گرمازدگی | راه های پیشگیری و درمان

گرمازدگی | راه های پیشگیری و درمان

گرمازدگی | راه های پیشگیری و درمان

گرمازدگی | راه های پیشگیری و درمان را در طومار بخوانید.

گرمازدگی | راه های پیشگیری و درمان

گرمازدگی

گرمازدگی موقعیتی حاد و تهدید کننده زندگی است که در این حالت سیستم تنظیم کننده دمای بدن ، به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا تولید بیش از حد گرما در بدن و یا وجود هر دو حالت ، از کار می افتد. در حالت اگرمازدگی بدن نمی تواند گرمای اضافی خود را دفع کند ، در آنتیجه دمای بدن خیلی افزایش می یابد که می تواند اندام های اصلی را تخریب کند. این عارضه بیشتر به دا قرار طولانی مدت در معرض هوای گرم و معمولا در ترکی با کم آبی بدن رخ می دهد. تعریف پزشکی گرما زدگی شدید با سکه گرما این است که درجه حرارت مرکزی بدن بیش از ۱۰۵ درجه فارنهایت (40.5  درجه سانتی گراد ) می شود. چه افرادی مستعد گرمازدگی هستند ؟ معمولا تمام افرادی که در محیط گرم فعالیت و یا ورزش می کنند در معرض ابتلاء به گرمازدگی قرار دارند اما افراد زیر مستعدتر می باشند .. شیرخواران و بچه های کوچک ( به دلیل اینکه مکانیسم خنک کننده بدن آنها هنوز اما نشده است)
٢. افراد مسن
٣. افرادی که از داروهای ضد افسردگی و آرام بخش ها استفاده می کنند ( مکانیسم عرق کردن را مختل می کنند )

علائم

پوست خشک و داغ (بوست ابتدا قرمز شده و سپس رنگ پر بده یا کبود می شود). عدم تعریق، نبض سریع و ضعیف، افزایش دمای بدن به بیش از 4۰ درجه ، سردرد، گرفتگی عضلات ، گشادی مردمک چشم ، تنفس تند و سطحی ، تهوع، تشنج، گاهی اوقات از دست دادن هوشیاری و یا كما از عوارض گرما زدگی شدید است. 
علائم روحی و روانی گرمازدگی
زدن سخنان بی ربط ، گیجی ، رفتار پرخاشگر ، آشفتگی و هیجان ، توهم ، بی حالی 

تشخیص گرمازدگی 

تشخیص گرمازدگی از طریق بررسی علائم در بیمار و اندازه میزان فشار خون و دمای بدن می باشد. دماسنج مقعدی بیشتر از دماسنج دهانی در این موارد کاربرد دارد. همچنین پزشک نمونه ادرار و خون بیمار را نیز با تجویز آزمایش های مربوطه بررسی می کند.

درمان گرمازدگی

درمان عوارض مرتبط با گرمازدگی بستگی به شدت آن دارد. درمان فوری گرمازدگی یک فوریت پزشکی است. اگر دیدید کسی دچار گرمازدگی شده ، فورأ یک آمبولانس خبر کنید با چه سریع تر او را به نزدیک ترین بیمارستان برسانید. اولین اقدام ، کاهش هر چه سریع تر دمای بدن فرد است. اقداماتی که شما باید برای یک فرد گرمازده انجام دهید عبارتند از:

فرد گرما زده باید در یک محیط مطبوع و یا حداقل سایه دار قرار گیرد و لباس های غیر ضروری از او دور شود و بدن او را در آب سرد فرو برید. اگر چنین امکانی وجود نداشت ، با استفاده از یک پارچه یا حوله اسفنج ، بدن فرد را با آب سرد خیس کنید. اگر مقدار آبی که در اختیار دارید کم است ، ابتدا سر و گردن او را خنک کنید . پارچه های خیس را روی گردن ، زیر بغل و کشاله ران او را دهید. توسط یک تکه کاغذ یا حوله یا پنکه، او را باد بزنید.
بود از حمام گرفتن ، فرد را در مکان خنکی قرار دهید. پاهای فرد را در محل بالاتری نسبت به بدن او قرار دهید تا جریان خون بیشتر به طرف سر او برود.
۴. دست ها و پاهای فرد را ماساژ دهید تا خونی که خنک شده ، به سمت مغز و مرکز بدن او برود.
5. اگر شخص به هوش است ، او را تشویق کنید تا کم کم آب یا یک نوشیدنی خنک بنوشید.
6. وقتی بدن فرد خنک شد ، هر ۱۰ دقیقه یک بار دمای بدن او را از طریق مقعد اندازه گیری کنید تا دمای بدنش کنتر از 38.5 درجه سانتیگراد نشود.

درمان ضعف و گرفتگی عضلات ناشی از گرمای زیاد 

گرفتگی عضلات را می توان با ماساژ دادن آنها برطرف کرد باید روی محل گرفتگی فشار دهید و حوله ای گرم روی آن قرار دهیم.

گرمازدگی

مراقبت بیمارستانی از فرد گرمازده : 

در بیمارستان امکانات بهتر و روش های دقیق تری برای کنترل دمای بدن وجود دارد ، در آنجا دمای مرکزی بدن به طور مرتب کنترل می شود تا فرد دچار افت ناگهانی دمای بدن ( هیپوترمی ) نشود.
آزمایشات خونی برای تعیین مقدار نمک و سایر املاح موجود در خون انجام می شود و مایع درمانی برای حفظ تعادل الکترولیت ها و آب بدن صورت می گیرد . بعد از اولین اگرمازدگی بایستی برای مدت چند هفته مقدار آب و نمک بدن و نیز عوارضی مثل ناتوانی كلیه کنترل شود. بعد از این حالت برای چند هفته ، تغییرات دمایی بدن رخ خواهد داد که طبیعی است.

پیشگیری از گرمازدگی

آب زیاد بنوشید: در آب و هوای گرم بدن بیشتر از حد عادی عرق می کند و به این ترتیب آب بدن از دست می رود. در یک روز معمول یک فرد ۵۸ کیلوگرمی باید هشت لیوان آب لیوان متوسط بنوشد. به عنوان یک قاعده کلی به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر روز باید ۳۰ میلی لیتر آب نوشید. الكل دفع آب از بدن را تشدید می کند؛ بنابراین نوشیدن مشروبات الکلی در آب و هوای گرم ممکن است کم آبی بدن را تشدید  کند.

عذاهای مصرفی را تغییر دهید. در آب و هوای گرم باید به این نکته دقت داشته باشید که از غذاهای سنگین و داغ اجتناب کنید. 

خود را از آفتاب دور نگه دارید: بهترین کار در یک روز سوزان ماندن در سایه است.

منطقی ورزش کنید: در ساعات بسیار گرم روز از ورزش شدید خودداری کنید. در عوض پیش از طلوع آفتاب یا پس از غروب آن به دویدن نرم بپردازید. اگر احساس نفس تنگی یا تپش قلب می کنید، ورزش را متوقف کنید و سعی کنید بدنتان را را مثلا با گرفتن دوش آب سرد خنک کنید. اگر چشم هایتان سیاهی می رود یا دارید بی حال می شوید استراحت کنید.

بدن تان را خنک نگاه دارید: لباس های سبک و گشاد مثلا از جنس کتان بپوشید تا عرقتان به راحتی تبخیر شود. لباس های تیره و سنگین گرما را جذب می کنند، همچنین استفاده از کلاه های لبه دار ترجیحا منفذدار ایده خوبی است. از عینک آفتابی برای محافظت از چشمها استفاده کنید. 
به تهویه محل سکونت توجه کنید: در طول شب و روز پنجره خانه را باز نگه دارید و از هواکش استفاده کنید. این امر به خصوص در شب که بدن گرمایش را از دست می دهد اهمیت دارد. 

به سفرهای غیر ضروری نروید 

از افراد آسیب پذیر مراقبت کنید: افرادی که بیش از همه به گرمای هوا و نور تند آفتاب حساسند، شامل کودکان زیر چهارسال و افراد بالای ۶۵ سال که بدنشان با سرعت بسیار کمتری با تغییر درجه حرارت تطبیق می کند، افراد چاق که بدنشان حرارت را در خود نگه می دارد و بیماران هستند. نوزادان به خصوص به گرمای محیط حساسند زیرا غدد عرق هنوز در آنها به طور کامل شد نکرده است. بنابراین هیچگاه در هوای گرم لباس های سنگین به آنها نیوشانید؛ در عین حال مراقب باشید که در معرض نور مستقیم خورشید هم نباشند.
نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۱۲ تیر ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×