چگونه در زندگی و برخورد با مردم فشار عصبی را به حداقل برسانیم؟

چگونه در زندگی و برخورد با مردم فشار عصبی را به حداقل برسانیم؟

چگونه در زندگی و برخورد با مردم فشار عصبی را به حداقل برسانیم؟

افرادی که در زندگی گذشت می کنند کمتر دچار فشار روحی، عصبانیت و افسردگی شده و به زندگی امیدوارتر هستند

چگونه در زندگی و برخورد با مردم فشار عصبی را به حداقل برسانیم؟

چگونه در شهر فشار عصبی را به حداقل برسانیم؟

گذشت ضامن سلامتی

گذشت در زندگی، امری نیکو و پسندیده است، اما عمل به آن برای هر کسی آسان نیست. زمانی که فردی شما را می آزارد، بخشیدن او کار ساده ای نیست. اما این امر امکان پذیر و به طور شگفت انگیزی برای سلامت جسم و روح مفید است. دکتر فردریک لوسكين، نویسنده کتاب «گذشت برای همیشه» می گوید: افرادی که در زندگی گذشت می کنند کمتر دچار فشار روحی، عصبانیت و افسردگی شده و به زندگی امیدوارتر هستند، بنابراین گذشت در زندگی مانع از افسردگی اندام ها و همچنین سیستم ایمنی بدن شده و نشاط بیشتری را به فرد می دهد.

با انجام اعمال زیر، کینه و دشمنی را از خود دور کرده و گذشت را پیشه راهتان کنید:

سعی کنید اولین خطای هر کس را نادیده بگیرید

به ویژه هنگام رانندگی اگر اتومبیلی خطا کرد مثلا جلوی شما پیچید خطای اول او را نادیده بگیرید. انگار چنین چیزی را ندیده اید ولی در موارد بعد اگر همان شخص خطایی کرد مختار هستید عکس العمل نشان بدهید در یک زمان خاص، اولین با خطای کودک یا همسر خود را نادیده بگیرید. این بزرگ ترین لطفی است که به سلسله اعصاب و قلب خود می کنید. 

منتظر عذرخواهی دیگران نباشید

افرادی که دیگران را می آزارند هرگز در صدد عذرخواهی برنخواهد آمد. آنها هدفی جز آزار و اذیت ندارند بنابراین هرگز منتظر عذرخواهی اینگونه افراد نباشید زیرا مدت زیادی باید به انتظار بنشیند. به یاد داشته باشید که گذشت الزاما به معنی آشتی کردن و یا نادیده گرفتن اعمالشان نیست.

با عصبانیت خود طرف مقابل را خوشحال نکنید

از نظر روانی، نمایان کردن احساسات جریحه دار شده، قدرت بیشتری را به فرد خاطی می دهد. بنابراین به جای بروز احساسات منفی در جست و جوی عشق و محبت باشید.

نگرش به مسئله از دیدگاه فرد خاطی

اگر پای صحبت فرد خطاکار نشسته و با وی همدردی کنید، متوجه خواهید شد که عمل او ناشی از تخلیه هیجانی ترس، جهل و یا حتی عشق بوده است. برای پی بردن به این مسئله خود را جای او گذاشته و قضاوت کنید.

محققان دریافته اند که افراد باگذشت، از انرژی بیشتر، اشتهای بهتر و خواب راحت تری بهره مندند

سعی کنید روحیه «معذرت خواهی» داشته باشید

این به مراتب بهتر از روحیه ستیزه جویی است که متأسفانه در جامعه ما متداول می باشد. به جای این که منتظر باشید کسی خطایی کند و شما با او جر و بحث کنید، سعی نمایید در برابر خطاهای احتمالی خود با یک معذرت خواهی ساده موضوع را فیصله دهید. مثلا اگر در رانندگی کاری کردید که راننده پشت سر با بوق به شما اعتراض کرد با حرکت ساده دست به عنوان معذرت خواهی، آب را به آتش بریزید و به راحتی موضوع را بدون فشار عصبی و استرس حل کنید. خیلی از درگیری های شدید از یک مشکل ساده که با کمی گذشت قابل حل بود ایجاد می شوند.

چگونه در شهر فشار عصبی را به حداقل برسانیم؟

سعی کنید دوستانی برای همدردی داشته باشید

متخصصان قلب و عروق معتقدند کسانی که برای دوستان و آشنایان درددل می کنند و به نوعی فشار درونی خود را تخلیه می نمایند، کمتر دچار بیماری های قلبی و عروقی می شوند.

حفظ آرامش 

با دو بار نفس عمیق کشیدن و فکر کردن به امور خوشایند از جمله طبیعت زیبا، یا همنشینی با فرد مورد علاقه تان، می توانید خشم و فشار عصبی وارده را مهار کنید.

در شرایطی که احساس فشار عصبی دارید سعی کنید با فشار دادن شیئی لاستیکی، سوت زدن ملایم، زمزمه ترانه، جویدن آدامس به خود القا کنید همه چیز مرتب است ، بدین ترتیب هورمونهای مضر کمتر ترشح می شود. 

در شرایط استرس زا مثل ترافیک، تماشای فوتبال حساس، شرایط انتظار، مثل هنگامی که منتظر جواب عمل جراحی عزیز خود هستید سعی کنید یک بطری کوچک آب همراه خود داشته باشید و هر چند دقیقه یک بار جرعه ای بنوشید. این عمل کمی از استرس شما را کم می کند. 

همواره این حقیقت را به خاطر بیاورید که آدم های بی فکر وقتی تحت فشار قرار می گیرند، زود عصبی و منفجر می شوند. اگر می خواهید جزو این گروه نباشید خونسردی خود را حفظ کنید و بر اعصاب خود مسلط باشید. خیلی زود متوجه می شوید که چه خوب شد از کوره در نرفتید.

  • ۲۶ اسفند ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×