8 مکان آلوده: میکروبی ترین قسمت های خانه کدام اند؟

8 مکان آلوده: میکروبی ترین قسمت های خانه کدام اند؟

شرف الشمس

8 مکان آلوده: میکروبی ترین قسمت های خانه کدام اند؟

بعضی میکروبها مفیدند اما اگر شما و عزیزانتان را در معرض ویروسها و بیماریها قرار دهند خطرناک میشوند. خانه شما با همه زوایا و درزهایش محیط مناسبی برای رشد کپکها، استافیلوکوک ها، مخمرها و باکتریهای کُلی فُرم (روده ای) است.

8 مکان آلوده: میکروبی ترین قسمت های خانه کدام اند؟

برخی قسمتهای خانه از جاهای دیگر میکروبی تر است و باید در تمیز کردن آن دقت بیشتری به خرج داد. ما با دکتر چارلز گربا، میکروبیولوژیست دانشگاه آریزونا که به "دکتر میکروب" معروف است درباره تحقیقات صورت گرفته در مرکز ملی بهداشت (NSF) صحبت کرده ایم. به کمک این تحقیق، شما را با 8  قسمت از میکروبی ترین قسمتهای خانه و چگونگی تمیز کردن و ضدعفونی آنها آشنا خواهیم کرد.

اسفنج ظرفشویی

حتی وسایلی که برای نظافت به کار می روند هم میزبان میکروبها هستند

اسفنج ظرفشویی

دکتر گربا میگوید: "اولین خانه میکروبها اسفنج های ظرفشویی اند که تقریبا همگی محل رشد باکتری ای کولی و 15 درصد محل رشد سالمونلا هستند.  این اسفنج ها معمولا مرطوب اند و باقیمانده غذای روی آنها خوراک باکتریهاست." طبق تحقیقات مرکز ملی بهداشت، 86 درصد حاوی کپک و مخمر، 77 درصد حاوی باکتری روده ای و 18 درصد مملو از استافیلوکوک ها هستند. 
باکتریهای روده ای انواع مختلفی دارند، از جمله سالمونلا و ای کولی که موجب دردهای شکمی، اسهال و استفراغ میشوند. ای کولی در بدترین حالت میتواند موجب التهاب ریه و مشکلات تنفسی نیز بشود. 
با قرار دادن اسفنج در مایکروویو میتوان از تعداد این میکروبها کاست. گربا میگوید: "باکتریهای روی اسفنج در تعداد زیادی تکثیر میشوند و باید هر 5 یا 6 روز یک بار شسته شده و به مدت 30 ثانیه در مایکروویو قرار داده شوند. البته مراقب باشید چون بعد از بیرون آمدن از مایکروویو، داغ اند. یا اینکه میتوانید ظرفهایتان را در ماشین ظرفشویی قرار دهید". دکتر گربا در مورد استفاده از اسفنج مشترک برای کارهای مختلف مثل تمیز کردن آشپزخانه و دستشویی و لباس هشدار میدهد. 

سینک ظرفشویی

باقیمانده مواد غذایی و لکه ها – تعجبی ندارد که سینک ظرفشویی یکی از میکروبی ترین مکانهای خانه است

سینک ظرفشویی

گربا میگوید میکروبهای آشپزخانه از دستشویی هم بیشترند و سینک ظرفشویی دومین مکان میکروبی خانه است. چون جایی است که در آن آلودگی را از مواد خام پاک میکنیم یا ظروف را میشوییم یا قبل از گذاشتن در ماشین ظرفشویی خیس میکنیم. طبق مطالعات انجام شده 45 درصد سینک ها محل باکتریهای روده ای و 27 درصد محل کپکها هستند. 
حداقل یک بار و در حالت ایده آل دو بار در هفته، سینک و اطراف آن را ضدعفونی کنید. لوله های زیرآب هم باید دست کم ماهی یک بار ضدعفونی شوند. اگر از سفیدکننده ها استفاده میکنید حتما پس از شستشو، محل را با آب بشویید.
 
جامسواکی

دور و بر سینک دستشویی هم دست کمی از سینک ظرفشویی ندارد!

جامسواکی

نه! میکروبی ترین جای خانه، دستشویی نیست. هدف میکروبها، جامسواکی است. درواقع گربا عقیده دارد کاسه توالت ممکن است کمترین میزان میکروب را در خود داشته باشد؛ چون بیشتر از قسمتهای دیگرِ خانه تمیز میشود. اما جامسواکی که خیلی نزدیک به توالت است میتواند میزبان ذرات معلق در هوا باشد. 64 درصد جامسواکی ها خانه کپکها، 27 درصد خانه باکتریهای روده ای و 14 درصد خانه استافیلوکوکها هستند. 
اگر از توالت فرنگی استفاده میکنید ابتدا در آن را ببندید و بعد سیفون بکشید. تا جایی که ممکن است جامسواکی را دور از توالت نصب کنید. در صورت امکان هر هفته آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید و حتما هر سه ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید.

حیوانات خانگی

حیوانات خانگی به میکروبی تر کردن خانه کمک می کنند

ظروف غذا و اسباب بازی حیوانات خانگی

خیلی از وسایل مورد استفاده حیوانات خانگی، منبع آلودگی هستند. در حقیقت 45 درصد از ظروف غذای حیوانات محل رشد کپک و مخمرو 18 درصد محل باکتریهای روده ای هستند. اسباب بازیهای این حیوانات نیز 55 درصد میزبان کپک و مخمر و 23 درصد میزبان استافیلوکوک هاست.
هر روز ظرف غذای حیوان خانگی خود را تمیز کنید. مرکز ملی بهداشت پیشنهاد میکند این کار را با مِنوی ضدعفونیِ ماشین ظرفشویی، یا آب و صابون (در شستشوی دستی) انجام دهید. اگر آنها را دستی میشویید هفته ای یک بار به مدت 10 دقیقه در سفیدکننده قرار دهید. اسباب بازیهای سخت را با آب و صابون بشویید، سپس آبکشی و ضدعفونی نموده و در هوای آزاد خشک کنید. اسباب بازیهای نرم را نیز میتوانید در ماشین ظرفشویی بگذارید. مرکز ملی بهداشت توصیه میکند پس از تماس با حیوان خانگی، دستهای خود را بشویید.

قهوه ساز

مرتب قهوه ساز خود را تمیز کنید تا مطمئن شوید به همراه کافئین روزانه، باکتری نمی نوشید!

مخزن قهوه ساز

قهوه ساز شاید چیزی بیشتر از یک قهوه ساده به شما بدهد. مخزن تاریک و مرطوب قهوه ساز یک مکان ایده آل برای رشد میکروبهاست. طبق تحقیقات مرکز ملی بهداشت، نیمی از قهوه سازها حاوی مخمر و کپک و 9 درصد حاوی باکتریهای روده ای هستند.
برای تمیز کردن مخزن قهوه ساز، 4 فنجان سرکه درون آن بریزید، 30 دقیقه صبر کنید و سپس مانند قهوه آن را دم کنید. بعد از این کار باید حداقل دوبار مخزن را خالی و از آب پر کرده و دستگاه را به کار بیندازید تا اثر سرکه کاملا از بین برود. 

دستگیره دستشویی

دستگیره دستشویی باید روزانه تمیز شود تا بدون باکتری باشد

دستگیره دستشویی

اگر درِ دستشویی خانه شما بدون دستگیره نباشد، مطمئن باشید یکی از میکروبی ترین قسمتهای خانه است. کاملا منطقی است چرا که شما "قبل" از شستن دستهایتان دستگیره را میگیرید و در را باز میکنید.  تحقیقات نشان داده روی 27 درصدِ دستگیره ها، استافیلوکوک و روی 9 درصد آنها باکتری روده ای رشد میکند.
روزانه با اسپری یا دستمال ضدعفونی کننده دستگیره ها را تمیز کنید.

کانتر آشپزخونه

کانتر آشپزخانه، خانه باکتریهای بیرونی است

کانتر آشپزخانه

اگر آشپزخانه قطب خانه باشد، کانتر هم قطب آشپزخانه است. نایلونها و بسته های مواد غذایی که قبلا توی ماشینتان بوده، روی آن قرار میگیرند، حتی گاهی کیفتان را آن جا میگذارید. با این حال روی آن غذا هم درست میکنید. جای تعجب نیست که 32 درصدِ کانترها معدن باکتری روده ای و 18 درصد معدن کپک هستند. 
از قراردادن وسایل غیرمربوط به آشپزی و غذا بر روی کانتر خودداری کنید. قبل و بعد از هر بار تهیه غذا بر روی کانتر، آن را ضدعفونی نمایید. از آنجا که کانترها از مواد مختلفی ساخته شده اند، برای پاکسازی حتما به توصیه های سازنده آن توجه کنید تا آسیبی متوجه آنها نشود.

دستگیره اجاق گاز

دستگیره های اجاق گاز آلوده به غذا و میکروب دست هاست

دستگیره های اجاق گاز

هر چند وقت یک بار دستگیره های اجاق گازتان را تمیز میکنید؟ شاید مرتب این کار را نمیکنید اما بدانید که طبق تحقیقات مرکز ملی بهداشت، 27 درصدِ آنها منبع کپک و مخمر و 14 درصد منبع باکتری روده ای هستند.
هر هفته دستگیره های اجاق را جدا کرده و با آب و صابون بشویید. 

حمام و دستشویی

سرویس بهداشتی، آشپزخانه و دستگیره ها همگی منبع اصلی میکروب ها هستند

سایر مکان های میکروبی

فقط این 8 مکان نیستند که معدن و محل زندگی میکروبها هستند. گربا میگوید "تخته گوشت معمولا 200 برابر بیشتر از کاسه توالت باکتری دارد". او توصیه میکند از دو تخته برش استفاده کنیم، یکی برای گوشت و دیگری برای سبزیجات. "درِ یخچال هم پر از میکروب است چون پس از تماس با مواد غذایی خام قبل از شستن، در یخچال را باز میکنیم و آلودگی دست ما به آن سرایت میکند". 
برخی دیگر از قسمتهای میکروبی خانه عبارت اند از:

  • دستگیره توالت
  • کاسه توالت
  • دستگیره در سرویس بهداشتی
  • کلید چراغ سرویس بهداشتی
  • تلفن همراه
  • کیبورد
  • ریموت کنترل
  • حوله

اما گربا میگوید، نترسید! "لازم نیست مرتب تمیزکاری کنید، فقط مراقب وسایل نظافت باشید و برای آشپزخانه از دستمالهای ضدعفونی کننده یا پاک کننده به همراه ضدعفونی کننده استفاده کنید. قرار نیست خانه تان خالی از میکروب شود، فقط تعداد میکروبها را کم کنید".
اگر راهکارهای دیگری برای تمیز کردن خانه دارید کامنت بگذارید و به ما بگویید.

  • ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
سرکتاب

×