۱۲ نکته که در فضای مجازی از هکرها در امان باشید

۱۲ نکته که در فضای مجازی از هکرها در امان باشید

شرف الشمس

۱۲ نکته که در فضای مجازی از هکرها در امان باشید

نحوه‌ی استفاده‌ی ما از اینترنت در طول ۱۰ سال گذشته به‌طور چشمگیری تغییر کرده‌است، و اکنون زندگی بدون آن بی‌نهایت دشوار است. با وجود تمام اطلاعاتی که از … …

۱۲ نکته که در فضای مجازی از هکرها در امان باشید

نحوه‌ی استفاده‌ی ما از اینترنت در طول ۱۰ سال گذشته به‌طور چشمگیری تغییر کرده‌است، و اکنون زندگی بدون آن بی‌نهایت دشوار است. با وجود تمام اطلاعاتی که از زندگی‌های شخصی، کسب وکار ، و امور مالی شما در فضای مجازی در گردش است، حیاتی است که قدم‌های ضروری را برای حفاظت از هویت‌تان بردارید. بیشتر این قدم‌ها سریع و آسان است و جز چند دقیقه از وقت‌تان هزینه‌ی دیگری ندارد.

با بازده همراه باشید این ۱۲ نکته را بدانیدکه شما در برابر جرایم سایبری و هکرها ایمن می سازند:

۱۲ نکته که در فضای مجازی از هکرها در امان باشید

۱. اطلاعات شخصی را از پروفایل رسانه‌های اجتماعی حذف کنید.

جزییات خصوصی مانند آدرس، شماره تلفن، و مدرسه‌ی فرزندتان جزییاتی هستند که به هکرها اطلاعات لازم را می‌دهد. “دوستانی” را که شخصا نمی‌شناسید حذف کنید، و در بخش “درباره‌ی من” (about me) همه‌ی اطلاعات را بازبینی کنید.

۲. از رمزعبورهای برخط حفاظت کنید.

علاوه بر گذاشتن رمزعبورهای قوی، مطمئن باشید برای همه‌چیز از یک رمز عبور استفاده نمی‌کنید. برای حساب‌های کاربری برخط بیش از یک رمز عبور داشته‌باشید، و مطمئن شوید حدس زدن آنها (یا پیدا کردن‌شان در پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی) آسان نیست، مثل اسم دوم و تاریخ تولد.

۳. تنظمیات حریم خصوصی (پرایوسی) را در رسانه‌های اجتماعی بازبینی کنید.

یک گزینه‌ی “فقط دوستان” (friends only) وجود دارد که باید استفاده شود. هنگامی که وب‌گاه‌های رسانه‌های اجتماعی تنظیمات حریم خصوصی‌شان را تغییر می‌دهند، تنظیمات امنیت (security settings) را بازنشانی کنید.

۴. تنظمیات حریم خصوصی (پرایوسی) را در تلفن‌تان بررسی کنید.

شما باید به صورت دستی سرویس‌های مکان‌یاب جی‌پی‌اس (GPS location services ) را خاموش کنید. این اطمینان می‌دهد که هیچ‌کس مکان شما را ردیابی نمی‌کند. بعضی افزاره‌ها (اپلیکیشن‌ها) از شما می‌خواهند سرویس مکان‌یاب را روشن کنید تا بتوانند دقیق‌تر کار کنند، اما معمولا این برای استفاده از افزاره‌ها یک ضرورت نیست.

۵. مراقب ایمیل‌های فیشینگ باشید

هرزنامه‌ها (اسپم‌ها) پیچیده‌تر شده‌اند، اما هرگز در جواب ایمیل‌ها، هیچ گونه اطلاعات حساب یا رمز عبور را ارسال نکنید. وقتی آدرس ایمیلی را که برای کلاهبرداری ارسال شده‌است، با دقت بررسی می‌کنید، معمولا شبیه یک آدرس درست و قانونی به نظر می‌رسد، یا یک حرف آن تغییر داده شده‌است.

۶. مطمئن شوید شبکه‌ی ارتباطات‌تان ایمن است.

رمز عبور وای‌فای‌تان را تا بیش‌ترین حد حفاظت کنید. این هکرها را از متصل شدن به شبکه‌ی شما و اقدام به فعالیت‌های مخرب هنگام استفاده از وای‌فای‌تان بازمی‌دارد.

۷. صورت‌های مالی بانکی و امتیاز اعتبارتان را کنترل کنید.

هنگام خرید برخط کالا، حواس‌تان به صورت مالی بانکی و امتیاز اعتبارتان باشد. هرگونه تغییر چشمگیر در هر یک از این‌ها می‌تواند حاکی از آن باشد که فردی اطلاعات‌تان را سرقت کرده‌است.

۸. از نرم‌افزار امنیتی قوی و به‌روز استفاده کنید.

این هم در مورد گوشی همراه و هم در مورد رایانه صدق می‌کند. نرم‌افزار امنیتی نخستین خط دفاع از اطلاعات حساس‌تان را فراهم می‌کند. بسیاری از رایانه‌ها یک فایروال نصب‌شده دارند، اما نسخه‌های رایگان هم موجود است. فایروال روشی فوق‌العاده برای بازداشتن هکرها در فضای مجازی است.

۹. مراقب https: // باشید

“s” در آخر http مخفف secure به معنی ایمن است. مطمئن شوید هر وب‌گاهی که اطلاعات حساس را در آن وارد می‌کنید، با https شروع می‌شود.

۱۰. از یک آدرس ایمیل خصوصی استفاده کنید.

برای مکاتبه با دیگران یک آدرس ایمیل جداگانه داشته‌باشید و از آن برای ورود به وب‌گاه‌ها استفاده نکنید. این نقطه‌ی آغاز هکرهایی را که سعی می‌کنند وارد شوند و اطلاعات خصوصی به‌دست بیاورند، از بین می‌برد.

۱۱. از اعلان‌های ورود استفاده کنید.

بعضی وب‌گاه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که هر بار یک آدرس آی‌پی ناشناخته سعی کرد وارد حساب‌تان شود، یک پیام متنی دریافت کنید. این مانع از هک نمی‌شود، اما به شما هشدار می‌دهد که فردی سعی دارد در فضای مجازی سر از کارتان در بیاورد.

۱۲. احراز هویت ۲ مرحله‌ای را فعال کنید.

احراز هویت ۲ مرحله‌ای مستلزم وارد کردن یک رمز دوم است که به گوشی‌تان ارسال شده‌است. این گاهی آزاردهنده است، اما یک تضمین خیلی محکم است که هیچ‌کس حساب‌تان را هک نخواهدکرد مگر این‌که بی‌نهایت خبره و ماهر باشد.

  • ۱۱ خرداد ۱۳۹۵
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×