۱۰ دلیل که باید از آدم های منفی دوری کنید

۱۰ دلیل که باید از آدم های منفی دوری کنید

شرف الشمس

۱۰ دلیل که باید از آدم های منفی دوری کنید

آیا می‌خواهید در زندگی‌تان به چیزهای فوق‌العاده دست بیابید و همه‌ی رویاهای‌تان را به واقعیت تبدیل کنید؟ در این‌صورت، چیزی که باید خیلی به آن دقت کنید تصمیم‌گیری … …

۱۰ دلیل که باید از آدم های منفی دوری کنید

آیا می‌خواهید در زندگی‌تان به چیزهای فوق‌العاده دست بیابید و همه‌ی رویاهای‌تان را به واقعیت تبدیل کنید؟ در این‌صورت، چیزی که باید خیلی به آن دقت کنید تصمیم‌گیری درباره‌ی این است که در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌تان با چه کسانی معاشرت کنید. من فهمیده‌ام موفق‌ترین آدم‌هایی که تا به حال دیده‌ام دوری از آدم های منفی را برای خودشان تبدیل به یک قانون کرده‌اند.

۱۰ دلیل که باید از آدم های منفی دوری کنید

در این نوشتار ۱۰ دلیل برای دوری از آدم های منفی آمده‌است.

۱. آدم های منفی می‌توانند روی نگرش‌تان تاثیر بگذارند

من اکنون مولف ۱۸ کتاب هستم، اما وقتی برای نخستین بار نوشتن را آغاز کردم، با هر کس که صحبت می‌کردم، می‌گفتم هدف‌ام این است که در عرض ۳ سال ۵ کتاب بنویسم. دوستان و خانواده خیلی تشویق‌ام می‌کردند، و می‌گفتند این هدف فوق‌العاده است. اما داستان آشنایان چیز دیگری بود. بعضی از آنها می‌گفتند من واقع‌گرا نیستم، هدف‌ام را خیلی دور از دسترس انتخاب کرده‌ام، و نوشتن ۵ کتاب در ۳ سال تقریبا غیرممکن است. اگر انتخاب‌ام این بود که به حرف آن آدم‌های منفی گوش کنم، یا چیزهایی را که می‌گفتند باور کنم، نگرش‌ام را درمورد نوشتن و اهداف‌ام تحت تاثیر قرار می‌داد.

آدم‌های منفی شما را دلسرد می‌کنند و سعی می‌کنند شما را با خودشان به نیمه‌ی تاریک بکشانند. همان‌طور رابرت تیو می‌گوید”اجازه ندهید آدم‌های منفی و سمی در ذهن‌تان فضایی را اجاره کنند. اجاره‌بها را بالا ببرید و بیرون‌شان کنید.”

۲. بازخورد منفی از آدم های منفی روی طرز فکرتان تاثیر می‌گذارد

من اغلب می‌گویم آدم‌های منفی خون‌آشام‌هایی هستند که انرژی می‌مکند. مشکل آدم‌های منفی این است که اگر به اندازه‌ی کافی با آنها باشید، و به مدت کافی به حرف‌های‌شان گوش کنید، کم‌کم روی طرز فکرتان تاثیر می‌گذارند، و خیلی زود پی می‌برید به جای مثبت‌اندیشی، دارید منفی‌بافی می‌کنید. آنها خیلی مخفیانه این کار را می‌کنند. قبل از این‌که متوجه آن بشوید، درمی‌یابید این می‌تواند قطعا نحوه‌ی فکر کردن‌تان را تحت تاثیر قرار دهد و رشته‌ی باورتان را، زمانی که نباید، تغییر دهد.

۳. آدم های منفی انرژی را تحلیل می‌برند

من متوجه شده‌ام وقتی آدم‌های مثبت و بااشتیاق در جمعی هستند، سطح انرژی آدم‌های دیگر را بالا می‌برند. من دیده‌ام که با ورود بعضی آدم‌ها به اتاق، سطح انرژی بالا می‌رود، و با ورود بعضی آدم‌های دیگر سطح انرژی پایین می‌رود. آنها انرژی را می‌مکند.

۴. آدم های منفی به اعتبارتان لطمه می‌زند

شاید متوجه نشوید که اطراف‌تان را با آدم‌های منفی‌باف و آزاردهنده پر کرده‌اید، اما آدم‌های دیگری که در زندگی‌تان هستند شما را بر اساس کسانی که با آنها معاشرت می‌کنید قضاوت می‌کنند. اگر با آدم‌ها منفی و کوته‌فکر دمخور باشید، این باعث می‌شود خودتان هم منفی و کوته‌فکر به نظر برسید. من در مقطعی از زندگی‌ام یک زوج کاری داشتم، که با او روی پروژه‌های مختلفی کار کردم. به دلایل زیادی دیگر با او کار نکردم. بعد از این‌که او کار کردن با من را متوقف کرد، خیلی از آدم‌ها گفتند از این‌که با او کار می‌کردم متحیر شده‌بودند. من نمی‌دانستم معاشرت‌ام با او دارد به اعتبارم لطمه می‌زند.

۵. آدم های منفی تشویق نمی‌کنند

آدم‌های منفی علاوه بر منفی بودن، شما را شدیدا دلسرد می‌کنند، و بازخورد منفی می‌دهند. آنها این کار را آن‌قدر خوب انجام می‌دهند که منفی‌بافی‌شان معقول و منطقی به نظر می‌رسد. در زندگی‌تان زمان‌های فرا می‌رسد که دچار کشمکش می‌شوید یا با دشواری مواجه می‌شوید. در این مواقع به کسی نیاز دارید که تشویق و حمایت‌تان کند و شما را متقاعد کند که آن کار شدنی است، نه کسی که درست خلاف این عمل می‌کند. به کسی نیاز دارید که شما را بالا ببرد، نه کسی که زمین‌تان بزند.

۶. خلاص شدن از آنها سخت است

من به عنوان یک سخنران حرفه‌ای آدم‌های زیادی را می‌بینم، و وقتی درباره‌ی آدم‌های منفی با آنها صحبت می‌کنم، می‌گویند دوستی دارند که خیلی منفی است و سال‌ها است که با هم رابطه‌ی دوستی دارند. وقتی از آنها می‌پرسم، می‌گویند از زمان دبیرستان دوست هستند، و می‌گویند خلاص شدن از او حس بدی به آنها می‌دهد. من شدیدا آنها را تشویق می‌کنم رابطه‌شان را با آدم های منفی پایان دهند چون این آدم‌ها، تاثیر منفی عظیمی روی زندگی‌شان می‌گذارند. با این حال آنها به خاطر نوعی حس وفاداری به او می‌چسبند. همان‌طور هانس اف. هانسون می‌گوید “آدم‌ها یا به شما الهام می‌بخشند یا شما را تحلیل می‌برند، آنها را عاقلانه انتخاب کنید.”

۷. زندگی خیلی کوتاه است

شما را نمی‌دانم، اما من باور دارم زندگی کوتاه است، و واقعا نمی‌خواهم آن را با معاشرت با آدم های منفی ، پیچیده، بدخلق، یا ترشرو تلف کنم. این آدم‌ها زندگی را تباه می‌کنند و من می‌خواهم یک زندگی شاد داشته‌باشم. من می‌خواهم با آدم‌های باکیفیت باشم تا یک زندگی باکیفیت داشته‌باشم. بنابراین یکی از راه‌های آن محدود کردن ارتباطم با آدم‌ها منفی، و افزایش ارتباطم با آدم‌های مثبت است، تا برای‌ام سرخوشی و شادی به ارمغان بیاورند.

۸. تقویت منفی‌بافی در مقابل تقویت مثبت‌اندیشی

آدم‌های منفی به سادگی هر چیز منفی را که بگویید تقویت می‌کنند، و دلایل زیادی می‌آورند که چرا منفی‌بافی و طرز فکر سمی‌تان درست است. آدم‌های مثبت به شما می‌گویند از عهده‌اش بر می‌آیید، و مثبت‌اندیشی‌تان را تقویت می‌کنند، و این همان چیزی است که در هنگام تردید به آن نیاز دارید. آدم‌های منفی شما را وادار می‌کنند تردیدهای‌تان را باور کنید، در حالی که آدم‌های مثبت شما را متقاعد می‌کنند اشتباه می‌کنید و هر طور شده از عهده‌اش بر می‌آیید. همان‌طور که جوئل اُستین می‌گوید”نمی‌توانید با آدم‌های منفی دمخور باشید و انتظار یک زندگی مثبت را داشته‌باشید”

۹. آدم های منفی عاشق داستان‌های غم‌انگیز هستند

من در گذشته آدم‌هایی منفی در زندگی‌ام داشتم که با هم دوست بودند. آنها اغلب داستان‌های غم‌انگیز زیادی در زندگی‌شان داشتند، و من سعی می‌کردم راهنمایی‌شان کنم، کمک‌شان کنم، و از آنها حمایت کنم. توصیه‌هایی به آنها می‌کردم که می‌گفتند فوق‌العاده است، و حتما آن تغییرات را ایجاد می‌کنند. اما حدس بزنید چه می‌شد؟ حدود یک ماه بعد که با آنها صبحانه خوردم، و متوجه شدم هنوز همان داستان‌ها را دارند، و پی‌بردم آنها به آنها راغب هستند و لذت می‌برند.

آدم‌های منفی در دنیا داستان‌های غم‌انگیز را دوست دارند، و باور کنید این چیزی نیست که در زندگی‌تان به آن نیاز دارید. از این گذشته، آنها دوست دارند شما را به عنوان یکی از شخصیت‌ها وارد داستان‌شان کنند. همان‌طور که تونی گاسکینز می‌گوید: “آدم‌های منفی مثل اکسیژن به داستان‌های غم‌انگیز نیاز دارند. اگر مثبت باشید نفس‌شان بند می‌آید.”

۱۰. رشد نخواهید کرد

اگر با آدم های منفی دوست باشید، از درجا زدن و تفکر منفی لذت می‌برند و واقعا نمی‌خواهند رشد کنند. چون نمی‌خواهند رشد کنند، می‌خواهند شما را نیز از رشد کردن دلسرد کنند. تنها راه پیشرفت در زندگی این است که با آدم‌هایی معاشرت کنید که آنها هم در حال پیشرفت هستند و به شما نیز کمک می‌کنند در زندگی تان پیشرفت کنید. آدم مثبت پای‌اش را روی پدال گاز، و آدم منفی پای‌اش را روی پدال ترمز می‌گذارد.

بنابراین، ‌در نهایت به عهده‌ی خودتان است که تصمیم بگیرید با چه نوع آدم‌هایی دوستی کنید، و با چه نوع آدم‌هایی وقت‌تان را بگذرانید. من اکیدا توصیه می‌کنم اگر دوستانی منفی دارید، بهتر است رابطه‌تان را با آنها پایان دهید. اگر اعضای خانواده‌تان منفی هستند، بهتر است تا آن‌جا که ممکن است وقت کم‌تری را با آنها سپری کنید و من تضمین می‌کنم اگر آدم‌های منفی را از زندگی‌تان حذف کنید موفق‌تر، خیلی بهره‌ورتر، و حقیقتا شاد خواهیدبود. همان‌طور که دبلیو کلمنت استون می‌گوید: “آدم‌ها تفاوت کوچکی با هم دارند اما همان تفاوت کوچک تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند. تفاوت کوچک نگرش است، تفاوت بزرگ مثبت یا منفی بودن آن نگرش است.”

  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۵
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×