۵ درس بزرگ از تلگرام که کاربرانش را شگفت‌زده کرد

۵ درس بزرگ از تلگرام که کاربرانش را شگفت‌زده کرد

شرف الشمس

۵ درس بزرگ از تلگرام که کاربرانش را شگفت‌زده کرد

تلگرام با رشد عجیب و سریعی میان کاربران ایرانی جای خود را باز کرده است. در این نوشتار ۵ درس بزرگ از تلگرام را بیان می کنیم که موجب … …

۵ درس بزرگ از تلگرام که کاربرانش را شگفت‌زده کرد

تلگرام با رشد عجیب و سریعی میان کاربران ایرانی جای خود را باز کرده است. در این نوشتار ۵ درس بزرگ از تلگرام را بیان می کنیم که موجب شگفتی کاربرانش شد و محبوبیت این نرم افزار پیام رسان روسی را هر روز بیشتر کرد.

۵ درس بزرگ از تلگرام که کاربرانش را شگفت‌زده کرد

۱- تلگرام از یک شبکه ارتباطی تا یک شبکه اجتماعی؛ تغییر نرم ماهیت

در نسخه‌های اخیر تلگرام شاهد تغییر ماهیت این شبکه ارتباطی هستیم. تغییری نرم و هوشمندانه. آنچنان که کاربردهای این نرم‌افزار به مرور وسیع‌تر و فراتر از یک نرم‌افزار پیام‌رسان می‌شود. کم کم شاهد آن هستیم که با افزودن امکانات جدید در نسخه‌های جدید، با زیرکی هرچه تمام‌تر این شبکه ارتباطی به یک شبکه اجتماعی تبدیل می‌شود.

این تغییرات آهسته و تدریجی به گونه‌ای رقم می‌خورد که کاربران این اپلیکیشن نیز این تغییرات را همراهی می‌کنند. توسعه پایدار، مستمر و تدریجی رازِ همراه کردن کاربران و مشتریان حتی در صورت تغییر ماهیت محصول است. چرا که کاربران نیز به‌تدریج نیازهای جدید خود را کشف می‌کنند و در بزنگاهِ احساس نیاز به خدمت جدید، پاسخی از سرویس‌دهنده دریافت می‌کنند که این بسیار مطلوب است و به محبوبیت محصول کمک می‌کند. کاری که به خوبی تیم پروژه تلگرام از عهده آن برآمده‌اند.این درس بزرگ از تلگرام واقعا عالی است.

۲- کارآفرینی اجتماعی در تلگرام

نکته جالب‌تر اینجاست که این تغییر و تحولات تدریجی، با استفاده از برنامه‌نویسان علاقمند در سرتاسر دنیا و به صورت کاملا داوطلبانه رخ می‌دهد. تلگرام با استفاده بجا از مفهوم کارآفرینی اجتماعی و با به‌کارگیری هوشمندانه تخصص‌های اجتماع مورد نظرش، محصول خود را تکمیل می‌کند. این مفهوم در تکمیل و تکثیرِ یکباره استیکرهای تلگرام بیشتر مشهود است.

ایجاد پلتفرم ربات‌ها که به سادگی برای برنامه‌نویسان، فعالان و علاقمندان حوزه آی‌تی قابل به‌کارگیری و توسعه است، شاید بهترین راهکار برای رسیدن به هدف باشد. استفاده از ظرفیت و استعداد برنامه‌نویسان، گرافیست‌ها و دیگر تخصص‌ها در سرتاسر دنیا، تنها با ایجاد بستری هوشمندانه.

شاید این بزرگ‌ترین درسی باشد که استارتاپ‌های ایرانی باید از تیم تلگرام بگیرند.

۳- تعیین گام‌ها و تولید محصول اولیه

از دیگر درس‌هایی که می‌شود از پیشرفت قدم به قدم ولی پیوسته تلگرام گرفت، فازبندی مناسب و توسعه گام به گام محصول است. یکسال پیش تلگرام یک نرم‌افزار پیام‌رسان خوب با امکانات قابل قبول بود. ولی در آینده نزدیک شاهد تحولات بنیادین در ماهیت و کاربردهای این شبکه خواهیم بود.

و همگان تایید می‌کنند که تلگرام در هر مرحله کاربردی که ادعا می‌کرد را خوب انجام می‌داد. خیلی بعید است که بدون برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری بلندمدت و تعیین مایل‌استون ها، مدیران محصول تلگرام این موفقیت‌ها را به‌دست آورده باشند.

همیشه سنگ‌های بزرگ نشانه نزدن است اما با برداشتن و پرتاب سنگ‌های کوچک‌تر آمادگی‌مان برای سنگ‌های بزرگ‌تر بیشتر می‌شود. بازخوردها و تجربه‌هایی به‌دست خواهیم آورد که در تکمیل محصول نهایی به کمک‌مان خواهد آمد. چه اصراری است که از همان ابتدا کامل‌ترین محصول تولید شود؟

۴- بسترهای آزاد و محک ظرفیت‌ها

از دیگر درس‌هایی که از پروژه تلگرام می‌توان گرفت؛ ظرفیت‌های متفاوتی است که خود را در بسترهای آزاد و البته پنهان نشان می‌دهد، تولید و انتشار استیکرهای غیراخلاقی شاهد این مدعاست.

با عمومی و در دسترس بودن APIهای تلگرام، برای برنامه‌نویسان بستر بسیارخوبی برای توسعه ایجاد شده است اما در مقابل ربات‌های آزاردهنده‌ای هم ظهور خواهند کرد که علاوه بر برهم زدن نظم گروه‌ها، حریم خصوصی افراد را دچار خدشه خواهند کرد.

شاید در بسیاری از کشورها صاحبان استارتاپ‌ها به کاربران کاملا اطمینان می‌کنند ولی شاید برای ایران این هنوز زود باشد. کما اینکه زمزمه‌هایی مبنی بر فیلتر شدن این اپلیکیشن در ایران به گوش می‌رسد یا در بعضی مواقع اختلال‌هایی در اتصال به شبکه دیده می‌شود!

۵- ازدواج هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء

انقلاب بات‌ها در تلگرام، نوید رشد و دستیابی زودهنگام بشر به اتصال هوشمندانه اشیاء به اینترنت را می‌دهد. هرچند هنوز کامندها (دستورها) بسیار محدود هستند اما دیری نمی‌پاید که خیلی از کاربردها به سادگی در دسترس اشیاء قرار می‌گیرند.

هرچند در مقابل این پیشرفت‌ها، نظارت‌های بشر وستانه برای جهت‌دهی رشد این فناوری‌ها ضروری‌تر به نظر می‌آید ولی دانشمندان انسان‌گرا بسیار خوشبین به عاقبت رشد هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء هستند. این واقعه به زودی رخ خواهد داد؛ امیدوارم مواجهه انفعالی با تحولات فناوری دوباره کشتی چوبی‌مان را توفان‌زده نکند!

به نظر شما دیگر درس بزرگ از تلگرام چه می تواند باشد؟

  • ۲۷ آذر ۱۳۹۵
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×