کدام داروها از جانوران تهیه می شوند؟

کدام داروها از جانوران تهیه می شوند؟

شرف الشمس

کدام داروها از جانوران تهیه می شوند؟

دانشمندان تا به حال بیش از هشت میلیون نوع جانور را مورد بررسی قرار داده اند. برخی از این جانوران چیزهای با ارزشی همچون گوشت، شیر، تخم مرغ، پوست و پشم در اختیار ما قرار می دهند.

کدام داروها از جانوران تهیه می شوند؟

کدام داروها از جانوران تهیه می شوند؟ 

بسیاری از داروهایی که برای درمان بیماریهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند نیز از جانوران گرفته می شوند. آیا این داروها را می شناسید؟ بیشتر داروهای هورمونی از غدد حیوانات گرفته می شوند. «اپی نفرین» دارویی است که برای درمان نوعی بیماری قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو از غده فوق کلیوی گربه و خوک استخراج می شود. اپی نفرین، «آدرنالین» نیز نامیده می شود. آدرنالین در سال ۱۹۰۴ میلادی کشف شد. بیماران مبتلا به آسم نیز از این دارو استفاده می کنند. داروی «تیروکسین» از غده تیروئید گربه گرفته می شود. این دارو برای درمان بیماریهای مربوط به غده تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد. شاید در مورد بیماری دیابت چیزهایی شنیده یا خوانده باشید. دارویی که برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد، از ترشحات لوزالمعده گربه یا خوک تهیه می شود. این دارو، «انسولین» نام دارد.

هورمون های جنسی که برای درمان انواع بیماری های جنسی مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرند نیز از جانوران مختلف گرفته می شوند. واکسن ها، فراورده هایی اند که برای پیشگیری از بروز بیماری های واگیر مورد استفاده قرار می گیرند. واکسن ها نیز از جانوران تهیه می شوند. مثلا واکسن فلج اطفال از کلیه میمون مبتلا به این بیماری گرفته می شود. جانوران کاربردهای دیگری نیز در علم پزشکی دارند. برای مثال تمام داروهای جدید ابتدا بر روی جانوران آزمایش می شوند و سپس به وسيله انسان مورد استفاده قرار می گیرند. محققان و دانشجویان با تشریح بدن جانوران، اطلاعات با ارزشی در مورد بخش های مختلف بدن به دست می آورند به علاوه به کمک این مطالعات روشهای جدیدی برای کنترل انواع بیماریها کشف می شود. کنترل بیماریهایی همچون آبله، مالاریا، حصبه، دیفتری و غیره تنها با مطالعه بدن جانوران امکان پذیر شده است. علاوه بر داروها، بسیاری از چیزهایی که مورد استفاده قرار می دهیم از جمله ابریشم، عسل، مروارید و غیره به وسیله جانوران تهیه می شود. به این ترتیب می توان دید که جانوران تا چه حد برای انسان سودمندند.

نویسنده پریسا سعیدی

  • ۹ آبان ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×