۱۲ عاملی که افراد با اعتماد به نفس بالا در آن متفاوت از دیگران هستند

۱۲ عاملی که افراد با اعتماد به نفس بالا در آن متفاوت از دیگران هستند

۱۲ عاملی که افراد با اعتماد به نفس بالا در آن متفاوت از دیگران هستند

اگر فکر کنی که می توانی یا فکر کنی که نمی توانی، در هر دو صورت همینطور خواهد بود!

۱۲ عاملی که افراد با اعتماد به نفس بالا در آن متفاوت از دیگران هستند

اعتماد به نفس، ا‌َشکال مختلفی دارد. از نوع تکبر گونه ی فلوید مای ودر   Floyd my weather قهرمان بوکس گرفته تا اطمینان به خود جین گودال Jane goodal   نخستین شناس معروف. اعتماد به نفس حقیقی در مقابل اعتماد به نفس کاذب که مردم مثل نقابی برای پنهان کردن ناامنی ها و ترس های شان به چهره می زنند نمای منحصر به خودش را دارد.
وقتی صحبت از اعتماد به نفس می شود یک چیز قطعیت دارد: افراد با اعتماد به نفس حقیقی همیشه نسبت به افراد مردد و ترسو در مرتبه ی بالایی قرار دارند، آنها هستند که الهام بخش سایرین اند و اتفاقات مهم را رقم می زنند.

« اگر فکر کنی که می توانی یا فکر کنی که نمی توانی، در هر دو صورت همینطور خواهد بود» - هنری فورد

اندیشه ی فورد که بیان می دارد ذهنیت شما اثری قوی بر توانایی تان ‌در جهت موفقیت دارد طی مطالعه ای در دانشگاه ملبورن نتایجی واضح داشته که نشان می دهد افراد با اعتماد به نفس بالا بلند پرواز تر هستند و در مقایسه با دیگران با سرعت بیشتری به پیش می روند.
بدون شک بالا بردن اعتماد به نفس اهمیت زیادی دارد، اما قبل از آن افراد با اعتماد به نفس چکار می کنند که آنها را از دیگران متمایز می کند؟ طبق تحقیقات ما برای پی بردن به ۱۲ عادت اصلی این افراد که شما هم می توانید اینها را در عادات روزانه ی خود جای دهید. این عادات از این قرار است:


۱.    شادی را از درون خود می یابند
شادی یک شاخصه ی اصلی آن هاست. زیرا برای داشتن اعتماد به نفس در اموری که انجام می دهند باید از آنچه که هستند خوشحال باشند. افرادی که سرشار از اعتماد به نفس هستند، احساس لذت و رضایت شان از دستاوردهای خودشان می آید و این در مقابل آن چیزی است که دیگران نسبت به خود حس می کنند. برای این افراد گفته های دیگران اهمیتی ندارد چرا که می دانند آدم ها به آن خوبی و بدی که دیگران می گویند نیستند.


۲.    قضاوت نمی کنند
افرادی که اعتماد به نفس بالا دارند راجع به دیگران قضاوت نمی کنند، زیرا می دانند که هرکسی نقطه ی قوتی دارد و آن ها نیاز ندارند که برای بالا بردن خودشان دیگران را تخریب کنند. با مقایسه ی خودتان با بقیه خودتان را محدود می کنید. افراد با اعتماد به نفس وقتشان را با ورانداز کردن دیگران تلف نمی کنند که ببینند آیا از آن ها بهتر هستند یا نه.


۳.    تا زمانی که واقعا نخواهند پاسخ مثبت نمی دهند
تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو نشان می دهد که نه گفتن سخت ترین کاریست که انسان را مضطرب، کلافه و حتی افسرده می کند. افراد با اعتماد به نفس می دانند که نه گفتن یک رفتار سالم است و عزت نفس کافی برای نه گفتن قاطعانه را دارند. هنگام نه گفتن، افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند از جملاتی مثل «فکر نمی کنم که بتوانم» یا «مطمئن نیستم» استفاده نمی کنند. آن ها با اعتماد به نفس کامل می گویند نه، چرا که می دانند با نه گفتن به یک تعهد جدید در واقع به تعهدات فعلی خود ارزش می دهند و به این شکل می توانند آن ها را با موفقیت به سرانجام برسانند.


۴.    بیشتر از آن که صحبت کنند گوش می دهند
افراد با اعتماد به نفس بیشتر از آنچه حرف بزنند گوش می دهند چون فکر نمی کنند که باید با حرف زدن زیاد خودشان را ثابت کنند. آنها می دانند که با گوش دادن فعال و توجه کردن به دیگران، شانس بیشتری برای آموختن و رشد کردن دارند. آنها به جای تماشا کردن اتفاقات با انگیزه ی اثبات خود، روی خود اتفاقات و حرف ها تمرکز می کنند، زیرا می دانند که این رویکرد به مردم در تعاملات شان لذت بخش تر و موثر تر است.


۵.    با قاطعیت صحبت می کنند
بعید است که از افراد با اعتماد به نفس جملاتی مثل «مطمئن نیستم» و «فکر نمی کنم که...» بشنویم. آنها قاطعانه صحبت می کنند چون می دانند که اگر غیر از این باشد متقاعد کردن مردم برای گوش دادن به حرفشان کار سختی خواهد بود.


۶.    در پی پیروزی های کوچک هستند
افراد با اعتماد به نفس به چالش کشیدن خودشان و رقابت کردن را دوست دارند، حتی اگر تلاش شان فقط پیروزی های کوچک در برداشته باشد. موفقیت های کوچک، گیرنده های هورمون آندروژن را می سازند که مسئول دادن پاداش و انگیزه در مغز است. افزایش گیرنده های آندروژن موجب افزایش نفوذ تستوسترون و به دنبال آن بالا بردن اعتماد به نفس و اشتیاق برای بر آمدن از پس چالش های بعدی می شود. وقتی شما مجموعه ای از پیروزی های کوچک دارید، فرآیند رشد اعتماد به نفس تان برای چند ماه ادامه خواهد داشت.


۷.    ورزش می کنند
مطالعاتی در مرکز تحقیقات ایستن اونتاریو نشان داد که افرادی که به مدت ۱۰ هفته و هر هفته ۲ بار ورزش می کردند از لحاظ اجتماعی، تحصیلاتی و ورزشی بیشتر احساس ارزشمند بودن داشتند و همچنین از جهت ظاهری و باطنی عزت نفس بیشتری داشتند. تغییراتی که ورزش کردن به دنبال داشته فراتر از تغییرات فیزیکی در بدن شان، احساس مسئولیت بیشتری در برابر اعتماد به نفس بالای شان به وجود می آورد که از تاثیرات آنی ترشح ایندورفین است.


۸.    به دنبال جلب توجه نیستند
مردم تمایلی به افرادی که تشنه ی محبت هستند ندارند. افراد با اعتماد به نفس می دانند اینکه خودشان باشند روی دیگران تأثیر بیشتری دارد تا آنکه بخواهند به دیگران ثابت کنند که آدم های مهمی هستند. مردم به سرعت متوجه رفتار شما می شوند و یک رفتار صحیح آن ها را بیشتر جذب می کند تا اینکه بخواهید از امتیازات تان برایشان بگویید. افراد با اعتماد به نفس همیشه عملکرد درست و سالمی از خود نشان می دهند.
این افراد در توجه دادن به دیگران استاداند و وقتی بابت موفقیت و دستاوردی مورد توجه قرار می گیرند فورا این توجه را به کسانی که در رسیدن به این نقطه همراه شان بوده اند بر می گردانند. آنها در پی تعریف و تمجید از جانب دیگران نیستند چون این ارزش را از درون خودشان می گیرند.


۹.    از اشتباه کردن نمی ترسند
افراد با اعتماد به نفس از اینکه ثابت شود که اشتباه می گویند ترسی ندارند. آنها دوست دارند عقاید شان را بیان کنند و ببینند که آیا رد می شود یا نه. زیرا هر باری که اشتباه کنند چیز جدیدی یاد می گیرند و متقابلا هم وقتی نظرشان درست است دیگران یاد می گیرند. در عین حال افرادی که به خودشان اطمینان دارند می دانند که از عهده ی چه کارهایی بر می آیند و اگر اشتباهی کنند فکر نمی کنند که خطای کوچکی کردند و به سادگی رد نمی شوند.


۱۰.    سرشان را بالا نگه می دارند
افراد با اعتماد به نفس با دیدن یک فرصت از آن استفاده می کنند. به جای نگران شدن از اینکه شاید اشتباه کنند به خودشان می گویند: چیزی نمی تواند من را متوقف کند، چرا من از پسش بر نیایم؟ و به سوی آن می روند. ترس، آنها را از حرکت باز نمی دارد زیرا می دانند اگر هیچ وقت تلاش نکنند هم موفقیتی در پی ندارد.


۱۱.    از دیگران تجلیل می کنند
افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، دائما از روابط شان با سایرین نا مطمئن اند و به همین دلیل همیشه سعی می کنند که فرصت را از بقیه بگیرند و آنها را مورد انتقاد قرار دهند تا بتوانند ارزش خودشان را ثابت کنند.
اما در طرف دیگر افراد با اعتماد به نفس نسبت به روابط شان نگران نیستند چرا که آنها از ارزش درونی خود با خبرند. این افراد به جای اینکه با ناامنی مدام بر خودشان تمرکز کنند که چطور به نظر می آیند، با آسودگی تمرکز شان بر اطراف است تا بتوانند از چیزهای شگفت انگیزی که در بیرون وجود دارد لذت ببرند. چنین افرادی طبیعتا مورد تحسین دیگران هستند.


۱۲.    از کمک خواستن ترسی ندارند
افراد با اعتماد به نفس وقتی نیاز دارند از دیگران کمک می خواهند، چون فکر نمی کنند که با این کار ضعیف یا کم هوش به نظر می رسند. آنها نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی می شناسند و برای پر کردن خلاءهای شان به دیگران امید دارند و همچنین می دانند که یاد گرفتن از کسی که بیشتر می داند به پیشرفت شان کمک می کند.


جمع بندی

به یاد داشته باشید که بدست آوردن اعتماد به نفس یک سفر است نه یک مقصد.
 

  • ۱۷ تیر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×