چگونه از روغن رزماری برای مراقبت از مو استفاده کنیم؟

چگونه از روغن رزماری برای مراقبت از مو استفاده کنیم؟

چگونه از روغن رزماری برای مراقبت از مو استفاده کنیم؟

در سال های اخیر ادعا شده است که روغن رزماری می تواند فوایدی برای مو داشته باشد، می تواند باعث رشد مو شود و حتی ممکن است از ریزش مو جلوگیری کند. مدیترانه ای ها صدها سال پیش موهایشان را با روغن رزماری شستشو می دادند

چگونه از روغن رزماری برای مراقبت از مو استفاده کنیم؟

چگونه از روغن رزماری برای مراقبت از مو استفاده کنیم؟

رزماری گیاهی محبوب برای آشپزی و درمان خانگی است. بومیان منطقه مدیترانه قرن هاست که از آن به عنوان غذا و دارو استفاده می کنند. رزماری بسیار شبیه به آویشن، نعناع فلفلی و دارچین است که به صورت اسانس و روغن هم در دسترس عموم قرار می گیرد. یکی از روغن های ضروری و بسیار متداول محسوب می شود که برای پخت و پز، تمیز کردن، زیبایی، بهداشت و مصارف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. 

می توانید به راحتی روغن رزماری را از عطاری ها  و روغن گیری ها تهیه کرده و به عنوان یک راه حل خانگی از آن بهره ببرید. این روغن مزایای آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد و فوایدی همچون افزایش قدرت حافظه و بسیاری از مزایای دیگر را داراست. 

در سال های اخیر ادعا شده است که این روغن می تواند فوایدی برای مو داشته باشد، می تواند باعث رشد مو شود و حتی ممکن است از ریزش مو جلوگیری کند. مدیترانه ای ها صدها سال پیش موهایشان را با روغن رزماری شستشو می دادند. 

چگونه از روغن رزماری برای مراقبت از مو استفاده کنیم؟

آیا روغن رزماری می تواند از ریزش مو جلوگیری کند؟

روغن این گیاه دارای خواص ضد التهابی است، رشد عصب را تقویت می کند و باعث بهبود گردش خون می شود. در واقع این روغن با مزایایی که دارد علاوه بر تحریک رشد مو، از شوره سر و پیری زودرس مو جلوگیری می کند. حتی می تواند در درمان پوست سر خشک و خارش آن موثر واقع شود. 

مطالعات منتشر شده در این زمینه

بر اساس برخی شواهد علمی، رزماری ممکن است برای بافت عصبی مفید باشد. اسید کارنوزیک یک ماده فعال در این گیاه است که موجب تحریک عصب های پوست سر شده و باعث بهبود رشد مو می شود. آزمایشی در سال ۲۰۱۵ انجام شد که از روغن رزماری در کنار ماینوکسیدیل (درمانی تجاری برای رفع طاسی سر) استفاده شد. نتیجه این آزمایش نشان داد که رزماری هم به اندازه ماینوکسیدیل برای درمان طاسی موثر واقع شد. 

مطالعه دیگری با استفاده از عصاره برگ رزماری که با روغن متفاوت است انجام شد که توانست در رشد مو موفق عمل کند. این آزمایش زمانی اتفاق افتاد که ریزش مو در اثر تستوسترون روی داد. این آزمایش بر روی موش ها انجام شد. 

 در سال ۲۰۱۰ در یک آزمایش بالینی، افرادی که مبتلا به ریزش سکه ای مو بودند از چند روغن طبیعی از جمله روغن رزماری استفاده کردند که با رشد موهایشان مواجه شدند. در آزمایشی در سال ۲۰۱۱ هم روغن رزماری به عنوان یک ترمیم کننده مو توصیف شد که به خاطر اثرات بهبود گردش خون بود. 

چطور باید از روغن رزماری برای درمان ریزش مو استفاده کنیم؟

در اینجا چند پیشنهاد برای شما داریم تا از روغن رزماری برای تقویت و ضخیم کردن موهایتان بهره ببرید. هر یک از این روش ها را یک تا دو بار در هفته استفاده کنید و ببینید با کدام یک راحت تر هستید. 

۱. روغن را به صورت مستقیم روی پوست سر ماساژ دهید.

۵ قطره روغن رزماری را پس از حمام روی پوست سرتان ماساژ دهید. در صورت تمایل می توانید آن را با روغن جوجوبا یا روغن نارگیل مخلوط کنید. اینکه بخواهید پس از آن سرتان را شستشو دهید کاملا اختیاری است. در صورت تمایل به شستشو اجازه دهید دست کم روغن ۵ تا ۱۰ دقیقه روی سرتان باقی بماند. 

۲. روغن را با شامپویتان مخلوط کنید.

این کار را می توانید علاوه بر شامپو، با نرم کننده، ماسک مو، سرم مو و یا هر چیز دیگری هم انجام دهید اما فراموش نکنید که بیش از حد روغن اضافه نکنید. حدود ۵ قطره در هر محصول کافی است. شما می توانید به طور معمول از هر یک از محصولات تان استفاده کنید. اگرنه می توانید پس از استفاده از محصول، چند قطره روغن کف دست تان بریزید و آن را استفاده کنید. 

۳. با آن شامپویی دست ساز و خانگی تهیه کنید.

دستورالعمل های زیادی برای تهیه شامپو وجود دارد. شما می توانید کمی جوش شیرین را با روغن نارگیل، روغن رزماری و روغن های مفید دیگر مخلوط کنید. 

نکات مهم برای مصرف روغن رزماری

از تماس روغن با چشمان تان اکیدا خودداری کنید. اگر به طور اتفاقی روغن وارد چشمان تان شد، به سرعت چشم تان را با آب سرد شستشو دهید. 

سعی کنید بیش از حد از این روغن روی پوست سرتان استفاده نکنید. روغن رزماری ممکن است باعث تحریک پوست تان شود. ممکن است برایتان ناراحتی ایجاد کند اما هیچ خطری برای سلامتی تان ندارد. برای جلوگیری از سوزش پوست، رزماری را با روغن های دیگر یا محصولی دیگر رقیق کنید. 

هنوز از نظر عملی اثبات نشده اما بهتر است در دوران بارداری و شیردهی از روغن رزماری استفاده نکنید.

اگر ریزش موضعی دارید، بهتر است روغن فقط در همان نقطه به صورت موضعی مصرف شود. احتیاط را رعایت کنید زیرا هنوز اثرات مصرف این روغن به طور کامل شناخته نشده است. 

نتیجه گیری

نتیجه استفاده از رزماری برای افراد زیادی تا کنون مثبت بوده است. شاید شما هم نتیجه یکسانی در مورد رشد مو با دیگران تجربه کنید. 

علم و تجارب شخصی اثبات کرده اند که روغن های درمانی می توانند برای رفع ریزش مو به ویژه در رابطه با ریزش سکه ای مفید باشند. ممکن است حتی در مورد طاسی هم موثر واقع شوند. 

روغن رزماری یک درمان ساده است که می توانید به راحتی در خانه استفاده کنید و حتی ممکن است در رقابت با محصولات تجاری هم موثرتر باشد. علاوه بر این هنگامی که به درستی استفاده شود، کاملا بی خطر است و عوارض جانبی بسیار کمی دارد. 

مترجم : پردیس کیانی

  • ۲۹ مهر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×