خواص و مضرات کره بادام زمینی

خواص و مضرات کره بادام زمینی

شرف الشمس

خواص و مضرات کره بادام زمینی

کره بادام زمینی دارای خواص بسیاری است و جزء خوراکی هایی استذ که می تواند فرد را چاق و یا لاغر کند.

خواص و مضرات کره بادام زمینی

کره بادام زمینی خواص و مضرات

بادام‌ زمینی از نظر تغذیه‌ای مانند دیگرمغزها است. حدود نیمی از وزن آن چربی و بقیه تقریباً به‌طور مساوی پروتئین و کربوهیدرات (همراه با فیبر) است. حدود نیمی از کل چربی بادام زمینی چربی‌های تک پیوندی اشباع‌ نشده هستند. مصرف یک واحد بادام‌زمینی (10 عدد بادام زمینی) در هفته  از بروز سرطان روده در زنان پیشگیری میکند. فیتوسترول موجود در بادام‌ زمینی  نیز می‌تواند رشد سلو‌ل‌های سرطان پستان، روده بزرگ و پروستات را کند کرده و حتی از بروز سرطان ریه در افراد مستعد به ان بکاهد. 

شواهد علمی نشان می‌دهد خوردن مغزهای گیاهی به مقدار  42 گرم در روز می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.  تحقیقات  نشان داده اند مصرف کره بادام‌ زمینی می‌تواند احتمال ابتلا به سنگ صفرا را در مردان و احتمال برداشتن کیسه صفرا را در زنان کاهش دهد. بادام زمینی دارای فیبرهای غذایی، فیتوسترول و منیزیم است. مطالعه 20 ساله روی بیش از 80 هزار زن نشان داده زنانی که حداقل دو قاشق غذاخوری بادام زمینی یا کره بادام‌ زمینی در هفته میل می‌کنند تا 25 درصد کمتر به سنگ صفرا مبتلا می‌شوند. 

بادام زمینی، مقدار زیادی اسید چرب امگا۳ دارد که سلامت پوست سر و فولیکول‌های مو را زیاد کرده و رشد مو را افزایش می دهد. چربی‌ها، فیبر و پروتئین موجود در کره بادام زمینی برایثابت نگه داشتن انسولین کمک کرده و تا ساعت‌ها انرژی یکنواخت می‌دهد. 

کره بادام زمینی در بدنسازی

بادام زمینی سرشار از پروتئین و آمینواسیدهای عضله ساز و چربی های مفید است. بادام زمینی می تواند در دوران دشوار رژیم غذایی و چربی سوزی از عضلات مراقبت کند و نمی گذارد که عضلات تحلیل برود. بادام زمینی به خاطر چربی های خوب می تواند موجب چربی سوزی بیشتری در بدن شود و نیز حجم عضلات بدن را زیاد کند. مصرف مداوم بادام زمینی می تواند باعث زیاد شدن تستوسترون و در نتیجه بالارفتن قدرت عضله ها شود. اشخاصی که از مکمل های بدنسازی استفاده کرده اند و دیگر قصد استفاده را ندارند جهت جبران سم بوجود آمده در بافت عضله ها و یا سلول ها می توانند از بادام زمینیاستفاده کنند این باعث می شود سم موجود در عضله ها و بافت ها از راه ادرار دفع شود.

خوردن بادام زمینی گرسنگی را کنترل میکند، بنابراین موجب کاهش وزن می‌شودباعث می شود برای مدت طولانی‌تری سیر بمانید، چون دارای پروتئین، چربی و فیبر است. مصرف روزانه کره بادام زمینی  ریسک دیابت را تا ۳۰ درصد کاهش می دهد. بادام زمینی نه دارای چربی‌های غیراشباع است  که به بهبود حساسیت به انسولین و کُند کردن سرعت جذب گلوکز کمک می‌کنند.

بدنسازی

بادام زمینی برای مبارزه با افسردگی

دلیل  اصلی افسردگی سطوح پایین سروتونین مغز است. تریپتفون موجود در بادام زمینی ها، ترشح مواد شیمیایی را افزایش داده و به مبارزه با افسردگی کمک می کند. برای جلوگیری از افسردگی حداقل دو قاشق سوپ خوری کره بادام زمینی هفتگی به سلامت کمک می کند.

مبارزه با افسردگی

مضرات بادام زمینی

مواد موجود در بادام زمینی معمولا به جذب مواد مغذی در بدن و کاهش ارزش غذایی که مصرف می کنید آسیب می رساند. آلودگی بادام زمینی می تواند منجر به تولید مواد سمی در بدن شود. که این باعث از دست دادناشتها و تغییر رنگ چشمها و همه نشانه های معمول کبد می شود. بادام زمینی یکی از مهم ترین آلرژن ها  است. بادام‌ زمینی جزء مواد غذایی آلرژی‌زا است. حساسیت به بادام‌زمینی می‌تواند زیاد باشد، طوری که مصرف کمی از‌ آن می‌تواند به شوک آنافیلاکسی منتهی شود. افراد مبتلا به آلرژی باید از مصرف هر گونه غذای حاوی بادام‌زمینی خودداری کنند، حتی خوردن کره بادام‌زمینی هم به دلیل داشتن ذرات پروتئین مناسب نیست. گاهی پزشک به افرادی که مستعد ابتلا به سنگ کلیه و مثانه هستند، توصیه می‌کند از خوردن مواد غذایی حاوی اگزالات‌ها از جمله بادام زمینی و کره‌ ی آن خودداری نمایند، چون این ترکیبات احتمال بروز این سنگ‌ها را بالا می برند.

بادام زمینی

بادام زمینی و افزایش وزن

بادام زمینی در مقدار کم اشتها را کنترل کرده  ولی اگر در مقادیر زیاد استفاده شود سبب بالارفتن  کالری دریافتی و در نتیجه افزایش وزن می شود.

کره ی بادام زمینی و کاهش وزن

بادام زمینی منبع خوبی از فیبر و چربی های سالم و گیاهی است. هضم کره بادام زمینی به آهستگی انجام می شود و به شما احساس سیری می دهد. کره بادام زمینی بسیار سنگین است و شخص را وادار به کم خوردن می کند. وقتی سعی در کاهش وزن دارید ، تلاش کنید میزان مصرف کره بادام زمینی خود را به یک وعده در روز (دو قاشق غذا خوری) برسانید.

نویسنده: مستانه کیا

  • ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×