۱۱ نکته در مورد چگونگی حل اختلاف در محل کار

۱۱ نکته در مورد چگونگی حل اختلاف در محل کار

۱۱ نکته در مورد چگونگی حل اختلاف در محل کار

درگیری های سالم می توانند خوب هم باشند. عدم وجود مناقشات نشان دهنده این است که تفکر انتقادی و پرسش های صحیح در سازمان از بین رفته است

۱۱ نکته در مورد چگونگی حل اختلاف در محل کار

رهبری کردن میان افرادی که هدف، رویا و بینشی مشابه دارند به اندازه کافی بزرگ و سخت است. حتی زمانی یک عده همکار بیشتر به چالش کشیده می شوند که تغییرات و تحولات در راستای فکر و کار سنتی رخ می دهد. در نتیجه به دلیل اختلاف نظر و سبک های ارتباطی ممکن است درگیری هایی رخ دهد. با این حال تمام درگیری های محل کار، بد نیستند. 

درگیری های سالم می توانند خوب هم باشند. عدم وجود مناقشات نشان دهنده این است که تفکر انتقادی و پرسش های صحیح در سازمان از بین رفته است. این در واقع یک پرچم قرمز است که نشان می دهد هر فکر و یا رفتاری به شدت توسط فرد یا افرادی سرکوب می شود اما اگر چنین اتفاقی بیفتد شما می توانید به راحتی مسیر اشتباه را پیگیری کرده و رویدادهای تضعیف شده را پس از ریشه یابی تقویت یا برطرف کنید. 

در این مقاله ۱۱ راهنمایی درباره چگونگی حل اختلاف و درگیری در محل کار وجود دارد:

۱. شناسایی نتیجه هرگونه برخورد و مواجهه

اولین چیزی که شما نیاز دارید برای یک جلسه حل و فصل منازعه این است که بدانید به چه چیزی می خواهید برسید. 

بر خلاف بسیاری از روابط تمام قطعنامه های مربوط به تعارض در محل کار با آشتی و روبوسی و دست دادن خاتمه نمی یابند. بنابراین باید رویکرد شما بر اساس شخصیت شما و نتیجه ای باشد که می خواهید به دست آورید. 

روش های مختلفی برای حل اختلاف وجود دارد:

همکاری: در رویکرد مشارکتی، طرفین سعی نمی کنند پل های پشت سرشان را خراب کنند و یا یکدیگر را به نابودی بکشانند. در عوض آنها با یکدیگر همکاری می کنند تا به کمک بهترین شیوه ها و راه حل ها، مشکلاتشان را رفع و رجوع نمایند. 

اجتناب: این روش بسیار هوشمندانه است. با استفاده از این رویکرد شما باید همه پچ پچ ها، ناله ها، نظرات و هر آنچه که توهین آمیز است را نادیده بگیرید. اگرچه این رویکرد در هر شرایطی توصیه نمی شود اما هنگامی که شدتش کم است و رابطه دو همکار در حال بر هم خوردن است می توانید از آن استفاده کنید. 

سازش: با استفاده از این رویکرد، شما نیازهای دیگران را در اولویت قرار می دهید و با دیگران به صلح می رسید. مصالحه و سازش به این معناست که هر طرف می تواند امتیازات متقابلی به دست آورد و مایل به ادامه همکاری و خوشحال کردن طرف مقابل نیز هست. با این روش بازنده ای وجود ندارد و در خواسته های افراد یا شرکت ها تعادل ایجاد می شود. 

بنابراین نتیجه هر گونه برخوردی بستگی به نوع درگیری و میزان شدت آن دارد. اختلاف میان کارکنان یک شرکت می تواند به مدیریت و کل سازمان ارتباط پیدا کند. سعی کنید به خوبی اختلاف را شناسایی کنید زیرا گاهی ممکن است ترکیب دو یا چند رویکرد مورد نیازتان باشد. 

11 نکته در مورد چگونگی حل اختلاف در محل کار

۲. تنظیم برخی قوانین

این مثل قدیمی که می گوید سال ها برای ایجاد روابط طول می کشد اما چند لحظه برای از بین بردن آن کافیست واقعا صحت دارد. در نتیجه قوانینی مربوط به نحوه برخورد با حل منازعات باید وجود داشته باشد. مهم نیست که اختلافات جزئی هستند، در هر صورت شما باید برخی از قوانین را برای برخورد با مسائل مختلف در نظر بگیرید. 

قوانین به معنای محدودیت نیستند. در عوض آنها به شما کمک می کنند تا در محدوده ای فعالیت کنید که اغلب منجر به نتایج مطلوب می شود. هنگام مدیریت میان درگیری همکاران، پایبندی آنان به یک سری استانداردها می تواند به حل و فصل ماجرا کمک کند. حسن ماجرا فقط این نیست بلکه این قوانین حسی از امنیت، اطمینان و انصاف را فراهم می کنند. 

نمونه هایی از چنین قوانینی عبارتند از: 

درخواست از کارکنان برای عقب نشینی از مواضع خود به طور موقت

محدود کردن اقتدار اعطا شده به کارکنان

اجبار طرفین به انجام روند رسمی در جهت حل و فصل

۳. تقویت مهارت های ارتباطی و شنیداری

وضوح منازعه بستگی به توانایی شما در شنیدن آنچه که گفته شده است دارد تا بتوانید تفاوت کلمات ظریف، زبان بدن و حتی سکوت را درک کنید. شناختن تمایزهای افراد مانند دین، زمینه های فرهنگی، قومیت، جنسیت و تفاوت های اقتصادی همگی می توانند سوءتفاهم ها را برطرف کنند. 

مهارت های ارتباطی و شنیداری شما را از هنجارهای اجتماعی دور کرده و تصمیم گیری را برایتان آسان تر می کند تا با شناخت دیدگاه های مختلف بتوانید دید بازتری داشته باشید و نشانه های رفع و رجوع مسائل را بهتر بشناسید. 

۴. برگزاری جلسات رودررو

هر زمان که امکان آن را دارید سعی کنید جلسات رودررو برگزار کنید. لحن کلام و احساس در ایمیل و مکالمات نوشتاری منتقل نمی شود بنابراین صحبت کردن می تواند تاثیر بهتری داشته باشد. 

هنگامی که زمان حل و فصل اختلافات پیش می آید بهتر است تلاش کنید بهترین اتفاق بیفتد. وقتی شما تمام جنبه های صحبت کردن مانند تن صدا، لحن صحبت، محدوده صوتی و زبان بدن را به کار می برید، بیشتر از یک عبارت ساده "من عذر می خواهم" در یک ایمیل بر طرف مقابل تاثیر می گذارید. 

۵. از حملات شخصی اجتناب کنید

درحالیکه ممکن است واکنش های عاطفی شدیدی در طی درگیری اتفاق بیفتد، مهم است که از حملات شخصی خودداری شود. به جای آن بهتر است یک راه برای برقراری احساسات خود داشته باشید. 

به طور مثال سعی کنید وقتی عصبانی هستید از پیام های متنی مانند "بعدا با شما تماس خواهم گرفت." یا مانند آن استفاده کنید تا درگیری را به تعویق بیندازید و پیامتان هم حاوی یک متن شخصی نباشد. اینگونه پیام های همگانی می تواند گفتگوی شما را کنترل کند و رفتار حساب شده ای از شما بروز دهد. بنابراین هنگامی که احساس ناراحتی می کنید سعی کنید نحوه کلامتان را اصلاح کنید تا درگیری بیشتر نشود. می توانید به زبانی ساده و بدون پرخاش به طرف مقابلتان بگویید که احساس ناراحتی می کنید و از موضع بالا با کسی صحبت نکنید. 

۶. اجتناب از سرزنش کردن

همانطور که قبلا گفته شد، سرزنش یکی از طرفین و دفاع از طرف دیگر یک درگیری، ساده ترین راه حل مشکل است اما این کار به شدت مسئولیت دارد و شاید ما درست قضاوت نکرده باشیم. همیشه وقتی کسی یک طرفه به  قاضی برود طبیعتا راضی برمی گردد. 

پس سعی نکنید یک نفر را به راحتی قضاوت کرده و به او برچسب منفی بچسبانید. برای حل و فصل یک منازعه، محکوم کردن و مجازات یک طرف صحیح نیست و بهتر است میان آنان تعامل و دوستی ایجاد کنید. 

۷. نظرخواهی از فردی خارج از ماجرا

گاهی اوقات تعارض بسیار شدید است و هیچ تعاملی بین دو طرف با هیچ روشی ممکن نمی شود. در این موارد بهتر است از فردی خارج از ماجرا که هیچ نفعی در مساله ندارد کمک بگیرید. کسی که برای حل مناقشه بیاید و مذاکره و ارتباط برقرار کردن را به درستی بلد باشد. 

برخی اوقات به یک مهار کننده نیاز است که به عنوان واسطه عمل کند. این واسطه از دادگاه و وکیل بسیار ارزان تر است و فرایندی که دادگاه دارد را نیز شامل نمی شود. در ضمن کار به شکایت و دادخواهی هم نمی رسد. 

11 نکته در مورد چگونگی حل اختلاف در محل کار

۸. یافتن نقطه مشترک

پیدا کردن نقطه مشترک به معنای جستجوی ایده ها، منافع و باورهاییست که بین طرفین مخالف به اشتراک گذاشته می شود و با استفاده از آن خطوط ارتباطی برای مذاکره بیشتر میان طرفین ایجاد می شود. 

این به نظر آسان می رسد اما در عمل بسیار چالش بزرگیست. اگر این کار آسان بود طبیعتا هیچ گزارشی مبنی بر اختلاف مردم، شرکت ها و کشورها ثبت نمی شد. با این حال زمانی که همه راه ها با شکست مواجه می شود، پیدا کردن یک نقطه مشترک می تواند همان چیزی باشد که گروه های مختلف را پای میز مذاکره بکشاند تا یک راه حل متقابل و مفید پیدا شود. 

۹. به واقعیت ها برسید

بسیار آسان است واقعیاتی که در روزها، ماه ها و سال های پیش رخ داده است را نادیده گرفته و از یک طرف ماجرا حمایت کنید. این کار تنها باعث می شود که همه چیز بدتر شود. هدف از حل منازعات، تمرکز بر واقعیت ها است نه تفسیر آن پس سعی نکنید کاملا از روی احساسات و شنیده هایتان قضاوت کنید. 

فکر نکنید از روی رفتار ظاهری دیگران می توانید پی به درونیات آنها ببرید و این راهی برای قضاوت آنان نیست. 

۱۰. شناسایی موانعی که از تغییر مثبت در حوادث جلوگیری می کنند

وقتی به خوبی موانع تغییر را بشناسید، این به شما کمک می کند تشخیص دهید چه تغییراتی جواب نمی دهد و چطور می توانید از آنها جلوگیری کنید. سازمان های بزرگ می توانند بهترین کارشناسان در این زمینه را استخدام کنند تا موانع پیشگیری از تغییر را شناسایی کرده و تمام تلاششان را برای حل و فصل اختلافات و شکست به کار ببندند. 

درست مانند آن است که شما نمی توانید خودتان را درمان کنید و داروها را بدون تشخیص پزشکی به کار ببندید. به همین ترتیب نمی توانید شروع به تغییر فرآیندها و ایده کنید بدون آنکه اختلافات بین طرفین را تشخیص دهید.

۱۱. یک سیاست برای مدیریت اختلافات در پیش بگیرید

هر گونه درگیری نباید به یک رویداد بزرگ و قابل توجه تبدیل شود اما برای حفظ فضای احترام و درک متقابل در محل کار، نیاز به مستند سازی اتفاقات رویداده وجود دارد و مراحل لازم برای انجام آن باید بدین شکل در نظر گرفته شود که درگیری های بین فردی کنار گذاشته شود. 

باید بتوانید رفتارها و انتظارات معمول را پیشبینی کرده و به کارمندان راه درست را بشناسانید. سیاست مدیریت مانند یک فانوس دریایی برای مناقشات محسوب می شود که به شما کمک می کند تا اختلاف نظرها را به درستی هدایت کنید. 

خط آخر

کاملا طبیعیست که درگیری در محل کار را تجربه کنید. درگیری ها و اختلاف نظرهای سالم می توانند برای پیشرفت و نوآوری الهام بخش باشند. کلیدش این است که تغییرات سالم به ناسالم را تشخیص دهید و مراحل مختلف را برای بازگرداندن تعادل به کار ببندید. 

مترجم: پردیس کیانی
 

  • ۱۱ دی ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×