۱۵ عادت ساده علمی که کمک می کند عمر طولانی تری داشته باشید - بخش سوم

۱۵ عادت ساده علمی که کمک می کند عمر طولانی تری داشته باشید

۱۵ عادت ساده علمی که کمک می کند عمر طولانی تری داشته باشید

از متخصصان علم پزشکی پرسیده ایم موثرترین راه برای افزایش طول عمر و سلامتی چیست و چطور می توان از سال های طلایی عمر نهایت لذت را برد.

۱۵ عادت ساده علمی که کمک می کند عمر طولانی تری داشته باشید

همانطور که در دو بخش اول مقاله ۵۰ عادت ساده علمی که کمک می کند عمر طولانی تری داشته باشید تا کنون با ۳۵  مورد از رازهای طول عمر بیشتر آشنا شده اید دربخش پایانی این مقاله شما را با ۱۵ مورد از رازهای طول عمر بیشتر آشنا خواهیم کرد.

حیوان خانگی داشته باشید

حیوان خانگی داشته باشید برای عمر طولانی باید ارتباطات خود را گسترده تر کنیم اما این رابطه لزوما به تنوع انسانی محدود نمی شود. دانشمندان دلیل شادتر بودن کسانی که نگهداری حیوانات خانگی را انجام می دهند کشف کرده اند. مطالعات نشان می دهد تعامل با حیوانات از هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس می کاهد و هورمون اکسی توسین یا حس خوب را زیاد می کند. در نتیجه فشار خون و به دنبال آن خطر بیماری های قلبی عروقی کاهش می یابد. سگ ها، انسان ها را به ورزش تشویق می کنند. انجمن قلب آمریکا با انتشار گزارشی مزایای حیوانات خانگی برای سلامتی را تایید کرد. اما برای استفاده از این مزایا باید حیوانات را دوست داشته باشید. دکتر دوار می گوید اگه از گربه متنفر باشید داشتن آن بر عمر شما تاثیر مثبتی نخواهد داشت و حتی اگر عمر طولانی کنید به دردسر خواهید افتاد!

کلیپ هایی از گربه ببینید

کلیپ هایی از گربه ببینید به گربه ها آلرژی دارید اما همچنان فکر می کنید بامزه هستند؟ پس کلیپ آنها را مشاهده کنید. محبوبیت ویدیوهای مربوط به گربه ها نشان می دهد این مخلوقات بامزه برای بهبود حال افراد مفیدند. تحقیقی در دانشگاه ایندیانا نشان داد مشاهده کلیپ گربه ها به افراد انرژی مثبت بیشتری می دهد و از احساسات منفی مانند اضطراب کم می کند. محققان این پژوهش می گویند این ویدیوها به اندازه داشتن حیوانات خانگی بر سلامت انسان تاثیر مثبت دارند.

داشتن بچه

داشتن بچه شاید فکر کنید بچه ها، موی شما را سفید می کنند اما در واقع داشتن بچه تاثیر مثبتی در مدت عمر شما دارد. تحقیقات اخیر در کشور سوئد نشان داد مردان و زنانی که فرزند دارند بیشتر عمر می کنند و به سن 60 سال می رسند. به علاوه ثابت شد رابطه بین داشتن بچه و عمر طولانی بخصوص برای کسانی که در زمان انجام تحقیق مجرد بودند نیز صدق می کند. در این تحقیق توجیه قویتر بودن این رابطه در مجردها، توجه به حمایت اجتماعی ذکر شده است.

نگهداری از نوه ها

نگهداری از نوه ها نگهداری از نوه هم لذت پدربزرگ و مادربزرگ بودن را به شما می چشاند و هم عمرتان را طولانی تر می کند. مطالعات انجام شده در کشور استرالیا نشان داد افراد بالای 70 سال که گه گاه نوه های خود را تماشا می کنند احتمال بیشتری دارد که تا 10 سال آینده زنده باشند. نیمی از بقیه افرادی که از این نعمت محروم بودند 5 سال پس از شروع تحقیق درگذشتند. داشتن نوه علاوه بر فعالیت فیزیکی، در روابط اجتماعی نیز به شما کمک می کند. دکتر سرانی می گوید کلید زندگی طولانی تر، صرف زمان برای گسترش هر چه بیشتر انواع وابستگی های اجتماعی است. این یعنی وقت گذاشتن برای همسر، فرزندان، نوه ها و دوستان.

کمتر دارو مصرف کنید

کمتر دارو مصرف کنید هیچ کس از رفتن پیش دکتر خوشش نمی آید اما چکاپ کردن و معاینات پیشگیرانه به نسبت سن، جنسیت و سابقه خانوادگی ارزشش را دارد. دکتر جانی می گوید چکاپ منظم با پیدا کردن بیماری های قابل پیشگیری یا اصلاح در مراحل اولیه به طول عمر کمک می کند. اگر فشار خون، دیابت و کلسترول خون از راه تغییر سبک زندگی یا اصلاح آن زودتر تشخیص و درمان شوند می توان در آینده از حمله قلبی و سکته جلوگیری کرد. گرچه برخی تحقیقات، تاثیر مراجعه سالانه به پزشک را بر سلامت مورد سوال قرار داده اند اما حتما باید به توصیه های پیشگیرانه خود توجه کرد.

طبیعت را تجربه کنید

طبیعت را تجربه کنید قدم زدن در پارک حس خوبی به شما منتقل نمی کند؟ مطالعات نشان می دهد قرار گرفتن در معرض طبیعت به سلامت ذهنی کمک می کند و بودن در فضاهای سبز موجب عمر طولانی تر می شود. تحقیقی که در دانشگاه هاروارد انجام شد نشان داد افرادی که در مناطقی با پوشش گیاهی و فضاهای سبز بیشتر زندگی می کنند 12 درصد کمتر در معرض خطر مرگ و میر قرار دارند. محققان بر این باورند که فضای سبز مردم را به بیرون رفتن و ورزش و برقراری ارتباط اجتماعی تشویق می کند. به علاوه گیاهان موجب پاکسازی هوا و کم کردن آلودگی می شوند. همچنین رفتن به جنگل در کاهش استرس، ضربان قلب، فشار خون و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن موثر است.

وزن و اندام متناسب خود را حفظ کنید

وزن و اندام متناسب خود را حفظ کنید اضافه وزن و چاقی با مشکلات سلامتیِ کم کننده طول عمر مثل بیماری قلبی و دیابت رابطه مستقیم دارد. طبق یک پژوهش در اروپا داشتن بدنی به شکل سیب یا وجود چربی اضافه در میانه بدن (بیش از 100 سانت دور کمر در زنان و 120 سانت در مردان) با خطر مرگ و میر در ارتباط است. دکتر تامس می گوید افراد در طولانی مدت خواهان کاستن از خطر مقاومت انسولین هستند. وقتی غذا می خوریم، قند حاصل از غذا جایی در بدن ما ذخیره می شود. ورزش و رژیم غذایی سالم به کم کردن این میزان قند کمک می کند.کلسیم کافی مصرف کنید

کلسیم کافی مصرف کنید همچنان که پیرتر می شویم استخوان های ما نیز شکننده تر می شود و خطر زمین خوردن و شکستن استخوان و در نتیجه خطر بروز سلسله مشکلات مربوط به سلامت مثل عفونت، ناتوانی در ورزش و آسیب های بعدی بالا می رود. با مصرف کلسیم استخوان های خود را سالم نگه دارید و از احتمال کم شدن طول عمر بکاهید. دکتر تامس می گوید کلسیم بخصوص برای سلامت استخوان ها مفید است چون استخوان ها کلسیم مورد نیاز بدن را در خود ذخیره می کنند. من پیش از توصیه به استفاده از مکمل ها به بیماران می گویم رژیم غذایی خود را بررسی کنند و از غذاهای سرشار از کلسیم مثل کنسرو ماهی حاوی استخوان، پنیر، شیر و سایر محصولات لبنی بیشتر استفاده نمایند. سبزیجاتی با برگ های سبز تیره، لوبیا سبز و کلم بروکلی نیز منابع غنی کلسیم هستند. تحقیقات صورت گرفته در کشور سوئد نشان می دهد مقادیر بالای کلسیم از خطر مرگ به هر دلیلی می کاهد.

شکلات تلخ بخورید

شکلات تلخ بخورید رعایت رژیم غذایی برای طول عمر به این معنی نیست که از لذت غذاها محروم بمانید. یکی از خوراکی های خوشمزه که خواص ضد پیری دارد شکلات تلخ است. تحقیقات نشان می دهد شکلات تلخ می تواند از حملات قلبی مرگبار جلوگیری کند. در تحقیق دیگری ثابت شده افرادی که به مدت 12 هفته هر روز نوشیدنی شکلات تلخ داغ مصرف می کردند پوست بهتر و جوان تری داشتند که احتمالا ناشی از اثرات ضدالتهابی شکلات تلخ بوده است. پالینسکی وید می گوید شکلات تلخ با افزایش چربی مفید خون به زیاد شدن سطح کلسترول سالم HDL کمک می کند. میزان بالای این نوع کلسترول نه تنها محافظ قلب است بلکه خطر ابتلا به سرطان را نیز کاهش می دهد. سعی کنید از شکلات هایی با 70 درصد کاکائو استفاده کنید.مدیتیشن یا مراقبه

مدیتیشن یا مراقبه به تازگی علم به فواید گسترش ارتباط بین ذهن و بدن مثل تمرین سنتی مدیتیشن بر سلامتی پی برده است. تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد نشان داد شرکت کنندگان پس از حضور سه ماهه در یک کارگاه مدیتیشن، به میزان 30 درصد آنزیم ضد پیری و آسیب سلولی بیشتری ترشح کردند. مطالعات جدیدتر نیز همین نتایج را نشان داده است. دکتر سپالا می گوید تحقیقات جدید بر مدیتیشن (نوعی تمرین ذهنی انتقال عشق و خیرخواهی به دیگران) نشان داد افرادی که به مدیتیشن می پردازند کمتر دچار پیری سلولی می شوند. دکتر جانی نیز می گوید مدیتیشن تاثیر زیادی بر بهبود توانایی تمرکز مغز دارد.


بیشتر بخوانید :


آواز بخوانید

آواز بخوانید احساس خود را با آواز خواندن بیرون بریزید و بیشتر عمر کنید. پژوهشی بر روی بیماران سرطانی ثابت کرد آواز خواندن به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند. تحقیق دیگری نیز نشان داد ضربان قلب از طریق نفس های عمیق حین آواز خواندن منظم می شود. به علاوه اگر با همراهی دیگران آواز بخوانید مثلا در یک باند یا گروه کر، می توانید از مزیت روابط اجتماعی آن هم بهره مند شوید. تحقیقات انجام گرفته در کشور فنلاند نشان می دهد خواندن در یک گروه کر تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی سالمندان دارد و باعث ایجاد خوش بینی در سطح مطلوب می شود. اگر خواننده خوبی نیستید بدانید که طبق تحقیقات، حتی گوش دادن به موسیقی نیز در کاهش استرس، بهبود عملکردهای شناختی و کاهش ضربان قلب موثر است.

عضو شبکه های اجتماعی شوید

عضو شبکه های اجتماعی شوید گرچه زیاد از مضرات شبکه های اجتماعی شنیده ایم اما طبق تحقیقات، در ارتباط بودن برای عمر طولانی و تندرستی ضروری است. محققان دانشگاه کلرمونت می گویند تعامل در شبکه های اجتماعی موجب افزایش هورمون حس خوب یا همان اکسی توسین می شود. دکتر سرانی می گوید آنلاین بودن و ارتباط در شبکه های اجتماعی تا وقتی که به فعالیت های معنادار و حمایتی بپردازید در افزایش طول عمر شما موثر است.

بخندید

بخندید خنده واقعا بهترین درمان است. علم نیز مانند ادعاهای قدیمی می گوید حس شوخ طبیعی می تواند منجر به عمری طولانی شود. تحقیقات اخیر انجام شده در نروژ نشان داد از میان 53 هزار نفر در یک دوره زمانی 15 ساله، زنانی که در پرسشنامه شناختی از نظر شوخ طبعی رتبه بالاتری گرفته بودند 48 درصد کمتر در معرض خطر مرگ به دلایل مختلف بودند. محققان عقیده دارند خنده عمیق نوعی ورزش است که از سفتی رگ ها کم می کند و به کار قلب کمک می کند. تحقیقات دیگری نشان داد خندیدن میزان قند خون در دیابتی ها را کنترل می کند و به سلول های NK در مبارزه با سرطان کمک می کند. البته خندیدن عامل مهمی در از بین بردن استرس نیز هست.

گل و گیاه بکارید

گل و گیاه بکارید اگر نمی توانید به طبیعت بروید طبیعت را به خانه خود بیاورید و از مزایای گیاهان زنده سبز برای سلامت خود بهره ببرید. پژوهش انجام شده در دانشگاه جورجیا نشان داد 5 گیاه تزئینی خانگی شامل پیچک انگلیسی، گیاهانی با برگ های آب گریز، و سرخس ها باعث کاهش سطح ترکیبات آلی فرار (VOC) در هوای داخل منزل می شوند. بر اساس پژوهش ها، این آلودگی ها ممکن است باعث بروز مشکلاتی از جمله سرطان و اختلالات عصبی شود و سالانه عامل 1.6 میلیون مرگ در دنیاست. پس خانه تان را با گیاهانی که می توانند خطر این بیماری های مرگبار را کم کنند پر کنید.


در این رابطه می توانید این مطالب را مطالعه کنید :


برای خودتان وقت بگذارید

برای خودتان وقت بگذارید صرف زمان برای پرداختن به کارهایی که از آنها لذت می برید یک راهکار ذهنی و بدنی برای کم کردن استرس و هدف دارتر کردن زندگی است. دکتر تامس می گوید یک روز را به خودتان اختصاص دهید و به چشمه آب گرم بروید یا به پرسه زدن در اطراف خانه و انجام کاری بپردازید. با این کار از استرس خود کم می کنید و به عمر خود اضافه می کنید. ممکن است یک نفر با هر شب 30 دقیقه مطالعه این فایده را ببرد و دیگری با رفتن به کلاس یوگا. تماشای تلویزیون به مدت نیم تا یک ساعت نیز به کاستن از استرس روزانه کمک می کند. توصیه می کنم به دنبال کاری بروید که مناسب شما و سلامت کلی شماست.


در صورتی که می خواهید با سایر عادات علمی برای عمر طولانی تر آشنا شوید شما را به مطالعه بخش اول و سوم این مقاله دعوت می کنیم:

  • ۱۱ خرداد ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×