چگونه خود را ماساژ دهیم؟

چگونه خود را ماساژ دهیم؟

شرف الشمس

چگونه خود را ماساژ دهیم؟

گرچه در اکثر مواقع ناگزیرید که خودتان بدن خود را ماساژ دهید. ماساژ راهی ضروری و لازم برای سلامتی و شادابی است

چگونه خود را ماساژ دهیم؟

ماساژ خود

دریافت ماساژ از طریق یک درمانگر یا فرد دیگر، یکی از بزرگترین شادی های زندگی است. بنابراین هر چند وقت یکبار این امکان را برای خود فراهم سازید. گرچه در اکثر مواقع ناگزیرید که خودتان بدن خود را ماساژ دهید. ماساژ راهی ضروری و لازم برای سلامتی و شادابی است. هنگامی که گردن درد می گیرید، اولین اقدامی که می کنید مالش دادن آن است. شما به طور غریزی می دانید که ماساژ قدرت آرام بخشی و التیام دارد. در واقع ماساژ منظم دارای اثرات التیام بخش زیادی است: ماساژ فشار خون را کاهش داده، جریان خون را بالا می برد، سموم موجود در بدن را دفع کرده، از گرفتگی ماهیچه ها جلوگیری کرده و باعث آرامش روحی می شود.

ماساژ سر

بعد از یک روز کاری سخت، این ماساژ به رفع هر گونه استرسی در روح و جسم شما کمک خواهد کرد. برای اجرای این ماساژ وقت بگذارید، اما نیازی به عجله نیست. می توانید خودتان نوع مالش و ضربه ها را ابداع کنید.

راهنمایی: شما نیازی به استفاده از روغن، در این ماساژ ندارید اما چنانچه تمایل داشتید می توانید از روغن ماساژ هم استفاده کنید - می توانید این ماساژ را در شب بعد از تمیز کردن پوستتان انجام دهید.

مرحله ی ۱: دستهایتان را به سرعت به هم مالش دهید تا بین آنها انرژی گرمایی ایجاد شود.

مرحله ی ۲: صورتتان را در وسط دستهایتان قرار دهید و سپس دست هایتان را به طرف عقب و به سمت موهایتان بکشید.

مرحله ی ۳: دست هایتان را به صورت چرخشی و دایره وار حرکت داده و محکم روی پوست سر خود فشار دهید. دست هایتان را بر خلاف پوست سر خود حرکت داده، آنها را روی موهایتان نکشید.

مرحله ی ۴: پاشنه دست هایتان را روی شقیقه هایتان گذاشته و حرکت چرخشی مشابه‌ی را بکار بگیرید. انگشتانتان را روی موهایتان گذاشته و آنها را محکم روی پوست سر فشار دهید. به آرامی انگشتتان را به صورت چرخشی حرکت دهید. این عمل را تا هر زمان که می خواهید ادامه دهید.

مرحله ی ۵: ماساژ را با فشار دادن گوش هایتان به طوری که عمل فشار در قسمت نرمه ی گوش به پایان برسد کامل کنید. به آرامی نرمه های گوشتان را بکشید چرا که این عمل باعث ایجاد شادابی و انرژی می شود.

ماساژ سر

ماساژ فشار خون را کاهش داده، جریان خون را بالا می برد، سموم موجود در بدن را دفع کرده، از گرفتگی ماهیچه ها جلوگیری کرده و باعث آرامش روحی می شود

ماساژ صورت

چنانچه روزی از خواب بیدار شدید و احساس کردید که هشت دور کامل در جام جهانی بوکس بازی کرده اید این ماساژ صورت برایتان مفید خواهد بود. این ماساژ پف کردگی صورت را کاهش داده و شادابی و سرزندگی را به پوستتان باز می گرداند.

راهنمایی: مراقب باشید که پوستتان را نکشید سعی کنید از پایین به بالا کار کنید- برخلاف قومی جاذبه حرکت کنید.

ماساژ صورت

مرحله‌ی ۱: دست هایتان را روی گونه هایتان قرار داده به طوری که نوک انگشتانتان زیر چشمانتان قرار بگیرد. تصور کنید که در حال نواختن پیانو هستید و به آرامی همچون نواختن نت های موسیقی، به قسمت زیر چشم هایتان ضربه بزنید. این کار به حذف قسمت های تیره و پف کرده می انجامد

مرحله‌ی ۲: انگشتانتان را برداشته و این کار را برای مناطقی که کمی پائین تر از قسمت قبلی هستند، بکار بگیرید. اکنون، این عمل را در اطراف صورتتان ادامه دهید: گونه ها، چانه، پیشانی و شقیقه ها

مرحله‌ی ۳: عمل ماساژ صورت را با به شکل فنجان در آوردن دستهایتان برروی چشمان بسته به پایان رسانده و نفس عمیق بکشید.

مرحله‌ی ۴: نفس خود را بیرون دهید. دست هایتان را برداشته و به آرامی چشم هایتان را باز کنید.
 

ماساژ دست 

دست‌ها و بازوها قسمت عمده‌ی کار روزانه را بر عهده دارند. با این وجود، ما همیشه توجه و مراقبتی را که در خور آنها باشد مبذول نمی‌نماییم. برای تقدیر از آنها وقت بگذارید: تنها روی دست‌ها و ناخن‌ها تمرکز نکنید، مفصل‌ها و زانوها را نیز کشیده و به آنها آرامش و استراحت دهید. بسیاری از درمان‌گرها بر این باورند که دست ها مانند نقشه‌ی بدن هستند. هر نقطه‌ای از دست به نقطه‌ی خاصی از بدن وابسته است. با ماساژ دادن مناطق مختلف دست در واقع به تسکین درد یا خشکی قسمت های مختلف بدن کمک کرده‌اید.

نکته: چنانچه احساس خستگی می کنید و زمان کافی برای ماساژ کامل در اختیار ندارید و یا حتی فرصت یک مدیتشین کوتاه را ندارید، به آرامی مفصل میانی انگشت وسط دست چپتان را بین انگشت شست و انگشت سبابه خود بگیرید و برای چند دقیقه نگهدارید. این عمل را با دست دیگر هم تکرار کنید.

مرحله‌ی ۱: كف دست راستتان را که به سمت پایین قرار داده اید روی پشت دست چپ خود گذاشته و محکم آن را بچسبید و روی دست و بند انگشتانتان را به آرامی مشت و مال دهید.

مرحله‌ی ۲: دست چپ را برگردانده و به شکل فنجان در آورده (گرد کنید و به آرامی کف دست و مفصل ها را به وسیله ی انگشت شست دست راست مشت و مال دهید.
مرحله‌ی ۳: انگشتانتان را گرفته و به آرامی بکشید بالا به سمت ناخن هایتان. وقتی به قسمت ناخن هایتان رسیدید ناخن هایتان را فشار دهید و به سرعت ول کنید. این انرژی داده شده به ناخن هایتان باعث می شود که بیشتر احساس هوشیاری کنید.
مرحله‌ی ۴: این عمل ماساژ را روی دست راست هم انجام دهید.

مرحله‌ی ۵ : برای پایان دادن به عمل ماساژ، انگشتانتان را به هم متصل کنید و دستان خود را از بدن تان دور کرده طوری که بازوهایتان کشیده شود. سعی کنید که انگشتانتان را تا آنجایی که می توانید به طرف جلو بکشید.

ماساژ دست

ماساژ پا 

من متوجه شده ام که بیشتر مردم افرادی هستند که با دست ها» یا «پاهای خود کار می کنند و شناخته می شوند. آنها ترجیح می دهند که دست یا پایشان را مورد ماساژ قرار دهند. ماساژ پا به اندازه ی ماساژ کل بدن می تواند مفید واقع شود چرا که پاهای شما در واقع نمایانگر کل بدن شماست که شامل اعضاء داخلى، ستون فقرات و سر است.

نکته :‌ چنانچه از بی خوابی رنج می برید، قبل از رفتن به رختخواب یک ماساژ ۲۰ دقیقه ای به پاهایتان بدهید. چند قطره اسانس اسطوقدوس به یک روغن قلیایی ماساژ اضافه کرده و به وسیله ی آن پاهایتان را مشت و مال دهید. این روش آسان بوده و در جهت ایجاد آرامش و حذف استرس مفید خواهد بود.

مرحله ی۱: با حالت آرامش نشسته به طوری که از گرفتگی در پایا مفصل ران جلوگیری کرده باشید.
یک روغن ماساژ یا لوسیون بدن را انتخاب نموده برای اینکه به قسمتهای کف پایا پاشنه ی پا که احتمالا از لحاظ مواد مرطوب کننده مورد غفلت واقع شده اند رطوبت لازم را برسانید.

مرحله‌ی ۲: یک پایتان را روی زانوی پای مقابل قرار داده و انگشتان پا را به داخل خم کرده و به وسیله ی دستتان پاهایتان را به شکل گلوله در آورید. 

مرحله‌ی ۳: با انگشت شست در یک حرکت چرخشی که از انگشتان پا شروع شده است آنها را فشار دهید تا به قسمت پاشنه ی پا برسید.

مرحله‌ی ۴: پاشنه ی پایتان را ابتدا با شدت و سپس به آرامی فشار داده و سپس این عمل را قطع کنید تا هر گونه دردی را که به وسیله ی ایستادن یا راه رفتن ایجاد شده رفع نمایید.

مرحله‌ی ۵: این حرکت را دوباره تکرار کنید به گونه ای که از قسمت قوزک (مچ پا ) به سمت انگشتان پا پیش روید.

مرحله‌ی ۶: وقتی به قسمت انگشتان پا رسیدید، هر انگشت پا را به طور مجزا نگه داشته و به آرامی ماساژ دهید، انگشتان را به سمت خارج بکشید.

مرحله‌ی ۷: قبل از اینکه ناگهان آن را ول کنید، روی هر ناخن پا را محکم فشار داده این کار را در مورد پای دیگرتان هم انجام دهید.

ماساژ پا 
  • ۱۲ اسفند ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×