۱۷ کار سالم که بهتر است به عادت روزانه تان تبدیل شود

۱۷ کار سالم که بهتر است به عادت روزانه تان تبدیل شود

۱۷ کار سالم که بهتر است به عادت روزانه تان تبدیل شود

اهداف مهم در سلامت و بهداشت و تبدیل آنها به عادات روزانه می توانند سلامت عمومی افراد را بهبود بخشند. اگر می خواهید شادتر، سالم تر و نیرومندتر باشید، گام های مشخصی وجود دارد که ما در طومار آنها را با شما در میان می گذاریم

۱۷ کار سالم که بهتر است به عادت روزانه تان تبدیل شود

اهداف مهم بهداشتی

در این زمینه ممکن است اهداف بزرگ و کوچکی وجود داشته باشد که کمی مبهم به نظر برسد. وقتی این اهداف را مدنظر قرار دادید، باید تلاش کنید آنها را به طور روزمره به کار ببندید اگرنه نمی توانند چندان تاثیر گذار باشند. ایجاد عادت های جدید ممکن است حدود شصت روز طول بکشد تا برایتان عادی شود اما وقتی تلاش کنید قطعا می توانید به اهداف بزرگ تان هم برسید و سپس آنها را به روتین زندگی تان تبدیل کنید. 

این کار طول می کشد و نیاز به تمرین مستمر دارد اما ارزشش را دارد که برای سلامتی تان تلاش کنید. سلامت به معنای آرامش و شادی در افکار و ذهن شماست. اگر به تازگی غم و اندوهی را متحمل شده اید، می توانید این گام ها را به عنوان چالشی برای خود در نظر بگیرید تا هم به عادت تان تبدیل شود و هم روحیه تان تغییر کند. 

به خاطر قلب، ذهن و سلامت جسمی تان سعی کنید با عادت های خوب کنار بیایید. هر چه قدر هم که انجامشان برایتان دشوار است مطمئن باشید که با تمرین و تکرار آسان می شود. وقتی شما تحت فشار و استرس هستید، اولین اندام بدن که واکنش نشان می دهد و احساس درد می کند قلب تان است. زندگی عوامل غیر منتظره ای را مدام به سمت ما پرتاب می کند بنابراین حفظ این عادات ضروری هستند. تلاش کنید که تعادل را برقرار کرده و گام های عملی سالم را برای بهبود سلامت تان به کار گیرید. 

اهداف بهداشتی که زندگی شما را تغییر خواهند داد:

برای اجرای این عادت ها تلاش کنید اما خود را مجبور نکنید زیرا ممکن است از آنها زده شوید. حتما کمی طول می کشد اما اگر تبدیل به عادات روزمره تان شود بسیار خوب است. این ۱۷ گام بهداشتی را رعایت کنید تا همیشه سالم بمانید.

۱. هر روز صبح برای خود وقت بگذارید

بسیار مهم است که روز خود را چگونه شروع می کنید. صبح شما می تواند خلق و خوی کل روزتان را تعیین کند. اگر صبح با عجله از خواب بیدار شوید، فقط فرصت کنید آبی به صورت تان بزنید و بعد فورا مشغول به کار شوید حتما احساس خوشایندی تا پایان روز نخواهید داشت اما اگر صبح تان را خوب شروع کنید، می توانید کل روز را به تسخیر خود در آورید. اگر هدف درستی داشته باشید، هر صبح ۱۵ دقیقه زودتر بیدار می شوید تا بیشتر وقت داشته باشید و سرحال تر شوید. وقت بیشتر صبحگاهی به معنای زمان بیشتر و توجه به تعهدات کاری است. 

۲. برنامه عصرگاهی داشته باشید

روال معمول می تواند شامل مطالعه، یوگا، تمیز کردن و مرتب کردن و یا ورزش کردن باشد. برای آنکه سلامت روانی خود را مدیریت کنید، بهتر است بین ساعت ۷ تا ۷:۳۰ بعدازظهر که مغز و ذهن شما آرام است، برنامه ای برای خود داشته باشید. برنامه ای را به روال هر روزه خود اضافه کنید و هر کاری که به شما آرامش می دهد را انجام دهید. برای سلامت تان هم که شده سعی کنید این کار را به یک عادت تبدیل کرده و در این ساعت کار را متوقف کنید. 

۳. هر روز ۳۰ دقیقه راه بروید

مطالعات پزشکی می گوید که راه رفتن به نوعی یک مدتیشن است. صدای ضربه های کفش در اثر برخورد با کف زمین می تواند افکار وحشتناک را از ذهن بیرون کند. پیاده روی حالات احساسی و روحی شما را تقویت کرده و پایدار نگه می دارد. برای سلامتی قلب، چند ساعت در روز در اوایل بعدازظهر و شب قدم بزنید تا ضربان قلب را فعال کنید. عدم فعالیت برای هر کسی خطرناک است و منجر به بیماری های قلبی می شود. روال منظم پیاده روی می تواند باعث کاهش استرس و سلامت ذهن شود. 

۴. در بشقاب خود از سبزیجات بیشتری استفاده کنید

سبزیجات به خصوص آنها که برگ سبز تیره دارند مزایای زیادی برای پوست و بینایی و همچنین تقویت کلیه ها و ارگان های بدن دارند. اگر از سبزیجات به طور منظم در صبحانه تان هم استفاده کنید، برای سلامت عمومی بدن تان خیلی مفید است. سالم غذا خوردن می تواند تسکین دهنده علائم شدید برخی از بیماری ها باشد. برای شروع به بشقاب ناهار و شام تان سبزیجات را حتما اضافه کنید. تغییر رژیم غذایی به تلاش و برنامه ریزی خاصی احتیاج دارد اما به هر حال بسیار ارزشمند است. 

۵. برای مدیریت استرس از آروماتراپی بهره مند شوید

استفاده از آروما تراپی با روغن ها و اسانس های ضروری می تواند به مدیریت استرس کمک کند. با بوییدن اسانس اسطوخودوس و بابونه یا استفاده از اوکالیپتوس به عنوان چای کیسه ای می توانید به کاهش استرس کمک کنید. وقتی احساس رعب و وحشت به سراغ تان می آید، این روغن ها را به آرامی تنفس کنید. خواهید دید که وضعیت ذهنی و احساسی تان به شدت تغییر می کند. این عطرها برای هزاران سال به عنوان درمان استفاده می شدند. اگر در طول روز احساس خستگی می کنید، از این روغن ها حتما استفاده نمایید. 

۶. از طبیعت درمانی غافل نشوید

طبیعت درمانی شاخه های مختلفی دارد که می تواند در کاهش استرس و اضطراب موثر واقع شود. اخیرا درخت درمانی و یا آبیاری که یک علم ژاپنی است توانسته در مورد کاهش استرس موفق عمل کند. سعی کنید خود را با درختان محاصره کرده و با رسیدگی به آنها از فکر و خیال بیجا آزاد شوید. این کار انرژی شما را احیا می کند. نیازی نیست وقت چندانی بگذارید و تنها 10 دقیقه در روز می تواند بسیار موثر باشد. 

17 کار سالم که بهتر است به عادت روزانه تان تبدیل شود

۷. روزانه 15 دقیقه هوای تازه تنفس کنید

هوای تازه ریه ها، قلب و ذهن را باز می کند. این یک فرآیند همکاری خود با طبیعت است. گهگاهی چشمان تان را ببندید و در مکانی امن و پر از گل و درخت تنفس کنید. این کار را به یک عادت روزانه تبدیل کنید تا از لحاظ احساسی و ذهنی برایتان شفا دهنده باشد. مزایای نفس کشیدن در هوای تازه این است که ذهن تان را باز می کند، به شما انرژی می دهد، سیستم گوارش و جریان خون را بهبود می بخشد. 

۸. تکنیک ساده تنفس دیافراگم را برای کاهش اضطراب امتحان کنید

اگر شما همواره در معرض تنش و اضطراب هستید، سیستم بدن شما مدام در حال مبارزه است. تنفس عمیق می تواند سیستم بدن شما را آرام کند و ذهن شما را از نگرانی و فکر و خیال آزاد نماید. بدین منظور چهار بار از طریق بینی و با صدای بلند نفس بکشید. این کار را چهار بار تکرار نمایید و از نتیجه شگفت انگیز آن لذت ببرید. خواهید دید که احساس آرامش به سراغ تان می آید. 

۹. در روز ۱۰ دقیقه را به ورزش کششی بدن اختصاص دهید

کشش برای تقویت، بازسازی و رشد عضلات مورد نیاز است. نیازی نیست حتما به باشگاه بروید و یا هزینه زیادی برای خرید دستگاه پرداخت کنید. تنها ۱۵ دقیقه وقت بگذارید و قبل و بعد از انجام تمرین های کششی، کمی خود را گرم کنید. بدین ترتیب خواهید دید که دردهای مزمن به شدت کاهش می یابند و بدن تان انعطاف پذیری بیشتری پیدا خواهد کرد. پس از یک روز طولانی در محل کار با حرکات کششی، استرس و خستگی را از خود دور کنید و ذهن و بدن تان را آرامش ببخشید. 

۱۰. چرت بزنید

طی دو سال اخیر مدیران شرکت های بزرگ به این نتیجه رسیده اند که بهتر است به کارمندان خود اجازه دهند که اواسط روز کمی چرت بزنند. کمی چرت روزانه می تواند انرژی را به شما بازگردانده، ذهن تان را احیا کرده و چشم و تمرکزتان را تازه کند. چرت روزانه را به عادت روزانه تان اضافه کنید تا هفتاد درصد بهره وری تان را افزایش دهید. چرت زدن راهی عالی برای به دست آوردن یک استراحت کوتاه است. 

۱۱. در روز پانزده دقیقه را به مرتب کردن خانه یا محل کارتان اختصاص دهید

پانزده دقیقه تمیزکاری در روز صرفه جویی در زمان است. روال قدیمی یک روز در هفته برای تمیزکاری را فراموش کنید زیرا همین یک روز تعطیلی ممکن است شما را از استراحت یا تفریح و ملاقات با دوستان تان محروم کند و این اتفاق خوبی نیست. پانزده دقیقه تمیز کردن در شب یا صبح را به عادت روزانه تان تبدیل کنید تا هم به طور روزانه استرس تان کاهش یابد و هم همیشه مرتب باشید و احساس شلوغی و شلختگی در اطراف تان نداشته باشید. 

۱۲. صبح ها بنویسید

شما می توانید قبل از شروع روز کاری چند صفحه ای روی کاغذ بنویسید. فعالیت هایی که می خواهید در طول آن روز انجام دهید را بنویسید. این کار به نوعی هدف گذاری و مدیریت کارهایتان به حساب می آید. همچنین می توانید از احساسات تان بنویسید. این کار هم می تواند در آزادسازی احساسات تان بسیار موثر باشد و نگرانی ها و بار فشار استرس را از دوش شما کم کند. 

۱۳. داشتن لحظات سکوت را فراموش نکنید

فقط ده دقیقه سکوت در روز می تواند تاثیرات عمیقی بر سلامت روانی شما داشته باشد. این کار به راحتی احساس خوبی به شما منتقل می کند. هر وقت احساس ناامنی می کنید در سکوت به نوشتن سرگرم شوید تا ریشه و علت آنکه چرا از کنترل خارج شده اید را بیابید. سکوت می تواند ذهن شما را به تفکر وا دارد و افکار خسته کننده را تفکیک کند. این کار افسردگی و اضطراب را به طرز شگفت انگیزی بهبود می بخشد. 

۱۴. عصرها هم بنویسید

درست است که این تمرین را صبح انجام می دهید اما می توانید 3 تا 5 دقیقه برای نوشتن عصرگاهی هم وقت بگذارید. سعی کنید هر آنچه که در طول روز برایتان اتفاق افتاده و هر آنچه که می خواهید در ادامه انجام دهید را روی کاغذ بیاورید. این یک طرح کلی و جامع است که شما به آن نیاز دارید. وقتی متوجه می شوید که در طول روز چه قدر کار کرده اید و چه برنامه هایی دارید می تواند بسیار خوشحال کننده و امیدوار کننده باشد. این رویکرد در نوشتن می تواند بسیار انرژی بخش باشد. 

۱۵. هر روز صبح در ساعت معینی از خواب بیدار شوید

اگر ساعت 7 صبح از خواب بیدار می شوید سعی کنید همیشه ساعت 7 صبح از خواب بیدار شوید. یک برنامه منظم برای خواب تان تنظیم کنید تا ریتم روزانه تان همانطور که می خواهید حفظ شود. بدین شکل شما قادر به پیش بینی کاهش یا افزایش هشیاری هر روزتان خواهید بود. اگر محدودیت های غذایی دارید یا می خواهید روزتان را با تغذیه سالم شروع کنید، الگوی منظم خواب می تواند این کار را برایتان راحت تر کند. 

۱۶. به مراقبت پوستی اهمیت دهید

چه مرد باشید و چه زن، نیاز به مراقبت پوستی دارید تا آلودگی ها را از پوست تان پاک کنید. رژیم غذایی ضد پیری پوست را رعایت کنید تا احساس خوبی داشته باشید. صبح و شب غذاهای ساده و موثر را انتخاب کنید تا به شما کمک کند هم راحت تر به خواب بروید و هم راحت تر از خواب بیدار شوید. 

۱۷. از برس خشک استفاده کنید

مزایای استفاده از برس خشک شگفت انگیز است. اگر در طول روز با استرس و اضطراب مواجه هستید، برس خشک می تواند با افزایش گردش خون، بهبود جریان خون و انرژی مثبت برایتان مفید واقع شود. مطالعات اخیر نشان می دهد که برس خشک برای اعصاب هم مفید است. برس خشک می تواند سلول های مرده پوست را حذف کند و همچنین خاصیت درمان کنندگی دارد. 

نتیجه گیری

موارد زیادی در این لیست وجود دارد اما حتی اگر کوچکترین آنها تبدیل به عادت روزانه شما شود می تواند در سلامتی تان موثر باشد. شما می توانید انتخاب کنید که کدام گزینه ها نیازهای شما را برآورده می کند و فقط تعدادی از آنها را به طور روزانه انجام دهید. تبدیل این اهداف به عادات روزانه به طور منظم بسیار مهم و تاثیر گذار است. حال عمومی شما به طرزی عجیب و باورنکردنی می تواند رو به سلامت و بهبودی برود. 

مترجم : پردیس کیانی
 

  • ۸ آبان ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×