۱۰۰ نکته جالب درباره بارداری برای مادران جوان

۱۰۰ نکته جالب درباره بارداری برای مادران جوان

۱۰۰ نکته جالب درباره بارداری برای مادران جوان

هورمون های بارداری باعث می شوند که دهان تان بی مزه شود یا مزه ی آهن بدهد

۱۰۰ نکته جالب درباره بارداری برای مادران جوان

1.    تهوع صبحگاهی اغلب صبح ها پیش نمی آید: بر خلاف اسمش بیشتر زنان در ۳ ماهه ی اول بارداری  در ظهر، بعدازظهر و غروب دچار این تهوع می شوند.

2.    شاید فقط حالت تهوع را داشته باشید: خیلی از زن ها فقط حالت تهوع (که البته راحت نیست) را دارند، اما در بیشتر آنها این مشکل از هفته ی ۱۲ تا ۱۴ فروکش می کند. به گفته ی کارشناسان دلیل آن هورمون هایی ست که از این دوران از جنین ترشح می شود.

3.    هورمون ها نقش بزرگی را در دوران بارداری ایفا می کنند: پروژسترون به طور طبیعی یک آرام بخش است. این هورمون به شما نرمی و سستی  مفیدی می دهد که باعث می شود حرکات شدیدی که جلوی رشد جنین را می‌ گیرد انجام ندهید.

4.    تعادل هورمون ها = بازگشت به فعالیت های روتین: در پایان دوره ی بارداری تان، کاهش سطح پروژسترون به شما کمک می کند که به فعالیت های عادی روزانه ی تان برگردید.

5.    هورمون ها باعث بزرگی سینه ها می شوند: استروژن باعث بزرگ شدن سینه ها و آمادگی برای شیردهی می شود.

6.    قد بلندی مادر شانس دو قلو زایی را بالا می برد: تحقیقات نشان می دهد که عوامل ژنتیکی مختلفی در چندقلو زایی نقش دارند. مثلا اگر سن مادر بالاتر از ۳۵ باشد، سابقه بارداری چند قلو در فامیل باشد، در خانواده دوقلو وجود داشته باشد و مادر قد بلند باشد این احتمال بالا می رود.

7.    چند تخمکی بودن می تواند باعث چند قلو زایی بشود: اگر برای باردار شدن دارو مصرف می کنید باید بدانید که شانس زیادی برای دوقلو زایی و چند قلو زایی دارید. زیرا این داروها باعث می شوند که تخمک بیشتری نسبت به حالت عادی آزاد شود. 

8.    فعالیت ارگان های داخلی بدن تان بالا می رود: قلب و عروق باید اکسیژن بیشتری را نه فقط به جنین بلکه به تمام اعضایی که فعالیت شان شدیدتر می شود برسانند. این تغییرات دلیل بسیاری از علائم ناخوشایند ابتدای بارداری مثل سرگیجه، تهوع، خستگی مفرط، اشتهای بالا، یبوست، نفخ و تکرر ادرار هستند. اگرچه این‌ ها همه شما را اذیت می کنند اما باعث قوت قلب است که بدانید داشتن آن ها یعنی شما یک بارداری سالم را طی می کنید.

9.    کشیدگی پوست: هر زن غیر باردار، پوست سطح بدنش به طور میانگین ۴/۵ متر مربع است که این مقدار تا پایان ماه نهم تا اندازه ی باورنکردنی ۵/۶ متر مربع کش می آید.

10.    حجم خون تان زیاد می شود: مقدار خونی که قلب در این دوران پمپاژ می کند ۴۰-۵۰ درصد افزایش می یابد. 

11.    قلب تان از طول و عرض بزرگ تر می شود: عشق شما به فرزندتان باعث وسعت قلب تان شده؟ به نوعی شاید، دیواره ی اطراف بطن به منظور خون رسانی مضاعف ضخیم تر می شود.

12.    قلب سریع تر می زند: در دوران بارداری با وجود خون اضافی و عروق خونی آرام، قلب شما سریع تر می زند،‌ اما این به آن معنا نیست که در هر نبض شدید تر هم می زند.

13.    همه چیز رشد می کند: این فقط قلب و سینه ها نیست که بزرگ می  شوند، در هفته ی بیستم قفسه سینه شما در ناحیه ی زیر قلب بزرگتر می شود.

14.    شاید زیر شکمتان برجسته شود: اگر شکمتان بیرون آمده نترسید، با برجسته شدن رحم، زیر شکم هم کمی بیرون می آید که غالبا بعد از زایمان به حالت عادی برمی گردد.

15.    ترک های پوستی تا حد زیادی به شانس مربوط می شود: در این دوران بیشتر زن ها پوست شان ترک می خورد، اگر شما دوقلو باردار هستید، بچه درشت است و یا کیسه ی آب بزرگی دارید احتمال ترک ها بیشتر است که با استفاده ی کرم ها و روغن ها می توانید آن را کمتر کنید. همچنین باید مراقب باشید که وزن تان به سرعت بالا نرود. 

16.    وقتی بچه داخل شکمتان تکان می خورد بقیه خوششان می آید: اگر دقت کنید هرباری که بچه در شکم تان لگد می زند بقیه برای شان بسیار جالب است.

17.    شاید بیشتر مورد توجه قرار بگیرید: برای تان عجیب نباشد که غریبه ها بخواهند شکم تان را نوازش کنند یا بچه‌ها از شما بپرسند که چرا انقدر چاق هستی!

18.    زنان باردار دوست دارند شکم شان را نشان بدهند: بنا بر تحقیقات انجام شده بارداری تنها زمانی ست که زن ها از نشان دادن شکم شان لذت می برند.

19.    اسکلت بدن تان درستتر می شود: محققان دریافته اند که زنان باردار استخوان بندی شان ۵ درصد بیشتر می شود و دلیل آن تحمل اضافه وزن این دوران است.

20.    غدد شیری از روز اول آماده می شوند: از اولین روزهای بارداری سینه های شما در حال آماده سازی برای شیردهی هستند و احتمالا به همین دلیل از همان روزهای اول سینه های شما حساس می شوند.

21.    از ابتدا ساختار سینه ها برای شیردهی آماده شده است: نقطه های ریز روی هاله تیره رنگ سینه بزرگ می شوند و مایعی ترشح می کنند که سینه ها چرب و در برابر مکیدن محافظت می کند.

22.    خون رسانی به بزرگ شدن سینه ها کمک می کند: رگ های خونی ناحیه سینه به راحتی از زیر پوست دیده می شوند. 

23.    بارداری سوخت و ساز بدن را بالا می برد: افزایش سوخت و ساز بدن کمی از افزایش وزن را در طول بارداری جبران می کند.

24.    چربی اضافه برای فرزندتان ذخیره می شود: در ۳ ماهه ی اول بارداری بدن شروع به ذخیره ی چربی می کند، از این زمان جنین شروع به مصرف چربی می کند.

25.    فرزند شما در شکم تان می تواند صدای شما را بشنود:  گوش ها در نیمه ی بارداری کاملا شکل گرفته اند و جنین شنوایی خوبی دارد.

26.    شما هیچ وقت تنها نیستید: با فرزند خود صحبت کنید. از حدود ماه ششم او صدای شما را کاملا می شنود و شروع به یادگیری زبان مادری می کند.

27.    جنین قبل از شما تغذیه می کند:  جنین قبل از شما مواد مغذی را که از غذای هضم شده تان می گیرد، از این رو مصرف ویتامین ها و مواد معدنی در این دوران برای شما اهمیت زیادی دارد.

28.    ممکن است خواب های بسیار واقعی و زنده یا ترسناک ببینید: زنان زیادی از افزایش رویا و کابوس مخصوصا در ۳ ماهه ی آخر گزارش داده اند. هیچ توضیح علمی در این باره وجود ندارد ولی روانشناسان معتقدند که این موضوع از ترس ها و نگرانی‌ های شما درباره ی زایمان و مادر شدن  ناشی می شود.

29.    شاید خوشحال نباشید: مردم از زنان باردار انتظار دارند که در کنار نوسانات طبیعی، خوشحال باشند. اما همیشه این طور نیست. روان کاوان تخمین می زنند که حدود ۲۰ درصد از زنان باردار تجربه ی اضطراب و افسردگی دارند. 

30.    هیچ چیز را به خود سخت نگیرید: این واقعیت وجود دارد که اضطراب می تواند به سلامت و رشد فیزیکی جنین ضربه بزند. تحقیقات نشان می دهد که زنان باردار مضطرب بچه های زیر وزن طبیعی به دنیا می آورند یا زایمان زودرس خواهند داشت.

31.    تعریق زیاد می شود: مشاهده می کنید که عرق تان زیاد می شود و دلیل آن رهایی از گرمای حاصل از حضور جنین است.

32.    چرا انقدر داغ؟ بدن شما از طریق رگ های خونی نزدیک سطح پوست گرما را به پوست انتقال می دهد. در دوران بارداری این فرایند به دلیل خون مضاعف و فعالیت بیشتر غدد عروقی و افزایش سطح پوست شدیدتر می شود.

33.    جفت به بالا ترین اندازه ی خود می رسد: در هنگام زایمان، وزن جفت به اندازه ی یک ششم وزن نوزاد است. 

34.    طبیعت یک سیستم دفاعی طبیعی به جنین می دهد: جفت نه تنها به جنین غذا رسانی می کند، بلکه از او در برابر باکتری ها و عفونت ها محافظت می کند.

35.    شما از جنین در حال رشد تان محافظت می کنید: از هفته ی ۲۰ بارداری، آنتی بادی های مادر از طریق جفت به جنین منتقل می شود و از او در برابر بیماری عای عفونی محافظت می کند.

36.    افزایش گاز معده:  به دلیل حرکات آهسته ی روده ها تولید گاز معده امری طبیعی ست، شاید خجالت آور باشد ولی اجتناب ناپذیر است. نوشیدن آب می تواند کمک تان کند.

37.    بهترین کار مصرف مواد غذایی مفید است: بعضی از عالی ترین مواد غذایی مثل آووکادو و زردآلو برای افزایش سلامتی و پویا بودن در دوران بارداری مفید است. مواد غذایی حاوی امگا۳ برای رفع افسردگی پس از زایمان موثر است.

38.    بدن شما به صورت خودکار، آهن را بهتر جذب خواهد کرد: برای کمک به این روند مواد غنی از آهن مثل گوشت قرمز بدون چربی و میوه های قرمز مصرف کنید.

39.    شما انرژی‌ صرف می کتید: شما برای سوخت رسانی به جنین، روزانه حدود ۹۰۰ کیلو ژول انرژی صرف می کنید.

40.    دهان تان مزه ی عجیبی می دهد: هورمون های بارداری باعث می شوند که دهان تان بی مزه شود یا مزه ی آهن بدهد.

41.    به پروتئین ولع پیدا می کنید: در طول بارداری شما روزانه حدودا ۷۹ گرم پروتئین برای ساختن ماهیچه ها و پوست جنین احتیاج دارید. تخم مرغ، گوشت و شیر بیشتری مصرف کنید.

42.    پوست شما در برابر آفتاب حساس تر از همیشه می شود: بسیاری از زنان باردار به دلیل تغییر رنگ دانه های پوستی از آفتاب دوری می کنند. اما نور خورشید ویتامینD مورد نیاز برای جذب کلسیم را تامین می کند. این ویتامین را از طریق موادی مثل شیر و ماهی و تخم مرغ به دست آورید.

مادر و نوزاد

43.    دستگاه هاضمه در طول بارداری فعالیت ش کند می شود: غذایی که می خورید برای اینکه بیشتر جذب بدن بشود به کندی در مسیر روده ها حرکت می کند که البته می تواند باعث یبوست هم بشود.

44.    دچار سوزش معده می شوید: سوزش معده و سوء هاضمه مشکلی شایع در بارداری ست و دلیل آن تغییر مکان معده و روده ها به خاطر فشار جنین در حال رشد است.

45.    دچار برانگیختگی جنسی می شوید: میل جنسی بالا در طول بارداری طبیعی ست. دلیل آن این است که رحم به علت جریان خون  بالا جمع تر می شود. البته همه ی زن ها یکسان نیستند و اگر شما چنین حالتی ندارید نگران نباشید.

46.    داشتن رابطه ی جنسی مشکلی ندارد: تا زمانی که شما یک بارداری طبیعی بدون عوارض دارید، می توانید رابطه ی جنسی را به میزان دلخواه تان داشته باشید و بدانید که با این کار به جنین هیچ آسیبی نمی زنید زیرا کیسه ی آب از او محافظت می کند.

47.    احتمال خون ریزی:  لکه بینی و خون ریزی در طول رابطه‌ ی جنسی و بعد از آن به خصوص در ۳ ماهه ی اول بارداری طبیعی ست. و دلیل آن این است که مویرگ های خونی دهانه ی رحم هنگام دخول متورم می شوند. به هر حال خونریزی ها را با پزشک خود در میان بگذارید تا از

نداشتن عفونت مثانه مطمئن شوید.

48.    تنها موردی که در طول رابطه ی جنسی باید مراقب باشید: این است که هوا وارد رحم نشود چون باعث مسدود شدن رگ های خونی می شود.

49.    حساسیت به بو ها: در این دوران به بو ها بسیار حساس می شوید. دلیل آن شاید روش طبیعت برای جلوگیری از خوردن و آشامیدن مواد مضر است.

50.    شاید گاهی مشکل تنفسی پیدا کنید: فشار جنین در حال رشد باعث می شود که پرده ی دیافراگم کاملا به پایین کشیده نشود و شما نتوانید هوای کافی وارد سینه تان کنید.

51.    در اواخر بارداری تنفس راحت تر می شود: در دوران بارداری تنفس عمیق کمی سخت می شود ولی با رسیدن به روز های آخر این مشکل حل می شود.

52.    کفش های تان کوچک می شود: شاید سایز پای شما در طول بارداری افزایش یابد و دلیل آن تاثیر هورمون های آرام بخش است بر عضلات است که باعث تورم می شود. 

53.    پوست تان مثل دوران بلوغ می شود: ‌بعضی زن های باردار پوست شان جوش می زند که دلیل آن تاثیر هورمون هاست و معمولا در ۳ ماهه ی اول برطرف می شود.

54.    چروک های بدن از بین می روند: هورمون ها با گوشتالو کردن کردن صورت چروک ها را ناپدید می کنند.

55.    پدر ها هم باردار می شوند!: شاید هیچ توضیح علمی وجود نداشته باشد ولی بسیاری از مردان در طول بارداری همسرشان علائم بارداری را تجربه می کنند. بعضی ها تهوع صبح گاهی، بعضی نفخ و بعضی هم درد های زیر شکمی را حس می کنند.

56.    پوست تان تغییر خواهد کرد: حدود ۹۰ درصد زنان، تغییر رنگ دانه ها را به شکل تغییری از یک پوست کدر به پوست شفاف تجربه می کنند.

57.    پوست تان برق می زند: خون اضافی که در بدن تان در گردش است در برخی از نواحی پوست تان مثل گونه ها دیده می شود و باعث می شود که شاداب تر به نظر بیایید. هورمون ها با ترشح چربی باعث برق زدن پوست می شود.

58.    مو ها ضخیم تر می شوند: هورمون ها جلوی ریزش مو را می گیرند. اما از طرف دیگر هم ممکن است  حجم زیادی از مو را بعد از زایمان از دست بدهید.

59.    افزایش مو های زائد:  معمولا در جاهایی که دوست نداریم موهای زائد می رویند.

60.    عملکرد کلیه سخت می شود: کلیه باید خون بیشتری را تصفیه کند و از شر اوره ی دو نفر (شما و جنین) خلاص شود.

61.    مشکلات اندام های تحتانی بیشتر می شود: در صورت درد، خونریزی و سوزش معده به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است دچار مشکل عفونت ادرار بشوید.

62.    افزایش تن درستی: افرایش سلامت واژن یک اتفاق طبیعی ست. پس اگر واژن، ضخیم، بدبو و بد ریخت شد به پزشک تان مراجعه کنید چون نباید این طور باشد. 

63.    ورزش ضرری برای جنین ندارد: حرکات درونی رحم شما در طول ورزش برای افزایش تولید اکسیژن از خون موثر است. اطمینان داشته باشید که ورزش به جنین آسیبی نمی زند، یک ورزش راحت را انتخاب کنید.

64.    بچه ها زیر آب نفس می کشند: از حدود هفته ی ۲۷، جنین قادر به تنفس در رحم است. علی رغم اینکه شش های جنین داخل کیسه ی آب نمی توانند اکسیژن را به داخل بدهند ولی شروع می کنند به انقباض و انبساط.

65.    ممکن است فرزند تان بترسد!: از حدود هفته ی ۲۳، جنین ممکن است در اثر حرکات ناگهانی با شنیدن صدایی مثل عطسه ی مادر یا کوبیدن در وحشت زده شود که این مرحله ای طبیعی از تکامل مغز جنین است.

66.    از ۳ ماهه ی دوم بارداری لذت ببرید: این دوره، بهترین مرحله ی بارداری ست. زیرا علائم ناخوشایند ۳ ماهه ی اول مثل تهوع و خستگی از بین می روند و پوست شما به خاطر هورمون های خوب گل انداخته که باعث می شود شما فعال و پویا به نظر بیایید و آماده ی تجربه ی نخستین لگد جنین بشوید

مادر و بارداری

67.    ریلکس باشید: هورمونی به نام ریلکسین رباط ها و غضروف های شما را آرام می کند که کمک می کند تا بعد از زایمان زودتر به فعالیت های روزانه برگردید. 

68.    انتظار نداشته باشید بچه به موقع به دنیا بیاید: به طور عمومی فقط ۵ درصد از بچه ها سر موقع به دنیا می آیند و بیشتر زنانی که زایمان اول شان است دو هفته بعد از موعد مقرر زایمان می کنند.

69.    پزشکان غالبا زمان درست را تعیین نمی کنند: پزشکان حدود ۷۰ درصد از زمان های مقرر زایمان را اشتباه تخمین می زنند. به همین دلیل معمولا توجیهی برای زایمان های دیر هنگام وجود ندارد. 

70.    بارداری دقیقا ۹ ماه طول نمی کشد: بارداری معمولا ۴۰ هفته یعنی ۹ ماه و یک هفته طول می کشد.

71.    تاریخ زایمان طبق روز تشکیل نطفه محاسبه می شود: روز زایمان شما معمولا طبق اولین روز از آخرین عادت ماهیانه حساب می شود نه روزی که لقاح صورت گرفت. به این معنی که شما  دو هفته‌ ی ابتدای ۴۰ هفته ی بارداری در واقع باردار نیستید. زیرا که بعید به نظر می رسد که شما در آخرین روز عادت ماهیانه تخمک گذاری کرده باشید.

72.    ممکن است بارداری شما طولانی تر باشد: میانگین دوره ی بارداری ۲۸۰ روز است، ولی امکان دارد این زمان طولانی تر بشود. طولانی ترین بارداری متعلق به زنی به نام بلاه هانت (۱۹۵۴) با ۳۷۵ روز است.

73.    فرزند تان دختر است یا پسر؟: خب راستش شما تعیین کننده جنسیت نوادگان تان هستید، زن ها همه ی تخمک هایی که تولید کرده اند را در رحم شان رشد می دهند، این بر خلاف مرد هاست که تا قبل از سن بلوغ هیچ اسپرمی تولید نمی کنند.

74.    ارضاء شدن در رابطه ی جنسی امکان پذیر است: بله این موضوع بعید است ولی در سال ۲۰۱۳ یک مطالعه در استرالیا تایید کرد که ارضاء جنسی در طول بارداری ممکن است و مربوط به هورمون اوکسی توسین است که البته بعد از زایمان بسیار کم می شود.

75.    چرت های کوتاه: چرت زدن های طولانی وسوسه انگیز است ولی بر اساس مطالعات چرت های بسشاراز ۲۰-۳۰ دقیقه شما را خسته و کسل می کند.

76.    ظاهر شدن یک خط تیره رنگ زیر شکم تان: معمولا در ۳ ماهه ی دوم به دلیل هورمون استروژن و ملانوسیت، زیر پوست شکمی ظاهر می شود و معمولا یک سال بعد از زایمان ب۷ تدریج محو می شود.

77.    گز گز انگشت ها: ممکن است شما تنگی کانال مچ داشته باشید. کانال مچ دست یک مسیر باریک است که از کف دست تا مچ ادامه دارد و ممکن است با تورم دستان تان تحت فشار قرار بگیرد. ولی ابن مشکل زیاد به طول نمی انجامد.

78.    هرچه بو کنید جنین هم استشمام می کند: طبق تحقیقات٬ جنین از هفته ی ۲۸ بوها را به دقت استشمام می کند‌. در واقع کیسه ی آب در تقویت حس بویایی جنین نقش دارد. زیرا بو وقتی با مایع ترکیب شود قوی تر می شود.

79.    خواب دیدن جنین: حرکات تند چشمی ( مقیاس خواب دیدن) جنین در رحم مادر ضبط‌ شده و کارشناسان را متقاعد می کند که جنین می تواند خواب ببیند.

80.    جنین در رحم خمیازه می کشد: در سال 2012 دانشمندان دانشگاه دورهام انگلیس ثابت کردند که جنین نه تنها دهانش را باز و بسته می کند بلکه خمیازه هم می کشد.

81.    خمیازه کشیدن نشانه خوبی است: نگران نباشید، شما تنها باردار کم حوصله ی دنیا نیستید.خمیازه کشیدن ارتباط مستقیم با بلوغ مغز در اوایل دوران بارداری دارد(تا 28 هفته).

82.    بینایی شما ممکن است در طول بارداری تغییر کند: توصیه می شود با کم شدن بینایی دست به هیچ خود درمانی ای نزنید چرا که بعد از مدتی بینایی تان به حالت نرمال خود برمی گردد.

83.    اندازه ی چشمان تان تغییر می کند: اگر از لنز استفاده می کنید به دلیل ذخیره ی آب و افزایش جریان خون در چشم با تغییر اندازه ی چشم ممکن است لنز با سایز چشمان تان برابر نباشد.

مادر و بارداری

84.    در دوران بارداری ممکن است دچار گرفتگی بینی شوید: بدن شما در این دوران اخلاط بیشتری تولید می کند که این عمل موجب گرفتگی بینی و سردرد می شود. هورمون پروژسترون باعث گرفتگی مسیر های بینی می شود و نیز موجب سختی تنفس شما و خون دماغ شدنتان می ‌شود.

85.    لثه هایتان متورم می ‌شود: هورمون پروژسترون لثه ها یتان را متورم می‌ کند، و به این دلیل هنگام مسواک زدن لثه ها یتان دچار خونریزی می شود. حتما در دوران بارداری به دندان پزشکی مراجعه کنید.

86.    در خرید لباس زیر صرفه جویی نکنید!: سینه هایتان در این دوران حداقل دو تا سه سایز بزرگ تر می شود و به چند سایز مختلف نیاز پیدا می کنید.

87.    همه مثل شما باردار نیستند: این طور به نظر می رسد که در دوران بارداری هر جایی که نگاه می کنید، خانم ها ی باردار را می بینید پس همه باردار هستند. ولی این دقیقا آن چیزی است که دانشمندان آن را توهم بارداری می نامند. همان طور که شما به دنبال ماشینی با مدل خاصی هستید بیشتر متوجه این مدل از آن در اطرافتان می شوید. به همین دلیل همه را باردار می بینید. در نوع نگاهتان بیشتر دقت کنید.

88.    مغز شما متفاوت است: دانشمندان دانشگاه لندن اخیرا این موضوع را ثابت کردند که مغز زنان طی دوران بارداری تغییر کرده و نیمکره راست مغز آنها فعال تر می شود. آن ها بر این باورند که این نوعی آمادگی عصبی برای ارتباط عمیق تر مادر با فرزندش است.

89.    در دوران بارداری ممکن است به چیزهای عجیب گرایش پیدا کنید (ویار): در دوران بارداری به موادی گرایش دارید که آنها ممکن است دارای ارزش غذایی باشند یا نباشند و یا حتی مضر باشند، مانند کبریت سوخته، خمیر دندان، صابون، خاک و حتی خاکستر سیگار!! با پزشک خود مشورت کنید.

90.    مرکز ثقل شما در دوران بارداری تغییر می کند: برای حفاظت از شما در مقابل افتادن روی صورت، مرکز ثقل شما عوض می شود که البته منجر به تغییر فرم بدن و کمردرد می شود.

91.     ارگاسم عمیق تر: تغییراتی اعم از بزرگ شدن شکم و بالا رفتن جریان خون در بدنتان اتفاق می افتد که باعث تحریک پذیری بیشتر و افزایش میل جنسی میشود.

92.    ارگاسم با شدت بیشتری صورت می گیرد: به دلیل انقباض ماهیچه های شکمی ارگاسم با شدت بیشتری انجام میشود.

93.    انقباضات ملایم تری هنگام ارگاسم دارید: انقباض ماهیچه ها بعد از ارگاسم حالت عادی دارد. انقباضات رحمی بعد از ارگاسم چه در بارداری و چه غیر بارداری اتفاق می افتد،  و در هنگام بارداری فقط با تغییرات راحت تری صورت میگیرد.

94.    هنگام ارگاسم جنین احساس خوبی دارد:
وقتی به ارگاسم می رسید، رحم شما منقبض شده که این عمل فشار کمی به جنین وارد می کند که این حالت برای جنین مانند به آغوش گرفتن است. به این دلیل است که بعد از نزدیکی والدین جنین حرکت بیشتری می‌ کند.

95.    خوابیدن سخت: تا سه ماهه ی اول بارداری پیدا کردن وضعیت مناسب برای مادر به کندی و با سختی بسیار همراه است.

96.    ماهیچه های شکم در دوران بارداری از هم فاصله می گیرند: این یعنی بعد از گذشت 4 ماه از بارداری هیچ ورزشی که باعث انقباض ماهیچه های شکمی می شود را نباید انجام داد. حتی باید بدانید ورزش های عمقی شکمی و لگن برای حفاظت از جنین در حال رشد حیاتی است.

97.    رحم بیشترین تاثیر پذیری را در دوران بارداری دارد: افزایش سایز رحم در دوران بارداری بسیار چشم گیر است. وزن رحم از 50-60 گرم به 900-1000 گرم می رسد و حجم آن از 6 میلی متر به 5000 میلی متر افزایش پیدا می کند.

98.    انقباضات بلافاصله بعد از زایمان کم نمی شود: انقباضات در سطح پایین تری تا چند روز بعد از زایمان ادامه دارد، این انقباضات موجب جلوگیری از خونریزی بیش از حد می شود.

99.    رحم مانند ماشینی پیشرفته عمل می کند: رحم شامل یک بدنه و یک دهانه است که در دوران بارداری عملکرد دفاعی دارند. در این دوران بدنه ی رحم باید کاملا محفوظ و در آرامش باشد تا با رشد جنین و جفت افزایش پیدا کند، این در حالی ست که دهانه رحم باید منقبض بماند تا بارداری بدون مشکل ادامه یابد. پس از دوران بارداری ، هنگام زایمان بدنه ی رحم باید منقبض شود و حالا دهانه باید  گشاد تر شده تا جنین به راحتی خارج شود.

100.    جنین شما برای روز تولدش تمرین می کند: زنان در طول بارداری دردهایی مصنوعی شبیه به درد زایمان را دارند که درد زایمان براکستون هیکس ( دانشمندی که آن را متوجه شد) نام دارد. این درد مثل یک تمرین برخورد با اتش سوزی عمل می کند و خیلی شبیه درد زایمان معمولی است.  این درد های متفاوت با درد زایمان با نوشیدن آب یا دوش گرفتن برطرف می‌ شود. 

  • ۲۳ تیر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×