد می کند.

اکنون گیاهخواری به عنوان یک رژیم غذایی بیشتر از گذشته به جوامع راه یافته است. گفتنی است که رژیم گیاهخواری تنها به خوردن سالاد محدود نمی شود و از تنوع بسیار زیادی برخوردار است و از لحاظ کیفیت غذایی نیز اطمینان لازم را به مصرف کننده می دهد. از نظر علمی خوردن غذاهای گیاهی و کم چرب و پرهیز از مصرف چربی ها به ویژه انواع اشباع شده که به مقادیر زیاد در غذاهای حیوانی یافت می شوند سالهاست توسط متخصصان بهداشت و سلامت به افراد توصیه میشود.

چرا برخی رژیم گیاهخواری را برمی گزینند؟

باید توجه داشت که رژیم غذایی هر چه بیشتر محدود شود، کسب همه عناصر مغذی مورد نیاز بدن دشوارتر خواهد شد. اگر کسی رژیم گیاهخواری را برمی گزیند، لازم است بسیار دقت کند تا برنامه ریزی مناسبی در این مورد اتخاذ کند. برای مثال، گروهی که لبنیات یا گوشت نمی خورند، با بزرگترین خطر تغذیه ای مواجهند، چرا که بسیاری از عناصر غذایی مهم از جمله ویتامینها عمدتأ یا تقریبا به میزان فراوان در غذاهای حیوانی موجودند. لذا به این افراد توصیه اکید می شود که در رژیم غذایی خود انواع مواد با منشأ گیاهی را که پیش از این از آنهانام برده شد (سبزیها، میوه ها، نان، حبوبات و...) تحت یک برنامه کاملا تأیید شده علمی استفاده کنند. برخی محققان معتقدند رژیم غذایی گیاهخواری در صورتی که کامل و متعادل باشد، تامین کننده مواد مورد نیاز بدن است و رژیم سالمی محسوب می شو، اما گروهی دیگر با این نظر مخالفند.

میوه و سبزی، جواب مساله این است

سازمان خوار و بار و کشاورزی جهانی (فائو) هفته گذشته اعلام کرد افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات باید در اولویتهای تغذیه جهانی قرار گیرد. مردم کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، هیچکدام به مقدار کافی از میوه ها و سبزیجات استفاده نمی کنند که البته کمبود و توزیع نامناسب این مواد نیز می تواند در این میان مؤثر باشد.

به گزارش سازمان بهداشت جهان (WHO) سالانه نزدیک به ۳ میلیون نفر در اثر ابتلا به بیماری هایی که در نتیجه کمبود مصرف میوه ها و سبزیجات ایجاد می شود، جان خود را از دست می دهند. که این آمار تا حدودی نزدیک به آمار مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات است.

چرا مصرف میوه ها و سبزیجات ضروری است

برخی از بیماری هایی که در نتیجه کمبود مصرف میوه و سبزی به وجود می آیند عبارتند از: مشکلات زایمان، عقب ماندگی های ذهنی و جسمی و بیماریهای قلبی و مزمن و بسیاری از اختلالات جسمی و روحی دیگر. به همین دلیل است که تشویق مردم به مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات باید جزو مهم ترین اولویتهای تغذیه ای قرار گیرد.

طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان به تازگی مشخص شده مصرف روزانه ۹ تا ۱۰ وعده از میوه و سبزی ایده ال است اما نکته بسیار تأسف بار اینجاست که بسیاری از مردم حتی نیمی از این مقدار را نیز مصرف نمی کنند.

کریسید تانیتیرین، مدیر بخش غذا و تغذيه فائو می گوید: در حال حاضر یکی از مهم ترین مسائل در رابطه با سلامت عمومی افراد در سراسر دنیا مصرف بیشتر میوه و سبزی است که باید در این خصوص بیشتر تلاش شود.

چرا مصرف میوه ها و سبزیجات در عصر کنونی تا این حد ضروری است؟

به دلیل زندگی ماشینی مردم و کمبود وقت در آماده سازی غذا؛ بسیاری از مردم جهان غذاهای حاضری و انواع ساندویچ یا غذاهایی که به صورت نیمه پز یا نپخته تهیه شده اند را می خورند که حتی غذاهای نیمه حاضری هم به دلیل دارا بودن مواد نگهدارنده و شیمیایی برای بدن مضر هستند. از طرف دیگر پختن یا سرخ کردن غذاها به مدت زیاد در روغن، مواد مغذی آنها را نیز از بین می برد. فریزری کردن مواد غذایی به مدت طولانی نیز می تواند موجب کاهش کیفیت آنها شود. در حالی که میوه ها و سبزیجات به دلیل زود هضم بودن و نداشتن چربی مضر باعث افزایش وزن که از شایع ترین مشکلات بهداشت و سلامت در سراسر دنیاست نمی شوند، و در عین حال انرژی و کالری لازم را برای فعالیتهای روزانه تأمین می کنند.

  • ۲۹ فروردین ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×