13 راه ساده برای کنار گذاشتن غم و دوباره شاد شدن (+ویدئو با زیرنویس فارسی)

13 راه ساده برای کنار گذاشتن غم و دوباره شاد شدن(+ویدئو با زیرنویس فارسی)

13 راه ساده برای کنار گذاشتن غم و دوباره شاد شدن(+ویدئو با زیرنویس فارسی)

شما احساس باخت می کنید و در تلاشید به آن چیزی که می خواهید برسید اما اکنون فقط می خواهید شاد باشید. شاید به نظر سخت برسد اما اینطور نیست و شما با کارهای کوچک هم می توانید شاد شوید

13 راه ساده برای کنار گذاشتن غم و دوباره شاد شدن(+ویدئو با زیرنویس فارسی)

۱۳ راه ساده برای کنار گذاشتن غم و دوباره شاد شدن

وقتی با دقت بیشتری به زندگی تان نگاه می کنید شاید به این فکر کنید که نمی دانید چرا در چنین جایگاهی هستید. ممکن است احساس غم و اندوه کنید از اینکه سن تان بالا رفته و به چیزهایی که می خواستید نرسیدید. شاید بیندیشید که زندگی خیلی سخت تر از آن چیزی بود که انتظار داشتید و صرفا توانستید فقط روزها را از پی هم سپری کنید. 

شما احساس باخت می کنید و در تلاشید به آن چیزی که می خواهید برسید اما اکنون فقط می خواهید شاد باشید. شاید به نظر سخت برسد اما اینطور نیست و شما با کارهای کوچک هم می توانید شاد شوید. در این مطلب ۱۳ روش ساده را به شما پیشنهاد خواهیم داد که آزمایش شده اند و می توانید از طریق این راه ها غم و اندوه را کنار بگذارید و دوباره شاد شوید. 

۱. چه معنایی را به ارمغان می آورید؟

ما همگی احساس خستگی و کم آوردن را در زندگی تجربه کرده ایم و اینکه نمی دانستیم حال باید چه کنیم تا از مخمصه فعلی نجات یابیم. شاید بارها به جای تلاش برای کشف سوالات سخت و پیچیده ای همچون "هدف من در زندگی چیست؟" تنها کاری که کرده اید این باشد که تلویزیون را روشن کرده تا با تماشای برنامه مورد علاقه تان روز را بگذرانید.

به قول ویکتور فرانک "هنگامی که فرد نمی تواند معنای عمیق یک حس را درک کند، خود را با لذت برانگیخته می کند." 

به همین خاطر است که بسیاری از افراد ثروتمند ناراحتی را تجربه می کنند با اینکه غرق در احترام و ثروت و شهرت هستند و این فقط یک دلیل بزرگ دارد: ناخودآگاه ما در نهایت احساس پوچی و بی معنایی می کند. 

آنچه اکنون باید انجام دهید:

کار بر روی پروژه ای که نیاز به مهارت و توانایی شما دارد را آغاز کنید. به دنبال خلق چیزی مهم در کارتان باشید و به کسی که به شما نیاز دارد کمک کنید. 

خود را به طور کامل در تجربه خود غوطه ور کنید و آن را با کسانی که دوست دارید و به شیوه های معتبر و قابل پیگیری به اشتراک بگذارید. 

دیدگاه رستگاری نسبت به درد و رنج خود را تغییر دهید. معنی در زندگی ما زمانی اتفاق می افتد که چشم انداز خود در مورد مشکلات مان را تغییر دهیم به گونه ای که زندگی مان را بهبود بخشد. 

۲. گزینه های انتخابی تان را کاهش دهید.

مسائل زیادی هستند که ما را ناراحت می کنند و به گمراهی می کشند تا ما را از تصمیمات مان منحرف سازند. گزینه های پیش رویتان را به دقت بررسی کنید و به توصیه هایی که شنیده اید توجه نمایید. وقتی انتخاب های زیادی برایتان وجود دارد شما اغلب دچار استرس می شوید و تصمیم گیری برایتان دشوار می شود. وقتی چند روز هم طول بکشد، خستگی هم مزید بر علت می شود. 

مهمترین کارهایی که می توانید به طور موثر برای افزایش سطح شادی خود انجام دهید این است که میزان تصمیم های غیر ضروری روزانه تان را کاهش دهید. 

آنچه اکنون باید انجام دهید:

در روز مهم ترین تصمیمات تان را که در ذهن تان تازه هستند انتخاب کنید. 

سعی کنید قبل از هر کاری که می خواهید انجام دهید از شب قبل برنامه ریزی کنید. 

وعده های غذایی مفید میل کنید. 

اگر می خواهید تصمیم بگیرید اما گرسنه هستید، ابتدا غذا میل کنید. 

هنگامی که انتخاب های زیادی دارید، سعی کنید آنها را محدود کنید تا چند گزینه بیشتر نداشته باشید. 

موارد زیر را برای داشتن زندگی راحت تر انجام دهید:

تنظیمات خودکار را بر روی همه صورت حساب هایتان فعال کنید.

از نرم افزارهای رایگان استفاده کنید.

از حراجی ها خرید کنید و سعی کنید از حراجی های بزرگ در ایمیل تان باخبر باشید. 

اگر بودجه تان اجازه می دهد، برای خود یک دستیار استخدام کنید یا کارهایی را به شرکت های معتبر محول نمایید. 

۳. فضاهایی امن برای پیدا کردن خود بیابید و احساس شرم نکنید.

ما به طور گسترده با پیام هایی روبرو می شویم که به ما می گویند چگونه فکر کنیم، چگونه عمل کنیم و چگونه موفق باشیم. یک فرد معمولی روزانه با کلی پیام و آگهی مواجه می شود که بیشتر آنها بی معنی هستند. تمام این وعده های دروغینی که هر روز به ما داده می شوند باعث می شوند که ما خودمان را به گونه ای طراحی کنیم که از نظر دیگران خوب به نظر برسیم اما این بحث غم انگیزیست زیرا ما احساس می کنیم که متعلق به آن نیستیم. 

۱۳ راه ساده برای کنار گذاشتن غم و دوباره شاد شدن

وقتی که ما خودمان را دوست نداشته باشیم و درک نکنیم که وقعا چه کسی هستیم، هیچ راهی برای خوشبختی وجود ندارد. اینکه در مدرسه با طعنه های دوستان بزرگ شدیم، اینکه سعی کردیم انتظارات والدین مان را برآورده کنیم یا اینکه توسط یک همکار به شدت مورد بازخواست قرار بگیریم، باعث می شوند ما احساس شرم کنیم و احساس واقعی مان را پنهان کنیم بنابراین ماسکی به صورت می زنیم تا خود را به عنوان شخصی دیگر معرفی کنیم. 

یادگیری شجاعت برای حفظ اعتماد به نفس، خود یکی از کلیدهای خوشبختی در طولانی مدت است. 

لحظات آسیب پذیری زمانی بیشتر سراغ ما می آیند که احساس شرم می کنیم. وقتی شما یاد بگیرید چگونه با احساس شرم خود کنار بیایید قادر خواهید بود تا از راهی سالم آن را بهبود ببخشید. 

آنچه اکنون باید انجام دهید:

هر روز صبح به آینه نگاه کنید و با خود بگویید "من کامل نیستم اما این عیبی ندارد."

هنگامی که احساس شرم دارید با خودتان صحبت کنید درست مانند اینکه با یک دوست صحبت می کنید یا اینکه به کسی که به او اعتماد دارید داستان خود را بگویید.

۴. کنجکاوی تان را به سوی رشد شخصی سوق دهید.

بعضی از بزرگترین چیزهایی که الان در زندگی ما حضور دارند مدیون لحظه ای کنجکاوی هستند. افرادی مانند استیو جابز، ادیسون و هنری فورد نیز نوآوری ها و محصولات شان را به سبب کنجکاوی هایشان به دست آورده اند. 

رضایت از کنجکاوی ها می تواند دوپامین در مغز شما ترشح کند و این همان دلیلیست که ما دوست داریم فیلم ها را تا پایان تماشا کنیم. شما می خواهید بدانید در نهایت چه اتفاقی می افتد و این کنجکاوی می تواند دوپامین را منتشر کند. همین امر در مورد بررسی رسانه های اجتماعی و ایمیل های ما نیز صدق می کند. 

درحالیکه این نوع شادی ها موقت هستند، نوعی کنجکاوی وجود دارد که به شما شادی پایدارتری می بخشد که به آن کاوش کنجکاوی می گویند. با کاوش کنجکاوی زندگی ما نامطمئن می شود و تبدیل به یک تلاش لذت بخش برای کشف، یادگیری و رشد خواهد شد. با استفاده از کنجکاوی شما می توانید دانش بیشتری بیابید و دیدگاه های جدیدتری به دست آورید تا زندگی لذت بخشی را تجربه کنید. 

آنچه اکنون باید انجام دهید:

سعی کنید جزئیات زندگی روزمره خود را نادیده نگیرید. 

هنگام صحبت کردن با مردم سعی کنید بدون آنکه آنان را قضاوت کنید واکنش نشان دهید. 

اجازه دهید اتفاقات تازه روی دهند و از کنترل کردن همه چیز خودداری کنید. 

توجهتان را به کوچکترین مناظر، صداها و رایحه هایی که در اطراف تان هست جلب نمایید. 

۵. با کمک به دیگران به خودتان کمک کنید. 

خوشبخت ترین افراد، کسانی هستند که تاثیر مثبتی بر دیگران می گذارند. وجود هر فرد فقط برای خود، کاملا بی معنیست. شما می توانید رضایت بیشتری را به دست آورید زمانی که احساس کنید اهداف بیشتری در زندگی دارید و زندگی تان به چیزی بیشتر از خودتان مربوط است.

هر فردی چیزی دارد که می تواند به جهان کمک کند. قسمت سختش آن است که پیدا کنید آن چیز چیست. شواهد نشان می دهند که شما وقتی چیزی را به دیگران یاد می دهید، راه قدرتمندی و شادی را می یابید. اگر این کار به شیوه ای درست انجام شود، می توانید احساس خوبی داشته باشید و خلق و خوی شما را تغییر می دهد. 

کریستوفر مک دانلدز می گوید: خوشبختی تنها زمانی واقعیست که به اشتراک گذاشته شود. 

آنچه اکنون باید انجام دهید:

سعی کنید به کسی یا کسانی کمک کنید با هر مهارتی که دارید. 

۶. از منطقه امن خود خارج شوید تا ذهن تان را دوباره بسازید. 

احتمالا شما به دلایلی معمولی ناراحت هستید. اگر بی حوصله و کسل هستید جای نگرانی نیست فقط باید کمی تلاش کنید. ممکن است از کار خود متنفر باشید اما از اینکه بیکار شوید نگران هستید اما به یاد داشته باشید که فقط خودتان می توانید به خود کمک کنید. اگرچه ممکن است که خارج شدن از منطقه راحتی کمی ترسناک باشد اما گاهی اوقات نتیجه خوبی در بر دارد. 

دانشمندان می گویند اگر فرد به اندازه کافی از منطقه خود بیرون رود، ترشح اندروفین در مغزش افزایش می یابد که موجب احساس شادی می شود. 

۱۳ راه ساده برای کنار گذاشتن غم و دوباره شاد شدن

آنچه اکنون باید انجام دهید:

تجربیات بیشتری در زندگی خود ایجاد کنید. به یک هدف بزرگ در زندگی تان فکر کنید که همیشه دوست داشتید آن را انجام دهید سپس موقعیتی را ایجاد کنید که شما را از منطقه امن تان خارج کند. سفر می تواند تجربیات جدید و مفیدی به شما اضافه کند. شما چه به یک کشور خارجی سفر کنید، چه به سفر داخلی بروید و چه حتی به یک رستوران جدید بروید می توانید تجربیات جدیدی کشف کنید. 

۷. روی مادیات سرمایه گذاری نکنید.

شاید بارها اسباب بازی و یا تکنولوژی جدیدی خریده باشید اما پس از مدتی از آن خسته شده باشید. برخی از اجسام می توانند خوشحالی موقتی را به ارمغان بیاورند که پس از مدتی تنها به عنوان یک خاطره خوشایند از آنها یاد خواهید کرد. درحالیکه مالکیت دارایی های مادی می تواند خوب باشد اما هرگز نمی تواند به بخشی از شما تبدیل شود و مانند تجربیات زندگی شما بخشی از شما باشند. به همین دلیل است که شما باید در کسب تجربیات به جای چیزهای دیگر سرمایه گذاری کنید.

دن گیلبرت می گوید: برخی از ما معتقدیم خرید ماشین جدید بهتر است زیرا می تواند زمان زیادی برایمان باقی بماند اما در واقع این بدترین چیز ممکن است زیرا این امر به شما ناامیدی خواهد داد اما یک سفر به اروپا تا ابد در ذهن تان باقی می ماند و در حافظه تان به خوبی ماندگار می شود و با یادآوری اش هم خوشحال می شوید. 

آنچه اکنون باید انجام دهید:

به جای آنکه پول خود را صرف خرید و مادیات کنید، چیزی را که همیشه می خواستید به دست آورید. 

در یک کلاس ثبت نام کنید تا مهارتی یاد بگیرید. 

سفری به جایی بروید که همیشه دوست داشتید.

بلیط برای رفتن به نمایشگاهی که دوست دارید بخرید. 

۸. به طور منظم مدیتیشن کنید.

مدیتیشن یا مراقبه های ذهنی به طور منظم تاثیر زیادی دارد. این کار باعث می شود افکار مریض و کثیف از ذهن تان خارج شود و باعث شادی تان می شود. مدیتیشن مزایای بسیاری دارد که در این مطلب نمی گنجد اما از انجام آن غافل نشوید. 

آنچه اکنون باید انجام دهید:

اگر امکانش را دارید در کلاس های آموزشی مدیتیشن ثبت نام کنید و اگر ندارید اپلیکیشن های مربوطه را دانلود کنید و تنها ۱۰ دقیقه در روز برای مدیتیشن وقت بگذارید.

اگر ۱۰دقیقه وقت ندارید، زندگی هم ندارید.

۹. نگرش خود را نسبت به قدردانی تغییر دهید.

مطالعه ای در یک مجله منتشر شد که از ۲۱۹ نفر مشارکت کننده خواستند طی یک دوره سه هفته ای، نامه های قدردانی بنویسند. نتایج نشان داد که نوشتن قدردانی توانست میزان شادکامی و رضایت را در افراد افزایش دهد و باعث کاهش افسردگی شود. 

مغز شما نمی تواند همزمان بر روی چیزهای مثبت و منفی تمرکز کند. از این جهت تمرین قدردانی می تواند به شما کمک کند تمرکزتان از ناراحتی در مورد چیزهایی که در زندگی تان ندارید را به دلخوشی برای چیزهایی که دارید تغییر دهید. 

هنگامی که شما برای روی دادن اتفاقی از خدا تشکر می کنید، تولید دوپامین و سروتونین افزایش می یابد که ضد افسردگیست. بنابراین شما می توانید از قدردانی به عنوان یک داروی ضد افسردگی طبیعی یاد کنید. 

آنچه اکنون باید انجام دهید:

خود را عادت دهید که در روز به خاطر سه چیز سپاسگذاری کنید. 

به طور منظم کارتی به عنوان تشکر برای کسی که کاری برای شما انجام داده بفرستید. 

برای مکالمات روزمره به جای تمرکز بر موضوعات منفی، درباره مسائلی که به آنها مفتخر هستید صحبت کنید. 

۱۰. عادت های بهتری برای خود ایجاد کنید. 

یکی از بزرگترین تفاوت ها بین افراد خوشحال و ناراحت، عادت های روزانه آنهاست. حقیقت این است که ترک عادت های قدیمی بسیار دشوار به نظر می رسد و این یک واقعیت است. 

به عنوان مثال داشتن استرس می تواند موجب شود که شما به کشیدن سیگار عادت کنید. کلید موفقیت این است که شما عادت های خوب را جایگزین عادت های بد کنید. به طور مثال به جای اینکه سیگار بکشید، به پیاده روی بروید یا مدیتیشن کنید تا از استرس رهایی یابید. 

۱۳ راه ساده برای کنار گذاشتن غم و دوباره شاد شدن

آنچه اکنون باید انجام دهید:

با خود روراست باشید و عادت های بدتان را پیدا کنید سپس به این فکر کنید که می توانید چه کاری را جایگزین آن عادت های منفی کنید تا زندگی بهتری داشته باشید. 

۱۱. یاد بگیرید همه چیز را مثبت پیشبینی کنید.

چیزهای زیادی در زندگی شما وجود دارند که دلخواه شما نیستند. شما ممکن است همیشه به دنبال خرید یک ماشین گران قیمت بوده باشید و بالاخره موفق شوید آن را خریداری کنید اما روزی خراشی بزرگ روی بدنه ماشین بیفتد و هزینه ای غیر منتظره روی دست تان بگذارد. 

شاید شما همیشه دوست داشتید ازدواج کنید اما اکنون در رابطه ای هستید که چندان خوشایند نیست. 

دن گیلبرت معتقد است: یکی از دلایل نارضایتی ما این است که انواع چیزهایی که ما را خوشحال می کنند را اشتباه پیشبینی کرده ایم. 

اگر می دانستید در آینده چه اتفاقی می افتد، شاید شخص دیگری را برای زندگی مشترک انتخاب می کردید. شاید بخواهید یک وکیل شوید اما نمی دانید در آینده چه چیزی در انتظارتان است. بهترین پیشنهاد این است افرادی را پیدا کنید که جلوتر از شما هستند و راه شما را رفته اند. با مشورت گرفتن از آنها می توانید تا حدی راه پیش رویتان را ببینید. مطالعه هم در این مورد می تواند موثر واقع شود. 

بدین شکل می توانید شانس خود را برای یادگیری چیزهایی امتحان کنید که در آینده باعث شادی تان شود. 

آنچه اکنون باید انجام دهید:

افرادی که شیوه زندگی شما را دارند پیدا کنید. با آنها تماس بگیرید و با هم وقت بگذرانید تا از تجربیات خوب و بدشان بهره مند شوید. 

اگر فرد مورد نظر شما فردی مشهور است که تماس گرفتن و قرار ملاقات گذاشتن با او دشوار است می توانید به پست ها و وبلاگش مراجعه کنید تا پاسخ سوالاتی که می خواهید را به دست آورید. 

۱۲. با خودتان مهربان باشید تا اعتماد به نفس تان تقویت شود. 

معمولا افراد سعی می کنند در صحبت کردن با دیگران دقت کنند تا آنها را از خود نرنجانند. به طور مثال اگر شما یک فرد چاق را ببینید ادب را رعایت می کنید و به او نمی گویید که "تو به طرز وحشتناکی چاق و زشت هستی."

بنابراین سعی کنید با خودتان هم مهربان باشید و خودتان را نرنجانید. دوست داشتن خود با خودخواهی فرق می کند. وقتی به خودتان عشق بورزید، زندگی شادتری هم خواهید داشت. دست از نیش و کنایه زدن به خود بکشید و با ورزش و یادگیری دفاع شخصی از خودتان مراقبت کنید. 

آنچه اکنون باید انجام دهید:

خودتان را به عنوان فرزند خود در نظر بگیرید. 

یوگا و مدیتیشن را فراموش نکنید تا از نظر درونی آرام شوید. 

قبول کنید که هیچکس در این دنیا کامل نیستید و خود را همانگونه که هستید بپذیرید. 

اگر نیاز به یک راهنما دارید حتما از یک روان درمانگر مشاوره بگیرید. 

۱۳. به خودتان وقتی برای غم و اندوه بدهید.

اغلب اوقات مردم سعی می کنند از احساسات منفی اجتناب کنند زیرا آنها از درد و غم و ناامیدی می ترسند اما این را بدانید که تا وقتی اشک نریزید نمی توانید احساساتی که درون شما هستند را بپذیرید. 

هنگامی که سعی می کنید غم و اندوه را با رفتارهای منفی مانند اعتیاد به مواد مخدر، نوشیدن الکل و خودپرستی بروز دهید، همه چیز بدتر می شود. هنگامی که رفتارهای منفی را انجام می دهید باعث می شوید که رفتارهای مثبت هم خنثی شوند. سعی کنید تمام احساسات تان چه مثبت و چه منفی را درک کنید زیرا برای سلامتی بسیار مهم است. 

اما اگر خود را در غم و اندوه فرو ببرید و غرق آن شوید، مساله خوبی نیست. شما برای ادامه زندگی نیاز دارید که عشق را تجربه کنید، شکست را تجربه کنید و درد و رنج را نیز تجربه کنید تا بتوانید تصمیمات پخته ای در زندگی اتخاذ کنید. 
آنچه اکنون باید انجام دهید:

عادت کنید احساسات خود را شناسایی کنید. به عنوان مثال وقتی احساس غم و اندوه می کنید، به سادگی به خود بگویید "این غم است." وقتی احساسات تان را می پذیرید می توانید به راحتی آنها را تحت کنترل خود درآورید. 

دفعه بعد که احساس غم و اندوه می کنید اجازه ندهید که ترس باعث شود از آن جلوگیری کنید. اجازه دهید ناراحتی و غم از شما بیرون بریزد تا دوباره احساس شادی کنید. 

مترجم : پردیس کیانی

  • ۲۱ آبان ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×