۴ دلیل مهم که چرا نگهداری از حیوان خانگی برای سلامتی‌تان مفید است

۴ دلیل مهم که چرا نگهداری از حیوان خانگی برای سلامتی‌تان مفید است

شرف الشمس

۴ دلیل مهم که چرا نگهداری از حیوان خانگی برای سلامتی‌تان مفید است

اگر حیوان خانگی دارید، احتمالا از شادی و لذت‌ّهای‌ نگهداری از آن باخبر هستید، فرقی نمی‌کند گربه یا سگ باشد، یا حیوانات عجیب‌تری مثل پرنده یا ماهی. ولی … …

۴ دلیل مهم که چرا نگهداری از حیوان خانگی برای سلامتی‌تان مفید است

اگر حیوان خانگی دارید، احتمالا از شادی و لذت‌ّهای‌ نگهداری از آن باخبر هستید، فرقی نمی‌کند گربه یا سگ باشد، یا حیوانات عجیب‌تری مثل پرنده یا ماهی.

۴ دلیل مهم که چرا نگهداری از حیوان خانگی برای سلامتی‌تان مفید است

ولی آیا می‌دانستید از لحاظ علمی ثابت شده است زندگی کردن در کنار این دوستانِ پشمالو یا بالدار برای سلامتی‌تان فایده دارد؟ کاملا درست است – نگهداری از حیوان خانگی از راه‌های مهم و مختلفی می‌تواند سطح سلامتی‌تان را بالاتر ببرد، در ادامه به چند مورد از این راه‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. وزن‌تان متناسب می‌شود و متناسب می‌ماند
بر اساس گزارش‌های مراکز نظارت بر بیماری‌ها، برای این‌که وزن‌تان مناسب بماند و بیماری‌های مزمن سراغ‌تان نیاید، باید روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کنید. یکی از بهترین مزایای نگهداری از حیوان خانگی – به ویژه سگ – این است که کمک‌تان می‌کند وزن‌تان متناسب شود و متناسب بماند. بر اساس یک پژوهش، کسانی که از سگ نگهداری می‌کنند نسبت به افراد دیگر کم‌تر در معرض چاقی یا اضافه وزن قرار دارند.

بهترین بخشِ این قضیه این است که وقتی تصمیم می‌گیرید همراهِ سگ‌تان به فعالیت بدنی بپردازید، چندین گزینه پیش روی‌تان وجود دارد: می‌توانید دویدن را انتخاب کنید، بپرید، یا قبل یا بعد از کار به پیاده‌روی بروید. پیاده‌وریِ طولانی همراهِ سگ‌تان در آخر هفته نیز گزینه‌ی خوبی است که شما را به خارج از شهر می‌کشاند و می‌توانید از هوای تازه و نور آفتاب لذت ببرید. حتی می‌توانید دست به کارهای خلاقانه‌ای بزنید و مثلا در کلاس‌های دوگا شرکت کنید – دوگا، همان یوگایی است که می‌توانید همراه سگ‌تان انجام دهید!

۲. لطف بزرگی در حقِ قلب‌تان می‌کنید
هم‌چنان بیماری‌های قلبی قاتل شماره یکِ امریکایی به حساب می‌آیند – ولی خبر خوب این است که سبک‌های زندگیِ سالمِ فراوانی پیشِ روی‌تان وجود دارد که با انتخاب یکی از آنها می‌توانید احتمالِ مواجهه با چنین مشکلی را کاهش دهید. در کنارِ رژیم غذاییِ سالم و ورزشِ منظم، زندگی کردن در کنار یک حیوان خانگی می‌تواند به سلامتیِ قلب‌تان کمک کند.

بر اساس گزارش‌ موسسه‌ی ملی بهداشت امریکا، کارآزمایی‌های بالینیِ فراوانی که بر روی افراد مختلف انجام شده‌اند نشان می‌دهند کسانی که از حیوان نگهداری می‌کنند سطح فشار خون و کلسترول– دو عاملِ اصلیِ سکته‌ی قلبی – پایین‌تری دارند. کنترل وزن و مزایای فعالیت‌های بدنی که در بخشِ بالا به آنها اشاره شد، نیز بر تقویت قلب‌تان تاثیر زیادی دارند.

۳. تاثیر مثبتی بر حساسیت‌های فرزندان‌تان دارد
بسیار خب، وقتی به نگهداری از یک حیوان خانگی فکر می‌کنید، احتمالا در وهله‌ی اول به نظرتان نمی‌رسد که با این کار می‌توانید به کاهش حساسیت‌های فرزندان‌تان نیز کمک کنید. در حقیقت، بسیاری از خانواده‌های امریکایی به دلیل حساسیت فرزندان‌شان باید با حسرتِ داشتنِ حیوان‌های خانگی کنار بیایند. این در حالی است که، پژوهش‌گرانِ دانشگاه ویسکانسین – مدیسون در یافته‌اند نگهداری از حیوان خانگی به صورت واقعی می‌تواند از ابتدا احتمال بروز حساسیت‌ها را کاهش دهد.

بر اساس این پژوهش که نتایج‌اش در مجله‌ی حساسیت و ایمن‌شناسیِ بالینی منتشر شد، دانشمندان معتقدند دلیل اصلیِ این مسئله این است که زندگی در کنار یک حیوان خانگی به صورت همیشگی دستگاه ایمنی کودکان را قوی‌تر می‌کند. البته متاسفانه، این پژوهش روی کودکانی که پیش از ورود حیوان خانگی به خانه‌شان از حساسیت رنج می‌برده‌اند، انجام نشده است.

۴. احتمال افسردگی را در خود کاهش می‌دهید
آیا سعی دارید اندوه و افسردگی را از خود دور کنید؟ خرید یا نگهداری از یک حیوان خانگی کمک شایانی به جلوگیری یا دوری از افسردگی می‌کند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا پژوهش‌های مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که میان نگهداری از حیوان خانگی و کاهش افسردگی رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. اول این که، حیوان‌های خانگی می‌توانند زندگی‌تان را پر از عشق و انگیزه کنند. روابط اجتماعی‌تان را بهبود می‌بخشند و کمک‌تان می‌کنند دوستان جدید پیدا کنید (مثلا هنگام قدم زدن با سگ‌تان یا شرکت در مراکز تربیت حیوانات) و اجازه نمی‌دهند احساس تنهایی و انزوا کنید. آنها هم‌چنین نیاز انسان را به برقراری ارتباط عاطفی از طریق لمس کردن، ارضا می‌کنند. به همین دلیل حیوان درمانی یا درمان به کمک حیوانات در مکان‌هایی نظیر بیمارستان‌ها یا خانه‌های سالمندان بسیار محبوب است.

بنابراین اگر همیشه این احساس را داشتید حیوان خانگی‌تان یکی از بخش‌های مهمِ زندگی‌تان است – کاملا حق با شما بوده است! حیوانات نه تنها به زندگی‌تان شادی و لذت می‌دهند، بلکه باعث می‌شوند عمر طولانی و بهتر داشته باشید.  

ترجمه:تحریریه نشریه بازده_امیررضا مصطفایی
منبع: لایف‌هک
نویسنده: برایان وو
//بازده//

  • ۱۹ فروردین ۱۳۹۵
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×