چند اشتباه متداول طراحان و کاربران تازه کار برنامه فتوشاپ (Photoshop) – بخش دوم

چند اشتباه متداول طراحان و کاربران تازه کار برنامه فتوشاپ (Photoshop) – بخش دوم

چند اشتباه متداول طراحان و کاربران تازه کار برنامه فتوشاپ (Photoshop) – بخش دوم

در بخش اول مقاله به تعدادی از اشتباهات رایج اکثر کاربران برنامه فتوشاپ نظیر عدم استفاده صحیح از کلید های میانبر، لایه ها و ..... اشاره کردیم، در ادامه نیز..

چند اشتباه متداول طراحان و کاربران تازه کار برنامه فتوشاپ (Photoshop) – بخش دوم

 

در بخش اول مقاله به تعدادی از اشتباهات رایج اکثر کاربران برنامه فتوشاپ نظیر عدم استفاده صحیح از کلید های میانبر، لایه ها و ..... اشاره کردیم، در ادامه نیز به معرفی چند اشتباه متداول دیگر که تاثیر زیادی در میزان پیشرفت کاری دارند، می پردازیم.

فتوشاپ

همانطور که قبلا گفته شد برنامه فتوشاپ دارای نکات و ریزه کاری های بسیار زیادی می باشد و تصور این مسئله که با تکمیل چند پروژه به مهارت کاملی دست پیدا خواهید کردید کاملا اشتباه هست، منوی کاربری فتوشاپ به حدی از گزینه ها و جزئیات مختلفی تشکیل شده است که تنها اتکا کردن به دانش فردی و عدم استفاده از ترفند های به روز و مفید، نتایج نهایی کار را قبل از شروع پروژه مشخص می کنند!

فتوشاپ

تکیه بیش از حد روی مجموعه تصاویر از پیش تهیه شده!

گاهی اوقات استفاده از مجموعه تصاویر مرجع وب سایت ها نظیر Veer ،Corbis و .... برای شروع پروژه کاری توسط طراحان منطقی به نظر می رسد، اما در بیشتر مواقع اگر تصاویر مربوطه توسط خود کاربر گرفته شوند، راه حلی بسیار بهتر و حتی شایدم سریعتر باشند، به هر حال اگر استفاده از مجموعه تصاویر مرجع را به سایر گزینه ترجیح می دهید از مطابق بودن تصاویر با موضوع پروژه اطمینان حاصل کنید و همچنین از بخش Smart فتوشاپ برای بهبود کیفیت تصاویر در مواقع لزوم بهره ببرید.

 استفاده مداوم از مدل رنگ CMYK!

هیچگاه تصور نکنید که CMYK تنها گزینه پیش روی شما برای کارهای چاپی می باشد، طراحی با مدل های رنگ CMYK در برنامه فتوشاپ همیشه بهترین راه برای پیشبرد پروژه نیست به ویژه اگر طراحی مربوطه به مبحث کارهای چاپی ارتباط پیدا کند، استفاده از CMYK در طول طراحی می تواند کاملا محدود کننده باشد و مشکلاتی مانند افزایش بیش اندازه سایز تصویر خروجی، عملکرد ناقص فیلترها و برخی از ویژگی های برنامه فتوشاپ را در پی داشته باشد، در چنین مواقعی استفاده از مدل های رنگ RGB همراه با تصحیح رنگ (Colour Proofing) می تواند گزینه بهتری باشد سپس در مراحل پایانی پروژه، فایل مربوطه را به CMYK تبدیل می کنیم.

Photoshop desaturate

استفاده از برنامه فتوشاب برای همه چیز!

فتوشاپ تنها ابزار برای طراحی نیست، بلکه سایر برنامه ها نظیر Sketch نیز می توانند عملیات مورد نظر را به خوبی و یا حتی بهتر از فتوشاپ انجام دهند، در تطبیق پذیری برنامه فتوشاپ هیچ شکی وجود ندارد اما این مقیاس پذیر بودن لزوما دلیلی برای بهتر بودن برنامه مورد نظر در هر طراحی و تمام پروژه ها نخواهد بود، به عنوان مثال در ساخت لوگوی برداری (Vector-Based Logo) نرم افزار Adobe Illustrator CC می تواند بسیار مفید تر از Photoshop CC عمل کند، همین حالا نیز تعداد زیادی از طراحان موافق هستند که برنامه Fireworks بسیار بهتر از فتوشاپ برای توسعه و طراحی وب می باشد.

به کار گیری Desaturate برای تبدیل تصاویر به رنگ سیاه و سفید!

از طریق مسیر Image-->Adjustments-->Desaturate در برنامه فتوشاپ قادر خواهید بود تا تمام رنگ های تصاویر را استخراج کرده و تصویر مورد نظر را تنها با رنگ های سیاه و سفید نمایش دهید، علاوه بر آن به نظر می رسد استفاده از مسیر Image-->Adjustments-->Channel Mixer گزینه مناسب تری برای خلق تصاویر غنی تر باشد، شکل تک رنگ (Monochrome) خروجی را بررسی و سپس رنگ های قرمز، سبز و در آخر آبی Channel Slider ها را تنظیم کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

تغییر وضوح تصویر یا رزولوشن 72dpi!

رزولوشن پیش فرض برنامه فتوشاپ برابر با 72dpi (نقطه در هر اینچ) می باشد که این مقدار برای اکثر پروژه های طراحی وب مناسب هست، اما در مورد کارهای مرتبط با چاپ (Print Work) چندان گزینه استانداردی نخواهد بود، در شروع هر پروژه Print Work از قرار گرفتن رزولوشن روی عدد 300dpi اطمینان حاصل کنید.

 

 

  • ۱۹ اسفند ۱۳۹۴
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×