چه کسانی باید واکسن زگیل تناسلی تزریق کنند؟

چه کسانی باید واکسن زگیل تناسلی تزریق کنند؟

شرف الشمس

چه کسانی باید واکسن زگیل تناسلی تزریق کنند؟

علت مولد تبخال تناسلی ویروس است و استفاده از واکسن زگیل تناسلی بهترین راه برای مهار و جلوگیری از رشد و انتقال آن به فرد دیگر است.

چه کسانی باید واکسن زگیل تناسلی تزریق کنند؟

توصیه هایی درباره واکسن زگیل تناسلی

زگیلهای تناسلی زائده های گوشتی کوچکی هستند که ممکن است در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر شوندعامل این بیماری ویروس پاپیلومای انسـانی(Human Papillomm Virus) استکه ازطریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی ویا پوست آلوده به ویروس و اغلب از طریق ارتباط جنسی، منتقل می شود . عامل مولد «تبخال تناسلی» ویروس است این تبخال می تواند به تنهایی یا همراه با ضایعات زخمی یا آبسه های کوچک در دستگاه تناسلی باشد که بیمار را دچار خارش ، سوزش ، ... می کند، این عارضه قابل انتقال از فردی به فرد دیگر است و تنها راه سرایت آن مقاربت جنسی به شمار می رود. 

تبخال یا زگیل تناسلی

متخصص زنان و زایمان و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد :با مطالعاتی که امروزه انجام شده است 90-95% سرطان دهانه رحم به علت ویروسی است که در بروز تبخال دخالت دارد به این دلیل پزشکان خانم هایی را که دچار این عارضه می شوند ضمن تجویز داروی مناسب به آنها هشدار داده می شود که امکان دارد این تبخال باز هم عود کند چون ویروس ها گاهی اوقات که دفاع بدن ضعیف می شود با وجودی که درمان شده اند ممکن است دوباره عود پیدا کند.

راههای تشخیص زگیل تناسلی

تست پاپ اسمیر

 بنابراین به خانم ها توصیه می شود که خیلی از خود مراقبت کنند و آزمایش سرطان دهانه رحم ، آزمایش سلول شناسی که به آن «پاپ اسمیر» یا «پاپا نیکولا» می گویند را سالی یکبار انجام دهند که اگر این آزمایش زمانی گرایش غیر طبیعی پیدا کرد باید کارهای تشخیصی و تکمیل تری مثل «کولپوسکوپی » و «تکه برداری از دهانه رحم» برای این افراد انجام شود.

علایم تبخال و زگیل تناسلی

خارش ، ترشح ، بوی بد و ضایعاتی مانند سرخک که بعضی از آنها حاوی مایعی به اندازه عدس و بعضی از آنها ترکیده و دلمه بسته به عبارتی دیگر مانند تب خال کنارلب هستند از علائم ای عارضه به شمار می روند.

 انتقال این بیماری:

این ویروس که باعث بروز تبخال است HPV نام دارد، تنها از طریق تماس جنسی منتقل می شود در نتیجه درمان یک نفره کافی نیست و زنان باید شریک زندگی خود را هم تحت درمان قرار بدهند زیرا او هم حامل ویروس تبخال است و گاهی اوقات ممکن است هیچگونه علامتی نداشته باشد ولی در تماس های بعدی عفونت را انتقال دهد.

زگیل تناسلی

سن تزریق زگیل تناسلی

 تذکر:

امروزه جدا از آزمایش «پاپا نیکلا ، PAPANICOLAOU » که از بابت ترشح دهانه رحم بررسی سلول های غیر طبیعی انجام می شود یک آزمایش مکمل دیگرهم با نام «اسمیر» محلول در آب ،که آن دقت اش خیلی بیشتر است نیز انجام می شود، پس اگر خانمی آزمایش «پاپ اسمیر، PAPSMEAR» انجام داد و جواب آزمایش منفی نبود یعنی دو پهلو بود، نباید زود محکوم به سرطانش کنیم بلکه باید آزمایش «لیکوئید بیس» را که مکمل آزمایش «پاپ اسمیر» است انجام دهد که اگر آن مثبت بود بیمار را به « کولپوسکوپی » ارجاع داد.

روابط جنسی علت عمده بروز تبخال تناسلی است

همسرانی که در جریان این ضایعات هستند تا قبل از مراجعه به پزشک متخصص باید از تماس جنسی پرهیز کنند اما اگر فرد مشکوک به این عارضه بود باید تماس جنسی با جلوگیری انجام شود.

تزریق واکسن زگیل تناسلی برای جلوگیری

معمولا برای جلوگیری از بروز این مشکلات، توصیه های پیشگیرانه مفیدتر خواهد بود که از مهم ترین اقدامات پیشگیرانه در این خصوص تزریق واکسن است. دختران تا 26 سالگی می توانند این واکسن را علیه ویروس تزریق کنند، ویروس ها دارای شماره هستند یعنی نام مشخصی ندارند ,4 مورد از این ویروس ها که در بروز سرطان دهانه رحم دخالت دارد ویروس های شماره 16 - 18 -6 -12 هستند که 2 مورد اول بیشترین دخالت را دارند و واکسن «گاردازیل » برای این 2 ویروس ساخته شده است ، سن مناسب برای تجویز این واکسن 9 الی 26 سالگی است که در سه نوبت تزریق می شوند و مجموع پروسه زمانی تزریق آن حدود شش ماه طول می کشد و اثر پیشگیری کننده دارد.

زگیل تناسلی ، نکات مهم درباره علائم و درمان زگیل تناسلی

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×