۵ چیز برای ارتقاء به ویندوز ۱۰ که باید به خاطر داشته باشید

۵ چیز برای ارتقاء به ویندوز ۱۰ که باید به خاطر داشته باشید

شرف الشمس

۵ چیز برای ارتقاء به ویندوز ۱۰ که باید به خاطر داشته باشید

۵ چیز برای ارتقاء به ویندوز ۱۰ که باید به خاطر داشته باشید اگر پیام هشداری از مایکروسافت دریافت کردید که رایانه‌ی شما سزاوار ارتقاء به ویندوز ۱۰ … …

۵ چیز برای ارتقاء به ویندوز ۱۰ که باید به خاطر داشته باشید

۵ چیز برای ارتقاء به ویندوز ۱۰ که باید به خاطر داشته باشید

اگر پیام هشداری از مایکروسافت دریافت کردید که رایانه‌ی شما سزاوار ارتقاء به ویندوز ۱۰ است، خجالتی نباشید. این ویندوز، سریع است، رابط کاربری هوشمندی دارد، و بسیاری چیزهای خوب دیگر نیز برای شما دارد. من قبلاً یک نوت‌بوک را ارتقاء داده‌ام و در فرآیند این کار چیزهایی را آموخته‌ام. در این جا ۵ نکته آورده‌ام که لازم است به خاطر بسپارید.

۵ چیز برای ارتقاء به ویندوز ۱۰ که باید به خاطر داشته باشید

۱.به خودتان وقت بدهید تا آن را نصب کنید

همواره نصب هر نسخه‌ی جدید ویندوز وقت‌گیر است. ولی حالا شما این کار وقت‌گیر را با نیاز به بارگذاری(دانلود) این نرم‌افزار، که تقریباً در حدود ۳ گیگابایت است، ترکیب کنید. اگر سرعت اینترنت شما کلاً نوسان شدیدی دارد، باید زمان بارگذاری را به نصب و راه‌اندازی واقعی اضافه کنید. مطمئن شوید خاموش کردن دستگاه‌تان را از حالت خودکار خارج کرده‌اید، چون در این صورت رایانه‌تان در وسط بارگذاری ویندوز ۱۰ به خواب نمی‌رود. این کار را با رفتن به گزینه‌ی Hardware and Sound در کنترل پنل و انتخاب گزینه‌ی Power Options و سپس تنظیم “Put the Computer to sleep” روی وضعیت “Never” (هرگز) انجام دهید. به علاوه حتماً مطمئن شوید لپ تاپ، نوت بوک، یا تبلت‌تان به برق وصل باشد.

۲.یک فلش مموری بگیرید

همیشه برای هر رایانه‌ای پیش می‌آید که بعضی چیزها درست انجام نشود، و وقتی این اتفاق افتاد، خوب است بدانید چه‌طور می‌توانید دستگاه‌تان را به حالت اولیه برگردانید و سیستم را دوباره بازنصب کنید یا حتی اگر رایانه‌تان مشکل دارد و درست کار نمی‌کند ویندوز را راه‌اندازی کنید. مشکل این است که ارتقاء به ویندوز ۱۰ با یک دیسک صورت نمی‌گیرد.

شما ممکن است ترجیح بدهید حتی رایانه‌ی جدید که با ویندوز۸.۱ خریده‌اید نیاز به ارتقاء دارد، معنی‌اش این است که پارتیشن بازیافت سیستم که در دستگاه‌تان نصب است دیگر سیستم عامل جدید نیست. بنابراین شما نیاز دارید خودتان کپی پشتیبان جدید از ویندوز ۱۰ را تهیه کنید. در نوار ابزار جست‌وجو (search) عبارت “recovery drive” را البته بدون علائم نقل قول تایپ کنید. با این کار ابزار Create a Recovery Drive در کنترل پنل نشان داده می‌شود. شما به یک فلش مموری با حداقل ۱۶ گیگابایت ظرفیت و نیز حذف هر چیز دیگری روی آن نیاز دارید. پس یک فلش مموری را برای ویندوز ۱۰ خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

۳.ببینید چه چیز دیگر را قبل از ویندوز باید ارتقاء دهید

این درس را وقتی آموختم که سعی می‌کردم از آنتن وای فای خارجی خودم مرسوم به براکستندر استفاده کنم. شما ممکن است نرم‌افزار یا درایوهای سخت‌افزاری داشته باشید که با ویندوز ۱۰ سازگار نباشد. ببینید چیزی دارید که بتوانید یا باید قبل از نصب سیستم عامل جدید به روزرسانی کنید، در غیر این صورت ممکن است در وضعیتی قرار بگیرید که یک تغییر سطحی ناگهانی دسترسی به یک افزار را که به استفاده از آن عادت کرده‌اید مشکل یا منع می‌کند.

۴.به خودتان وقت بدهید از آن استفاده کنید

ویندوزهای ۸ و ۸.۱ به خاطر تغییرات در رابط کاربری مردم را کلافه کردند. پس از این همه سال این حقیقت که بیشتر کاربران به دکمه‌ی Start متکی هستند اصلاً عجیب نیست بنابراین برگرداندن دکمه‌ی Start و حسی از روش قدیمی در ویندوز ۱۰ یک گام مثبت و خوب است. ولی ویندوز ۱۰ اصلاً شبیه ویندوز ۷ یا ویستا یا اکس پی کار نمی‌کند، تا این‌جا که من دیده‌ام تفاوت‌هایی وجود دارد – که اغلب خوب است. به جای این‌که همه‌ی دستگاه‌های‌تان را ارتقاء دهید، با یکی شروع کنید و با تغییرات آشنا شوید.

۵.از رابط کاربری جدیدتان لذت ببرید

روی دکمه‌ی Start کلیک راست کنید، خواهید دید به سرعت به مجموعه‌ای عظیم از گزینه‌ها شامل روش سریع راه‌اندازی Task Master، Device Manager، Network Connections، یا شماری از انتخاب‌های دیگر دسترسی دارید که قبلاً لازم بود برای هر کدام چند کلیک بزنید. اگر می‌خواهید برنامه‌ای را پیدا کنید نام‌اش را در نوار جست‌وجو روی Taskbar تایپ کنید. می‌توانید با کلیک راست روی یک برنامه آن را به منوی Start یا Taskbar الصاق کنید (انتخاب‌ها بسیار متنوع هستند).

روی شمایل notification”نکته خوان” که در سمت راست سیستم روی نوار پایین صفحه‌ی نمایش است کلیک کنید. در آن‌جا نه تنها پیام‌های سیستم را دریافت می‌کنید، بلکه به Action Center دسترسی‌دارید که شما را به آسانی به شماری از گزینه‌ها می‌رساند.

آها، داشت یادم می‌رفت. و وقتی روی‌ Start کلیک می‌کنید، روی شمایل Get Started نیز کلیک کنید. در آن‌جا ویدئویی را خواهید دید که بعضی از جنبه‌ها و ویژگی‌های جدید را معرفی می‌کند.

  • ۳۱ مرداد ۱۳۹۴
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
سرکتاب

×