کاهش وزن سریع و آسان با الگوی بشقاب غذا

کاهش وزن سریع و آسان با الگوی بشقاب غذا

شرف الشمس

کاهش وزن سریع و آسان با الگوی بشقاب غذا

اگر به دنبال راهی سریع و آسان برای کاهش وزن میگردید به شما پیشنهاد میکنیم که الگوی بشقاب غذا را حتما امتحان کنید.

کاهش وزن سریع و آسان با الگوی بشقاب غذا

کاهش وزن سریع با الگوی بشقاب غذا

امروزه کاهش وزن به یکی از مهم ترین دغدغه های مردم تبدیل شده است . راههای مختلفی برای کاهش وزن وجود دارد اما امتحان کردن همه این راهها سخت و زمان بر است و تحمل زیادی میخواهد. یکی از ساده ترین راهها برای کاهش وزن استفاده از الگوی بشقاب غذا است که میتوانید از طریق آن به راحتی وزن خود را کم کنید.

روشی آسان و سریع در کاهش وزن

یک عضو هیئت علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت:در صورتی که افراد بدون محاسبه کالری بخواهند وزن خود را کم کنند می تواند از الگوی بشقاب غذا استفاده کنند.

وی با بیان اینکه کالری واحد اندازه گیری انرژی است، اظهار کرد:زمانی که از محاسبه کالری مورد نیاز هر فرد صحبت می کنیم در واقع انرژی را اندازه گیری می کنیم و برای اندازه گیری انرژی مورد نیاز بدن به پنج فاکتور نیازمندیم.

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه سن، وزن، قد، جنسیت و فعالیت فیزیکی روزانه عوامل موثر در میزان نیاز بدن به کالری است، اضافه کرد:در صورتی که انرژی دریافتی مان از طریق غذا و یا آشامیدنی ها بیشتر از نیاز بدن باشد، بدن انرژی مازاد را به صورت چربی ذخیره می کند.

کاهش وزن

الگوی بشقاب غذا در کاهش وزن سریع بسیار موثر است

وی با اشاره به اینکه زمانی وزن متعال است که انرژی دریافتی از انرژی مورد نیاز بدن جهت سوخت و ساز و فعالیت فیزیکی بیشتر نباشد، گفت:در صورتی که انرژی دریافتی بدن کمتر از میزان انرژی مورد مصرف باشد دچار کاهش وزن می شویم. بر اساس فاکتورهای محاسبه انرژی در صورتی که فردی 500 الی 700 کالری کمتر از میزان مورد نیاز بدن انرژی دریافت هر هفته 500 گرم از وزن خود را از دست می دهد.

این عضو هیئت علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت:توصیه می شود کاهش وزن به تدریج اتفاق بیفتد و در صورتی که فرد به رژیم خود فعالیت فیزیکی نیز اضافه کند کاهش وزن سریع تر اتفاق خواهد افتاد.

وی با اشاره به پنج گروه غذایی شامل غلات و مواد نشاسته ای، میوه ها، سبزی ها، لبنیات و پروتئین ها افزود:چربی ها و شیرینی هایی جزء گروه های غذایی نیستند اما معمولا در رژیم غذایی همه افراد به دلیل طعم مطلوبی که به غذاها می دهند وجود دارد. استفاده از چربی ها، و شیرینی ها از لذت های غذا خوردن است.

وی ادامه داد:به دلیل اینکه محاسبه انرژی مورد نیاز بدن برای همه امکان پذیر نیست باید از مصرف غذاهای نشاسته ای که در قاعده هرم غذایی قرار دارند و بیشترین میزان انرژی دریافتی را به بدن می رسانند، روزانه تنها شش الی یازده سهم مصرف شود.

این عضو هیئت علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد:هر 30 گرم نان، چهار تا پنج قاشق غذاخوری برنج پخته، نصف لیوان ماکارونی پخته و یک سیب زمین 75 تا 90 گرمی یک سهم غذایی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه به جای مصرف 60 گرم نان در وعده شام می توان هشت تا 10 قاشق برنج مصرف کرد، گفت:در خصوص میوه ها روزانه دو تا چهار سهم توصیه شده و به صورت کلی سهم میوه ها و سبزیجات با هم پنج سهم است که برابر با حدود 400 گرم میوه و سبزیجات می شود.

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه سبزیجات نسبت به میوه ها کالری کمتری دارند بهتر است به خصوص در وعده غذایی ناهار و شام حتی در میان وعده ها و صبحانه گنجانده شوند، گفت:از گروه گوشت ها دو الی سه واحد و از گروه لبنیات دو تا سه سهم باید استفاده کنیم؛ هر سهم گوشت برابر سی گرم گوشت می شود.

وی با اشاره به اینکه استفاده از تخم مرغ به دلیل کلسترول زیاد توصیه نمی شود، افزود:لبنیات یا یک لیوان شیر و یا سه چهارم لیوان معادل یک سهم از این گروه است. جمعا یک فرد بزرگ سال باید روزانه سه لیوان شیر و ماست مصرف کنند.

وی به الگوی ساده بشقاب غذا جهت کاهش وزن اشاره کرد و ادامه داد:در این الگو کافی است که در وعده های اصلی، نیمی از بشقاب غذا به سبزیجات و میوه ها اختصاص پیدا کند، یک چهارم به غذاهای نشاسته ای مانند برنج، نان، سیب زمینی، ماکارونی و ذرت و یک چهارم به غذاهای پروتئینی مانند گوشت، ماهی و تخم مرغ اختصاص یابد.

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد:در صورتی که افراد بدون محاسبه کالری بخواهند وزن خود را کم کنند می تواند از الگوی بشقاب غذا استفاده کنند زیرا زمانی که همراه غذا سبزیجات میل می شود مقدار فیبری که دریافت می شود که احساس سیری ایجاد می کند.

کاهش وزن سریع و آسان با الگوی بشقاب غذا

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×