“ناندرولون” در بدنسازی و عوارض آن

“ناندرولون” در بدنسازی و عوارض آن

شرف الشمس

“ناندرولون” در بدنسازی و عوارض آن

از جمله کاربردهای “ناندرولون” می توان به استفاده از آن برای درمان سرطان سینه و درمان روندهای متابولیک اشاره کرد.

“ناندرولون” در بدنسازی و عوارض آن

عوارض ناندرولون در بدنسازی

 
انگلیسی :  Nandrolone
 
رده درمانی :استروئید آنابولیک
 
اشکال دارویی :آمپول

موارد مصرف ناندرولون

ناندرولون برای درمان استئوپروز دوران یائسگی و نیز آنمی آپلاستیک، درمان روندهای کاتابولیک و سرطان پستان بکار می رود.
 
میزان مصرف
 
ساخت بافت :
 
بالغین:تزریق عضلانی 100ـ50 mg هر 3 تا 4 هفته (دکانوات).
کودکان 13ـ2 سال:تزریق عضلانی 50ـ25 mg هر 3 تا 4 هفته (دکانوات).
 
بیماری شدید / کم خونی های مقاوم:
 
بالغین:تزریق عضلانی 200ـ100 mg هر هفته (دکانوات).
 
سرطان پستان:
 
بالغین:تزریق عضلانی 100ـ50 mg هر هفته (فن پروپیونات).
 
ناندرلون در بدنسازی

عوارض ناندرولن

 
موارد منع مصرف:
 
بیماری کلیوی شدید، بیماری قلبی شدید، حساسیت مفرط، حاملگی (در گروه X قرار دارد)، شیردهی، خونریزی غیرطبیعی ژنیتال، مردان مبتلا به سرطان پستان و پروستات.
 
مکانیسم اثر ناندرولون
 
دارو با افزایش ساخت پروتئین و تحریک اشتها، افزایش تولید اریتروپوئیتین و احتمالاً اثر مستقیم بر مغز استخوان، افزایش میزان هموگلوبین و گلبول های قرمز خون اثرات فارماکولوژیک خود را اعمال می نمایند.
 
فارماکوکینتیک ناندرولون
 
دفع دارو کلیوی بوده و مقدار کمی نیز از مدفوع دفع می شود.
 
‏موارد منع استعمال طبی نادرولون:
 
1-سرطان پیشرفته پستان در مردان وزنان
2-اختلالات و بیماری های کبدی
3-سرطان پروستات
4-بالا بودن سطح کلسیم خون
5-نفروز
 
هشدار ها و احتیاط ها:
 
نارسایی های قلبی – عروقی ، نارسایی کلیوی ، بیماری کبدی ، در بیمارانی سرطانی که تحت مداوا می باشند . بیمارانی میگرنی و دیابتی
 
مصرف این دارو برای افراد مبتلا به بیماری های زیر توصیه نمی گردد:
 • بیماری کلیوی
 • بیماری قلبی
 • دیابت
 • صرع
 • میگرن
 • سرطان پروستات
 • سرطان پستان
 • اختلالات کبد
 • پورفیری
 • نفروز
 • افزایش کلسیم خون
 • افراد مبتلا به فشار خون
آمپول ناندرولون دکانوات چیست؟
 
آمپول ناندرولون دکانوات (Nandrolone Decanoate) برای درمان استئوپروز دوران یائسگی و نیز آنمی آپلاستیک، درمان روندهای کاتابولیک و سرطان پستان به کار می رود. این دارو با افزایش ساخت پروتئین و تحریک اشتها، افزایش تولید اریتروپوئیتین و احتمالا اثر مستقیم بر مغز استخوان، افزایش میزان هموگلوبین و گلبول های قرمز خون اثرات فارماکولوژیک خود را اعمال می نمایند.
ناندرولون دکانوات در کبد متابولیزه و از طریق ادرار دفع می شود.
 
موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:
 
موارد مصرف ناندرلون دکانوات
 
 • درمان سرطان سینه
 • درمان استئوپروز دوران یائسگی
 • آنمی آپلاستیک
 • کمک به عضله سازی در بدنسازان
 • درمان پوکی استخوان
 • افزایش گلبول های قرمز خون
 • تحریک اشتها

عوارض ناندرلون دکانوات

 
آکنه، احتباس سدیم به همراه خیز، بروز صفات جنسی مردانه مانند تغییر صدا ( گاهی غیر قابل برگشت)، فقدان قاعدگی، مهار اسپرماتوژنز، انسداد اپی فیز قبل از بلوغ، آزمون های غیر طبیعی عملکردی کبدی، بلوغ زودرس مردان و تومورهای کبدی
 
تداخل دارویی ناندرلون دکانوات
 
داروهای ضد انعقادی از نوع وارفارین، داروهای کنترل دیابت
 

ناندرلون دربدنسازی

ناندرلون یا همان دکادرابولین یکی از دارو هایی است که به وفور در بین بدنسازان استفاده می شود و نمونه های ایرانی این دارو نیز در داروخانه ها قابل خرید می باشد در زیر به شناخت ناندرلون یا همان دکا درابولین می پردازیم .
دکادرابولین یک استروئید روغنی تزریقی است و محبوب ترین و پر کاربرد ترین داروی استرئیدی در بین ورزش کاران می باشد .دکا دارای خاصیت آنابولیک بالا و خاصیت استروژنی بسیار کم می باشد و حجم بسیار خوبی بعد از یک دوره نصیب ورزشکار می شود .همچنین بسیار کم دچار عوارض آندروژنی و سمی شدن کبد و همچنین باعث بر هم خوردن تعادل هورمونی در بدن می شود . دکا حتی در دوز های بالا هرگز مانند تستسترون با عوارض استروژنی بالا عمل نمی کند اگر چه سرعت و قدرت اثر دکا در مقابل تستسترون کحمتر می باشد . دکا هم در دوره های حجم و هم در دوره های خشک کردن مورد استفاده قرار می گیرد . دکا یک داروی خوب برای هر دوره ای می باشد و برای بتدیان نیز توصیه آن بهتر از سایر داروها با عوارض جانبی نسبتا بالا می باشد .
 
مبتدی ها بهتر است فقط و فقط از این دارو استفاده کنند نه اوکسی و دیانابول و یا هر استروئید دیگری . حتی زنان ورزش کار هم می توانند از دکا در دوز های حداکثر تا 50 میلی گرم در هفته استفاده کنند.
در پزشکی برای کاهش ذعف بدنی در دوران پیری و عدم توازن نیتروژن و کلسیم در بدن که در نتیجه درمان های طولانی با کورتیکواستروئیدها می باشد و همچنین در نارسایی اورمی که در اثر افزایش اوره در خون که ناشی از از بین رفتن تعادل نیتروژن در خون است استفاده می گردد .
 
همچنین در ورزشکاران برای بهبود جراحت مفاصل و تاندوم و همچنین جراحات سوختگی استفاده می شود .گاهی در میان ورزشکاران دردهایی در ناحیه شانه و آرنج و زانو طی مصرف دکادرابولین دیده می شود که ناشی ز کم شدن کورتیزول در طی دوره می باشد .
 
دکا با مهار گوناگون ترین اثر مستقیم روی بیضه ها داشته و باعث تحلیل بیضه ها در دراز مدت می شود .از این رو زدن hcg و سایر آنتی استروژن ها برای کم کردن خواص استروژنی هر چند اندک دکا مفید است .
گفتن این نکته الزامی است که دکا بعد از 18 ماه یعنی 1 سال و نیم باز هم در تست های دوپینگ قابل کشف است پس ریسک مثبت شدن تست دوپینگ با مصرف این دارو بیشتر از سایر استروئید هاست .
همچنین این دارو حدود 2 هفته در خون به صورت فعال باقی می ماند و معمولا در ورزشکاران در دوز های 200 تا 400 میلی گرم در هفته استفاده می شود و کمترین عارضه مصرف در دوز 200 میلی گرم گزارش شده است .به خاطر داشته باشید دکا را با تمام استروئید ها هم در دوران حجم و هم در دوران رژیم میتوان استفاده کرد .
 
همچنین توصیه می شود در طی مصرف دکا حداقل 2 لیوان شیر ویا قرص های کلسیم برای جلوگیری از پوکی استخوان در دراز مدت استفاده کنید زیرا دکا باعث بر هم خوردن توازن کلسیم بدن می شود .
دوره دکا با دیانابول یکی از مشهور ترین دوره ها برای افزایش حجم عضلانی می باشد .
 
اما مصرف دکا با سوستانون و یا اومنادرن باعث افزایش قدرت می شود .
دکا با وینسترول واکس اندرلون نیز در دوران رژیم استفاده می شود .
 
یک دوره برای حجم :
 
دکا 200 تا 400 میلیگرم در هفته + دیانابول 15-40 میلیگرم در روز
 
یک دوره برای قدرت :
 
دکا 400 میلیگرم در هفته +دیانابول 70 میلیگرم در روز + سوستانون 500 میلیگرم در هفته
 
یک دوره در زمان رژیم برای حفظ عضلات بدن :
 
دکا 200 میلیگرم در هفته + وینسترول دپوت 150 میلیگرم در هفته
 
دکا آرام آرام طی 3 روز از تزریق وارد خون شده و تا حدود 17 روز در خون فعالیت می کند ولی ترکیب دارو که غیر فعال شده تا حدود یک سال و نیم در تست های دوپینگ قابل مشاهده است .
بهترین دوز این دارو با عوارض جانبی کم برابر 2 میلی گرم برابر هر پوند از وزن بدن می باشد البته باید حواستان باشد که مقدار فوق از 500 میلی گرم تجاوز نکند .
هر پند معادل 454 گرم می باشد .
 
برای مثال یک فرد 85 کیلویی باید روزانه 374 میلی گرم از این دارو استفاده کند و این حد اکثر دوز برای این فرد می باشد .
دوز مصرفی مخصوص حرفه ای ها :200-600 میلی گرم در هفته
مدت زمان ماندگاری در تست های کنترل دوپینگ :18 ماه
 

تزریق ناندرلون

ناحیه تزریق
 
بهترین ناحیه یک چهارم بالائی بیرونی باسن ( عضله مدیوس گلوتئوس ) است . ] 7 الی 8 سانتی متر دور تر از قسمت استخوانی در مرکز باسن [ - ناحیه داخلی ران عمدتا برای نوزادن و کودکان به کار می رود و به غیر از باسن تزریق عضلانی در هیچ ناحیه دیگری به دلیل تجمع اعصاب و رگهای خونی توصیه نمی شود گرچه تزریق در بازوها و عضله پکتورال (سینه ) بسیار شایع است.
 
سرنگ
 
انتخاب سرنگ صحیح هم با توجه به اینکه اغلب استروئیدها محلول در روغن هستند بسیار نکته مهمی است . حجم سرنگ حداقل 3 سی سی مورد نیاز است و شماره سوزن 23 یا 22 بهترین حالت است . سرسوزن با شماره کمتر ضخیم تر می شود و برعکس به عنوان مثال سرنگ های انسولین سرنگهای 1 cc با سوزنهای خیلی نازک 25 و 27 هستند که اصلا مناسب نیست .
 
شماره های مختلف سر سوزنها کد رنگی متفاوت دارند و سر سوزن 22 مشکی و 23 آبی است سایر رنگها – 18 صورتی – 19 کرم – 20 زرد – 21 سبز – 25 نارنجی است. این رنگها در همه جای دنیا یکسان است .
 
نحوه تزریق
 
چند مرحله برای یک تزریق ایمن باید در نظر گرفته شود قبل از همه چیز دو پنبه الکی آماده کنید یکی برای استریل کردن محل تزریق و دومی تمیز کردن قسمت بالائی ویال (شیشه آمپول) که جدا می شود بعد از باز کردن سرنگ حدود 2 cc هوا را داخل سرنگ بکشید و آنرا داخل ویال خالی کنید ( اینکار موجب تسهیل کشیدن آمپولهای روغنی به سرنگ می شود) کشیدن مایع داخل آمپول را به اندازه یک جهارم تا نیم سی سی بیشتر از مقدار دارو و از روی نشانگر روی سرنگ انجام دهید . چند ضربه با انگشت بزنید تا حبابهای هوا بالا بیاید و یک چهارم تا نیم سی سی اضافی را داخل شیشه آمپول خالی کنید و سوزن را درآورید مجدد سرنگ را بالا بگیرید و چند ضربه بزنید که مابقی هوا بالا بیاید یک سوزن نو به سرنگ وصل کنید ( استفاده از دو سوزن در یک تزریق برای این است که هنگام کشیدن دارو به سرنگ و تماس به شیشه سوزن قدری کند شده و به تیزی یک سوزن نو نیست – به عبارت دیگر با باسن خود مهربان باشید ) .
 
خیلی مهم است سوزنی که برای تزریق استفاده خواهد شد نباید با هیچ سطحی و انگشتان شما تماس داشته باشد ویا با الکل تمیز شود حالا یکبار دیگر محل تزریق را با پنبه الکل تمیز کنید و سرنگ را بالا بگیرید و با فشار مختصر به پیستون آن حبابهای هوا باقی مانده را خالی کنید تا یک قطره کوچک روغن از سر سوزن بیرون بزند اجازه دهید پائین بلغزد و سوزن را روغن کاری کنید.
 
حال سرنگ را مثل یک دارت در دستتان بگیرید و با دست دیگر پوست محل تزریق را کشیده و نگه دارید و سوزن را عمیق فرو کنید و کمی پیستون سرنگ را بیرون بکشید تا مطمئن شوید که سوزن به رگ خونی نرسیده و خون وارد سرنگ نشود بعد به آهستگی مایع را تزریق کنید سوزن را سریع بیرون بکشید و با یک پنبه الکلی دیگر محل را به آرامی فشار داده و ماساژ دهید ( فقط محل تزریق ! ماساژ کل ناحیه نیاز نیست ) تخلیه سریع سرنگ موجب درد هنگام تزریق و روزهای آینده می شود .
 
ناندرولن در بدنسازی

ناندرولن در بدنسازی

تداخل اثر با سایر داروها:
 
ناندرولون دکانوات باعث افزایش اثربسیاری ازداروهامی شود ودرنتیجه سمیت ناشی ازآنها راافزایش می دهد.این داروهاشامل انواع آنتی بیوتیک ها-سیکلوسپورین-لووتیروکسین وداروهای ضدانعقادمانندوارفارین می باشند.همچنین مقاومت به اثر بلاک کننده های عصبی عضلانی نیز گزارش شده است.

‏عوارض ناندرولون

عوارض دو داروی فوق در مردان شامل افزایش نعوط،بزرگ شدن پرستات و کم شدن تعداد اسپرم و در زنان باعث بروز علائم مردانگی می گردد.به علت احتمال بسته شدن زودرس اپیفیز استخوانها،موجب اختلال در رشد و نمو به خصوص کودکان می گردد.کامل شدن ایفیزها ممکن است سریعتر از رشد قد در کودکان صورت گیرد و این اثر امکان دارد تا شش ماه پس از قطع مصرف دارو ادامه داشته باشد.بروز عوارض در مردان وزنان با قطع دارو قابل برگشت است.
 
نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید
 
مصرف ناندرلون در زنان باردار ممنوع است و در صورت مصرف منجر به نقص عضو جنینی می گردد.
 
مصرف این دارو در دوران شیردهی توصیه نمی گردد.
 
برای دستیابی به حداکثر تاثیر این دارو مصرف آهن کافی ضروری است. همچنین اگر به همراه این دارو ویتامین ب کمپلکس مصرف شود اثرات و نتیجه بهتری خواهد داشت.
پس از تزریق این دارو مدت زمان خاصی طول می کشد تا دارو در خون به حداکثر غلظت خود برسد.
طول درمان به پاسخ بیمار و وقوع واکنش های ناخواسته بستگی دارد.

دارو های هم گروه ناندرولون

 • Danazol
 • Fluoxymesterone
 • Methyltestosterone
 • Oxandrolone
 • Testosterone
 • Oxymetholone
چگونگی نگهداری:
 
دارو در زیر 30 درجه سانتیگراد دور از نور و درون جعبه نگهداری و از یخ زدگی محافظت شود .
-دارو دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

ناندرولون ، ناندرولون در بدنسازی و عوارض آن

 • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×