کهیر چیست و چه علائمی دارد؟

کهیر چیست و چه علائمی دارد؟

کهیر چیست و چه علائمی دارد؟

کهیر شیوع برجستگی ، برآمدگی های قرمز بر روی پوست است که به طور ناگهانی یا در نتیجه واکنش بدن به آلرژن های خاص یا به دلایل نامعلوم ظاهر می شود.

کهیر چیست و چه علائمی دارد؟

کهیر چیست و چه علائمی دارد؟

کهیر شیوع برجستگی ، برآمدگی های قرمز بر روی پوست است که به طور ناگهانی یا در نتیجه واکنش بدن به آلرژن های خاص یا به دلایل نامعلوم ظاهر می شود. کهیر معمولاً باعث خارش می شود ، اما ممکن است باعث سوزش یا لک شود. آنها می توانند در هر نقطه از بدن ، از جمله صورت ، لب ها ، زبان ، گلو یا گوش ظاهر شوند. اندازه کهیر متفاوت است ومی توانند ساعت ها یا حداکثر یک روز قبل از محو شدن ادامه داشته باشند.
آنژیوادم( Angioedema)نیز شبیه به کهیر است ،   آنژیوادم با تورم عمیق در اطراف چشم و لب و گاهی اوقات دستگاه تناسلی ، دست و پا دیده می شود.. عموماً طولانی تر از کهیر است ، اما تورم معمولاً در کمتر از 24 ساعت از بین می رود. آنژیوادم گلو ، زبان یا ریه ها می تواند مجاری هوایی را مسدود کرده و باعث تنفس شود. این ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

چه عواملی باعث بروز کهیر و آنژیوادم می شود؟

کهیر آلرژیک و آنژیوادما زمانی شکل می گیرند که پلاسمای خون ، در پاسخ به هیستامین ، از رگ های خونی کوچک در پوست نشت می کند. هیستامین یک ماده شیمیایی است که از سلول های تخصصی در امتداد رگ های خونی پوست آزاد می شود. واکنش های آلرژیک ، مواد شیمیایی موجود در مواد غذایی خاص ، نیش حشرات ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا داروها همگی می توانند باعث آزاد شدن هیستامین شوند. غالباً مشخص نیست که دقیقاً چرا کهیر شکل گرفته است.

رایج ترین غذاهایی که باعث کهیر می شوند آجیل ، شکلات ، ماهی ، گوجه فرنگی ، تخم مرغ ، انواع توت ها و شیر است. غذاهای تازه بیشتر از غذاهای پخته شده باعث کهیر می شوند. برخی مواد افزودنی و مواد نگهدارنده مواد غذایی نیز ممکن است مقصر باشد. داروهایی که می توانند باعث کهیر و آنژیوادم شوند شامل آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ، داروهای فشار خون بالا (مهارکننده های ACE) یا مسکن هایی مانند کدئین هستند.

کهیر چیست؟

انواع کهیر

کهیر حاد: این نوع کمتر از شش هفته به طول می انجامد. شایع ترین علل آن ، غذاهای خاص ، داروها یا عفونت ها است. نیش حشرات و بیماری داخلی نیز ممکن است باعث آن باشد.

کهیر مزمن : این نوع کهیر بیش از شش هفته به طول می انجامد. علت این نوع کهیر معمولاً نسبت به مواردی که باعث کهیر حاد می شود ، شناسایی آنها دشوارتر است. برای بیشتر افراد مبتلا به کهیر مزمن ، تعیین علت غیرممکن است. اگرچه در برخی موارد علت بیماری تیروئید ، هپاتیت ، عفونت یا سرطان است. کهیر مزمن  می تواند بر روی سایر اعضای داخلی مانند ریه ها ، ماهیچه ها و دستگاه گوارش تأثیر بگذارد. علائم آن شامل درد عضلانی ، تنگی نفس ، استفراغ و اسهال است.

کهیر جسمی: کهیر ناشی از تحریک فیزیکی مستقیم پوست - به عنوان مثال سرما ، گرما ، قرار گرفتن در معرض آفتاب ، لرزش ، فشار ، تعریق و ورزش. کهیر معمولاً درست در جایی که پوست تحریک شده است رخ می دهد و بندرت در جای دیگر ظاهر می شود. 

درماتوگرافی: این یک شکل رایج از کهیر جسمی است که در آن کهیر پس از سفت شدن و خراشیدن پوست تشکیل می شود. و همچنین می توانند در کنار سایر اشکال کهیر ایجاد شوند.

تشخیص

از آنجایی که هیچ آزمایش خاصی برای کهیر وجود ندارد برای یافتن علت احتمالی کهیر باید به پزشک خود مراجعه کنید. معاینه دقیق توسط پزشک یا متخصص پوست کمک به تشخیص آن می کند. آزمایشات پوستی ممکن است برای تعیین ماده ای که به آن حساسیت دارید انجام شود.

درمان

آنتی هیستامین ها معمولاً توسط پزشک تجویز می شوند تا علائم را تسکین دهند. آنتی هیستامین ها اگر در یک برنامه منظم انجام شوند ، برای جلوگیری از شکل گیری کهیر در وهله اول کار می کنند. کهیر مزمن ممکن است با آنتی هیستامین یا ترکیبی از داروها درمان شود. هنگامی که آنتی هیستامین ها تسکین نمی دهند ، ممکن است کورتیکواستروئیدهای خوراکی تجویز شود. داروی بیولوژیکی  نیز برای معالجه کهیر مزمن در افراد حداقل 12 سال تأیید شده است.

چه اقداماتی در منزل انجام دهیم؟

سعی کنید در یک اتاق خنک کار کنید و بخوابید. 
کمپرس های خنک یا پارچه های مرطوب را در مناطق آسیب دیده بمالید.
لباس های سبک و گشاد بپوشید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر کهیر یا آنژیوادما با هر یک از علائم زیر رخ داده است ، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید:

سرگیجه
خس خس سینه
تنفس دشوار است
سفتی در سینه
تورم زبان ، لب ها 


نویسنده و مترجم: مستانه کیا

  • ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×