۱۳ غذای سالم و مغذی برای سلامت مغز

۱۳ غذای سالم و مغذی برای سلامت مغز

شرف الشمس

۱۳ غذای سالم و مغذی برای سلامت مغز

تغذیه مغز باید کیفیت بالایی داشته باشد و از غذاهای غیر فرآوری شده استفاده کنید تا مزایای باورنکردنی و افزایش بهره وری اش بر مغز را مشاهده کنید. همچنین محدود کردن غذاهای فرآوری شده تاثیرات مفیدی بر مغز خواهد گذاشت

۱۳ غذای سالم و مغذی برای سلامت مغز

13 غذای سالم و مغذی برای سلامت مغز

تغذیه مناسب برای مغز یک موضوع داغ در زمینه تغذیه و سلامت محسوب می شود. مطالعات نشان داده است که خوردن غذاهایی خاص می تواند به جلوگیری از آلزایمر کمک کند و حافظه را بهبود بخشد. تغذیه مغز باید کیفیت بالایی داشته باشد و از غذاهای غیر فرآوری شده استفاده کنید تا مزایای باورنکردنی و افزایش بهره وری اش بر مغز را مشاهده کنید. 

البته در این مورد مهم است که از غذاهایی در رژیم غذایی روزانه مان نیز دور بمانیم. خوراکی هایی مانند سودا، کیک و کلوچه که حاوی فروکتوز و شیرین کننده های مضر دیگر هستند، برای مغز مناسب نیستند. همچنین محدود کردن غذاهای فرآوری شده تاثیرات مفیدی بر مغز خواهد گذاشت. 

13 غذای سالم و مغذی برای سلامت مغز

در عوض تمرکز بر غذاهایی که غنی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی هستند به حافظه، قدرت محاسبه و جلوگیری از بیماری ها کمک می کند. در اینجا برخی از غذاهای مغذی برای مغز که بسیار عالی و قدرتمند هستند را به شما معرفی خواهیم کرد:

1. گردو

گردو هم برای مغز و هم برای قلب مفید است و در واقع آجیل ها همگی منبع خوبی از چربی های سالم هستند. گردو به طور خاص دارای اسید آلفا لینولنیک، یک نوع اسید چرب امگا 3 است. مطالعه ای در سال 2015 افزایش مصرف گردو را با افزایش نمرات در آزمون ها مرتبط دانست. 

2. ماهی سالمون

ماهی های چرب مانند ماهی سالمون محتوای چربی سالمی دارند و این مزیت خوبیست. از آنجا که ماهی سالمون منبع فراوانی از اسیدهای چرب امگا 3 است می تواند توده های خطرناک مغز که منجر به بیماری آلزایمر می شود را کاهش دهد. 

3. زردچوبه

نورون های مغز می توانند در طول بزرگسالی تغییرات باورناپذیری داشته باشند. یکی از اصلی ترین عوامل در این روند فاکتور نوروتروفیک مغز است. خبر خوب این است که زردچوبه می تواند منجر به بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مغزی شود. 

4. بلوبری

خواص ضد اکسیداتیو انواع توت ها بسیار قدرتمند است. مطالعات نشان می دهد که مصرف حداقل دو عدد توت در هفته می تواند حافظه را بهبود بخشد و مانع از دست دادن حافظه در پیری شود به خصوص بلوبری که خواص بسیار زیادی دارد. 

5. گوجه فرنگی

ترکیبات مغز شما عمدتا چربی است و این میزان به 60 درصد می رسد. مواد مغذی گوجه فرنگی خواص قدرتمند محافظتی دارند که به طور خاص به عنوان کاروتنوئیدها شناخته شده و آنتی اکسیدان های عالی هستند و در خنثی سازی رادیکال های آزاد موثرند. این یک فرآیند مهم برای حفظ عملکرد مغز شما در بالاترین سطح است. 

6. دانه چیا

یکی دیگر از منابع عالی چربی های سالم، اسیدهای چرب امگا 3 است که در دانه های چیا به وفور یافت می شود و تقویت کننده قدرت مغز است. 

7. کلم بروکلی

تحقیقات نشان می دهد که مصرف سبزیجات با برگ سبز تیره سبب کاهش اختلالات شناختی می شود. این به احتمال زیاد به دلیل مواد مغذی سالم مانند ویتامین ک، ویتامین آ، فولات، لوتئین و فیبر است. 

8. سیب

مطالعات سال 2006 نشان داد که یک ترکیب معمول در سیب به نام کوئرستین می تواند از نورون های مغز در برابر اکسیداسیون محافظت کند. اعتقاد بر این است که کوئرستین مرگ و میر سلولی در مغز را به دلیل اکسیداسیون و التهاب نورون کاهش دهد. این فرآیند ممکن است نقش مهمی در کاهش اختلالات نوروژنیک مانند آلزایمر داشته باشد. 

9. اسفناج

باز هم سبزیجات با برگ سبز تیره که همانطور که گفته شد سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها هستند. 

10. پیاز

پیاز منبع طبیعی فولات است و به نظر می رسد فولات با کاهش هموسیستئین در بدن موجب افزایش جریان خون به مغز می شود. این همچنین ممکن است برای کسانی که مبتلا به افسردگی هستند هم مفید باشد. 

11. دانه کتان

منبع غنی دیگری از امگا 3 است و می تواند به کاهش فشار خون کمک کند به همین دلیل جریان خون را به مغز افزایش می دهد. این کاهش فشار خون همچنین به کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی و سکته مغزی کمک می کند. مصرف مداوم دانه کتان یک پیروزی بزرگ محسوب می شود. 

12. قهوه

کافئین موجود در یک فنجان قهوه می تواند شما را بیدار نگه دارد. مطالعه ای در سال 2014 نشان داد افرادی که مصرف کافئین بالاتری دارند، نمرات بالاتری در آزمون های عملکرد ذهنی کسب می کنند و حافظه بهتری نیز دارند. 

13. چای

ترکیبی از کافئین و اسید آمینه است که اثرات قوی بر عملکرد مغز دارد. در مطالعه ای در سال 2017 اثبات شد که چای سبز به بهبود شناختی، قدرت حافظه و کاهش اضطراب کمک می کند. 

نتیجه گیری

غذاهای بسیاری وجود دارند که اثبات شده به نفع مغز هستند. مهمترین نکته این است که تمرکزتان بر غذاهای واقعی باشد. 

به طور خلاصه اگر به لیست پیش رو نگاه کنید درمی یابید که طبیعت دارای منافع زیادی است. مصرف آنچه طبیعت برای ما فراهم می کند سریعترین راه برای تغذیه مغز محسوب می شود. 

 

مترجم: پردیس کیانی

  • ۱۲ آذر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×