کم خونی چیست؟ علائم و نشانه ها + راه های درمانی کم خونی شدید

کم خونی چیست؟ علائم و نشانه ها + راه های درمانی کم خونی شدید

کم خونی چیست؟ علائم و نشانه ها + راه های درمانی کم خونی شدید

کم خونی چیست؟ علائم و نشانه ها + راه های درمانی کم خونی شدید را بخوانید.

کم خونی چیست؟ علائم و نشانه ها + راه های درمانی کم خونی شدید

کم خونی و علائم

کم خونی حالتی است که در آن غلظت هموگلوبین های خون از حالت طبیعی کمتر می‌شود. در این حالت تعداد گلبولهای قرمز در گردش خون کمتر از حد طبیعی می‌شوددر نتیجه اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن کم می شودکم خونی یک بیماری نیست بلکه سبب یک سری اختلالات در بدن می‌شود که آنها سبب بروز علائمی در بدن می گردند.

کم خونی به دوئل در بدن ایجاد می شود:

۱. در تولید آن نقص ایجاد می شود

۲. گلوبول های قرمز تولید می‌شوند ولی تخریب می گردد مثل خونریزی

مواردی که در آن تولید گلبول قرمز دچار اختلال می شود عبارتند از: کمبود آهن، کمبود ویتامین ب ۱۲ ، کمبود فولات، کاهش تولید اریتروپوتیین ( بر اثر اختلال در کارکرد کلیه )سرطان، التهاب

مواردی که در آن گلبول قرمز تخریب می‌شود

خونریزی از لوله گوارش، خونریزی از بینی، ضربه خونریزی از مجاری تناسلی در زمان قاعدگی، کم خونی داسی شکل، تالاسمی، پرکاری طحال، کم خونی ناشی از مصرف دارو، کم خونی ناشناخته کم خونی ناشناخته، از دریچه قلبی معیوب

کم خونی فقر آهن

شایعترین علت کم خونی فقر آهن در مردان و زنان بعد از قاعدگی خونریزی شدید است در زنان بعد از قاعدگی نامنظم خونریزی های شدید در طول قاعدگی و همچنین حاملگیهای بدون دریافت مکمل آهن علت کم خونی فقر آهن است.

تظاهرات بالینی

در صورت کمبود شدید: زبان صاف و زخمی، ناخن های شکننده و شیار دار، زخم گوشه دهان، عارضه پیکا (جویدن چیزهای غیر عادی مثل خاک رس پودر لباسشویی نشاسته)

رژیم غذایی: غذاهایی شامل آهن مثل گوشت (گوشت گاو جگر گوساله جگر مرغ ) حبوبات ( لوبیای سیاه چشم بلبلی چیتی نخود فرنگی) سبزیجات سبز، کشمش

مصرف قرص آهن همراه با آب پرتقال یا ویتامین c جذب آهن را زیاد میکند. کسانی که گیاهخوار هستند باید رژیم غذایی خود را کنار گذاشته یا مکمل‌های آهن مصرف نمایند. توصیه می شود که قرص آهن با معده خالی مصرف شود به همین دلیل گفته می شود که یک ساعت قبل از غذا خورده شود. کسانی که از قطره آهن یا شکلهای مایه آن استفاده می کنند به علت تغییر رنگ دندان ها بهتر است از نی استفاده شود یا بعد از آن دهان شست و شو داده شود.

مصرف مکمل های آهن خوراکی

آهنگ رو با شکم خالی مصرف کنید ( یک ساعت قبل از غذا یا دو ساعت بعد از غذا ) مصرف آب پرتقال و یا اشکال مختلف ویتامین c جذب آهن را بیشتر می‌کند جذب آهن با غذا مخصوصاً با مصرف فراورده های لبنی کاهش می یابد.

برای پیشگیری از مشکلات گوارشی اگر بیش از یک قرص در روز تجویز شده باید کارهای زیر را انجام داد:

۱. ابتدا با یک قرص در روز شروع کنید سپس دو قرص در روز و بلاخره ۳ قرص در روز این روش سبب تطابق بهتره بدن با مصرف آهن خواهد شد.

۲.مصرف ویتامین c را افزایش دهید مرکبات پرتقال آب گریپ‌فروت کلم سیاه توت فرنگی گوجه فرنگی زیرا جذب آهن افزایش می‌یابد.

۳. از غذاهای حاوی فیبر استفاده کنید تا از بروز یبوست جلوگیری شود

4. به خاطر داشته باشید که با مصرف کردن آهن مدفوع تیره میشود.

تدابیر جهت رفع خستگی در افراد مبتلا به کم خونی شدید

احساس خستگی می تواند حاد یا فرض باشد. کمک به بیمار در جهت یافتن راه هایی که بین فعالیتها و استراحت تعادل برقرار کند لازم میباشد بیماران باید به گونه ای فعالیت کنند که قبل از ایجاد خستگی نیاز ها و فعالیت های روزانه اش را انجام داده باشد استفاده بهتر از مواد مغذی مایع درمانی داشتن سیکل های خواب خوب و کاهش و افزایش اکسیژن رسانی بافتی از میزان خستگی آنها می کاهد.

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۵ خرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×