طرز تهیه گراتن بادمجان ساده و خانگی

طرز تهیه گراتن بادمجان ساده و خانگی

شرف الشمس

طرز تهیه گراتن بادمجان ساده و خانگی

طرز تهیه گراتن بادمجان ساده و خانگی را در طومار بیاموزید.

طرز تهیه گراتن بادمجان ساده و خانگی

گراتن بادمجان

گراتن بادمجان یکی از غذاهایی است که برای ما بسیار اسم آشنایی دارد. غذایی کامل به همراه آنچه در یک وعده غذایی لازم است که به بدن شما برسد. این غذا به عنوان غذایی که ظاهر زیبایی دارد می تواند در مهمانی های خاص به سفره شما رنگ و لعاب خوبی ببخشید. در ادامه با طومار همراه باشید که طرز تهیه این غذا را بیاموزید.

مواد لازم برای شروع

مواد لازممقدار
بادمجان3 عدد متوسط
گوشت چرخ کرده300 گرم
قارچ5-6 عدد بزرگ
پنیر پیتزا7-8 ورق(هر چه بیشتر باشه خوشمزه تر میشه)
آبلیمو2 قاشق غذاخوری
رب گوجه1/5 قاشق غذاخوری
پیازیک عدد متوسط
ادویهنمک،فلفل،زردجوبه،آویشن

مواد لازم برای سس

مواد لازممقدار
آرد2 قاشق سوپخوری(غذاخوری سر پر)
کره20 گرم
شیر2 لیوان
ادویهنمک و فلفل
طرز تهیه گراتن بادمجان
طرز تهیه

ابتدا پوست بادمجان را نازک بکنید و بادمجان را از عرض به شکل دایره برش دهید. بادمجان کمی تلخی دارد برای از بین بردن تلخی آن روی بادمجان ها را نمک بپاشید و 15 دقیقه در اب سرد قرار دهید. قبل از سرخ کردن به خوبی قطعات برش خورده بادمجان را با پارچه خشک کنید. قطعات را در تابه بچینید و کمی روغن سرخ کردنی اضافه کنید. اگر در ظرف را ببندید بخار باعث نرم شدن بادمجان ها و مصرف کمتر روغن می شود.
از طرفی دیگر پیاز را نازک خرد کرده و ابتدا بدون روغن روی حرارت قرار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود سپس روغن بریزید و بعد از سرخ شدن گوشت چرخکرده اضافه کنید. اجازه دهید که گوشت تغییر رنگ بدهد و قارچ های ورقه ایی را بعد از اضافه کردن حرارت به مایع گوشت اضافه کنید. اضافه کردن شعله باعث می شود که قارچ آب نیندازد. 
سس گراتن را هم باید جداگانه آماده کنید. کره را روی شعله بگذارید آؤد را کم کم اضافه کنید و به طور منظم هم بزنید که نسوزد. ماده را از روی حرارت بردارید و شیر را کم کم اضافه کنید. چاشنی هایی مثل نمک و فلفل هم به آن اضافه کنید. حرارت را کم کنید و اجازه بدهید که سس به غلظتی که دوست دارید برسد.

مرحله آخر
بادمجان ها را در لایه ای از ظرف بچینید و کمی از سس آماده شده را روی آن بریزید. یک لایه از مواد گوشتی و سپس یک لایه پنیر و چند لایه این مواد را تکرار کنید. در لایه آخر پنیر بریزید.
فر را روشن کنید و دمای آن را روی 180 درجه تنظیم کنید. اجازه دهید تا پنیر آب شود و مواد به هم بچسبد. 

نکات مهم 
* ظرفی را انتخاب کنید که تحمل حرارت را داشته باشد.
* موادی که در ظرف می چینید همه پخته شده است و تنها دلیلی که مواد را در فر قرار می دهیم آب شدن پنیر و چسبیدن مواد به هم است. پس زمان زیادی را برای فر در نظر نگیرید.
 

گراتن بادمجان
  • ۱۸ شهریور ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×