۲۳ فیلم سینمایی که ارزش دوباره دیدن را دارند

۲۳ فیلم سینمایی که ارزش دوباره دیدن را دارند

شرف الشمس

۲۳ فیلم سینمایی که ارزش دوباره دیدن را دارند

شما با دیدن دوباره یک فیلم خوب، جنبه های مختلف داستان را خواهید دید و یا نظرتان بر اساس آنچه در زندگی تان رخ داده تغییر خواهد کرد. همانطور که چشم انداز شما به مرور زمان تغییر خواهد کرد و آنچه که از فیلم می بینید را تغییر خواهد داد

۲۳ فیلم سینمایی که ارزش دوباره دیدن را دارند

۲۳ فیلمی که ارزش دوباره دیدن را دارند

فیلم های جدید می توانند موفق باشند یا اینکه از دست دادنشان هم چیز مهمی نباشد. گاهی شما فیلمی را می بینید و به آن علاقه مند می شوید اما گاهی نیز فیلمی را می بینید که با خود می گویید کاش میشد به دو ساعت قبل باز می گشتید و هرگز چنین انتخابی نمی کردید. 

هنگامی که به انتخاب یک فیلم می رسد اغلب مردم دوست دارند چیزی ببینند که قبل از آن هرگز ندیده اند. شما ممکن است فیلم های کلاسیک را بپسندید یا اینکه فیلم های جدید را ترجیح هید. اما بعضی از فیلم ها ارزشش را دارند که چندین بار دیده شوند. 

هنگامی که فیلمنامه یک فیلم به خوبی نوشته شده است، می تواند درس ها و آموزه های مهمی درباره زندگی به ما بدهد و شما می توانید دوباره و چندباره آن را تماشا کنید. شما با دیدن چندباره اش، جنبه های مختلف داستان را خواهید دید و یا نظرتان بر اساس آنچه در زندگی تان رخ داده تغییر خواهد کرد. همانطور که چشم انداز شما به مرور زمان تغییر خواهد کرد و آنچه که از فیلم می بینید را تغییر خواهد داد. 

بار دوم چیزهایی به شما نشان می دهد که بار اول متوجه آن نشده اید. بهترین فیلم ها را می توان بارها و بارها تماشا کرد زیرا هر زمانی که آن را می بینید چیز جدیدی پیدا می کنید. دیدگاه جدید، نظرات جدید و احساسات جدید در تماشای بعدی به وجود می آید. شما ممکن است فیلم هایی بیابید که در آنها انگیزه ای برای دوباره دیدن وجود داشته باشد. ما یک لیست تهیه کرده ایم که تماشای چندباره آنها ارزشش را دارد.

۱. فیلم پرستیژ (The Prestige)

فیلم پرستیژ (The Prestige)

دو شعبده باز در رقابتی با یکدیگر درگیر می شوند تا بهترین ترفند شعبده را ارائه دهند. آنها به تلاشی هولناک دست می زنند تا تیر نهایی خود را شلیک کنند. پرستیژ (2006) یک داستان عجیب و غریب است که مطمئنا شما را بین واقعیت و فریب سردرگم می کند. 

۲. فیلم قوی سیاه (Black Swan)

فیلم قوی سیاه (Black Swan)

نینا در حال رقابت در مسابقه رقص باله است. تمام زندگی او حول محور باله می چرخد و هرچند به زیبایی می رقصد اما او تنها ویژگی های قوی سفید را دارد. او دوستی با استعداد دارد که می تواند جنبه های تاریک قوی سیاه را به تصویر بکشد. فیلم قوی سیاه (2010) کمال گرایی را به ما نشان می دهد. چند بار آن را تماشا کنید تا هر بار متوجه نکاتی تازه شوید. 

۳. فیلم گمشده در ترجمه (Lost in Translation)

فیلم گمشده در ترجمه (Lost in Translation)

باب بازیگر سالخورده و شارلوت یک تازه عروس است که هر دو در هتلی در توکیو اقامت دارند و با هم رابطه ای دوستانه برقرار می کنند. تماشای چندباره فیلم گمشده در ترجمه (2003) می تواند کمک کند شخصیت ها را بهتر بشناسید و تعاملات بین آنها را بهتر تفسیر کنید. این فیلم به ما نشان می دهد بهترین چیزها از غیر منتظره ترین راه ها به دست می آیند. 

۴. فیلم داستان های عامه پسند (Pulp Fiction)

فیلم داستان های عامه پسند (Pulp Fiction)

جولز و وینسنت در راستای وظیفه سری خود به دیگران آسیب می زنند و حوادثی عجیب و غریب را دنبال می کنند. داستان های عامه پسند (1994) یک کمدی سیاه و سراسر خشونت است. تمام ریزه کاری ها و خلاقیت های تارانتینو در این فیلم دیده می شود. به خاطر ساختار متفاوتش هر بار که این فیلم را می بینید چیز جدیدی در می یابید. 

۵. فیلم هفت (Se7en)

 فیلم هفت (Se7en)

قاتل سریالی، قربانیان خود را بر اساس هفت گناه کبیره انتخاب کرده است و برای هر یک مرگ ترسناکی را برنامه ریزی می کند. کارآگاه و مقامات تلاش می کنند با عجله او را پیدا کنند تا مانع قتل های بعدی اش شوند. فیلم هفت (1995) شما را به فکر کردن وا می دارد و در مورد طبیعت انسان ها به فکر فرو می روید. هفت شما را روی صندلی میخکوب خواهد کرد حتی اگر برای چندمین بار آن را تماشا کنید. 

۶. فیلم در حال و هوای عشق (In the Mood for Love)

فیلم در حال و هوای عشق (In the Mood for Love)

زن و مردی متاهل که همسرانشان اغلب به خاطر مشغله کاری از آنها دور هستند، با یکدیگر آشنا می شوند و درگیر در وسوسه و اخلاق روابطشان پیشرفت می کند. فیلم در حال و هوای عشق (2000) از لحاظ بصری خیره کننده و یادآور فیلم های رمانتیک قدیمی هالیوود است که مطمئنا از تماشای دوباره اش سرگرم خواهید شد. 

۷. فیلم پیش از طلوع (Before Sunrise)

فیلم پیش از طلوع (Before Sunrise)

دو غریبه در قطاری از بوداپست به مجارستان با هم آشنا می شوند. از آنجا که زمان زیادی در کنار هم نیستند سعی می کنند از آن به خوبی استفاده کنند. فیلم پیش از طلوع (1995) به ما یادآوری می کند از هر لحظه بودن در کنار افرادی که دوستشان داریم باید به درستی استفاده کنیم. مکالمات این دو غریبه بسیار الهام بخش و تاثیر گذار است. 

۸. فیلم پیانیست (The Pianist)

فیلم پیانیست (The Pianist)

جنگ جهانی دوم بر یکی از بزرگترین آهنگسازان و پیانیست های زمان خود تاثیری فاجعه بار می گذارد. این داستان واقعی، سرگذشت یک موسیقیدان از ناامیدی به پیروزی است. فیلم پیانیست (2002) یک درام هیجان انگیز است و به شما یادآوری می کند تا قدر موهبت های زندگی که به شما ارزانی داده می شود را بیشتر بدانید. 

۹. فیلم او (Her)

فیلم او (Her)

نرم افزارهای هوشمند نقش بزرگی در دنیای امروز ما بازی می کنند اما چه می شود اگر عشق در یک نرم افزار به وجود آید؟ در فیلم او (2013) یک نویسنده این عشق را تجربه می کند و با عواقبش هم دست به گریبان می شود. هنگام تماشای دوباره این فیلم ماهیت عشق و تنهایی را در نظر بگیرید. صرف نظر از جایگاهتان در زندگی و رابطه، این فیلم تاثیر عاطفی زیادی خواهد داشت. 

۱۰. فیلم خرزهره سفید (White Oleander)

فیلم خرزهره سفید (White Oleander)

وقتی مادر آسترید به قتل محکوم می شود، او توسط کسانی دیگر تحت سرپرستی قرار می گیرد و آزمون هایی را متحمل می شود تا روی پای خود بایستد. فیلم خرزهره سفید (2002) رویکردهای مختلفی که مردم در زندگی به آن نیاز دارند را برجسته می کند. این فیلم به شما کمک می کند که عمق تجربه انسانی را از چشم یک دختر جوان ببینید. 

۱۱. فیلم بیلی الیوت (Billy Elliot)

فیلم بیلی الیوت (Billy Elliot)

بیلی پسری از خانواده ای در طبقه کارگر است که استعداد رقصندگی دارد. در جامعه ای سنتی که رقص را برای مرد خوب نمی داند، بیلی برای رسیدن به آرزوهایش تلاش می کند. وقتی شما یک استعداد دارید باید آن را با جهانیان به اشتراک بگذارید حتی اگر دیگران مانع شما شوند. فیلم بیلی الیوت (2000) رویاهایی که فراموش کرده ایم را به ما یادآوری می کند. 

۱۲. فیلم شهر اشباح (Spirited Away)

 فیلم شهر اشباح (Spirited Away)

چیهیرو و خانواده اش به اشتباه سر از شهر ارواح در می آورند. چیهیرو کم کم یاد می گیرد که چگونه در آن جهان پیچیده راه خود را پیدا کند و سر انجام با تلاش، خود و خانواده اش را نجات می دهد. انیمیشن شهر اشباح (2001) داستانی هیجان انگیز و پیامی قدرتمند دارد. تماشای آن در هر زمان می تواند شما را با چالشی جدید و دیدگاهی جدید در زندگی مواجه کند. 

۱۳. فیلم شاهزاده مونونوکه (Princess Mononoke)

 فیلم شاهزاده مونونوکه (Princess Mononoke)

مردی جوان درگیر جنگی میان ایزدان و انسان ها می شود. او با شاهزاده مونونوکه ملاقات می کند و تلاش می کند تا بهترین تصمیم را برای مذاکره و برقراری صلح بگیرد. امروزه با مرزبندی ها و اختلافاتی که در اخبار می شنویم خوب است که تضادهای موجود را از زوایای مختلف بررسی کنیم. تمشای انیمیشن پرنسس مونونوکه (1997) شما را به فکر فرو می برد. 

۱۴. فیلم ویل هانتینگ نابغه (Good Will Hunting)

فیلم ویل هانتینگ نابغه (Good Will Hunting)

سرایدار جوانی که ذهن خلاقی دارد احساس می کند زیادی خود را درگیر زندگی روزمره کرده است. او دوستی پیدا می کند که وی را به رویاهای شجاعانه سوق می دهد. گاهی اوقات اعتقاد دیگران به شما می تواند منجر به کارهای بزرگی شود. گاهی اوقات می توان از دیگران الهام گرفت. این فیلم یک یادآوری برای این است که بدانیم همیشه راه هایی برای رسیدن به چیزهایی باورنکردنی وجود دارد. فیلم ویل هانتینگ نابغه (1997) شما را تشویق می کند تا به خود جرات دهید. 

۱۵. فیلم مسیر سبز (The Green Mile)

فیلم مسیر سبز (The Green Mile)

نیروهای امنیتی مسئول برخورد و اعدام مجرمان محکوم به مرگ هستند و در این بین یک مامور با فردی به نام جان کافی که نیرویی خاق العاده و شفابخش دارد برخورد می کند. شما به تماشای فیلم مسیر سبز (1999) نیاز دارید تا وجود زیبایی در تاریکی را درک کنید و دریابید نباید بدون دانستن داستان کامل، قضاوت کرد. 

۱۶. فیلم فهرست شیندلر (Schindler’s List)

فیلم فهرست شیندلر (Schindler’s List)

فیلم فهرست شیندلر (1993) به داستانی واقعی درباره مردی در جنگ جهانی دوم می پردازد که با منابع مالی شخصی خود حدود 1100 یهودی را از فاجعه مرگبار هولوکاست نجات می دهد. گاهی اوقات ما با چالش هایی مواجه می شویم که به نظر غیر ممکن می رسند. اسکار شیندلر کسی بود که زندگی اش را به خاطر دیگران فدا کرد. ما باید این فیلم ها را بارها و بارها ببینیم تا بیاموزیم در زمان ناامیدی هم امید داشته باشیم. این فیلم نشانگر تاثیریست که یک نفر می تواند در جهان داشته باشد.

۱۷. فیلم رستگاری در شاوشنگ (The Shawshank Redemption)

فیلم رستگاری در شاوشنگ (The Shawshank Redemption)

اندی به جرمی که هرگز مرتکب نشده زندانی می شود و با سیستم زندان همراه می شود اما به این امید است که بتواند روزی از آنجا آزاد گردد. رستگاری در شاوشنگ (1994) دو گزینه پیش روی تماشاگر می گذارد که یکی زندگی کردن و دیگری در انتظار مرگ نشستن است. این فیلم نشان می دهد که آزادی ذهن و قدرت با امید ممکن می شود. اگر می خواهید میزان آزادی خود را ارزیابی کنید به تماشای این فیلم بنشینید. 

۱۸. فیلم زندگی پی (Life of Pi)

 فیلم زندگی پی (Life of Pi)

وقتی کشتی پی به همراه چند حیوان غرق می شود او به همراه یک ببر سوار بر قایقی برای نجات تلاش می کند. فیلم زندگی پی (2012) داستان بقای خیره کننده ای دارد و به ما یادآور می شود که می توانیم از بحرانی ترین شرایط زندگی هم به کمک امید رها شویم. هر بار که این فیلم را ببینید، تفسیری جدید از آن خواهید داشت. 

۱۹. فیلم تلقین ( Inception)

 فیلم تلقین ( Inception)

دومینیک کاب با استفاده از یک فناوری به نام تلقین می تواند رویاهای افراد را بدزدد. او دزدی بسیار عالیست اما اگر بخواهد در کارش پیشرفت کند باید ماموریتی پیچیده تر را به اتمام برساند. فیلم تلقین (2010) یک هیجان ذهنی است. آن را چندین بار تماشا کنید تا درک واضح تری میان رویا و واقعیت داشته باشید. این فیلم تفاوت های ظریف میان رویا و دنیای واقعی را به ما نشان می دهد. 

۲۰. فیلم جزیره شاتر (Shutter Island)

فیلم جزیره شاتر (Shutter Island)

تدی دانیلز یک مارشال تازه کار است که برای بررسی پرونده ای به یک بیمارستان روانی می رود. او به همراه شریکش برای یافتن قاتل در جزیره شاتر با چالش های زیادی مواجه می شود. این فیلم یک اثر روانشناختی پیچیده و هیجان انگیز است. فیلم جزیره شاتر (2010) را باید بارها تماشا کنید تا چیزهایی که در تماشای اول از دست داده اید را بهتر درک کنید. 

۲۱. فیلم میان ستاره ای (Interstellar)

فیلم میان ستاره ای (Interstellar)

هنگامی که زمین در آستانه غیر قابل سکونت شدن قرار می گیرد، یک فضانورد ماموریت پیدا می کند تا برای انسان ها خانه ای جدید پیدا کند. او باید برای بقای آینده بشری مبارزه کند. فیلم میان ستاره ای (2014) داستانیست که به ما یادآوری می کند ایمان داشته باشیم و رو به جلو حرکت کنیم حتی اگر همه چیز غیر ممکن به نظر برسد. روابط بین انسان ها، زمان و جهان چیزیست که ما را به تماشای این فیلم تشویق می کند. 

۲۲. فیلم ماتریکس (The Matrix)

فیلم ماتریکس (The Matrix)

فیلم ماتریکس (1999) همان "تمثیل غار" افلاطون است. وقتی شخصیت ها ماهیت وجود خود را کشف می کنند باید با پرسش های سرسختانه ای روبرو شوند. آیا جهل واقعا سعادت است؟ ماتریکس یک فیلم جذاب است نه فقط به این دلیل که جلوه های ویژه اش بسیار خیره کننده است بلکه به این دلیل که درک ساختگی ذهن ما از همه چیز را بر هم می زند. 

۲۳. فیلم لالالند (La La Land)

فیلم لالالند (La La Land)

یک بازیگر و یک موزیسین در لوس آنجلس در سفری به سوی موفقیت، با موانعی پیچیده روبرو هستند. آنها یا باید به دنبال رویاهایشان بروند یا به یکدیگر فکر کنند. فیلم لالالند (2016) به ما نشان می دهد که کسب و کار و موفقیت چه تلاش وحشیانه ای را می طلبد و اهمیت پشتکار را به تماشاگر یادآوری می کند. 

 مترجم: پردیس کیانی

  • ۲۷ آذر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۲ دیدگاه
دیدگاه ها
  1. 09034592421 الینا اراکلیان ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

    لیستتون واقعا عالی بود ممنون.

  2. Emad ۸ فروردین ۱۳۹۹

    لیست بسیار خوبی بود پیشنهاد میکنم مخاطبان در کنار اون فیلم Mr NoBody مستر نو بادی یا آقای هیچکس رو هم چند بار ببینند من شاید بیشتر از پنجاه بار دیدم تلفیق چند فیلمنامه کامل در چند موضوع درون یک فیلم که هر بار میبینید لذت میبرید و چیزهای جدیدی دستگیرتان میکند فیلم جدید برنده اسکار یعنی انگل هم ارزش چند بار دیدن رو داره

دعا و طلسم
هاروس
×