چگونه درخت انار را در گلدان پرورش دهیم

چگونه درخت انار را در گلدان پرورش دهیم

شرف الشمس

چگونه درخت انار را در گلدان پرورش دهیم

اگر در گلدان مرکبات رشد داده باشید، رشد درخت انار در گلدان برای شما مشکل نخواهد بود. علاوه بر این، انار به سرما مقاومتر است و به راحتی رشد می کند.

چگونه درخت انار را در گلدان پرورش دهیم

تکثیر و نگهداری درخت انار در گلدان

می دانید کلکسیون گیاهان تان چه کم دارد؟ یک انار گلدانی! ممکن است بگویید جای یک گیاه بزرگ را ندارید. اولا که می توانید گونه های مینیاتوری و کوتوله انار را پرورش دهید و یا اناری معمولی بکارید و آن را با هرس کوچک نگه دارید.

انار گیاهی بسیار دلربا و خاص است که به خاطر گل های زیبا و میوه های خوشرنگ و خوشمزه اش بسیار محبوب شده. میوه انار طعمی بی نظیر دارد و سرشار از آنتی اکسیدان است. گل های انار برای ماه ها بر روی گیاه می مانند و انگار درخت را چراغانی می کنند.

انار یکی از بهترین درختان میوه است و شاید ساده ترین درخت برای کاشت در گلدان ها باشد زیرا در مقایسه با دیگر درختان میوه ریشه کمتری دارد. درختان انار اگر در شرایط مطلوب رشد کنند، تا 200 سال زندگی می کنند. انار بومی خاورمیانه (ایران) و جنوب آسیا است.انار درختچه یا درخت کوچک است که ممکن است تا 6 متر رشد کند، اما معمولا به 2 متر کاهش می یابد .
گونه های کوتوله انار ارتفاعی در حدود 60 سانتی متر پیدا می کنند، پس دیگر بهانه جا نداشتن را نیاورید! این گونه ها را می توان در گلدان نگه داشت.
پرورش درخت انار بسیار آسان است و غیر از نیازهای معمول، تنها انتظار دارد در سال های اولیه زندگی اش هرس شود.

نحوه پرورش درخت انار در گلدان

درخت انار در گلدان

کاشت انار در گلدان

نور
درخت انار برای رشد و حفظ شادابی اش، هر روز، به مقدار زیادی نور خورشید نیاز دارد. پس مطمئن شوید که گلدان آن را در محلی با آفتاب مستقیم قرار می دهید. البته این گیاه می تواند اندکی سایه را هم تحمل کند.
آبیاری
وقتی گیاه بالغ می شود، بسیار به بی آبی مقاوم خواهد شد. با این حال گیاهان جوان برای رشد و شادابی به مقدار زیادی آب نیاز دارد. بسته به سایز گلدان، تراکم خاک، دما و باد، نیاز آبی انارتان متفاوت خواهد بود و ممکن است نیاز داشته باشد به طور مرتب آبیاری شود. گاهی در فصل تابستان که دمای هوا بالا است و آفتاب شدید است گیاه به آبیاری هر روزه و یا 2 بار در روز نیاز دارد!
اگر چه گیاه از ماندن آب در خاکش خوشش نمی آید، اما خاک باید نسبتا مرطوب بماند.
خاک
با این حال که انار خاک های متنوعی را تحمل می کند، یکی از فاکتورهایی که برای خاک آن حتما باید در نظر گرفته شود، زهکشی خوب است. اگر آب به مدت زیاد در خاک بماند و خاک خیس باشد، گیاه آسیب می بیند. خاکی با زهکشی خوب و پر از مواد غذایی ارگانیک، بهترین خاک برای کاشت درخت انار است. مطمئن شوید که گلدانی که برای کاشت انار انتخاب کرده اید سوراخ های زهکش باز و به اندازه کافی دارد. اگر زهکش ها کافی نبوند، خودتان تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید.
کود دهی
مانند اکثر درختانی که در گلدان رشد می کنند، درخت انار هم به کود دهی منظم نیاز دارد. در هنگام کشت انار در گلدان از کودهای ارگانیکی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می کنند و در اختیار گیاه قرار می دهند استفاده کنید. سپس در طول فصل رشد چند هفته یک بار گیاه را با کودهای مایع رقیق ارگانیک تغیه کنید.
هرس
هرس درخت انار بسیار مهم است، به خصوص در سال های ابتدایی زندگی گیاه. در این سال ها گیاه مقدار زیادی شاخ و برگ تولید می کند. در این هنگام تنها اجازه دهید تعدادی از آنها که می خواهید روی گیاه باقی بمانند و بقیه را هرس کنید. قبل از هرس شکل نهایی درخت را در ذهن مجسم کنید و سپس بر اساس آن هرس را انجام دهید. گاهی درخت شروع به تولید زیر شاخه (شاخه هایی که از بن درخت می رویند و انرژی آن را می گیرند) می کند. در این هنگام باید به سرعت این زیر شاخه ها هم هرس شوند.

 درخت انار در گلدان

پرورش درخت انار در گلدان

در بهار شاخه های مرده را از گیاه جدا کنید. بعد از مشخص کردن شکل گیاه و هرس آن، گیاه در سال های بعدی نیاز به هرس شدید ندارد. البته باید شاخسار مرده را از آن جدا کرد.
چیدن میوه ها
درخت انار در سال پنجم زندگی اش شروع به میوه دادن می کند. در این زمان اجازه دهید میوه ها خوب رسیده و قرمز شوند و سپس آنها را بچینید. اگر پوست میوه ترک خورد، به آن معنی است که بیش از حد صبر کرده اید.
تکثیر
درخت انار را به وسیله قلمه ساقه و هورمون ریشه زایی در خاک مخصوص قلمه زنی یا شن تکثیر می کنند. اما تکثیر آن کاری سخت و زمان بر است و به جای آن بهتر است به گلفروشی ها بروید و گیاهی جدید تهیه کنید.
چند نکته
در کل پرورش انار در گلدان آسان است. به خصوص زمانی که گیاه بزرگ شد و دیگر نیازمند نگهداری خاصی نبود. این گیاه آفت و بیماری خیلی خاصی ندارد. تنها حواستان به تعویض گلدان گیاه باشد و به محض آنکه احساس کردید گلدان فعلی برای انارتان کوچک شده آن را با گلدانی یک سایز بزرگ ترعوض کنید.

چگونه درخت انار را در گلدان پرورش دهیم

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×