۴ دلیل این‌که شما شایسته شغل رویایی تان هستید

۴ دلیل این‌که شما شایسته شغل رویایی تان هستید

شرف الشمس

۴ دلیل این‌که شما شایسته شغل رویایی تان هستید

اخیرا یکی از مراجعانم یک مقام شغلی خیلی جذاب پیدا کرد و فورا به من گفت: “می‌خواهم برای این یکی درخواست کار بدهم”. با همکاری هم یک رزومه‌ی درخشان … …

۴ دلیل این‌که شما شایسته شغل رویایی تان هستید

اخیرا یکی از مراجعانم یک مقام شغلی خیلی جذاب پیدا کرد و فورا به من گفت: “می‌خواهم برای این یکی درخواست کار بدهم”. با همکاری هم یک رزومه‌ی درخشان برایش درست کردیم. نامه‌ی ضمیمه را نوشتیم و یک سری پاسخ‌های قوی برای سوالاتی که معمولا در مصاحبه‌ها پرسیده می‌شود، آماده کردیم.

۴ دلیل این‌که شما شایسته شغل رویایی تان هستید

اما در طول این فرآیند حس کردم اشتیاق اولیه‌ی او کم‌رنگ‌تر شده‌است. مضطرب و کم‌حرف به نظر می‌رسید و انگار در مورد برداشتن قدم‌های بعدی مردد بود. یک جای کار لنگ می‌زد.

از او پرسیدم: “واقعا می‌خواهی دنبال این کار بروی؟ اگر نظرت عوض شده هیچ اشکالی ندارد”.

او پاسخ داد: “نه، هنوز واقعا این کار را می‌خواهم. ولی فکر می‌کنم سطحش از تجربه‌ی من بالاتر است و مطمئمن نیستم چیزی برای ارائه داشته باشم”.

آها. حالا فهمیدم. داریم به اصل مطلب می‌رسیم. و این مسئله خیلی متداول است. اگر تازه فارق‌التحصیل شده‌اید، رشته‌ی کاری‌تان را عوض می‌کنید، یا می‌خواهید به پله‌ی بعدی نردبان ترقی گام بردارید، آسان است که فکر کنید کم‌تر مفید یا لایق هستید، یا اصلا شغلی شایسته‌ی که می‌خواهید نیستید. گاهی ممکن است حق با شما باشد. ولی بقیه‌ی اوقات واقعا اشتباه می‌کنید.

در این‌جا ۴ دلیل وجود دارد که چرا اگر فکر کنید چیزی برای ارائه به شرکت و گرفتن شغل رویایی تان(یا مشتری رویایی‌تان، مرشد رویایی‌تان، واقعا هرچیزی رویایی) ندارید، اشتباه جبران ناپذیری را مرتکب می‌شوید.

۱. اشتیاق دارید.

دانیل لاپورت، مدیرعامل یک برند سبک زندگی با ارزشی هفت رقمی (به دلار)، و عضو هیات مشاوران کاخ سفید که به پنتاگون مشاوره داد (و کسی که اتفاقی هرگز دانشگاه نرفت)، یک بار گفت: “اشتیاق شما شایستگی‌تان است”.

اگر حقیقتا، خیلی پرشور و مشتاق رشته‌ی کاری انتخابی‌تان، یک شرکت خاص، یا یک شغل خاص هستید، این اشتیاق یک ویژگی خیلی ارزشمند (و کم‌یاب) است.

اشتیاق اطمینان می‌دهد شما بیش‌تر و سخت‌تر از هر کس دیگر کار خواهید کرد. اشتیاق اطمینان می‌دهد هر وقت لازم باشد، تا دیروقت بیدار می‌مانید و به مهارت‌های جدید تسلط پیدا می‌کنید تا کار را به درستی انجام دهید. اشتیاق یعنی شما شوق‌تان را به همکاران‌تان هم القا می‌کنید و آنها را به دادن بهترین ایده‌ها در کار سوق می‌دهید.

اگر یک کارفرمای احتمالی اشتیاق واقعی را در شما ببیند چه می‌شود؟ این از طلا باارزش‌تر است. اشتیاق را در نامه‌ی درخواست شغل نشان دهید. بنویسید چه‌چیزی شما را جذب این شرکت کرده‌است و چه‌چیزی بیش‌تر از هرچیز درباره‌ی رسالت یا ماموریت آن شرکت شما را به وجد می‌آورد.

۲. ایده‌های ناب دارید.

اگر بدانید چگونه تعداد زیادی از “شرکت‌های موفق” زمان، پول، و سایر منابع را به میزان زیاد تلف می‌کنند، شگفت‌زده خواهید شد.چون آنها در “روش‌های قدیمی” انجام امور درجا زده‌اند. برنامه‌های روزانه‌ی قدیمی، سامانه‌های قدیمی، آیین نامه‌های قدیمی که حتی دیگر توجیه‌پذیر نیستند.

به عنوان یک تازه‌وارد بی‌تجربه، ممکن است کشف کنید چیزی به راحتی قابل بهبود و ارتقا باشد، یا ممکن است چیزی بگویید که ۱۰۰ کارمندان دیگر به آن توجه نکرده‌اند یا به خودشان زحمت گفتنش را نداده‌اند. با داشتن یک جفت چشم تیزبین، ارزش واقعی ایجاد می‌کنید.

سریع‌ترین روش اثبات آن به مدیر استخدام، جایگزین کردن نامه‌ی درخواست کار مرسوم با یک نامه‌ی “عارضه‌یابی” است. این ثابت می‌کند شما شرکت را می‌فهمید، هدف آن را درک می‌کنید، و از قبل برنامه‌ای دارید که مطمئن شوید به هدفش می‌رسد.

۳. می‌توانید سریع خود را تطبیق دهید.

یادگرفتن فن‌آوری‌های جدید، هماهنگ شدن با خواسته‌های جدید، و کشمکش با وظایف جدید چگونه است؟ اصلا شیرین نیست. به عنوان کسی که در ۲۰۱۵ زندگی می‌کند، تطبیق‌پذیری در خون شما است. بیش‌تر احتمال دارد که به‌جای نگرش “اَه بعد چی؟”، نگرش “آها بعد چی؟” داشته‌باشید.

بهترین راه نشان دادن آن، این است که مطمئن شوید درباره‌ی جدیدترین و عالی‌ترین مهارت‌های مورد نیاز در صنعت‌تان به‌روز هستید، و علاوه‌بر آن، این به روشنی در رزومه‌تان بیان شده‌است.

۴. مهارت‌های واقعی دارید.

برخلاف آن‌چه ممکن است تصور کنید، شما مهارت‌های واقعی، اساسی، و قابل عرضه دارید.

وبلاگ مد را که از زمان دبیرستان آن را سرهم‌بندی می‌کردید به یاد دارید؟ این به شما مهارت‌های قدرتمند نوشتن و ارتباط برقرار کردن، و احتمالا ایده‌هایی درمورد تجارت شخصی هم داده‌است. و آن شغل تابستانی که به عنوان سرپرست اردوی دانش‌آموزی داشتید؟ حالا این قابلیت را دارید که مقابل حضار با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید و توجه آدم‌های حواس‌پرت را جلب کنید(یک مهارت کم‌یاب! )

من به عنوان یک وکیل، همه‌ی مهارت‌هایی را که در خلال کارهای مختلفم آموخته‌ام در کارم استفاده کردم. مثلا، وقتی یک سازمان ناسودبر/غیرانتفاعی را تاسیس کردم، قادر بودم با استفاده از مهارت‌های مذاکره‌ای خود، حمایت خیرین را به‌دست بیاورم و پول جمع کنم. مهارت‌های کسب‌و‌کار که در شیرینی‌پزی کسب کردم وقتی به کارم آمد که کسب‌و‌کار گل و طراحی باغ را آغاز کردم. و امروز از تمام مهارتم استفاده می‌کنم تابه مراجعانم کمک کنم شغل‌های فوق‌العاده به‌دست بیاورند، کسب‌و‌کارهای معرکه را آغاز کنند، و پروژه‌های بزرگ را راه‌اندازی کنند.

پروژه‌هایی را که به آنها اشتیاق داشتید دوباره مرور کنید، اجراهای موسیقی داوطلبانه، کارهای دستمزدی، و کارهای مطالعاتی، و هر تجربه‌‌ی مربوط به مهارت‌های واقعی را که کسب کرده‌اید، درنظر داشته‌باشید، نه فقط آن‌چه مستلزم “عنوان رسمی شغل” است.

به تمام این دلایل، و خیلی دلایل دیگر، چیزهایی زیادی برای ارائه به شرکت رویایی‌تان دارید. بله، حتی اگر در رشته‌ی‌تان به‌طور قابل توجهی “جوان” و” بی‌تجربه” هستید. چون سن‌و‌سال، خرد آزموده شده، و چاشنی‌های تجربه‌ی زندگی (زندگی تجربی)، شگفت‌انگیز هستند. (به عنوان زنی در دهه‌ی پنجم زندگی، این را می‌دانم.)

ولی “تجربه”همه‌چیز نیست. شما خیلی چیزها دارید که همین‌جا، همین حالا ارائه کنید. پس جاه‌طلب باشید و به‌دنبال مقام شغلی دل‌خواه‌تان بروید. شاید به دستش بیاورید. شاید بعدها در طول این مسیر، برای شغل متفاوتی درنظر گرفته‌شوید. شاید چیزی بهتر از آن‌چه انتظار داشتید به شما پیشنهاد شود! مهم نیست که نتیجه‌ی آن ممکن است چه باشد، حتی برای یک لحظه هم به خودتان نگوییدکه “ارزشمند نیستید” یا “هیچ‌چیز برای ارائه ندارید”.

این واقعا درست نیست.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: فوربس

//بازده//

  • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×