انواع چربی خون و دلایل فشار خون بالا

انواع چربی خون و دلایل فشار خون بالا

انواع چربی خون و دلایل فشار خون بالا

انواع چربی خون و دلایل فشار خون بالا را در طومار بخوانید.

انواع چربی خون و دلایل فشار خون بالا

چربی های خون

تری گلیسرید

کالری اضافی رژیم غذایی به شکل چربی ذخیره به نام تری گلیسیرید در بدن انباشته می شود.سطح تری گلیسیرید خون ممکن است به دلیل اضافه وزن و چاقی بی تحرکی استعمال دخانیات و یا رژیم غذایی پرکربوهیدرات افزایش یابد.اگرچه برخی بیماری‌ها و اختلالات ژنتیکی نیز ممکن است موجب افزایش تری گلیسیرید خون شوند. افراد با سطح تری گلیسرید خون بالا اغلب به سطح بالای کلسترولldl وسط پایین کلسترولhdl نیز مبتلا هستند. معمولا سطح تری گلیسرید خون در افراد دیابتی افزایش می‌یابد.

کلسترول

یکی از انواع چربی ها می باشد که در تمام سلول های بدن وجود دارد. کلسترول بالا یکی از علل اصلی قابل کنترل برای بیماری قلبی عروقی حمله قلبی و سکته مغزی است چنانچه کلسترول خون افزایش یابد خطر بروز بیماری قلبی عروقی نیز افزایش می یابد. سطح کلسترول خون می تواند تحت تاثیر سن جنس رژیم‌غذایی و سابقه خانوادگی ابتلا به کلسترول بالا قرار گیرد.کلسترول خون بالا معمولا هیچ علامتی ندارد و اندازه گیری چربی های خون تنها راه تعیین میزان کلسترول خون می باشد. دو شکل اصلی کلسترول عبارتند از کلسترول ldhو کلسترولhdl.

کلسترول ldl یا کلسترول بد

کلسترول ldl یا لیپوپروتئین با چگالی کم ذرات کرستور را از طریق خون به بافت های مختلف بدن منتقل می کند.کلسترولldl اضافی خون با اتصال به دیواره شریان ها موجب افزایش ضخامت دیواره شریان های قلب و مغز می شود و در نتیجه موجب کاهش انعطاف پذیری این شریان‌ها می‌گردد که به این وضعیت تصلب شرایین می گویند.

کلسترول hdl یا کلسترول خوب

کلسترول hdl یا لیپو پروتئین با چگالی بالا مانند یک رفتگر عمل کرده و کلسترول ال دی ال را از شریان ها به کبد منتقل می کند و به پاک شدن کلسترول ldl از شریان ها کمک می کند. سطح مطلوب کلسترول خوب hdl می تواند از حمله قلبی و سکته مغزی جلوگیری کند.

منابع اصلی چربی های اشباع و کلسترول در رژیم غذایی

چربی های ترانس که طی فرآیند تبدیل روغن مایع به روغن جامد در کارخانه تولید می شوند و چربی‌های اشباع باید در رژیم غذایی افراد مبتلا به چربی خون بالا محدود شوند زیرا مصرف آنها خطر بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد.منابع غذایی نظیر مواد غذایی سرخ شده پیتزا و سایر فست فودها بیسکویت ها و شیرینی ها حاوی روغن ترانس زیاد و منابع قضاییه نظیر کره خامه سرشیر گوشت قرمز زرده تخم مرغ سوسیس کالباس و یا لبنیات با میزان چربی ۲ درصد یا بیشتر حاوی چربی های اشباع و کلسترول زیاد می باشند.

منابع اصلی چربی های غیراشباع در رژیم غذایی

در مقابل چربی‌های اشباع گروه دیگری از چربی‌ها به نام چربیهای غیر اشباع قرار دارند هنگامی که چربیهای غیر اشباع در رژیم غذایی جایگزین چربی های اشباع و ترانس شوند به بهبود کلسترول خون کمک می‌کند و بنابراین خطر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می دهند.ماهی آووکادو مغز دانه ها روغن گیاهی مانند روغن سویا روغن کانولا روغن زیتون روغن ذرت و روغن آفتابگردان از بنا به قضاییه خوبه چربیهای غیر اشباع هستند.

فشار خون

قلب یک پمپ عضلانی است که در قفسه سینه قرار دارد و کار آن انتقال خون شریانی با مقادیر فراوان اکسیژن و مواد غذایی از طریق شریان های بزرگ به سراسر بدن می باشد گردش خون در عروق بدن به فشار مناسب نیاز دارد با هر ضربان قلب خونی کهپمپ میشود به دیواره عروق فشار را وارد می کند هنگامی که قلب و عروق سالم باشند عروق قابلیت انقباض و انبساط کافی دارند و این انقباض فشار خون سیستول و انبساط فشار دیاستول ایجاد فشار خون می کند.اما هنگامی که عروق دچار انسداد باشند و یا انعطاف پذیری آن حاکم باشد پمپ خون توسط قلب دشوار تر بوده و فشار در اروپا افزایش می‌یابد که به آن فشار خون بالا گفته می‌شود.

تشخیص فشار خون بالا

معمولاً فشارخون بالا هیچ گونه علامتی ندارد به همین دلیل فشار خون بالا را قاتل خاموش می نامند زیرا افرادی که فشار خون بالا دارند در معرض خطر بیشتر برای حمله قلبی یا سکته مغزی قرار دارند. تشخیص فشار خون بالا اولین و اساسی ترین قدم در کنترل آن می باشد که با بررسی سوابق بیمار و معاینات پزشکی شامل اندازه گیری فشار خون با دستگاه فشارسنج می توان این بیماری را تشخیص داد فشار خون سیستول ۱۴۰ میلی متر جیوه یا بیشتر و یا فشار خون دیاستول ۹۰ میلیمتر جیوه یا بیشتر را فشار خون بالا می نامند.

دلایل فشار خون بالا

اگرچه در بیشتر موارد دلیل فشار خون بالا نامشخص است اما دلایل شناخته شده فشار خون بالا را میتوان به موارد قابل کنترل طبقه بندی نمود.

دلایل غیر قابل کنترل

سن
جنس( پس از ۶۵ سال احتمال ابتلا به فشارخون بالا در زنان بیشتر از مردان می باشد.)
نژاد
سابقه خانوادگی فشار خون بالا

دلایل قابل کنترل

کم تحرکی رژیم غذایی حاوی نمک یا چربی اشباع زیاد عدم مصرف کافی سبزی و میوه چاقی و اضافه وزن مصرف الکل استعمال دخانیات استرس

فشار خون بالا و دیابت

در افراد دیابتی به خصوص افراد دیابتی نوع ۲ فشار خون بالا بسیار شایع است و تقریباً نیمی از آن ها به فشار خون بالا مبتلا هستند و حفظ فشار خون در محدوده کمتر از میلی متر جیوه باعث کاهش خطر بروز بیماری ها قلبی عروقی می شود.

درمان فشار خون

پزشک سعی می‌کند تا فشار خون بالا را به کمک تغییر شیوه زندگی شامل تجویز رژیم غذایی مناسب, توصیه به افزایش فعالیت بدنی و در صورت نیاز دارو کنترل کند. برای کنترل فشار خون یک رژیم غذایی محدود از منابع سدیم و غنی از منابع پتاسیم ضروری است،زیرا پتاسیم تاثیر سدیم را در افزایش فشار خون کاهش می دهد.

کلسترول خون بالا

منابع غذایی که مصرف آنها برای کنترل فشار خون باید محدود شود

غذاهای سرخ شده یا فرآیند شده مانند انواع سازها را به ها سوپ ها و غذاهای کنسروی سوسیس کالباس پنیر های شور زیتون شور چیپس و پفک.

منابع غذایی که مصرف آنها برای کنترل فشار خون توصیه می‌شود

سیر پیاز اسفناج و قارچ حبوبات گوجه فرنگی آووکادو بروکلی کلم سبز بامیه خیار کاهو لوبیا سبز مارچوبه سیب مرکبات کیوی توت فرنگی طالبی موز گریپ فروت آلو زرد آلو انار خرما شیر کم چرب و ماهی تن.

توصیه های مفید برای کنترل فشار خون و چربی خون.

تا حد امکان از مصرف غذاهای سرخ شده پرهیز نموده و به جای آن از غذاهای پخته شده آب پز یا کبابی استفاده کنید.
مصرف ۵ واحد سبزی و میوه را در برنامه غذایی روزانه به گنجانید.
منابع خوب سیب مانند غلات سبوس دار سبزیجات و حبوبات را در برنامه غذایی روزانه بگنجانید.
حداقل ۲ مرتبه در هفته ماهی بخورید.
دریافت چربی های اشباع و ترانس را در رژیم غذایی محدود کنید.
دریافت گوشت قرمز را محدود کنید و به جای آن گوشت سفید مانند مرغ یا ماهی استفاده کنید.
لبنیات کم چرب با چربی ۱ درصد را انتخاب کنید.
دریافت نوشیدنی های حاوی شکر افزودنی را محدود کنید و به جای آن آب بنوشید.
برای میان وعده از مغز دانه ها و آجیل خام استفاده کنید.
راهکار های کنترل استرس را بیاموزید.
فعالیت بدنی کافی در روز داشته باشید.
از استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۲ تیر ۱۳۹۸
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×