۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

شرف الشمس

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

همه ما درمورد معروفترین اختلالات روانی ازجمله اسکیزوفرنی، اختلال وسواس فکری- عملی و مشابه آنها چیزهایی شنیده‌ایم. با این وجود، فهرستی از عجیب ترین اختلالات روانی وجود دارد … …

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

همه ما درمورد معروفترین اختلالات روانی ازجمله اسکیزوفرنی، اختلال وسواس فکری- عملی و مشابه آنها چیزهایی شنیده‌ایم. با این وجود، فهرستی از عجیب ترین اختلالات روانی وجود دارد که بیشتر افراد درمورد آنها چیزی نمی‌دانند . با ما همراه باشید تا نگاهی به ۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی متفاوت و کمیاب داشته باشیم.

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

۱۰. سندروم لاندوکلفنر

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

سندروم لاندوکلفنر نوعی اختلال عجیب و غریب است. بطور معمول کودکان ۵ تا ۷ سال از این نوع اختلال رنج میبرند. این کودکان اغلب توانایی خود در بیان و درک درست زبان را از دست میدهند. برخی افراد مبتلا به این سندروم از تشنج نیز رنج میبرند و علت بروز این سندروم هنوز برای دانشمندان شناخته نشده است.

این حقیقت که کودکان معمولا مهارتهای زبانی خود را بخوبی رشد داده و آن را ارتقا میبخشند و حتی آنها را بندرت و به سختی از دست میدهند موجب سخت تر شدن شناخت علت بروز این سندروم شده است. برخی جلسات گفتاردرمانی میتواند در مدیریت این شرایط موثر باشد اما درمان آن نسبتا سخت خواهد بود.

۹. آبولومانیا

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

آبولومانیا اختلالی شناخته شده نیست. این اختلال اساسا بطور نادر و کمیاب در نقطه شروع دودلی و ناامیدیهای فلج‌کننده بروز پیدا میکند.

افراد مبتلا به آبولومانیا در تمامی فعالیتهای فیزیکی و ذهنی خود نرمال و عادی هستند. آنها هرزمان که با انتخابهایی مشخص و مهم روبه‌رو میشوند گرفتار مشکلاتی جدی شده تاجاییکه برای دوباره به‌دست آوردن عملکرد نرمال خود با چالش روبه‌رو میشوند.

برخی از افراد مبتلا به آبولومانیا در زندگی روزمره خود با مشکلاتی باورنکردنی روبه‌رو شده و انجام کارهای ساده برای آنها غیرممکن میشود بطوریکه حتی تردید و دودلی در انتخاب برای اینکه باید به پیاده روی بروند یا خیر میتواند عملکرد آنها را فلج کند. طبق گفته‌های بسیاری از بیمارانی که از این اختلال رنج میبرند، آنها علی رغم آگاهی از سلامت جسمانی خود در انجام کارهای مورد علاقه خودشان ناتوان هستند و باین ترتیب اینگونه به نظر میرسد که ناتوانی در انجام خواسته‌ها و آرزوهایشان آنها را گرفتار کرده است.

۸. سندروم ماری هارت

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

اگر شما همیشه دنبال چیزهایی عجیب و غریب بوده‌اید پس شاید شما هم در آستانه ابتلا به این اختلال قرار دارید. مواردی گزارش شده است که افراد با شنیدن صدای ماری هارت– یک شخصیت تلویزیونی- دچار تشنج شده‌اند.

پزشکی که به مطالعه یکی از این ادعاها پرداخته بود میگوید: زن با شنیدن صدای خانم هارت به تشنج افتاد. وی همچنین میگوید که زن سرش را در میان دستهایش گرفته و کاملا پریشان و آشفته به نظر میرسید. با این وجود، باید توجه داشته باشیم که این سندروم عجیب و غریب تنها افرادی را تحت تاثیر قرار میدهد که پیش از این به هر دلیلی تشنج را تجربه کرده‌اند.

۷. اختلال اضطراب ناشی از کافئین

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

کافئین میتواند اضطرابی جدی را به همراه داشته باشد و مصرف کافئین در اوقات گوناگون در بخشهای مختلف دنیا نسبتا بالا است. این نشان میدهد که بسیاری از مردم دنیا درحال‌حاضر از چنین اختلالی رنج میبرند.

محققان سالها پیش تصدیق کرده‌اند که کافئین احتمال ایجاد اضطراب را افزایش میدهد. آنها همچنین این حقیقت را کشف کرده‌اند که افرادی که از اختلال اضطرابی منظم و همیشگی در رنج و عذاب هستند بیشتر در معرض تاثیرات روانی کافئین قرار میگیرند. بنابراین اگر شما هم مستعد ابتلا به حملات اضطرابی هستید باید بدانید که مصرف کافئین خطر این بیماری را در شما افزایش میدهد.

۶. خود گاو پنداری

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

خودگاوپنداری نوعی اختلال هذیانی عجیب و غریب است که در آن فرد خودش را یک گاو میداند. برخی افراد تصور میکنند که این اختلال معمولا بصورت یک خواب شروع میشود و تا جایی ادامه پیدا میکند که در ذهن بیدار شده از خواب هم نفوذ میکند و درنهایت یک توهم کامل خواهد شد. درصورتی که فرد مورد نظر قابل پیش‌بینی باشد این امکان نیز وجود دارد که چنین شرایطی در نتیجه هیپنوتیزم به‌وجود بیاید.

در کتاب دانیال آمده است که نبوکدنَصَر– پادشاه امپراتوری بابل نو– از این بیماری رنج میبرد و گفته میشود که وی از مردم فرار میکرد و مثل گاوهای وحشی علف میخورد.

۵. خودخواری

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

خودخواری یا اتوفاژی اختلالی است که در آن بیمار خودش یا بخشی از اعضای بدنش را گاز زده و با حرص و ولع تمام آن را میخورد. این اختلال در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-IV) رسمیت ندارد اما بطور کلی در گروه اختلالات کنترل تکانه قرار میگیرد.

این اختلال در مردی با جویدن ناخنهایش شروع شد اما در نهایت بجایی رسید که او انگشتان خود را بشدت مجروح کرده و آنها را خورده و ناقص کرده بود. شدت و ضعف این اختلال هم مثل بیشتر اختلالها متغیر است و در مواردی هم میتواند زندگی انسان را تهدید کند.

۴. سندروم دست بیگانه

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

در فهرست عجیب ترین اختلالات روانی سندروم دست بیگانه اگرچه بسیار هیجان انگیز به نظر میرسد اما تصور کردن آن هم سخت است و فرد مبتلا به آن به شدت ناامید و مستاصل خواهد شد. اساسا این اختلال زمانی رخ میدهد که بنظر میرسد دست ذهنی جداگانه برای خودش دارد بطوریکه حرکت میکند، هرچیزی را بلند میکند و درصورتیکه توسط فرد دیگری لمس شود هم به آن پاسخ میدهد. با اینحال تمامی این کارها بدون کنترل فردی که دست به او تعلق دارد انجام میشود.

همانطور که پیش‌بینی میکنید این سندروم کابوس گونه میتواند به آشفتگی و پریشانی عظیمی در فرد منجر شود بطوریکه فرد ماهیتی مستقل و جداگانه را برای دست سرکش خود متصور میشود.

۳. تایجین کیوفوشو (Taijin Kyofusho)

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

پدیده Taijin Kyofusho بطور گسترده در ژاپن و مخصوصا در بین افرادی که برطبق رسوم و انتظارات اجتماعی فرهنگ ژاپنی پرورش یافته‌اند دیده میشود. یکی از ویژگیهای اصلی این اختلال عبارت است از ترسی فلج‌کننده از تعاملات اجتماعی و آگاهی روشن و شفافی از اینکه همه چیز اشتباه رخ خواهد داد- مثلا بوی بد بدن یا انجام کاری که بگونه‌ای موجب آزار دیگری خواهد شد. شدت یافتن این اختلال در کشور ژاپن مسئله شگفت‌انگیزی نیست زیرا فرهنگ ژاپنی به اهمیت دادن بر حفظ ظاهر و آداب معاشرت در موقعیتهای اجتماعی شهرت دارد.

۲. اروتومانیا

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

در فهرست عجیب ترین اختلالات روانی اروتومانیا یا خودمعشوق پنداری نوعی اختلال عجیب و غریب است. افراد مبتلا به این بیماری در این توهم به سر میبرند که فردی دیگر به آنها علاقمند است. آنچه که این اختلال را عجیب و غریب میکند آن است که فردی که بیمار در توهم عشقی با او به سر میبرد از موقعیت اجتماعی بسیار بالاتری نسبت به او برخوردار است و اغلب یک چهره معروف و شناخته شده یا شاید یک بازیگر معروف است.

حتی اگر عاشق فرضی مستقیما هر نوع احساساتی نسبت به بیمار را انکار کند اما شکستن این توهم و غلبه بر آن کار سختی است. متاسفانه اطلاعات زیادی در رابطه با این اختلال و بویژه شیوه‌های درمانی آن وجود ندارد.

۱.سندروم دیس اتونومی خانوادگی

۱۰ عجیب ترین اختلالات روانی که نمی‌دانستید

در فهرست عجیب ترین اختلالات روانی سندروم دیس اتونومی خانوادگی اختلالی است که وراثت و ژنتیک خانوادگی موجب انتقال آن میشود. بااین وجود، برای ظهور و بروز علائم این اختلال، ژن مربوطه باید از هر دو والد- پدر و مادر- منتقل شود.

اساسا این سندروم سیستم عصبی خودگردان را تحت تاثیر قرار میدهد. اگرچه این اختلال علائم بشدت نامطلوبی دارد( ازجمله تهوع مداوم، مشکل در بلع) اما ویژگیهای قابل تامل و جالبی هم درخود دارد که مهمترین آنها این حقیقت است که بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال هیچ حساسیتی دربرابر درد نشان نمیدهند.

اگرچه تئوری یک زندگی بدون درد میتواند جذاب باشد اما در عمل چنین چیزی امکانپذیر نیست. درد در واقع دوست شما است. درد سیگنالها را به مغز شما میفرستد تا به این ترتیب به شما هشدار دهد که چیزی نیازمند رسیدگی و تعمیر است. بنابراین زندگی بدون درد لزوما تجربه خوشایندی نخواهد بود.

  • ۱ مهر ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×