غذاهای مفید برای ناخن | درمان خوراکی عفونت قارچی و شیار عمودی روی ناخن

غذاهای مفید برای ناخن | درمان خوراکی عفونت قارچی و شیار عمودی روی ناخن

شرف الشمس

غذاهای مفید برای ناخن | درمان خوراکی عفونت قارچی و شیار عمودی روی ناخن

چگونه ناخن را درمان کنیم؟ تغذیه مفید برای ناخن | درمان خوراکی عفونت قارچی و شیار عمودی روی ناخن و لکه های سفید روی ناخن را چگونه از بین ببریم؟

غذاهای مفید برای ناخن | درمان خوراکی عفونت قارچی و شیار عمودی روی ناخن

غذاهای مناسب برای ناخن

غذاهای مناسب برای ناخن: مارچوبه، گوشت گاو، لوبیای چشم بلبلی، هویج، اكلم، ذرت، کدو، تخم مرغ، سیر، گوشت بره، تره فرنگی، شیر، ماهی های چرب، پیاز، صدف خوراکی، پاپایا، فلفل دلمه ای، کدو حلوایی، سویا، اسفناج، سیب زمینی.

ناخن از یک پوسته استخوانی و بستر زیرین آن تشکیل شده است. ناخن از فیبروز کراتین که یکی از محکم ترین بافت های بدن است درست شده است. با این وجود آسیب های عفونی، التهابات پوستی، آلرژی ها و مواد شوینده باعث ضعیف و شکننده شدن آنها می شوند. یکی دیگر از مشکلات متداول جراحت می باشد که اگر شدید باشد می تواند منجر به افتادن ناخن شود و همچنین فرو رفتن ناخن در پوست است که در آن ناخن به بافت نرم انگشت مجاور فرو می رود و باعث درد و تورم می شود. البته جراحت های سطحی با رشد ناخن از بین می روند. ناخن ها به طور متوسط روزانه.

0.1   میلی متر رشد می کنند، بنابراین حدود شش ماه طول می کشد تا یک ناخن از ریشه تا بالا رشد کند. ناخن هایی که زیر پوست رشد می کنند نیاز به مراقبت های پزشکی دارند. تغذیه نقشی اساسی در رشد و سلامت ناخن ایفا می کند. کمبودهای رژیم غذایی و عواملی مانند کم خونی در شکل ناخن تاثیر می گذارند. خوردن میوه جات و سبزیجات، حبوبات، و آرد سبوس دار از ایجاد مشکلات برای ناخن ها جلوگیری می کنند و به سالم ماندن آنها کمک می کنند.

شکنندگی ناخن 

اگر از ضعیفی و شکنندگی ناخن های خود رنج می برید و ناخن هایتان به راحتی پاره و شکسته می شود، حفاظت دست در مقابل مواد شیمیایی قوی، مانند پاک کننده ها حائز اهمیت است. قرار دادن بیش از حد دست ها در آب نیز باعث آسیب دیدن ناخن ها می شود. آب ابتدا باعث متورم شدن و سپس منقبض شدن ناخن ها می شود. و بدین ترتیب موجب اشکنندگی و شل شدن آنها می شود. کمبود پروتئین، یا ویتامین A و D در رژیم غذایی می تواند باعث شکنندگی و آسیب پذیری ناخن ها شود. بعضی غذاها مخصوصا برای استحکام ناخن ها بسیار مهم می باشند. این مواد غذایی شامل ذرت، سویا، گل کلم، زرده تخم مرغ و فرآورده های لبنی می باشند (در صورت ممکن از فرآورده های لبنی کم چرب استفاده کنید.) ماهی های چرب دارای امگا ۳ می باشند که باعث می شود جریان خون به سمت انگشتان دست و پا برود و باعث رسیدن غذا و اکسیژن کافی به ناخن ها شود و نهایتا موجب رشد و استحکام آنها گردد.

غذاهایی که باید بخوریم:

 کمبود آهن می تواند منجر به شکنندگی ناخن ها شود. آهن نه تنها برای خون بلکه برای جذب کلسیم نیز لازم است. آهن در ماهی هایی مانند ماهی آزاد و کیلکا، گوشت، تخم مرغ و شیر یافت می شود. شاید متوجه شده باشید که وقتی استرس دارید ناخن هایتان شکننده و خشک می شوند. این به آن علت است که استرس ویتامین های B بدن را که برای ترمیم و رشد ناخن ها لازم است از بین می برد. برای به دست آوردن ویتامین های B غذاهایی مانند اسفناج، کلم، لوبیای چشم بلبلی و مارچوبه مصرف کنید. شکنندگی ناخن می تواند به علت کمبود رطوبت در ریشه ناخن نیز باشد بنابراین غذاهایی که دارای مقدار آب بالا می باشند پیشنهاد می شوند. یک فلفل دلمه ای بزرگ حدودا به اندازه یک لیوان آب دارد بنابراین یک غذای مناسب برای سلامت ناخن ها می باشد.

غذاهایی که باید اجتناب کنیم:

از مصرف زیاد غذاهای چرب خودداری کنید زیرا این غذاها فاقد مواد مقوی می باشند و ممکن است در استفاده بدن از ویتامین ها و مواد معدنی مشکل ایجاد کنند. قند باعث پایین آمدن رطوبت بدن می شود بنابراین مقدار قند مصرفی خود را کاهش دهید. 

مکمل های غذایی:

بیوتین قسمتی از ویتامین ب کمپلکس است و توسط بافت ناخن (همان جایی که ناخن شکل می گیرد) جذب می شود.

روش های درمانی:

هنگامی که از شیوه درمان روغن زیتون برای موها و پوست سرتان استفاده می کنید بقیه آن را به دست ها و ناخن های خود بمالید و به کوتیکول ناخن خود توجه خاصی داشته باشید.

مواد شیمیایی موجود در لاک و استن باعث خشکی و صدمه دیدن ناخن می شود. بعضی از پزشکان متخصص لاک پاک کن های بدون استن را که برای ناخن مناسب تر هستند پیشنهاد می کنند.

درمان های خوراکی: سالاد اسفناج و کاهو ، لوبیای چشم بلبلی و گردو ، سالاد لیمو، گوجه فرنگی و صدف خوراکی ، سالاد برنج چند رنگ ، خوراک پیاز قرمز و عدس ، سالاد سبزیجات کبابی.

درمان قارچ ناخن

عفونت ناخن

حدودا نیمی از مشکلاتی که برای ناخن پیش می آید به علت عفونت قارچی می باشد. محیط های مرطوب مانند جوراب ها و کفش های عرق کرده شرایطی مناسب برای رشد قارچها به وجود می آورد، خصوصا اگر بتواند شکاف های کوچکی در میان انگشتان پیدا کند. ورزش های پرتحرکی مانند دو می توانند موجب آسیب های پوستی شوند و ورزشکاران را بیشتر در معرض عفونت قارچی ناخن قرار دهند. معمولا عفونت ناخن به شکل یک نقطه زرد یا سفید آشکار می شود و به تدریج به تمام سطح ناخن گسترش پیدا می کند. ناخن به تدریج زرد، قهوه ای، سیاه و یا خاکستری می شود سپس کلفت می شود و ممکن است بشکند. اگر این مشکل درمان نشود ممکن است ناخن از پوست جدا شود. عفونت ناخن احتیاج به معالجه و داروهای پزشکی دارد. عفونت پای ورزشکاران نوعی عفونت خارشی است که معمولا از میان انگشتان آغاز می شود و به ناخن ها سرایت می کند. برای پیشگیری از این نوع عفونت بعد از استحمام پاهای خود را به دقت خشک کنید خصوصا در رختکن های عمومی. اگر مستعد ابتلا به عفونت انگشتان هستید، از اسپری، پودر و یا کرم ضد عفونی کننده استفاده کنید.

غذاهای که باید بخوریم:

 برای مقابله با عفونت پا، از غذاهایی که موجب تقویت دستگاه ایمنی می شوند استفاده کنید، سیر، پیاز و تره فرنگی حاوی الیسین می باشد که نوعی ماده غذایی است که خاصیت ضد عفونی کننده دارد.

روش های درمانی

روغن درخت چای و یا روغن سیر نیز می تواند به کنترل عفونت کمک کند.

درمان های خوراکی : سوپ سبزیجات مدیترانه ای ، سوپ کدو حلوایی، سوپ لوبیا و قارچ ، سوپ تره فرنگی و عدس،  سوپ میگو و رشته فرنگی ، سالاد مرغ و سس سویا. 

درمان شیار روی ناخن

شیارهای عمودی 

شیارهای عمودی بر روی ناخن بسیار زشت به نظر می رسند و می توانند به دیگر مشکلات مانند شکنندگی و ریش ریش شدن ناخن منجر شوند. شیارهای بارز و برجسته بر روی ناخن می تواند به علت کمبود ویتامین های B باشد زیرا بافت ناخن - جایی که ناخن شکل می گیرد - به آن نیاز دارد. استرس و فشار روحی ذخیره ویتامین های B بدن را کاهش می دهد. ویتامین A باعث ایجاد ایمنی در مقابل عفونت می شود و برای ترمیم بافت ناخن لازم است. کمبود ویتامین A می تواند منجر به ایجاد شیارهای عمودی در ناخن شود.

غذاهایی که باید بخوریم:

برای داشتن ناخن های محکم، غذاهایی که از نظر ویتامین A غنی هستند مانند ماهی های چرب، فلفل دلمه ای، کدو سبز، مارچوبه، هویج، سیر، پاپایا، کدو حلوایی، اسفناج و سیب زمینی را در رژیم خود قرار دهید. اگر دچار استرس هستید، ویتامین B12 را به طور روزانه بیشتر مصرف کنید تا سیستم عصبی خود را آرام سازید. ویتامین B12 در گوشت خوک، تخم مرغ، گوشت گاو و میوزلی یافت می شود. B12 در میوه و سبزیجات وجود ندارد، افراد گیاهخوار و کسانی که گوشت نمی خورند باید مکمل هایی به رژیم خود اضافه کنند تا از کمبود B12 جلوگیری کنند.

غذاهایی که باید اجتناب کنیم:

هر غذایی که بر روی دستگاه عصبی تاثیر بگذارد مانند قهوه، نیکوتین، الكل، ویتامین B12 بدن را از بین می برد.

درمان های خوراکی : پخت سالم، املت آخر هفته ، سالاد نخود و ماهی تن ، فیله گوشت گاو پر شده با خرما و فندق.

برنامه غذایی روزانه برای درمان شیارهای عمودی ناخن ها

ویتامین های B کمپلکس (بویژه B12 ) و ویتامین A برای سلامتی ناخن ها حیاتی هستند.. کمبود هر یک از آنها می تواند به پیدایش شیارهای عمودی روی ناخن ها منجر شود. استرس، ویتامین های B بدن را تحلیل می برد، در حالیکه رژیم های غذایی جدید اغلب فاقد ویتامین A هستند. رژیم غذایی زیر می تواند به تأمین و نگهداری این مواد مغذی در بدنتان کم کند.

صبحانه : میوزلی با انگور قرمز و سبز 
ناهار: مرغ و بروکلی در سس قارچ
 شام: سوپ سیب زمینی شیرین 
دسر : پودینگ سیب و بادام

درمان لکه های سفید روی ناخن

لکه های سفید

لکه های سفید روی ناخن می تواند نشانه ای از کمبود روی باشد. روی به همراه آهن برای ساختن هموگلوبین که به ناخن رنگ صورتی می دهد لازم است. کمبود کلسیم می تواند علت دیگر این لکه های سفید باشد.

غذاهایی که باید بخوریم:

برای برطرف کردن کمبود روی از صدف خوراکی، تخمه کدو حلوایی، گوشت گاو، گوشت بره و ماهی ساردین استفاده کنید.

درمان های خوراکی: اسموتی توت فرنگی، خوراک پیاز و عدس، سالاد گوشت گاو با رشته و آش کاسکاس
 

نویسنده پریسا سعیدی

  • ۶ آبان ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×