چند نکته برای آنهایی که می خواهند لاغر شوند

چند نکته برای آنهایی که می خواهند لاغر شوند

شرف الشمس

چند نکته برای آنهایی که می خواهند لاغر شوند

چاق ها بدانند روش تغذیه گذشته آنها اشتباه بوده است و تنها آن برنامه غذایی مناسب خواهد بود که در وهله اول پرخوری های آنها را کاهش دهد یا حذف کند

چند نکته برای آنهایی که می خواهند لاغر شوند

خیلی ناراحتم، می خواهم لاغر شوم!

یک اصل مهم را هیچ گاه فراموش نکنید؛ تنها راه صحیح و پایدار برای کاهش وزن و نگهداشتن وزن جدید این است که چاق ها بدانند روش تغذیه گذشته آنها اشتباه بوده است و تنها آن برنامه غذایی مناسب خواهد بود که در وهله اول پرخوری های آنها را کاهش دهد یا حذف کند و برای رسیدن به این هدف راههای مختلفی وجود دارد.

رژیم کم کربوهیدرات

اگرچه بانیان این نوع رژیم توضیحات بیولوژیکی پیچیده ای در دفاع از آن عنوان می کنند، اما تحقیقات جدید نشان می دهد رژیم های کم کربوهیدرات، بیشتر اثر کاهش وزن خود را در ۶ ماه اول نشان می دهد، ولی پس از گذشت یک سال نتیجه آنها چندان مثبت ارزیابی نمی شود. به علاوه حتی در ۶ ماه اول هم استفاده از آن برای بسیاری از کاربران بی نتیجه بوده است؛ اما آنچه مسلما باید مورد توجه قرار گیرد این است که افرادی که از این نوع رژیم پیروی می کنند، باید رفتار تغذیه ای خود را کاملا تغییر دهند و در واقع عامل اصلی نتیجه گرفتن خود آنها هستند. در این رژیم غذایی، میزان و حجم غذایی هیچ تغییر نمی کند بلکه، مصرف یک سری مواد مصنوعی مثل ماکارونی، سیب زمینی، شیرینی، نوشابه، آبميوه، شکلات و... قطع می شود. این افراد به علت آنکه حجم کافی دریافت می کنند، احساس گرسنگی ندارند، اما باید این موضوع مهم را در نظر گرفت که آنها نمی توانند برای مدت طولانی از خوردن این گونه مواد خودداری کنند و در نتیجه نه تنها پس از مدتی به آنها روی می آورند، بلکه بررسی ها بسیاری حاکی از مصرف بیش از حد این مواد هیدراتی به تلافی گذشته ها از سوی این گروه است. به هر حال طرفداران این رژیم باید حتما تنوع غذایی را رعایت کنند و ضمن این پرهیز غذایی را به تدریج در برنامه خود قرار دهند.

تغذیه برای لاغری

رژیم های کم چربی

بر خلاف رژیم کم کربوهیدرات، این نوع رژیم ها اثر بلند مدت بسیار خوبی دارند. در واقع با حذف چربی ها به عنوان مهم ترین گروه غذایی کالری زا و با انتخاب گوشت، میان وعده ها و لبنیات کم چرب وزن شخص به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. آنچه طرفداران این نوع برنامه غذایی باید توجه داشته باشند، این است که علت اصلی کاهش وزن آنها کم شدن میزان کالری مصرفی است. پس اگر آنها هنگام اجرای این رژیم، شکلات های بدون چربی یا محصولات نشاسته ای را به مقدار زیاد استفاده کنند، نه تنها لاغر نخواهند شد، بلکه به دلیل نرسیدن یک گروه غذایی یعنی چربی ها، سلامت خود را هم به خطر انداخته اند.

مقاله مرتبط:

در رژیم های کم چرب باید سعی شود که از میوه ها و سبزی های پر حجم و پر فیبر استفاده شود؛ هر چند این مواد باعث پر شدن معده می شوند اما از آنجا که در چاشنی روغن به کار نرفته، بعد از گذشتن زمان کوتاهی احساس گرسنگی دوباره به فرد روی خواهد آورد. افرادی که از این نوع رژیم استفاده میکنند باید در مصرف وعده و میان وعده های غذایی، تعامل را رعایت کنند و با اراده قوی منتظر اثر آن در دراز مدت باشند.

نوشابه های رژیمی

رژیم هایی که تمام یا بخشی از وعده ها و میان وعده های غذایی را با یک سری نوشیدنی ها جایگزین می کنند، به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده اند. تحقیقات حاکی از اثر کوتاه مدت این رژیم ها بر تناسب اندام است. نوشابه های رژیمی حدود ۲۵۰ - ۲۰۰ کالری دارند و وقتی که جایگزین وعده های غذایی می شوند، کالری بسیار کمی را به بدن وارد می کنند. بیشتر این نوع نوشیدنیها برای افرادی که فرصت غذا خوردن را در طول روز ندارند یا از میوه ها و سبزیها به اندازه کافی استفاده نمی کنند، جذابیت بیشتری دارند؛ اما این افراد به دلیل تغذیه سبک در طول روز دست به پرخوری های شبانه می زنند.

  • ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×