وقتی کارنامه فرزندتان را از مدرسه گرفتید چه برخوردی با او داشته باشید؟

وقتی کارنامه فرزندتان را از مدرسه گرفتید چه برخوردی با او داشته باشید؟

شرف الشمس

وقتی کارنامه فرزندتان را از مدرسه گرفتید چه برخوردی با او داشته باشید؟

وقتی کارنامه فرزندتان را از مدرسه گرفتید چه برخوردی با او داشته باشید؟

وقتی کارنامه فرزندتان را از مدرسه گرفتید چه برخوردی با او داشته باشید؟

وقتی کارنامه فرزندتان را از مدرسه گرفتید چه برخوردی با او داشته باشید؟ 

قبل از اینکه جواب این سؤال را برایتان مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم فقط نامه یکی از دانش آموزان را بخوانید. این نامه حتی در یکی از روزنامه ها هم به چاپ رسیده: «مادر من با همه آمادرهای دنیا تفاوت دارد همه بچه ها مادرشان دو چشم دارد ولی مادر من ۱۲ چشم دارد ولی افسوس یازده تا از چشم هایش را کور کرده اند و فقط یک چشم بینا دارد. وقتی کارنامه ام را خانه بردم مادرم یک نگاهی به کارنامه کرد و فقط یک نمره ضعیف که در کارنامه داشتم روی آن حساس شد و بدون اینکه درباره دیگر نمره های ۱۸ و ۱۹ من قضاوت کند ناراحت شد و گفت: حیف از زحمتی که برایت کشیده ام و چنان کارنامه را بر سرم کوبید که همه شخصیتم فرو ریخت و به خود گفتم کارهای خوب هیچ ارزشی ندارد و آنچه ذهن ها را به خود جلب می کند، نکات منفی است واقعا چرا نمره ی خوب من در نگاه مادرم هیچ ارزشی نداشت...»

به راستی خودتان قضاوت کنید، آیا درست است کسی که زحمات بسیار ارزشمندی را متحمل میشود فقط به خاطر یک کار منفی زیر سؤال قرار گیرد. پس وقتی کارنامه فرزندتان به دستتان می رسد اول نمره های خوب او را ببینید از زحمات فرزندتان قدردانی کنید، حتی ورزش و نقاشی که او بداند کارهای خوب هم ارزش دارد و بعد در آخر اگر یک نمره ضعیف داشت، ضمن حفظ خونسردی، اول علت را بپرسید شاید سر جلسه امتحان مشکلی برایش پیش آمده باشد، شاید همه بچه ها از این درس نمره کم گرفته باشند. شاید سر جلسه امتحان اضطراب داشته و شاید با نمره کلاس او جمع شده است و....... بعد از جویا شدن علت، راه حل ها را پیدا کنید که چه اقداماتی را باید انجام دهید که تکرار نشود و به او اعتماد به نفس بدهید که خودت تلاش کن و ما هم در کنار تو هستیم تا نمراتت خوب شود و از همه مهمتر حتما با معلم و مدیر مدرسه ارتباط برقرار کنید و علت را جویا شوید، شاید آنها نظری را ارائه دهند که فرزند شما مقصر نبوده و مسأله ای باشد که قابل حل باشد و از این پس خوراک ذهن شما نباشد که «بخوان بخوان چون نمره کم آوردی» و آنقدر با افکار فرزندتان بازی کنید تا او را خسته و بی انگیزه نمایید.

تحصیل کودکان

فرزندم در یک درس نمره بسیار پایین می گیرد و سایر نمراتش بسیار عالی است چه باید بکنیم؟ 

حتما بارها بارها مشاهده کرده اید که بعضی از دانش آموزان در تمام درس هایشان نمره بسیار خوب کسب می کنند و فقط در یک درس ضعیف هستند و نمی توانند نمره خوبی بگیرند، مثلا: ریاضی و علوم را ۱۸ به بالا امیگیرند و در درس دیکته نمره زیر ۱۰ میگیرند. بعضی از پدر و مادرها عقیده دارند که فرزندشان از نظر هوش مشکل دارند و دائم با فرزند خود برخورد می کنند و او را مورد سرزنش قرار می دهند، او را تحقیر می کنند، «تو که در تمام درسهایت نمره خوبی می گیری پس می توانی در این درس هم نمره خوب بگیری» و آنقدر با افکار فرزندشان بازی میکنند تا او را از همه درسها متنفر می کنند، در صورتی که همه این تصورات غلط است، بعضی از دانش آموزان با مشکل اختلال یادگیری مواجه هستند و اگر متخصص اختلال یادگیری تشخیص دهد طبق دستورالعمل های کارشناسان باید برخورد کنید و شاید چند جلسه نیاز دارد که کارشناس مربوطه با او کار کند و مشکل را از ریشه حل کند و کم کم برای همیشه مشکل فرزند شما مرتفع گردد. هیچ وقت این باور را نداشته باشید که همه مسائل تخصصی و روانشناسی و علوم تربیتی با نصیحت و پند و اندرز و فشارها و یا تحقیر و سرزنش درمان می شود.

همیشه قبل از اینکه هر تصمیمی درباره هر یک از رفتارهای فرزند خود که فکر میکنید خوشایند نیست و فرزند شما با آن دست و پنجه نرم می کند، بگیرید، با یک متخصص تماس داشته باشید، زیرا هر مشکلی از نظر تخصصی مورد بررسی قرار گیرد، خیلی زودتر حل می شود.
بارها به این گونه مسائل برخورد نموده ایم، کودکی را شاهد بودیم که به خاطر ضعف در یک درس چنان فشاری را در خانواده تحمل میکند که اصلا نه تنها نسبت به درس بلکه نسبت به زندگی تنفر پیدا کرده است، از یک طرف نصیحت های تکراری، سرزنش، تحقیر، مقایسه قرار دادن، تنبیه، شبهاتا ساعتها نشستن، محروم از بازی، محروم از تلویزیون، محروم از خیلی چیزهاء تغییر مدرسه، و... دهها برخورد غیر منطقی دیگر.
آیا واقعا اگر یک کودکی که مثلا چشم هایش درد می کند شما او را تنبيه میکنید یا درمان درد را پیدا می کنید؟ یا به متخصص مراجعه می کنید؟ بلی بهترین اقدام در مرحله اول بررسی ریشه مساله و در مرحله دوم برخورد متخصصانه با این کار است.

نویسنده: پریسا سعیدی
 

  • ۸ خرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×