15 نشانه خود شیفتگی و نحوه برخورد با آن

15 نشانه خود شیفتگی و نحوه برخورد با آن

15 نشانه خود شیفتگی و نحوه برخورد با آن

خود شیفتگی یک اختلال است که اگر کنترل نشود تبدیل به نوعی اعتیاد خفیف می شود

15 نشانه خود شیفتگی و نحوه برخورد با آن

خود شیفتگی می تواند هر رابطه ای را خراب کند و اگر با یک فرد خود شیفته در رابطه هستید راهی سخت و طولانی در پیش دارید. چه رابطه شما رابطه شغلی باشد، چه دوستی و چه یک رابطه عاطفی باشد، برای افراد خود شیفته هیچ فرقی نمی کند. خود شیفتگی یک اختلال است که اگر کنترل نشود تبدیل به نوعی اعتیاد خفیف می شود. 

علائم خود شیفتگی

این اختلال می تواند بسیار شدید باشد. اگر می خواهید بدانید خودتان دچار آن هستید یا اطرافیان تان با این اختلال دست به گریبانند می توانید نشانه های زیر را بخوانید و آنها را با رفتار خود یا دیگران تطبیق دهید. 

۱. آنها همیشه درباره خودشان حرف می زنند

افراد خود شیفته همیشه دوست دارند درباره خودشان صحبت کنند و به نوعی اختلال گوش دادن دارند. وقتی با یک فرد خود شیفته صحبت می کنید متوجه می شوید که دوست ندارد گوش دهد و بیشتر تمایل دارد درباره خود سخن بگوید. آنها اعتیاد به گفتگو دارند و مدام مکالمه را تحت کنترل خود در می آورند. 

یک فرد خود شیفته ممکن است درباره آب و هوا با شما صحبت کند اما در واقع این شروعی برای مکالمه ایست که درباره خودش باشد. همچنین آنها علاقه زیادی به قطع مکالمه و تغییر موضوع دارند. در نهایت یک فرد خود شیفته هنگامی که شما سعی دارید صحبت کنید از کوره در می رود. آنها معتقدند همیشه حق با خودشان است حتی اگر حرفشان غیر منطقی باشد. 

۲. آنها کنترل و قدرت می خواهند و دوست دارند مدیریت کنند

خود شیفتگی اغلب این افراد را در موقعیت مدیریت و رهبری قرار می دهد زیرا به نظر می رسد که اعتماد به نفس بالایی دارند. اما پیش از آنکه به رئیس یا مدیرتان برچسب بزنید حسابی دقت کنید زیرا شایستگی و توانایی مدیریت لزوما نشانه خود شیفتگی نیست. مهارت های یک رهبر سیاستمدار اغلب به عنوان خود شیفتگی به نظر می رسد اما واقعیت هم این است که اغلب سیاستمداران بیشتر از دیگران در معرض خود شیفتگی قرار دارند. 

برای مشخص کردن اینکه آیا مدیر شما یک فرد خود شیفته است یا خیر بهتر است به دنبال رفتارهای آشکار کنترل کننده و بیانیه هایش باشید. 

۳. آنها همیشه در حال سخنرانی های بزرگ هستند

افراد خود شیفته از اظهارات شان برای جلب توجه، کسب اعتماد و گرفتن تحسین دیگران استفاده می کنند. یک فرد خود شیفته هیچوقت به دنبال یادگیری نیست زیرا اعتقاد دارد که موفق ترین فرد روی زمین است و سزاوار بهترین چیزهاست. آنها در سخنانشان همیشه این برتری را عنوان می کنند. 

آنها اظهارات عجیبی را بیان می کنند و معتقدند که بهترین هستند. آنها ممکن است از یک فرد مشهور نام ببرند و خود را با او مقایسه کنند و یا ادعا کنند که ارتباط شخصی با او دارند. همچنین آنها توهماتی چون حاکمیت دنیا و طبیعت را نیز دارا هستند. 

۵. آنها از روی شما تقلب می کنند

افراد خود شیفته تمایل دارند که تقلب کنند زیرا در برخورد با دیگران از بهره برداری از افراد دیگر لذت می برند. همچنین فریب دادن دیگران به افراد خود شیفته حسی از اعتماد به نفس می بخشد. 

همچنین آنها علاقه زیادی به حاکمیت جنسی دارند. در مطالعه ای که بر روی 123 زوج انجام شد دریافتند شرکایی که بیشترین میزان تقلب را داشتند بالاترین سطح حاکمیت جنسی را نیز دارا بودند. این مساله شامل استثمار جنسی، داشتن حقوق جنسی، عدم همبستگی جنسی و توهم مهارت جنسی میشد. 

۴. آنها شما را تحت کنترل می گیرند تا زمانی که چیزی که می خواهند را به دست آورند

دو نوع خود شیفته وجود دارد:

یکی خودخواه و جذاب که تا کنون مورد بحث قرار گرفت و نوع دیگر به نظر می رسد آسیب پذیر، حساس، مضطرب و بدون اعتماد به نفس است اما در واقع فانتزی های غریزی را در اختیار دارد و از آسیب پذیری اش برای بهره برداری از دیگران استفاده می کند. 

هر دو نوع خود شیفته در واقع تمایل به سوء استفاده از دیگران دارند که این کار را با دستکاری احساسات خود انجام می دهند. یک خود شیفته افسونگر شما را جذب خود خواهد کرد تا زمانی که آنچه را که می خواهد دریافت کند. هر دو نوع خود شیفته می توانند از شما سوء استفاده احساسی، جنسی، اجتماعی، مالی و غیره کنند و مراقب باشید زیرا اگر آنها گزینه دیگری هم داشته باشند به محض اینکه حس کنند شما بی دست و پا هستید، باز هم شما را برای فریب دادن انتخاب می کنند. 

۶. آنها زیادی قسم می خورند و کلام جنسی بی پروایی دارند

خود شیفتگی بسیار متضاد است. آنها زبانی صریح در شوخی های جنسی دارند و از اینکه دیگران را دچار شوک کنند و بدین طریق جلب توجه نمایند لذت می برند. آنها همچنین به طور مرتب قسم می خورند. وقتی که با شما درگیر می شوند از حرکات اغراق شده ای استفاده می کنند. وقتی در مخمصه ای می افتند ممکن است هر چیزی بگویند تا فقط قدرت را حفظ کنند. 

۷. آنها دائما با شما بحث می کنند

افراد خود شیفته خیال می کنند که همیشه حق با آنهاست. همانطور که رابطه شما با یک فرد خود شیفته پیشرفت می کند، پرده حیا میان شما از بین می رود و هر آنچه که نمی خواهید بشنوید را به شما می گوید سپس استدلال هایش مکرر و شدیدتر می شود. این استدلال ها اغلب درست نیست زیرا یک فرد خود شیفته اصلا منطق ندارد و تا زمانی که به اهدافش برسد به این کار ادامه می دهد. 

۸. آنها مدام وارد رابطه و بلافاصله از آن خارج می شوند

روانشناسان می گویند روابط اینگونه افراد معمولا در چهار ماه حسابی اوج می گیرد و بعد هم فروکش می کند. کسانی که با افراد خود شیفته در ارتباط هستند معمولا چهار ماه اول رابطه شان را بسیار پرشور توصیف می کنند و پس از آن همه چیز کاهش می یابد. این نشان دهنده گرایش اینگونه افراد به سوء استفاده احساسی از دیگران است. پس از گذشت چهار ماه آنها به حاکمیت و کنترل، استثمار و کمال گرایی گرایش پیدا می کنند و پایان رابطه سر می رسد. 

۹. آنها به ظاهر توجه زیادی دارند

خود شیفته ها اغلب لباس های گران قیمتی به تن می کنند و ظاهر شسته رفته ای دارند و اگر خانم باشند زیاد آرایش می کنند زیرا نیاز به آماده سازی دارند. افراد خود شیفته معمولا دیگران را از لحاظ فیزیک و ظاهر قضاوت می کنند و اگر مرد باشند حتما به سمت زنانی که ظاهر زیبایی دارند جذب می شوند. 

مردان خود شیفته بیشتر وقت خود را صرف عضلانی کردن بدن شان می کنند و زنان خود شیفته وقت شان را صرف آراستن خود می کنند. این ویژگی، ماهیت روابط عاشقانه کوتاه مدت شان را توجیه می کند. در مورد آنها جذابیت فوری و فراوانی وجود دارد اما از لحاظ احساسی بسیار ناامیده کننده هستند. 

علائم خودشیفتگی

۱۰. هنگام بروز عواطف، موضوع بحث را عوض می کنند

افراد خود شیفته به خصوص آنها که با شما غریبه هستند اصلا دوست ندارند احساسات شان را با شما در میان بگذارند زیرا این امر آنها را در موقعیت آسیب پذیری قرار می دهد و در برابر شما احساس ضعف می کنند. اگر یک فرد خود شیفته احساساتش را عیان کند ناامید کننده است. آنها از احساسات شان تنها برای نزدیک شدن به شما استفاده می کنند. احساساتی که آنها از خود بروز می دهند اغلب نمی تواند نزدیک به احساسات واقعی خودشان باشد. 

۱۱. وقتی شما صحبت می کنید چشمان شان سرد و بی حالت است

ممکن است به نظر برسد که آنها به حرف های شما گوش می دهند اما اگر به چشمان شان دقت کنید خواهید فهمید که اینطور نیست. هنگامی که شما درباره تجارب خود و یا هر چیزی در مورد خودتان سخن می گویید آنها از شما فاصله می گیرند و شما متوجه خواهید شد. افراد خود شیفته سرد و بی حالت هستند زیرا واقعا به شما گوش نمی دهند. آنها در واقع به آنچه می خواهند خودشان بگویند فکر می کنند. آنها خیال می کنند با گوش دادن به شما تحت کنترل شما هستند. 

۱۲. آنها رقبای بدی هستند

هیچکس باختن را دوست ندارد اما اگر یک فرد خود شیفته ببازد، نمی تواند با بازنده بودن کنار بیاید و آن را بپذیرد. شما تفاوت میان یک انگیزه رقابتی و رقابت با یک فرد خود شیفته را می دانید. افراد خود شیفته فقط می خواهند بازی را ببرند و برایشان مهم نیست که چه قدر خود و دیگران را در این راه آزار می دهند. جالب است که آنها با ناراحتی رقابت می کنند و نتیجه برایشان مهم نیست. آنها برای سلطه بیشتر رقابت می کنند و اهمیتی به سرگرمی نمی دهند. 

۱۳. آنها دوست دارند از مرزها عبور کنند و قوانین را بشکنند

این نشانه خاصی از خود شیفتگی است. آنها مرزهای شما را می شکنند و از خط قرمزهایتان عبور می کنند. کافیست شما از آنها درخواستی داشته باشید تا با کمال میل آنها را زیر پا بگذارند. ممکن است از آنها بخواهید وقتی خارج از شهر هستید مهمانی برگزار نکنند و یا به موهایتان دست نزنند. آنها حتی ممکن است در روابط جنسی هم کاملا بی پروا عمل کنند و رفتاری انجام دهند که به عنوان آزار و اذیت شناخته شود. آنها همچنین به دنبال هنجارشکنی های اجتماعی و قوانین عمومی هستند زیرا همه چیز را مثل یک بازی می بینند. آنها انعام نمی دهند، شب ها چراغ قرمز را رد می کنند و سر به سر افراد معلول می گذارند. این کارها به آنها حسی از برتری و استقلال می بخشد. 

۱۴. آنها کلکسیون و نمادهای زیادی جمع می کنند

آنها علاقه زیادی به جمع کردن کلکسیون از جمله عکس افراد مشهور و نمادهای کشورهای مختلف و غیره دارند. اتومبیل اسپرت قرمز یا آلبالویی، نصب گیتار بر روی دیوار، عکس زنان زیبا و غیره که نشانه های کلیشه ای از افراد خود شیفته هستند اما مراقب شیوه های ظریف تر هم باشید.

۱۵. آنها شخصی کامل در زندگی خود را می پرستند

درست است که آنها خود را به عنوان فرد برتر قبول دارند اما آنان همیشه فردی را برای تحسین پیدا خواهند کرد. افراد خود شیفته در زندگی شان یک الگو دارند و از کودکی می خواهند از او تقلید کنند. کمبود عاطفی در دوران کودکی می تواند منجر به ایجاد خود شیفتگی شود. 

چگونه با افراد خود شیفته در زندگی خود مقابله کنیم؟

با آنها کنار بیایید و سعی کنید با آنها بازی کنید. اگر می توانید با جذابیت و هوش خود این افراد را تغییر دهید یعنی به درستی توانسته اید این بازی را انجام دهید. آرام و محکم باشید. استقلال خود را حفظ کرده و احساسات تان را کنترل کنید. 

سعی کنید به منابع موجود در این زمینه دست پیدا کنید و کتاب های مفید در مورد رابطه با افراد خود شیفته را مطالعه نمایید. 

افراد خود شیفته نیاز به کمک روانشناختی دارند و اگر شما با چنین شخصی در رابطه هستید بهتر است که با هم نزد یک مشاور خبره بروید. 

افراد خود شیفته هم می توانند تغییر کنند اما به شرطی که خود واقعی شان را ببینیم و تنها به ظاهرشان توجه نکنیم. 

مترجم: پردیس کیانی

  • ۲۳ دی ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×