گیاهان آپارتمانی که نیاز به نور کمی دارند کدام ها هستند و روشهای نگهداری

گیاهان آپارتمانی که نیاز به نور کمی دارند کدام ها هستند و روشهای نگهداری

گیاهان آپارتمانی که نیاز به نور کمی دارند کدام ها هستند و روشهای نگهداری

گیاهان همیشه منبع سرشار از شادی و انرژی هستند چه خوب است که با دعوت آنها به خانه هایتان از مزایای آنها نیز بهره مند باشید . زمانی که گوشه و کنار خانه تان را از گیاهان پر کنید با نگاه کردن به هر گوشه از خانه حسی دلنشین به شما القا می شود .

گیاهان آپارتمانی که نیاز به نور کمی دارند کدام ها هستند و روشهای نگهداری

گیاهان آپارتمانی سایه دوست

گیاهان همیشه منبع سرشار از شادی و انرژی هستند چه خوب است که با دعوت  آنها به خانه هایتان از مزایای آنها نیز بهره مند باشید . زمانی که گوشه و کنار خانه تان را  از گیاهان پر کنید با نگاه کردن به هر گوشه از خانه حسی دلنشین به شما القا می شود . آنها می توانند بخشی از دکوراسیون اتاق شما باشند که به تصفیه هوا و حتی استرس زدایی نیز کمک خواهند کرد. در این بخش می خواهیم به معرفی و نگهداری گلهای آپارتمانی سایه دوست بپردازیم با طومار همراه باشید. بیشتر گیاهان به نور آفتاب نیاز دارند و منظور از مقاوم به نور کم یا سایه دوست این است که نور مستقیم خورشید را دوست ندارند بهتر است جایی قرار بگیرند که دارای نور کافی و غیرمستقیم باشد.

۱.برگ عبایی

نام این گیاه aspidistra elatior  است و در ایران به نام برگ عبایی معروف است این نوع گیاه نور روشن را ترجیح می‌دهد اما به خوبی در سایه و اتاق هایی که فاقد نور طبیعی هستند دوام می آورد.
این گیاه کم نور، بومی چین و خانواده سوسن است دارای گلهای کوچک بنفشی است که در سطح خاک ظاهر شده و در میان شاخه ها پنهان میشوند.
این گیاه به آبیاری منظم حساس نیست با اینکه رشد کندی دارد اما گیاه مورد اطمینان است و سال ها دوام می آورد .
بهترین حالت رشد اندازه آن به حدود ۶۰ سانتیمتر می رسد.

برگ عبایی

۲.سانسوریا

نام لاتین آن sansevieria trifasciata می باشد.
نام دیگر آن  زبان مادرشوهر است.
مراقبت سانسوریا بسیار راحت است این گیاه سطوح کم‌نور خشکی و مشکلات مرتبط با آفات را نیز تحمل می‌کند.
سانسوریا دارای برگ‌های سبز تیره است که طول آن ها تا ۹۰ سانتیمتر می رسد. این گیاه نیاز به دمای سرد و متوسط دارد و گیاهی است که خیلی آرام رشد می کند به آبیاری زیاد حساس است و باید اجازه بدهید تا خاک آن کاملا خشک شود تا آبیاری مجدد را انجام دهید همچنین نیاز به کود زیادی هم ندارد.
این گیاه یک تصفیه کننده عالی برای هواست و به علت مقاومت بالایی که دارد گیاه مناسبی است که از آن در سرویس‌های بهداشتی هم استفاده کنید.
سانسوریا

۳. کالاتیا

نام علمی گیاه سایه دوست کالاتیا calathea Triostar می باشد. این گیاه را می‌توان در مکان های تاریک خانه مانند سالن قرار داد.
کاتالیا در نور متوسط به خوبی رشد می کند و برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشد نیاز به رطوبت ثابتی دارد. رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد مناسب حال کاتالیا است در خانه برای اینکه شرایط را فراهم کنید میتوانید گیاه را در سینی شن که آن را از اب پر کردید قرار دهید به گونه‌ای که گیاه بالاتر از آب باشد.

کالاتیا

۴.گندمی یا عنکبوتی

نام علمی آن Spider plant است.
گندم یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است که پرورش و نگهداری آن نیز بسیار ساده می باشد گل های کوچک سفید رنگ ستاره ای شکل دارند که نزدیک خوشه های آویزان ظاهر می شوند در کنار گلها گیاه کوچک جدیدی نیز رشد می کند که می توان آن را جدا کرد و دوباره کاشت تا گیاه گندمی بیشتری تولید شود.
این گیاه حدود ۶۰ گونه دارد برگهای گیاه عنکبوتی به طول ۳۰ سانتی متر نواری شکل و آویزان هستند که جنبه زینتی به آن داده است
از نظر نیاز نوری کم توقع است و باید در نور غیر مستقیم قرار بگیرد در تابستان ۲ تا ۳ بار در هفته و در زمستان هفته ای یک بار آبیاری کافی است.
گندمی یا عنکبوتی

۵. انجیر چسب

نام علمی این گیاهFicus Pumila  است.
انجیر چسب یک گیاه خزنده با رشد کم و با شاخ و برگ به رنگ سبز تیره می باشد در زمان رشد با شاخه های متراکم به هر سطحی که برخورد کنند به آن می چسبند و ظاهر زیبا و فریبنده دارند.
این گیاه از گونه گیاهان پیچک است.
گیاه انجیر چسب برای حیوانات خانگی سگ ها و گربه ها سمی می باشد.
در بهار و تابستان آنقدر گلدان آب بریزید تا از زیر گلدان نشکند و خاک گلدان را همیشه مرطوب نگه دارید سپس سینی گلدان را بردارید تا باعث پوسیدگی ریشه گیاه نگردد در طول زمستان آبیاری را کمتر کرده و خاک را از آب اشباع نکنید.
انجیر چسب

۶. فیلوندرون اسکاندنس

این گیاه به راحتی با شرایط کم نور سازگار است و در دو نوع درختچه ای و پیچی موجود هستند خاک این گیاه باید به طور مداوم مرطوب باشد اما نه پر از آب. بهترین زمان برای آبیاری موقعی است که خاک کمی خشک شده باشد.
ارتفاع این گیاه معمولاً به دو متر می رسد و از نظر شکل ظاهری با پیتوس اشتباه می‌شود.
فیلندرون به نور متوسط گرمای زیاد آبیاری متوسط رطوبت ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.در تمام دوره رشد آبیاری مرتب لازم است و آب مازاد زیر گلدان را باید خالی نمود در زمستان هفته ای یک یا دو بار آبیاری کافی است و بایستی به طور مرتب دو مرتبه در روز در تابستان اسپری نمود.
 هر دو تا سه سال یک مرتبه گلدان را عوض کنید.
در صورتی که مشاهده کردید برگ های گیاه زیبای فیلندرون میریزند و ساقه ها خم میشوند احتمال بدهید گیاه تشنه و هوا خشک است و گیاه نیاز به ابیاری دارد.

 فیلوندرون اسکاندنس

۷.پپرومیا

ام علمی این گیاهRipple Pepromiaاست. این گیاه بسیار لوکس و مینیاتوری و خانواده فلفل هاست . به نور غیر مستقیم تا نیم سایه نیازمند است.بهترین دما برای نگهداری بین محدوده ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد و به طور کلی گیاه پپرومیا دمای بیش از حد را تحمل نمی کند.
برای آبیاری یک سینی را پر از آب کرده و گلدان را درون آن قرار دهید و یا با اسپری برگهایش را همیشه خیس نگه دارید.اما باید بدانید که خاک آن نباید زیاد خیس باشد در فصل زمستان به آب ولرم نیاز دارد و مقدار آبیاری باید خیلی کمتر از قبل باشد به این دلیل که ریشه این گیاه سطحی است و گسترش چندانی ندارد و در هوای آلوده خشک می شود.
از این گیاه در داخل تراریوم هم استفاده میکنند.

پپرومیا

8.کریپتانتوس بروملیادس 

نام علمی آن Bromeliads است.
این گیاه به راحتی داخل یک ظرف در سایه رشد میکند . گیاه گرمسیری است اما شما می توانید آن را در هر جایی از خانه پرورش دهید این گیاه می‌تواند حتی مصنوعی رشد کند. این جهان در انواع رنگ ها و شکل ها و الگو ها وجود دارند گیاهی تضمینی نیست که گسترش آن کم است و رشد شاهسته و تا ارتفاع ۱۵ سانتی متر رشد می کند این گیاه دارای شکل ستاره مانند است .
این گیاه بهتر است در نور فیلتر شده باشد تا در نور شدید، زیرا نور شدید باعث سوختن آن می‌شود و همینطور باعث خشکیدگی و ریزش برگها می شود. نیازمند آبیاری متوسط می‌باشد خاک گلدان بین دو آبیاری کمی مرطوب باشد.

کریپتانتوس بروملیادس

9. دراسنا پرچمی

نام علمی این گیاه dracaena است. این گیاه از گیاهان محبوب و سخت به شمار می‌آید که بیش از ۴۰ و خانواده بزرگی از گیاهان را در بر می‌گیرد این گیاه که به خون سیاوشان نیز معروف است در همه جا رشد می‌کند.
همه انواع دراسنا می‌توانند در سایه مقاوم باشند و در آفتاب کامل نیز مقاوم باشد و رشد کند.
آبیاری گیاهان باید به طور منظم باشد اجازه ندهید خاک گیاه خشک شود.
به طور معمول هر دو سال یکبار یا زمانی که احساس می کنید گلدان کیفیت خود را از دست داده آن را عوض کنید.

دراسنا پرچمی

۱۰.برگ انجیری

این گیاه نیز سایه دوست است در انگلیسی به پنیر سوئیسی معروف است و دلیل این نامگذاری وجود سوراخ های متعدد بر روی برگهای این گیاه است.برگ انجیری را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید زیر نور مستقیم باعث سوختن برگهای آن می شود. نور متوسط را دوست دارد.این گیاه دارای ریشه های هوایی می باشد که نیاز به تکیه‌گاه و تغذیه دارد طول ان  می‌تواند به چند متر هم برسد در آپارتمان به ندرت به گلدهی رسیده و بیشتر در زیستگاه طبیعی خود حتماً به گلدهی می رسد. این گیاه نیاز به محیطی گرم و هوای مرطوب دارد و همچنین تغییر دما را را به خوبی تحمل می کند.
برای آبیاری آن باید زیر گلدان را از سنگریزه پر کنید با یک سینی را پر از آب کرده و گلدان را درون آن قرار دهید در تابستان غبارپاشی را فراموش نکنید.

برگ انجیری

۱۱.اسپاتی فیلوم

اگر فراموش می‌کنید که گیاهان خود را ابیاری کنید یک گیاه اسپاتی فیلوم تهیه کنید. این گیاه تصفیه کننده بسیار خوبی برای هواست.
گیاه اسپاتی فیلوم در مکان‌های کم نوری مثل اتاق خوابها، اتاق های بیمارستان و دفاتر کار به خوبی رشد می کند. آنها نور کم را ترجیح می‌دهند و همین طور نور فلورسنت را هم تحمل می‌کنند.
گیاه اسپاتی به آبیاری کم نیاز دارد اما در تابستان برای نگه داشتن رطوبت با آب مقطر روی برگهای گیاه اسپری کنید.
لازم به ذکر است که این گیاه به سرما بسیار حساس است و بهترین دما و مکان برای نگهداری آن داخل منزل می باشد.

اسپاتی فیلوم

۱۲.آگلونما

نان علمی آنAglaonema hybrids  می باشد.
این گیاه با نام چینی همیشه سبز شناخته می‌شود. یک گیاه بسیار مقاوم از جنگل های گرمسیری و نیمه گرمسیری جنوب آسیا برای نگهداری در آپارتمان می باشد. از خانواده گل شیپوری میباشد و قد برگ های آن به ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر می رسد و پهنای آن به ۳ تا ۷ سانتیمتر نیز میرسد. قد این گیاه بین ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر می باشد. آگلونما ممکن است در تابستان به گلدهی برسد و پس از آن میوه های کوچک خواهد داد که سمی هستند توجه داشته باشید که شیره و میوه این گیاه سمی است و ممکن است باعث حساسیت پوستی شود.
نور زیاد ممکن است باعث افتادگی برگهای گیاه شود پس سعی کنید آن را در جایی قرار دهید که دارای نور متوسط می باشد.
در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کافی می باشد اگر چه این گیاه خاکی با رطوبت دائمی را دوست دارد اما برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه بهتر است اجازه دهید بین آبیاری خاک این گیاه کمی خشک شود.

آگلونما

۱۳.فیتونیا 

این گیاه با برگ های جالب و رنگارنگ خود در میان گیاهان خانگی بالارونده به گیاهی محبوب تبدیل شده است .اگرچه نگهداری این گیاهان به دلیل اینکه آنها رطوبت دائمی را دوست دارند در فضای خانه ها راحت نیست .
فیتونیا در جنگل های بومی پرو و زیر سایه گیاهان دیگر یافت می شود ، بنابراین این گیاه را از نور مستقیم آفتاب قرار داشته و در محلی که سایه است قرار دهید. نور  بیش از حد باعث سفید شدن برگ ها و محو شدن رگه های صورتی می شود.
میزان آبدهی به فیتونیا باید معمولی تا زیاد باشد در زمستان هفته ای یک بار و در تابستان هفته ۲ الی ۳ بار به فیتونیا آب بدهید.

فیتونیا 

۱۴. پیتوس

این گیاه خزنده براحتی روی یک سبد آویزان می شود یا به یک چوب خزه ای می چسبد و با استفاده از ریشه های هوایی که نگهدارنده این گیاه است بالا میرود.
این گیاه پیچک شیطان نیز معروف است.
پیتوس بسیار جان سخت است و بدون نور زیاد بسیار جذاب خواهد بود شرایط ایده‌آل برای پیتوس نور غیرمستقیم است.
این گیاه رتبه بالایی را در لیست گیاهان ای دارد که به تصفیه هوا کمک می کنند علاوه بر این آنها رطوبت را افزایش می‌دهند و دی اکسید کربن را با اکسیژن جایگزین می کنند.
خاک گلدان پیتوس را مرطوب نگه دارید اما مراقب باشید که آب زیاد ندهید در زمان آبیاری مطمئن شوید که ریشه‌ها مرطوب باشند . نگذارید پیتوس در آب بماند مگر اینکه تکه بریده شده ایی از آن باشد.

پیتوس

۱۵.بامبو

نویسنده: مستانه کیا

  • ۸ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×