چرا تمایل ازدواج با زنان مسن افزایش یافته است؟

چرا تمایل ازدواج با زنان مسن افزایش یافته است؟

شرف الشمس

چرا تمایل ازدواج با زنان مسن افزایش یافته است؟

یکی از جدید ترین شکل های ازدواج که امروزه به وفور در میان جوانان دیده می شود، ازدواج مردان جوان با زنان سالمند است. در این مقاله از طومار، به بررسی این آسیب که این روزها دست به گریبان جوانان شده است ، می پردازیم

چرا تمایل ازدواج با زنان مسن افزایش یافته است؟

چرا پسران کم سن، تمایل به ازدواج با زنان بزرگتر از خودشان دارند

یکی از مرسوم ترین شکل های ازدواج در فرهنگ ما، ازدواج مردی با گروه سنی بیست تا سی سال، با دختری با گروه سنی مشابه خودش است. این نوع ازدواج البته دلیل بر موفق بودن آن نیست ، اما به طور کلی توصیه میشود دختران به دلیل این که زودتر از پسران به بلوغ عاطفی و جسمی می رسند، در ازدواج کم سن تر از پسران باشند. کارشناسان مناسب ترین اختلاف سن بین جوانان را معمولا هفت تا نه سال می دانند. یعنی ازدواجی که مرد حداکثر نه سال از زوجه بزرگتر باشد.
این که برخی از پسران ترجیح میدهند با زنی که از نظر سنی از آنها بزرگتر است و حتی پیش از این هم ازدواج کرده است ، زندگی مشترک خودشان را آغاز کنند، علل متفاوتی دارد. در فیلم «نیمه شب اتفاق افتاد»، حامد بهداد که پیش از این ازدواج نکرده است ، ترجیح می دهد با رویا نونهالی ازدواج کند که بیوه است و از ازدواج قبلی اش یک پسر نوجوان دارد. از ماجراهایی که در طول فیلم اتفاق می افتند، متوجه می شویم حامد بهداد مادر خودش را در کودکی از دست داده و دو خواهر بزرگترش، وظیفه سرپرستی او را به عهده گرفته اند. این ماجرا، کلید بزرگی برای حل معمای ازدواج پسران بازنان مسن است. برخی از آنان به دلیل از دست دادن مادر خود در دوران کودکی با زنانی ازدواج می کنند که نقش مادری را برای آنها بازی کند. همین از دست دادن والدین در سنین کودکی و نداشتن نقشی در زندگی افراد را وادار می کند، در سنین بزرگسالی به فکر یافتن مادر در ازدواج های خودشان باشند. فقدان شخصیت والد در تربیت فرزندان شاید در سنین پایین تر خودش را نمایان نکند، اما در سنین بالاتر می تواند منجر به چنین ازدواج ها و افتادن در دام خطاهای ادراکی گوناگونی شود. در فیلم های دیگر سینمای ایران هم با چنین شخصیت پردازی هایی روبه رو بودیم به طور مثال در فیلم «شام آخر»، مانی که شخصیت آن را رضا گلزار بازی می کرد، شیفته کتایون ریاحی استاد خودش می شود، جالب توجه است که صرفا سن بالای خانم ها ملاک برای این گونه ازدواج ها نیست، بلکه داشتن فرزند و داشتن خانواده از ازدواج پیشین، از مهم ترین معیارهای این نوع ازدواج هاست.

ازدواج با زنان مسن در فیلم نیمه شب اتفاق افتاد

فیلم نیمه شب اتفاق افتاد

البته به طور قطعی نمی توانیم این گونه ازدواجها را ناموفق بدانیم وازدواج های به شکل مرسوم و معمول را موفق. چه بسا افرادی بودند که به همین شکل زندگی مشترک خودشان را تشکیل دادند و ازدواج بادوامی هم داشتند. اما نکته مهم و قابل تامل این است که پذیرفتن نقش مادری و پدری در ازدواج به مرور زمان، افراد را خسته می کند. ما ازدواج می کنیم تا در کنار یکدیگر باشیم و اتفاقا بتوانیم نقش همراه را برای طرف مقابل مان ایفا کنیم، نه این که پدر یا مادرش باشیم و دائما او را امر و نهی کنیم و عقده های دوران کودکی اش را برایش باز کنیم.
به طور صددرصدی، نمی توان تمام ازدواج های انجام شده پسران جوان با بانوان میان سال را در این رده قرار داد. گاهی اوقات افرادی هم هستند که به دلیل سیاست های غلط خانواده ها در برگزاری مراسم عروسی، ترجیح می دهند با فردی ازدواج کنند که مکنت مالی بالایی دارد و می تواند پسر را از لحاظ مالی تامین کند. البته این نوع ازدواج هم تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت، ازدواجی که بر پایه پول و ثروت آغاز شود؛ از راه پول و ثروت هم از بین خواهد رفت. روحیه تنوع طلب پسران می تواند در دوران میانسالی، آنها را مجاب به ازدواج با دختری کم سن و سال کند، دختری که هم مکنت مالی دارد و هم جوان تر است.
از دیگر عوامل تخریب کننده این نوع ازدواج ها، وجود فرزندی است که از ازدواج قبلی خانم باقی مانده است. این فرزند می تواند سبب آسیب برای ازدواج کنونی فرد باشد، کودک که نمی تواند بپذیرد مادرش با پسری جوان ازدواج کرده است، قطعا در آینده دچار عقده های فروخورده زیادی می شود، زیرا فردی را به عنوان پدر خودش می بیند که هم سن و سال پدرش نیست و نمی تواند نقش والد را برای او بازی کند و اتفاقا بیشتر شبیه هم بازی دوران کودکی خودش است. این مساله شاید بسیار به ندرت رخ دهد اما به هر حال  کودکان در مواجهه با این مسائل آسیب خواهند دید.

فیلم شام آخر

فیلم شام آخر

چکیده مطلب
درباره ازدواج های نامعقولی که پسران این روزها، آن را تجربه می کنند، می توان گفت دو عامل تاثیرگذار است . عامل اول می تواند فقدان یک مادر احساسی باشد که در کودکی، احساساتش را از فرزندش دریغ کرده است . عامل تاثیرگذار دیگر می تواند، فوت مادر در دوران کودکی باشد که تاثیر زیادی در آینده او دارد. این حس نداشتن والد و خلاء زیادی که از جانب مادر احساس می شود، جوان را مجاب می کند تا دست به ازدواج با فردی مسن تر از خودش بزند. افرادی که دست به این اقدام می زنند، معمولا افرادی هستند که در کودکی برای ابراز خشم شان، دست به اقدام های کوچک و بزرگی زده بودند. این روند ازدواج با زنی مسن هم می تواند از جمله راه های نشان دادن خشم جوانان به طبیعتی باشد که کودک را از داشتن والد محروم کرده است. این اتفاق می تواند در اصل مانند یک ابزار دفاعی برای جوانان به حساب آید. افرادی که از چنین دستاویزی برای پیشبرد اهدافشان استفاده می کنند در اصل افرادی هستند که در خانواده به آنها مجال حضور داده نمی شود و با این دستاویز می خواهند خود کم بینی خودشان را رفع کنند. راهکاری که توصیه می شود این است که والدین هنگام رویارویی با کودکان و نوجوانان آن را به کار گیرند، دادن اعتماد به نفس به آنهاست این اعتماد به نفس کمک می کند تا افراد برای اثبات خویش دست به چنین اقدام هایی نزنند و خودشان باور کنند که خانواده آنها را به عنوان یک شخص متفاوت پذیرفته است.

  • ۱۰ مهر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×