۱۵ واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه

۱۵ واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه

شرف الشمس

سرانجام پس از چند روز پر از تنش روز شنبه ۱۴ آوریل- ۲۵ فروردین ۹۷ آمریکا تهدیدهای خود علیه سوریه را عملی کرد و با همکاری بریتانیا و فرانسه چند نقطه در این کشور را هدف قرار داد.

 این حملات واکنش های بسیاری را در منطقه و سراسر جهان برانگیخت. در ادامه ۱۵ واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه را مرور می‌کنیم.

۱. بشار اسد، سوریه

واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه

این اقدام تجاوزکارانه زمانی صورت گرفت که قدرت های غربی استعماری حامی تروریسم آگاه شدند سیطره خود را از دست داده‌اند؛ فهمیدند اعتبار خود را نزد ملت‌ها و جهان از دست داده‌اند. این اقدام تجاوزکارانه پس از آن صورت گرفت که تروریست‌ها در تحقق اهداف این کشورها شکست خوردند. این اقدام تجاوزکارانه باعث خواهد شد تصمیم ملت سوریه برای مبارزه با تروریسم در وجب به وجب خاک وطن افزایش یابد.

۲. ولادیمیر پوتین، روسیه

واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه

پوتین با صدور بیانیه‌ای به حملات آمریکا و متحدانش به سوریه واکنش نشان داد و گفت که این یک “اقدام تجاوزکارانه” است و اثرات منفی بر نظام بین‌الملل خواهد گذاشت. پوتین خواستار نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.

۳. دکتر حسن روحانی، ایران

واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه

در تماس تلفنی رئیس جمهور با بشار اسد آقای روحانی تاکید کردند که  ایران همچنان در کنار سوریه و ملت سوریه ایستاده است. اطمینان داریم این تجاوز، عزم ملت سوریه در جنگ علیه تروریسم را کم نمی‌کند

۴. دکتر ظریف، ایران

واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه

در پی تجاوز آمريکا و برخی متحدانش به سوريه ظريف در تماسي تلفني با وليد المعلم، وزير امور خارجه سوريه ضمن محكوميت اين اقدام جنایتکارانه و غیرقانونی، از مقاومت مردم سوريه تمجيد کرد.

۵. وزارت امور خارجه ، عراق

تجاوز آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه اقدام بسیار خطرناکی است که تبعات ناگواری برای منطقه دارد وثبات و امنیت منطقه را تهدید می‌کند.

 

۶. هوا چون یینگ،  چین

هوا چون یینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم گفت که این کشور با هرگونه اقدام نظامی مخالف است  که با دور زدن شورای امنیت سازمان ملل انجام شود و قوانین بین‌المللی را نقض کند. به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین به استقلال و تمامیت ارضی کشورها باید احترام گذاشت.

چین یکی از ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است و بر این باوراست که بحران سوریه را فقط می‌توان از طریق سیاسی حل کرد.

۷. رجب طیب اردوغان، ترکیه

واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه

وزارت خارجه ترکیه هم در واکنش به حملات هم‌پیمانان خود به سوریه اظهار خشنودی کرده و گفته است که این حملات “تسکین‌دهنده وجدان بشری” است. در آستانه حملات آمریکا و متحدانش، دونالد ترامپ با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تماس تلفنی داشت و رهبران آمریکا و ترکیه درباره سوریه گفت‌وگو کرده بودند.

مقامات ترکیه از جمله رئیس ستاد ارتش این کشور گفته‌اند که قبل از حمله به سوریه به مقامات این کشور درباره این حمله اطلاع داده بودند.

 

۸. امانوئل مکرون ، فرانسه

واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه

در فرانسه، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور در بیانیه ای گفته است فرانسه و شرکایش در تلاش برای مجازات کردن رژیم سوریه شرکت دارند.

۹. ترزا می، بریتانیا

ترزا می در بیانیه خود گفته است این واکنش «دخالت در یک جنگ داخلی نیست، تغییر رژیم نیز نیست.» او گفته است «این واکنش نظامی، حمله ای محدود و هدفمند است که تنش در منطقه را افزایش نمی دهد و هر کار ممکنی انجام می دهد تا از کشته شدن غیرنظامیان جلوگیری کند.» خانم می گفت در مورد سوریه گزینه دیگری جز گزینه نظامی وجود نداشت.

۶.  آنگلا مرکل، آلمان

۱۵ واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ضمن حمایت از “مسئولیتی که آمریکا، فرانسه و بریتانیا به عنوان اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد قبول کردند” اعلام کرد که عملیات نظامی براساس قوانین بین‌المللی به منظور منع استفاده از تسلیحات شیمیایی و هشدار به رژیم بشار اسد انجام گرفته است.

صدراعظم آلمان همچنین تاکید کرده است که تمامی شواهد و یافته‌ها نشان‌دهنده آن است که حمله شیمیایی به دوما توسط رژیم بشار اسد انجام گرفته است. مرکل این عملیات را “لازم متناسب” خواند.

۱۰. شینزو آبه، ژاپن

در بین اخبار واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه شینزو آبه نخست وزیر ژاپن از عملیات نظامی سه کشور علیه دولت سوریه حمایت کرد.

۱۱. وزیر دفاع استرالیا

استرالیا متحد آمریکا نیز از زبان وزیر دفاعش از عملیات نظامی حمایت کرد.

۱۲. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

فدریکا موگرینی به ایران می‌آید

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع سوریه هشدار داد و گفت باید از هرگونه اقدامات خشونت‌آمیزی پرهیز کرد که می‌توانند بحران سوریه را به یک بحران بزرگ‌تر منطقه‌ای تبدیل کنند. به گفته موگرینی حمله آمریکا، فرانسه و بریتانیا فقط برای جلوگیری از استفاده رژیم اسد از سلاح‌های شیمیایی علیه مردمش بوده است.

موگرینی در بخش دیگری از اظهارات خود به نمایندگی از ۲۸ کشور اتحادیه اروپا از  ایران و روسیه هم خواست تا از نفوذ خود برای جلوگیری از به‌کارگیری مجدد تسلیحات شیمیایی از طرف دولت سوریه استفاده کنند.

۱۳. نتانیاهو، اسراییل

نتانیاهو که اخبار فساد مالی اش این روزها در سراسر جهان پخش شده است در واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه گفت که تمام قد از حملات امروز به سوریه، حمایت می‌کنیم. اگر ایران در سوریه جاپای محکمی داشته باشد، سوریه به خطر خواهد افتاد!

۱۴. روزنامه گاردین

۱۰ واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه

روزنامه گاردین هم کاریکاتوری در واکنش به اقدام خودسرانه سران آمریکا، انگلیس و فرانسه در تجاوز نظامی به سوریه منتشر کرده است که ترامپ و ترزا و می و امانوئل مکرون را نشان می دهد.

۱۵. سی ان ان

واکنش بین المللی نسبت به حمله نظامی آمریکا به سوریه از جانب شبکه سی ان ان: حمله به سوریه نمادین بود و دستاوردی نداشت. اصلا اینطور نیست که توانمندی‌های ارتش سوریه نابود شده و از بین رفته باشد.

  • ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×