13 درس زندگی که قبل از 15 سالگی دخترتان باید به او بیاموزید

خوددوستی و چیزهای دیگر: 13 درس زندگی که قبل از 15 سالگیِ دخترتان باید به او بیاموزید

شرف الشمس

خوددوستی و چیزهای دیگر: 13 درس زندگی که قبل از 15 سالگیِ دخترتان باید به او بیاموزید

در این سنین صحبت در مورد مسائل جنسی یا جذابیت ها و زیبایی های جسمی زود نیست. در اینجا ۱۳ درس زندگی که باید پیش از ۱۵ سالگی دخترتان به او بیاموزید را گرد آورده ایم.

خوددوستی و چیزهای دیگر: 13 درس زندگی که قبل از 15 سالگیِ دخترتان باید به او بیاموزید

نوجوانی یکی از پرچالش ترین دوره های زندگیِ فرزند شماست. گذر از دوره کودکی، تغییرات جسمی و هورمونی، و غلیان احساسات مسلّما راحت نیست.

سختیِ این دوره بخصوص برای دختران نوجوان که عزت نفس و هویتشان به تصویر ظاهری آن ها بستگی دارد، بیشتر است. آن هم در دنیای پرتنش امروز که بر محور شبکه های اجتماعی می چرخد و نوجوانان، خود افراد تاثیرگذار و مشهور و سلبریتی های اینستاگرام مورد علاقه شان را انتخاب و دنبال می کنند.

در دوران پیش از نوجوانی، اثرپذیری راحت تر صورت می گیرد و وظیفه والدین ، آموزش و حمایت از فرزندان است. مثلا در این سنین صحبت در مورد مسائل جنسی یا جذابیت ها و زیبایی های جسمی زود نیست. در اینجا ۱۳ درس زندگی که باید پیش از ۱۵ سالگی دخترتان به او بیاموزید را گرد آورده ایم.  

با کوچکترین چیزها شاد باش

با کوچکترین چیزها شاد باش

بیشتر خواستن و دنبال چیزهای مارکدار بودن جزو ذات انسان است. اما همچنان که بزرگتر می شویم می فهمیم که این، کالاهای مارکدار نیستند که ما را معرفی می کنند؛ بلکه اخلاق و شخصیت ماست که معرف ماست.

اول به خودت توجه کن

اول به خودت توجه کن

به او بگویید که تا خودش را دوست نداشته باشد نمی تواند روی دوست داشتن کس دیگری حساب کند. او برای آموختن اعتماد به نفس، شخصیت و یافتن چیزهایی که دوستشان دارد یا ندارد، راه درازی در پیش دارد. یادتان نرود که حتما در مورد مسائل جنسی با او صحبت کنید و آموزش مسائل جنسی به کودکان را جدی بگیرید.. در واقع در این سن حتما لازم است به او بگویید که داشتن دوستی از جنس مخالف کار درستی است، چون همه دارند. برای اینکه او را از دل شکستگی و مادر شدن در سن پایین نجات دهید تا دیر نشده با او صحبت کنید.

درددل کن

درد دل کن

به او بگویید که همیشه کنارش هستید و می تواند به نصیحتهای تان اعتماد کند. در هر شرایطی از او حمایت کنید و بر سرش داد نزنید، چون احساساتش را جریحه دار می کنید.

خودت را با هیچ کس مقایسه نکن

خودت را با هیچ کس مقایسه نکن

حتما شنیده اید که بعضی ها می گویند فرزندتان را با دوستان نزدیک یا بچه های فامیل مقایسه کنید تا یاد بگیرد مثل آن ها باشد. شاید گاهی وقت ها این کار موثر باشد اما اکثر اوقات نتیجه عکس دارد. او شبیه دوستش یا دخترعمویش نیست، او خودش است. مهم این است که دخترتان از آینده ای که برای ساختن آن تلاش می کند خوشحال باشد.

قیافه ظاهری مهم نیست

قیافه ظاهری مهم نیست

شاید ظاهر خوب، پسرها را جذب کند، باعث شود راحت تر کار پیدا کنی یا دوستان بیشتری را دورت جمع کند؛ اما اگر اخلاق و شخصیت خوبی نداشته باشی دیگر قیافه ظاهری به درد نمی خورد، چون همه از تو فراری می شوند. 

بدنت را دوست داشته باش

بدنت را دوست داشته باش

شکی نیست که کلیشه های بدنی از مهمترین مشکلاتی است که با آن روبرو هستیم. باید در عین حال که برجستگی های بدن را حفظ می کنیم همچنان لاغر بمانیم. به او یاد بدهید که ما بازیگران نمایش نیستیم و بدن او فقط متعلق به خودش است. یکی از راه هایی که می تواند بدنش را سالم نگه دارد ورزش است. فعالیت فیزیکی به او این فرصت را می دهد که بجای ظاهرِ تنها، به بدنش استقامت و قدرت بدهد. 

آرایش ضروری نیست

آرایش ضروری نیست

به او بیاموزید جوش ها و لکه های صورتش، بخشی از بلوغ و نشانه بزرگ شدن است. تا وقتی به اندازه کافی بزرگ نشده او را به استفاده از لوازم آرایشی تشویق نکنید و لوازم خودتان را نیز دور از دسترس او قرار دهید. بسیار دیده شده که دختران نوجوان با دیدن آرایش کردن مادرشان این کار را یاد می گیرند. به او بگویید با استفاده از لوازم آرایش، فقط پوستش را بدتر و جوش ها را بیشتر می کند؛ چون آن را مستقیما در معرض مواد سمی شیمیایی قرار می دهد.

مهربان و دلسوز باش

مهربان و دلسوز باش

هر روز مهربان بودن را تمرین کن. با حیوانات و انسان ها و گیاهان وقت بگذران. حتی کوچکترین حرکات مثل نوازش یک گربه ولگرد، دادن صندلی به افراد مسن و آب دادن به گیاهان باید مورد تحسین قرار گیرد. با این کار دخترتان تشویق می شود کارهای خوبِ بیشتری بکند و آدم بهتری باشد. 

شکست، طبیعی است

شکست، طبیعی است

موفق نشدن در امتحان یا عدم راه یابی به تیم مدرسه، همگی بخشی از فراز و فرودهای زندگی هستند. به او بگویید که این، طبیعی است و برای همه پیش می آید. تجربه این شکست ها او را قوی تر می کند و برای اتفاقات بعدی زندگی آماده می سازد.

از دوستان بد دوری کن

از دوستان بد دوری کن

دوستان واقعی، حس خوبی به تو می دهند، ظاهر خوبی دارند و تو را قوی تر می کنند؛ حتی گاهی تو را به چالش می کشند. اگر هیچ کدام از موارد بالا را نداشته باشند دیگر با آن ها رفاقت نکن. شاید به خاطر سن و سال دخترتان و علاقه به داشتن دوستان زیاد که دوستش داشته باشند و به او حس خوبی بدهند، نتوانید به صراحت این مطلب را به او بگویید. ولی اگر این دوستان، واقعی نباشند دوران رفاقت آن ها زیاد طول نمی کشد. دخترتان در لحظه زندگی می کند. چیزی که واقعا در زندگی به آن نیاز دارد داشتنِ چند دوست واقعی است.

تعداد فالوور مهم نیست

تعداد فالوور مهم نیست

حالا که شبکه های اجتماعی بخشی از زندگی نوجوانان شده، باید همیشه مواظب بود که به چه سایت هایی سر می زنند یا چه کسانی را فالو می کنند و فالوورهای آن ها چه کسانی هستند. به دخترتان بگویید تعداد فالوور مهم نیست، به هر حال بیشترِ آنها غریبه هایی هستند که فقط عکس های او را می بینند. به شدت او را درباره آسیب های وابستگی به شبکه های اجتماعی آگاه کنید.

موهایت را دوست داشته باش

موهایت را دوست داشته باش

منظور از موها فقط موی سر نیست؛ شامل همه موهای بدن می شود. داشتن موی زیاد تو را شبیه مردان نمی کند. بهتر است با همه تصویرهای کلیشه ای که مردان از زنان ساخته اند بجنگی. بهتر است او را کاملا با علل پرمویی در زنان و روش های درمان آن آشنا کنید.

نگران بزرگ شدنت نباش

نگران بزرگ شدنت نباش

در این دوره از زندگی، مهمترین چیز شاد بودن و خوش گذراندن است. لازم نیست دخترتان وانمود کند شاد نیست یا شبیه بزرگترها لباس بپوشد. به او بگویید نوجوانی فقط یک بار در زندگی اتفاق میفتد و اگر او این فرصت را از دست بدهد هرگز نمی تواند دوباره آن را بدست بیاورد. 
 

  • ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×