9 اتفاق که در صورت ترک رابطه جنسی برای بدنتان می افتد

9 اتفاقی که در صورت ترک رابطه جنسی برای بدنتان می افتد

شرف الشمس

9 اتفاقی که در صورت ترک رابطه جنسی برای بدنتان می افتد

مجرد ماندن شاید عوارض جانبی طولانی مدتی بر روی سلامت کلی بدنتان نداشته باشد اما ممکن است عامل بعضی تغییرات ناگهانی شود.

9 اتفاقی که در صورت ترک رابطه جنسی برای بدنتان می افتد

مجرد ماندن شاید عوارض جانبی طولانی مدتی بر روی سلامت کلی بدنتان نداشته باشد اما ممکن است عامل بعضی تغییرات ناگهانی شود. پیشتر در رابطه با 7 فایده جانبی رابطه جنسی صحبت کردیم. در این مطلب تلاش می کنیم تا عوارض ترک رابطه جنسی را مرور کنیم.

ممکن است در شور جنسی خود احساس تغییر کنید

ترک رابطه جنسی

رابطه جنسی یک چیز بسیار قوی است. می تواند خلق و خوی شما را بهتر کند یا حتی سایز دور کمرتان را کم کند. داشتن رابطه جنسی یک بار در هفته می تواند به طول عمر شما بیفزاید. نداشتن رابطه، بسته به وضعیت سلامت، سن و حتی نوع رابطه ای که قبلا داشته اید، تاثیرات مختلفی بر روی بدنتان دارد. اما اگر در کل سالم هستید، و به خاطر نداشتن شریک جنسی یا انتخاب شخصی (و سایر دلایل فیزیکی) رابطه جنسی را کنار گذاشته اید، احتمالا تغییراتی را حس خواهید کرد. مثلا ممکن است میل جنسی شما کاهش یا افزایش پیدا کند. ساری کوپر، کارشناس سکس درمانی می گوید: بعضی ها با خودداری از سکس، کسل می شوند و حس سرزندگی و میل جنسی آنها کاهش می یابد. برخی مراجعه کنندگان من این حالت را خارج از دید و خارج از ذهن توصیف می کنند. شاید بتوانید خود را با نداشتن رابطه و امیال جنسی سازگار کنید اما برای برخی، نداشتن سکس موجب افزایش میل آنها می شود. لورن اشترایشر نویسنده کتاب نسخه سکس: هورمورن ها، سلامتی و بهترین رابطه جنسی در عمرتان می گوید یا ممکن است زیاد به آن فکر نکنید یا احتمال دارد تمام مدت فکرتان را به خود مشغول کند. این وضعیت کاملا متغیر است.

ممکن است حس افسردگی به سراغتان بیاید

عوارض کنار گذاشتن رابطه جنسی

بخشی از رابطه جنسی، جسمی و بخشی، ذهنی است. کوپر می گوید هنگام رابطه، تماس پوست با پوست برقرار می شود و این نوع تماس اولین چیزی است که به ما انسان ها آرامش می دهد (مانند تماس مادر و کودک). ارتباط جنسی منجر به نوازش و لمس کردن می شود و با ترشح هورمون حس خوب یا همان اکسی توسین، می تواند خلق و خوی هر کدام از دو طرف را تنظیم کند. دکتر اشترایشر همچنین می گوید سکس با آزاد کردن اندورفین، روحیه تان را بالا می برد. بدون وجود این انرژی زای طبیعی، احتمال دارد از شور و حال بیفتید اما به لحاظ بالینی به این معنی نیست که افسرده هستید. گرچه تحقیقات نشان داده افسردگی و نداشتن رابطه جنسی به هم مرتبط اند اما لزوما علت و معلول نیستند. دکتر اشترایشر می گوید شاید از اینکه محبوبتان به شما خیانت کرده و زندگیتان به گند کشیده شده افسرده باشید اما نداشتن فعالیت جنسی به طور خاص، هرگز منجر به افسردگی بالینی نمی شود. در ادامه بخوانید امتناع خانم ها ازرابطه زناشويي !؟

دیواره رحم تضعیف می شود

مشکلات نداشتن رابطه جنسی

اندام جنسی برای زنانی که وارد دوره یائسگی می شوند و سابقه ارتباط جنسی نداشته اند، چیزی مثل "استفاده اش کن یا دورش بینداز" است. کوپر می گوید نداشتن رابطه جنسی منظم باعث می شود با بالاتر رفتن سن دیواره واژن نازکتر شود و اگر دوباره رابطه جنسی آغاز شود، رابطه دردناکی خواهد بود. طبق گزارش انجمن یائسگی آمریکای شمالی، رابطه جنسی منظم در سلامت واژن پس از یائسگی اهمیت زیادی دارد. به گفته دکتر اشترایشر زنان مسنی که تجربه رابطه جنسی نداشته اند بیشتر در معرض خشکی و نازکی بافت ها قرار دارند. دلیل این امر، جریان خون است و می دانیم که فعالیت بیشتر، جریان خون را نیز بیشتر می کند. 

از میزان ترشحات کم می شود

عوارض نداشتن سکس

در زنان مسن هنگام روی آوردنِ دوباره به رابطه جنسی، از میزان ترشحات واژن کم می شود. این اتفاق به خاطر بالا رفتن سن و نازک شدن دیواره واژن در اثر کمبود هورمون هایی چون استروژن میفتد. دکتر اشترایشر می گوید در بدن زنان 20 تا 30 ساله استروژن زیادی تولید می شود تا بافت ها غیر از هنگام رابطه جنسی، سالم و منعطف باشند و خشک نشوند. اما در بدن زنان 60 ساله که استروژن تولید نمی شود، این میزان ترشحات بسیار کمتر است. کوپر می گوید بهتر است بگذاریم بدون وجود شریک جنسی هم همه چیز جریان داشته باشد. ترشحات واژن با افزایش سن کم می شود و اگر خودارضایی، کتاب ها و فیلم های اروتیک یا شریک جنسی نباشند به سرعت کم شدن ترشحات افزوده می شود.

ممکن است بیشتر یا کمتر دچار استرس شوید

رابطه استرس و نداشتن سکس

این مورد هم مثل سایر عوارض روانیِ نداشتن سکس، متغیر است. به گفته دکتر اشترایشر افرادی که استرس کمتری دارند رابطه جنسی بیشتری دارند اما بین این دو فقط ارتباط وجود دارد و علت و معلول هم نیستند. گفته می شود اگر رابطه جنسی استرس شما را تسکین دهد، عدم رابطه جنسی ممکن است موجب افزایش سطح استرس در شما شود. تحقیق مختصری که در اسکاتلند انجام شد نشان داد میزان واکنش فشار خون به استرس در میان افرادی که رابطه جنسی داشتند، کمتر از کسانی بود که از رابطه خودداری می کنند. اما دکتر اشترایشر عقیده دارد رابطه جنسی برای بعضی از زنان استرس زاست. چون ممکن است رابطه دردناکی داشته باشند یا چیزهای بیشتری از یک رابطه بخواهند.

از خطر عفونت ادراری می کاهد

ترک سکس و عفونت ادراری

گرچه با نداشتن سکس از احتمال ابتلا به عفونت های مقاربتی کم می شود اما خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری نیز کاهش می یابد. البته این موضوع بستگی به نوع رابطه جنسی دارد. دکتر اشترایشر می گوید عامل بالقوه افزایش خطر عفونت مثانه، رابطه جنسی است که باکتری های عامل عفونت را پخش می کند. هشتاد درصد عفونت های ادراری در زنان پیش از سن یائسگی، 24 ساعت پس از سکس اتفاق میفتد و چنانچه در مجله پزشک خانواده آمریکا آمده تعدد رابطه جنسی قوی ترین عامل عفونت عودکننده مجاری ادراری است. ممکن است موجب تشدید دردهای قاعدگی شود

دردهای قاعدگی

جالب است بدانید که رابطه جنسی می تواند به کاهش دردهای عضلانی در طول قاعدگی کمک کند. دکتر اشترایشر می گوید گرچه این موضوع به طور جزئی مورد پژوهش قرار نگرفته اما به نظر منطقی می رسد. رحم یک عضله است و در بیشتر زنان هنگام ارگاسم، منقبض می شود. این فرآیند موجب می شود خون با سرعت بیشتری خارج شود و از دردهای قاعدگی کم گردد. همچنین ترشح بیشترِ اندورفین به کم کردن دردهای قاعدگی کمک می کند. اگر رابطه جنسی نداشته باشید از این مزیت محروم خواهید شد اما خوشبختانه برای حل این مشکل لزوما به یک شریک جنسی نیاز ندارید. از هوش شما کم می شود

تاثیر ترک رابطه جنسی برا هوش

البته دقیق نمی توان گفت اما دو تحقیق صورت گرفته در دانشگاه مریلند و کره جنوبی نشان داد داشتن رابطه جنسی عملکرد مغز را بهبود می بخشد و موجب رشد سلول های مغزی می شود. تحقیقات بیشتری در این خصوص باید انجام شود اما قبل از آن می توان با اطمینان گفت نداشتن رابطه جنسی، یعنی اینکه شما از این روش ارتقای ذهن محروم مانده اید. دکتر اشترایشر عقیده دارد این امر می تواند موضوع یک تحقیق اولیه جالب باشد، اما چیزی را ثابت نمی کند. 

حفظ ظرفیت جسمی برای سکس

رابطه جنسی و ظرفیت جسمی

گرچه برخی گروه ها مثل زنان یائسه در اثر نداشتن رابطه جنسی ممکن است دچار عوارض طولانی مدت شوند اما به طور کلی هر زمان که بخواهید این کار را انجام دهید بدن شما چگونگی انجام آن را به یاد میاورد. دکتر اشترایشر میگ وید فکر می کنم برای مردم اطمینان بخش باشد که بگویم گرچه مدتی بین روابط جنسی تان وقفه افتاده است اما قرار نیست پیر شوید و بمیرید. همه چیز خوب پیش می رود. اگر پیش از داشتن رابطه بیشتر سعی و تمرین کنید، حتی اگر مدت طولانی از آن دور بوده باشید مشکلی نخواهید داشت. 
 

  • ۱۴ خرداد ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۱ دیدگاه
دیدگاه ها
  1. اسم محفوض ۲۰ فروردین ۱۳۹۸

    مدت ده سال است همسر من به بهانه بز رگ شدن فرزندانمان طلاق عاطفی گرفته البته من هیچگونه بدرفتاری با او ندارم و او را تحمل کرده ام حتی مهریه اش هم یکجا به او داده ام هر کس تجربه دارد همسر من را راهنمایی کند و به نظر شما من باید چکار کنم ۵۵ سال سن دارم و چون در عنفوان جوانی ورزش میکردم همچنان سالم و سرحال هستم ممنون از راهنمایی شما

دعا و طلسم
هاروس
×