کبودی چیست؟ و روش های سریع رفع کبودی

کبودی چیست؟ و روش های سریع رفع کبودی

کبودی چیست؟ و روش های سریع رفع کبودی

به لکه های رنگارنگ ایجاد شده روی بدن کبودی گویند. کبودی وقتی ایجاد می شود که رگ های خونی کوچک زیر پوست شما بر اثرصدمه خونریزی می کند.

کبودی چیست؟ و روش های سریع رفع کبودی

کبودی چیست؟

به لکه های رنگارنگ ایجاد شده روی بدن کبودی گویند. کبودی وقتی ایجاد می شود  که رگ های خونی کوچک زیر پوست شما بر اثرصدمه خونریزی می کند. بدن همه ی ما گاه گاهی  بر اثر جراحت یا ضربه کبود می شود.بعضی از آنها را باید  جدی تر بودن باشند. خوب است که تفاوت بین آنها را بدانیم.
پوست شما باز نشده، بنابراین خون جایی برای رفتن ندارد. در این حالت لخته تشکیل می شود و رنگ پوست را در بالای آسیب تغییر می کند.ضربات شدیدتر باعث ایجاد کبودی های بزرگتر می شوند.

کبودی پوست

انواع کبودی

کبودی مسطح و بنفش که هنگام نشت خون به لایه های بالای پوست شما رخ می دهد ، اگزیموز نامیده می شود مانند کبودی زیر چشم. هماتوم نوع دیگری است و هنگامی اتفاق می افتد که خون لخته شده توده ای را در زیر پوست شما ایجاد کند. این ناحیه معمولاً متورم ، بزرگ شده یا دردناک است.

رنگ های کبودی

هنگامی که کبودی در اثر جراحت بهبود می یابد ، یک ماده غنی از آهن در خون شما - به نام هموگلوبین - با ترکیبات دیگر تجزیه می شود. این فرآیند باعث می شود رنگ کبودی شما تغییر کند:

معمولاً درست بعد از آسیب دیدگی قرمز می شود.

در عرض یک یا دو روز ، به رنگ بنفش یا سیاه و آبی روشن می شود.

در 5 تا 10 روز ممکن است به رنگ سبز یا زرد باشد.

طی 10 تا 14 روز ، قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای روشن است.

کبودی طی حدود 2 هفته کاملاً از بین برود.

کبودی

هنگام وارد آمدن صدمه برای جلوگیری از کبودی چه باید کرد؟

اندام مصدوم خود را استراحت داده و در صورت امکان آن را بالاتر قلب خود نگه دارید. این باعث می شود تا خون از جمع شدن ، کمک به تورم و بزرگتر شدن کبودی جلوگیری کند. بعد از گذشت 2 روز ، از پد گرمکن یا پارچه گرم استفاده کنید تا گرما در محل قرار گیرد. در صورت نیاز به مسکن از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

کبودی استخوان

استخوان های شما از بافت ساخته شده است ، بنابراین می توانند کبود شوند. هر نوع آسیب ممکن است مانند صدمات ورزشی یا تصادف اتومبیل ایجاد کند. علائم این نوع کبودی مانند سایر انواع  درد ، حساسیت ، تورم و تغییر رنگ را به همراه دارد - اما معمولاً چون صدمه بیشتر دیده و بیشتر طول می کشد تا از بین برود. برای درمان آن را استراحت دهید ، یخ گذاری کنید ، آن را بالا نگه دارید و از داروهای تسکین دهنده درد استفاده کنید.

کبودی استخوان

چه موقع به دکترمراجعه کنیم؟

فکر می کنید ممکن است یک استخوان شکسته شده باشد.

کبودی از روز اول بزرگتر می شود.

باعث می شود بازو یا ساق شما متورم یا محکم شود.

کبودی بیش از چند هفته ادامه دارد یا بدون دلیل دوباره ظاهر می شود.

کبودی اطراف چشم شماست وبینایی تان را مختل کرد.

کبودی در سر یا شکم ایجاد شده است.

چرا بلافاصله کبود می شویم؟

سن ، جنس و ژن های شما همه می توانند نقش داشته باشند. هرچه پیرتر می شوید ، پوست شما نازک تر می شود و بخش زیادی از لایه چربی خود را از دست می دهد. هیچ لایه ایی برای محافظت از رگ های خونی وجود ندارد ، بنابراین آنها می توانند راحت تر پاره شوند. خانمها معمولاً راحت تر از مردان کبود می شوند .خصوصاً از صدمات جزئی در بازوها ، ران ها و باسن.

آیا رژیم غذایی در کبود شدن تاثیر دارد؟

اسیدفولیک و ویتامین های C ، K و B12 به لخته شدن خون شما کمک می کنند. اگر به اندازه کافی از این موارد بهره نبرید ، ممکن است راحت تر کبود شوید. اگر کمبود ویتامین C دارید ، مرکبات بیشتری بخورید. گوشت گاو و غلات غنی شده سرشار از B12 هستند. سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج منبع خوبی از ویتامین K و فولیک اسید هستند.

رژیم غذایی در رفع کبودی

نویسنده و مترجم: مستانه کیا

منبع: مجله اینترنتی webmd

  • ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×