چگونه می توانیم در محل کار یک مدیر واقعی باشیم؟

چگونه می توانیم در محل کار یک مدیر واقعی باشیم؟

چگونه می توانیم در محل کار یک مدیر واقعی باشیم؟

شما به عنوان یک مدیر می توانید کاری کنید که هم کسب و کارتان رونق داشته باشد و هم مورد احترام کارمندان خود قرار بگیرید

چگونه می توانیم در محل کار یک مدیر واقعی باشیم؟

یک مدیر کارآمد و یک رئیس شایسته می تواند هر آنچه غیر ممکن به نظر می رسد را ممکن کند. شما به عنوان یک مدیر می توانید کاری کنید که هم کسب و کارتان رونق داشته باشد و هم مورد احترام کارمندان خود قرار بگیرید.

همه ما مدیران بدی در زندگی دیده ایم که سعی کرده اند تنها یکی از این دو جنبه را در حد اعلا حفظ کنند و شاید در هر دو مورد هم شکست خورده اند اما همچنین مدیرانی نیز وجود دارند که هر دو جنبه را به بهترین نحو ممکن عملی می کنند. 

چگونه می توان این کار را انجام داد؟

چند راه اثبات شده وجود دارد که می تواند روش های مدیریتی را کارآمد کند. در این مقاله شما از طریق ۱۱ راه هوشمندانه یاد می گیرید که چطور تیم خود را به بهترین شکل ممکن رهبری و مدیریت کنید. 

۱. یک استراتژی مدیریت را پیدا کرده و آن را عملی کنید

هیچ چیز بدتر از این نیست که یک مدیر مدام تغییر عقیده داده و روشش را عوض کند یا نظرات و رفتارش بر اساس موضوعی که به تازگی خوانده هر هفته با هفته قبل تفاوت داشته باشد. تغییر تصمیمات می تواند ایجاد هرج و مرج کرده و تیم شما را دچار ناامیدی کند بنابراین بهتر است یک استراتژی را تعیین کرده و روی همان ایستادگی کنید. 

اگر می خواهید روش های جدیدی را پیاده کنید ابتدا مطمئن شوید که آنها برای شما و  تیم شما مناسب هستند. در غیر این صورت شما خود و تیم تان را در خطر حرکت یک گام رو به جلو و دو گام رو به عقب قرار می دهید. 

۲. اهدافی تنظیم کرده و پیگیر پیشرفت در راه رسیدن به آنها باشید

این ممکن است در ابتدا واضح باشد اما اغلب بین مشتریان روزانه و گزارش های ماهیانه گیر می افتیم و هدفمان بسیار دور از دسترس و محو شده به نظر می رسد. 

بسیاری از مدیران موفق اعتقاد دارند که اهمیت دادن به یک هدف روشن می تواند انگیزه ای برای شرکت مشخص کند. ممکن است شرکت تان یک هدف بزرگ تعیین کرده باشد و شما با رسیدن به مراحل کوچکتر، نقاط قوت تان را شناسایی کنید. 

حتی اگر اهداف شما خیلی بزرگ نیستند، تنظیم و رسیدن به نقاط عطف به شما یک بینش کلی از عملکرد کلی تیم و پیشرفت روزانه خواهد داد. با گذشت زمان شما قادر به مشاهده نقاط ضعف و قوت در جهت دستیابی به هدف تان خواهید بود. 

۳. یادگیری و پیشرفت اعضای تیم

کلید رشد سریع یک شرکت، توانایی توسعه و رشد دانش کارمندان است. به عنوان یک مدیر باید فرهنگ یادگیری را در شرکت جا انداخته و تمام ابزارهای لازم را برای کارمندان تان فراهم نمایید. همانطور که شرکت پیشرفت می کند، هر یک از کارکنان هم باید در موقعیت خود پیشرفت کنند. 

بنابراین شما به عنوان یک مدیر باید افراد را بر اساس آنچه می خواهید به آن تبدیل شوند استخدام کنید اما خود آنها نیز باید علاقه به پیشرفت داشته باشند. شما می توانید دوره های آموزشی مختلف را برای کارمندان تان ترتیب دهید و از اساتیدی برای آموزش و الهام بخشیدن به آنها دعوت به همکاری کنید. شما همچنین می توانید از کارمندان تان بخواهید که مهارت های خود را به همکاران شان یاد دهند و در مقابل از آنها مهارت شان را یاد بگیرند. 

۴. ایجاد یک محیط کاری دلپذیر

مطالعات نشان می دهند یک محیط کاری دلنشین می تواند عملکرد کلی تیم شما را در جهت مثبت تا 20% افزایش دهد. شما با کوچکترین تغییرات داخلی که هزینه زیادی هم ندارند از بهبود عملکرد کارکنان تان شگفت زده می شوید. 

چند ایده برای ایجاد محیطی کارآمد:

تهیه میز و صندلی مناسب کار و ایجاد محل کار فردی مرتب

ایجاد یک کتابخانه (اثبات شده که تنها ۳۰ دقیقه مطالعه در روز می تواند افراد را در کار موثرتر کند، تمرکز آنها را بهبود بخشد و با مشکلاتی همچون افسردگی و اضطراب مبارزه نماید.)

استفاده از موسیقی در محیط کار که می تواند کارمندان را مشتاق به انجام کارهای روزمره کند.

ایجاد سرگرمی و یا تعیین اتاق هایی برای استراحت یا لذت بردن که بهره وری را در کارمندان افزایش می دهد و ذهن شان را باز می کند.

دکور دفتر را جوری طراحی کنید که تنش کمتری ایجاد کرده و کارکنان را به ایجاد نوآوری تشویق کند. 

از گیاهان زنده و با طراوت در محیط کار استفاده کنید که هم به زیبایی دفتر کارتان را تزئین می کنند و هم باعث تصفیه هوا می شوند و بدین شکل می توانند تا 15% به افزایش بهره وری کارمندان تان کمک کنند. 

۵. با اعضای تیم خود مهربان و صمیمی باشید

آیا می دانستید ۵۰ درصد از کارکنان تان از کار زده می شوند تنها به این دلیل که دوست ندارند با مدیر خود کار کنند؟ در واقع اغلب زمان هایی که افراد کار خود را ترک می کنند در واقع قصدشان این است که مدیر خود را ترک کنند. دوستی و صداقت ممکن است به تنهایی لازمه یک مدیریت موفق نباشد اما بخش بزرگی از آن است. 

راهکارهایی برای نشان دادن دوستی و صمیمیت با کارمندان:

برای دستاوردهای کارکنان تان جشن های کوچکی برگزار کنید و خجالت نکشید از اینکه از آنان تشکر و قدردانی کنید. 

به طور منظم پای صحبت های کارکنان تان بنشینید و به آنها به خوبی گوش کنید. کمکشان کنید تا به اهداف شان برسند تا هم در کار و هم در زندگی روزمره شان پیشرفت کنند.

اگر روز بدی دارید سعی نکنید فشار و خشم خود را سر کارکنان تان خالی کنید. در عوض سعی کنید با تعیین اهداف جدیدتر، مشکلات قبلی را به فراموشی بسپارید و از دستاوردهای تیم خود خوشحال باشید.

سعی نکنید از تیم تان بیش از حد کار بکشید. همه شرکت ها دوست دارند که کارهایشان به سرعت انجام شود اما واقعیت این است که کارکنان نمی توانند تحت فشار و استرس طولانی مدت کار کنند.

خودخواهی نکنید. این بسیار ترسناک است که یک مدیر فقط بر اوامر خود پافشاری کند و اهداف دیگران را نادیده بگیرد. همه افراد یک شرکت جزئی از یک کل هستند و نباید فردیتی وجود داشته باشد.

هر وقت درباره نگرش مثبت تان دچار شک و تردید شدید، به این فکر کنید که اگر کارکنان تان از شما و کار کردن با شما راضی باشند قطعا مشتریان تان هم از شما راضی خواهند شد و در نهایت این به موفقیت شرکت شما می انجامد. 

۶. ساعات کاری شناور

معمولا روال کار کارمندی به صورت هر روزه و از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر است اما برخی از افراد هم هستند که به صورت دورکاری و در خانه کار می کنند. اگر می خواهید رقابت در بازار کار را برنده شوید، می توانید قواعد را بشکنید و افراد زیر دست تان را  از خانه یا حتی در شهر یا کشورهای دیگر به کار بگمارید. ارائه ساعت های شناور یک راه قدرتمند برای الهام بخشیدن به کارکنانی است که باید ۸ ساعت در روز کار کنند و در این مورد حق انتخاب ندارند. 

افراد مختلف عادت های مختلفی هم دارند. به طور مثال برخی از افراد شب های دیروقت خوب کار می کنند و نمی توانند تا قبل از ساعت ۱۰ صبح از خواب بیدار شوند اما برخی دیگر ترجیح می دهند ۷ صبح از خواب بیدار شوند و تا بعد از ظهر دیگر کاری نداشته باشند. شما حتی می توانید کارکنان تان را از راه دور انتخاب کنید تا هزینه های اداری را هم بدین شکل حذف کرده باشید. 

۷. پیگیری پیشرفت تیم

نظارت بر پیشرفت و کارآیی تیم شما نمی تواند عملکرد ضعیفی به دنبال داشته باشد. بدین منظور می توانید از نرم افزار ردیابی زمان استفاده کنید تا به راحتی دریابید چه کسانی بسیار برای شرکت کارآمد هستند و چه کسانی هم نیاز به افزایش بهره وری دارند. نیازی نیست حتما خودتان قدم به قدم، کارکنان تان را چک کنید بلکه اینگونه نرم افزارها می تواند شما را یاری داده و هرگونه احساس بی اعتمادی و سوء ظن را که ممکن است از طرف شما به کارمندان انتقال داده شود، پنهان کند. 

علاوه بر آن می توانید کارهای زیر را نیز انجام دهید:

ساعت کاری شناور

استراحت دهید. (مطالعات نشان می دهند کارمندانی که استراحت کافی و منظم دارند از کسانی که ندارند کارآمدترند.)

ایجاد شرایط دورکاری برای کارمندان (این کار برای آن است که به کارمندتان ثابت کنید به او اعتماد دارید و او حتی در کشوری دیگر هم می تواند کار شما را به نحو احسن انجام دهد.)

برای کسانی که کارایی خوبی دارند و هر بار بیش از ۹۰ تا ۹۵ درصد پیشرفت می کنند، پاداشی در نظر بگیرید. 

۸. از انتقاد سازنده استقبال کنید

انتقاد سازنده به معنای ارائه نظرات مفید و عقلانی در مورد کار است که می تواند شرایط کار را بهبود بخشد. انتقاد سازنده معمولا دوستانه عنوان می شود و جنبه مخالفت ندارد. 

هنگامی که کار تیم خود را ارزیابی می کنید، به آنها بازخوردی مفید و صادقانه ارائه دهید. فکر نکنید با ستایش کردن آنها غرورتان لگدمال می شود اما در صورت لزوم با آنها برخوردی جدی و سخت هم داشته باشید. 

۹. الگوی خوبی باشید

اقدامات مدیریت به طور مستقیم یا غیر مستقیم توسط تیم شما مشاهده می شود. این بدان معنا است که کارکنان شما به دنبال شما هستند و از شما تقلید می کنند و اگر شما تعهدی به کار نداشته باشید قطعا آنها هم نخواهند داشت. پس شما به عنوان یک مدیر، الگو و الهام بخش کارکنان تان هستید. 

آنچه که شما باید انجام دهید این است که اگر انتظار دارید دیگران هشت ساعت کامل برای شرکت کار کنند، بهتر است خود شما هم هشت ساعت کامل کار کنید. یا از خودتان ابتکار نشان دهید و همچنین دیگران را هم تشویق کنید که نوآوری داشته باشند. گزارش کار مدیران شرکت های موفق گاهی حتی از کارکنان شان هم بیشتر است و همین امر از آنها یک مدیر موفق ساخته است. 

۱۰. توانمند کردن کارمندان

چند اشتباه رایج وجود دارد که بسیاری از مدیران آن را انجام می دهند:

آنها انگیزه ای به کارکنان خود نمی دهند و تنها فکر می کنند آنها دوست دارند که برای شرکت کار کنند و یا به خاطر شرایط مالی مجبور به کار کردن هستند. این باور می تواند باعث تلفات دردناکی برای یک شرکت شود مخصوصا این روزها که بسیاری از شرکت ها به دنبال کارمندان قابل اعتماد هستند. 

پاداش و مزایا می تواند به طور مستقیم انگیزه ایجاد کند. خوب به ایده های کارکنان خود گوش دهید و بهترین نظرات و پیشنهادات را انتخاب کنید. شرکت شما ممکن است با بازخورد خوبی مواجه شده و با ایده های منحصر به فردی روبرو شود.

شما می توانید به کارمندان تان ابتکار عمل دهید تا به طور رایگان ایده های کسب و کار را با شما و بنیان گذاران شرکت در میان بگذارند و اگر ایده شان توسط مدیریت پذیرفته شد آنها را در سهام شرکت شریک کنید و یا پستی بالاتر با آنها بدهید. 

اگر افراد احساس کنند که در شرکت تاثیر گذارند، انگیزه می گیرند و علاقه مند به رشد شرکت می شوند. 

۱۱. رشد و پرورش فرهنگی شرکت

فرهنگ سازمانی، شخصیت یک شرکت است که محیط کاری و رابطه بین همکاران را تعریف می کند و همچنین شامل ماموریت شرکت، ارزش، اخلاق و اهداف آن نیز می شود. 

برخی از نمونه های فرهنگی شرکت عبارت است از:

همکاری و برابری که به آن تجارت آزاد و مدرن هم اطلاق می شود. 

رویکرد سنتی که مبتنی بر ریسک پذیری و سلسله مراتب معمول است.

با این حال برای فرهنگ سازی در شرکت خود لازم نیست حتما از پیشنهادات موجود استفاده کنید. شما ممکن است تیم خود را مانند یک خانواده، تیم ورزشی یا گروه دوستان تان رهبری کنید و روش شما باید با هدف کسب و کارتان در یک راستا باشد. فقط به یاد داشته باشید زمانی که تعداد اعضای شرکت تان به 20 نفر رسید، قوانین را وضع کنید زیرا تغییرات مهم بهتر است در گروه های کوچک آزمون و خطا شود. 

مسائلی که ممکن است در این زمینه به شما کمک کنند:

کتاب های مربوط به کسب و کارتان را در کتابخانه دفتر نگهداری کنید تا کارکنان جدید هم از همان ابتدا از آنها بهره مند شوند. 

برای شرکت تان یک مدیر باشید نه رئیس. شما با استخدام افراد عالی، نیازی به مدیریت ندارید.

نگران نباشید از اینکه روی دیگر شخصیت خود را نیز به دیگران نشان دهید و این ۱۱ راهنمایی را مانند یک راز در دل خود نگه دارید. 

پردیس کیانی

  • ۱۸ دی ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×